Neúspěšné IVF

rossallinda
24. zář 2017

Ahoj holky,
dnes u nas melo dojit k transferu embrya po nasem 1.IVF, ale bylo nam receno, ze zadne embryo neprezilo.
Vim, ze to neni zase tak ojedinela situace, ale prece jen nemame uplne nejlepsi vyhlidky.
Partner ma jiz nekolik let velice spatny SPG, cca 1 mil.spermii v 1 ml a z toho 99 % spatna morfologie.
U me zjistili nizke AMH (0.5). A to je mi 29 let. Jinak vsechna ostatni vysetreni mam ok.
Sli jsme do IVF, kratky protokol, pri punkci byla ze 13 krasnych folikulu odsata pouze 3 vajicka, ktera byla oplodnena metodou PICSI. Doslo k oplodneni vsech 3 vajicek, ovsem od 3.dne kultivace doslo k zastaveni vyvoje.
Musim rict, ze jsem to dnes dost obrecela. Ani ne tak ten samotny neuspesny pokus (chapu, ze napoprve to vyjde malokomu), ale spis ty vyhlidky do budoucna. Silnejsi stimulací podle me stejne nevyprodukuji vice vajicek, a ikdyby, tak kdovi, jake jsou kvality. Embryolozka rikala, ze na pohled vajicka vypadala zdrave, ale ze tam muze byt nejaka skryta vada, ktera se proste nepozna. Spis me desi to, ze jsem si timto pokusem vlastne potvrdila, ze s vysokou pravdepodobnosti nemohu mit vlastni deti.
Hned jsem uvazovala nad moznosti darovanych vajicek, ale tam mam zase strach, zda by se vubec nasla u partnera dobra oplodnenischopna spermie.
No holky reknu Vam, ze je to pro me sok.
Jste tu třeba taky nektera, ktera jste zazila neco podobneho?
Omlouvam se za dlouhy prispevek 🙂

galatea_a
24. zář 2017

Byl to jen první pokus - pravda je taková, že málokomu to vyjde na první pokus. Neházej flintu do žita, ještě máš pokusů několik a jsi mladá. 😉

vvercatkoo
25. zář 2017

Hlavně nesmíš ztrácet naději. Doporučuji si koupit pro tebe fertipronu a chlapovi semmax😉 nám vyšel až desátý pokus, ale kdybych věděla to co teď, možná by to byl už ten druhý. Držím pěsti

rossallinda
autor
25. zář 2017

Pane jo, desaty pokus, to Vas obdivuji. Chce to pevne nervy, ja vim. Nejhorsi je pro nas ten tlak okoli, moje rodina je nastesti taktní a ví, ze otazka dětí je obecne citlive tema, ale manzelova rodina, to je hruza. Jeho rodice, babicka, deda, bratranci a jejich manzelky se nas pri kazdem setkani ptaji, kdy uz budou ty deti, a ze manzelovi tahne na 40 a proc to porad odkladame atd. Ale rikat jim o nasich problemech zatim nechceme, myslim ze je to dost soukroma vec nas dvou.

jezz1e
25. zář 2017

@rossallinda To je mi líto. Taky mi 1 IVF nevyšlo, akorát mě je už 38, takže navíc chybí ten čas. Ale jak říkají u nás v CARu,otázka není zda, ale kdy. Tak tomu budeme věřit a jednou to vyjde i nám, i když se taky smiřuju s darovanými vajíčky.
Já podobně bojuju s babičkou, ostatní příbuzní to většinou ví nebo tuší. Babička je fakt stará a ze všech jobovek pak nespí, tak se jí to naplno říct nedá, ale mladším příbuzným partnera bych asi naznačila, že se snažíte a je to pro vás citlivé téma. Určitě to pochopí.

linusha
25. zář 2017

My takto měli 1.IVF, u 2. nám zbylo jedno jediné dle CAR nevhodné k transferu i tak jsem na něm trvala neměli jsme co ztratit. Příčinu nikdo neví jelikož máme vše v pořádku, ze začátku jsme měli maličko horší SPG. A to je nám oboum pod 30. Takže jsme změnili centrum a uvidíme jestli nám přinese víc štěstí než minulé.

rossallinda
autor
25. zář 2017

@jezz1e tak to chapu, ze to babicce nechces rict, my mame podobne vyplasenou babicku, ktera se hned o kazdeho boji, kdyz se nekam jede, a je taky hodne stara. Ale ani ona si neodpusti poznamky, zrovna nedavno nam rekla,ze "vsichni netrpelive cekame" - jako cela rodina ze ceka na to az oznamime tehotenstvi.
Ale ja zase mam pocit, ze kdybychom jim to rekli, ze pak by na nas kazdy hazel soustrastne pohledy jakoze jsme chudacci, protoze nemuzeme mit deti.
Jak tu zpravu prijala vase rodina?

A jaky mas postoj k tem darovanym vajickum?

rossallinda
autor
25. zář 2017

@linusha a zjistovali ti hladinu AMH, kdyz jste meli malo vajicek?

amadeus
25. zář 2017

To je mi líto, také jsme prošli pěti neúspěšnými IVF a v centru nás tlačili do dalších právě s tím, že "není otázkou zda, ale kdy". Je to pro ně velký kšeft a když se to povede, tak samosebou obrovská radost pro rodiče. Bohužel lékaře už nezajímá, že po několika cyklech stimulací je zdraví ženy velmi narušeno. Zkrátím to, u nás to dopadlo tak, že jsme další IVF odmítli, přesto, že nám lékaři říkali, že jsme mladí a že to musí jednou vyjít a před pěti lety si adoptovali miminko. Řekla jsem si, že chci být pro naší holčičku zdravá máma a do dalších umělých pokusů jsme už nešli. A dnes jsem, po 12 letech snažení, přirozeně v 17 týdnu těhotenství, ke kterému nám možná pomohla jedna paní léčitelka. A nebo prostě přišel ten pravý čas...držím palce, ať se rozhodnete co nejlépe🙂

jezz1e
25. zář 2017

My to máme "dobrý" v tom, že mamka i sestra mají potrat za sebou, takže trochu vědí, jaký boj o dítě je. Ostatní to prostě přestali komentovat. Nemám pocit, že by se nás dívali nějak soustrastně.
Mně by darované vajíčko nevadilo, už jsem smířená se vším 🙂 Naštěstí přítel má spg v pořádku, myslím, že ten by dárce spermií možná nesl hůř. Ale zas u chlapů se obvykle podaří aspoň nějakou dobrou najít.

galatea_a
25. zář 2017

@rossallinda Naprosto ti rozumím - nejhorší je, když se tě někdo zeptá "A vy neplánujete děti?" nebo kdy už budou a tak. A pak přidají chytrý rady, že ve vyšším věku je to nebezpečný a tak. Strašný. Nechápu, že jsou lidi tak málo taktní. Je to manželova a rodina, tak by se měl manžel ozvat, ať vás nechají na pokoji a neptají se furt.

rossallinda
autor
25. zář 2017

@amadeus moc gratuluji, ze se vam to povedlo 🙂
A jak se vam podarilo adoptovat miminko? Myslela jsem, ze k adopci se davaji starsi deti, vetsinou romskeho puvodu.
Ta otazka zdravi zeny me prave taky velmi tíží. Prijde mi, ze lekari nas posilaji na ivf uplne bez mrknuti oka, ono co si budeme povidat, ja jsem stimulaci zvladala dobre, zadne komplikace jsem nemela, takze teoreticky jit do toho treba 4x by nebyl problem, ovsem ty dopady na zdravi? At mi nikdo netvrdi, ze ty hormony nezvysuji riziko rakoviny prsu. Vsude v pribalacich je to napsane a lekari delaji, ze je to uplne ok. A jejich argument, ze na to nejsou studie, ktere by to jednoznacne potvrdily...no, tak zatim nejsou...
Holky je to hruza, ja miminko moc chci, ale asi pro to nejsem ochotna podstoupit uplne vse za cenu, ze si znicim zdravi...chjoo

jezz1e
25. zář 2017

@amadeus To je krása, moc držím palce. My to tedy teď taky chceme zas chvíli zkoušet doma (s podporou čínské medicíny), stejně další stimulace půjde až po pár cyklech. Jenže mám za sebou 2 ZT po přirozeném otěhotnění, tak jsem doufala, že s vyšetřeným embryem budou moje šance na donošení vyšší.

rossallinda
autor
25. zář 2017

@jezz1e mne by darovane vajicko take nevadilo, ovsem mam obavu, ze s manzelovym SPG by byla mala sance i s naprosto zdravym vajickem. A darovana spermie, nebim zda by do toho manzel sel ☹chce aby dite melo jeho geny.

rossallinda
autor
25. zář 2017

@galatea_a presne tak, hruza. V manzelove rodine prave vsichni vzdycky otehotneli na prvni dobrou, a i jak o ton mluvi tak mam pocit, ze snad ani nevedi o moznosti, ze by nekomu otehotnet mohlo delat problem

galatea_a
25. zář 2017

@rossallinda Ale vem si, kolik ženských dobrovolně bere hormonální antikoncepci, ta je podle mě horší než stimulace, hlavně je dlouhodobá.

rossallinda
autor
25. zář 2017

@galatea_a jj, to mas pravdu...ja ji nekdy v 17 letech taky bezhlave zacala brat a po nejakych 7 letech jsem si uvedomila co je to za hruzy co do sebe dostavam, tak jsem vysadila. Zrovna nedavno mi kolegyne v praci rikala, ze HA bere uz 20 let v kuse...

jezz1e
25. zář 2017

@rossallinda Právě ta moje ustrašená babička měla v 55 letech rakovinu prsu, je po ablaci a teď je jí 89 a je vcelku při síle, já bych asi i ty 4 pojišťovnou placené pokusy riskla.
Pro chlapy je darovaná buňka horší, přece jen pro ně to dítě není taková priorita. Ale myslím, že časem by na to taky přistoupil. Samozřejmě přeji, ať se podaří i z vlastní produkce 🙂

amadeus
25. zář 2017

@rossallinda..já také reagovala na stimulace velmi dobře, vajíček jsme měli vždycky poměrně hodně a stejně to nedopadlo. S tou adopcí je to trochu pověra - máte možnost si říci požadavky na zdraví, etnikum, soc. původ, známou rodinnou anamnézu bio rodiny - spoustu věcí. My jsme měli "požadavky" dost přísné - miminko do půl roka, neromské, bez drogové a alkoholové anamnézy matky (otce asi neovlivníme, protože nebyl uveden) a dostali jsme po roce a kousek od schválení 4 měsíční holčičku. Je zlatá a jediné co mě mrzí, že jsem si jí nemohla porodit sama :/

galatea_a
25. zář 2017

@rossallinda Jo a ještě taky všichni automaticky předpokládají, že pokud to náhodou nejde, vina je na straně ženy, muž přece problém s početím mít nemůže 🙄 Každopádně jak říkám, být tebou bych šla do dalších pokusů a jestli jsi jen trochu otevřená něčemu duchovnímu, tak nezavrhuj ani léčitele 😉

rossallinda
autor
25. zář 2017

@amadeus tak to jsem vubec netusila, moc dekuji za informace. To je super, ze mate krasnou malou holcicku a jsem si jista, ze ji budete mit radi uplne stejne jako vlastni miminko ktere se vam ma narodit 🙂

rossallinda
autor
25. zář 2017

@galatea_a diky moc za podporu, zitra jdeme na konzultaci do CAR aby nam trochu objasnili ten neuspech a nastinili nam nase dalsi moznosti...jsem na to zvedava.

rossallinda
autor
25. zář 2017

Holky jeste me zajima, chodite nejak vic na preventivni prohlidky po IVF? Myslim tim sono prsou pravidelne nebo tak neco...

galatea_a
25. zář 2017

@rossallinda Já jsem chodila jen na to, co mi řekli, takže štítná žláza. Na sonu prsou jsem nebyla.

jezz1e
25. zář 2017

@rossallinda Já vzhledem k výše vedené rodinné anamnéze na sono prsu chodím už od pětadvaceti a myslím, že po IVF by ti gynekolog mohl napsat žádanku. Jinak se platí okolo 400,- Kč, což mi za ten klid stojí.

linusha
26. zář 2017

@rossallinda AMH mám v pořádku 4,27 dr. v novém centru říkal že je to krásná hodnota. A úplně málo vajíček jsme neměli při prvním 11 a u druhého 16 prostě u nás je katastrofa vývoj.