Krvácení mimo cyklus u PCO. Mohla bych být i přesto těhotná?

Zodpovězené
11. bře 2020

Vážený pane doktore,

po vysazení HA (10 let užívání) mi pan doktor zjistil polycystické vaječníky. Menstruaci mám pravidelnou 33 DC, je mi 27 let, jsem štíhlá a žádné jiné příznaky pcos nemám, PCO mám diag. na základě UZ a AMH 7,22 ng/ml (1.20 - 9.05), LH 5,9 U/I (1.90-12.50) a FSH 4,3 U/I (2.50 - 10.20).

Vzhledem k tomu, že bych ráda už přes rok otěhotněla a nemám ovulaci, předepsal mi pan doktor Femaru 5 mg denně, poté jsem se k němu měla dostavit na kontrolu 15 DC a hned podstoupit IUI.
Na kontrole se zjistilo, že ovulace již proběhla a bylo vidět žluté tělísko, E 8 mm.
Moje překvapení nastalo hned 17 DC v sobotu večer, kdy jsem začala krvácet. Krvácení se od menstruační krve příliš nelišilo. Rozhodně to nebylo špinění, ale zase ne silné krvácení.
Nevím, jestli si krvácení mám spojit s tou Femarou nebo s PCO a hormonální poruchou, ale nikdy se mi to nestalo, cykly mám pravidelné. Ale je pravda, že to byla nejspíš má první ovulace v životě. Na zahraničních stránkách o PCO jsem se dočetla, že ženy s polycystickými vaječníky mohou mít implantační krvácení silnější. Nevím, co je na tom pravdy.

Myslíte, že bych si měla dávat pozor, protože bych mohla být i přes toto krvácení těhotná?

Na zastavení krvácení jsem dostala na 10 dní Norethisteron. TT včera negativní a bazální teplota se držela ty dva dny krvácení dole.
Určitě si říkáte, že jsem se mohla zeptat přímo svého pana doktora...Ptala jsem se a věřím mu, ale nebyl mi bohužel schopen odpovědět a mně to nedá spát.

Velice by mě zajímal Váš názor.
Děkuji předem za odpověď a přeji spoustu spokojených pacientek.

Dobrý den,

určitě máte PCO, ale reagovala jste na Femaru dobře a určitě doporučuji pokračovat a uvidíme, jak budete reagovat v dalším cyklu.
Moc držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz