Možnosti po opakovaných potratech. Co doporučujete?

Zodpovězené
2. led 2021

Dobrý den,

prosím Vás o radu. Je mi 39, mám s předchozím partnerem 2. děti. Mezi nimi jedno miss.ab. Se současným partnerem se pokoušíme o dítě, ale mám za sebou jedno biochemické před pěti lety, 2018 miss.ab. v 16. týdnu a 2019 a 2020 miss.ab. v 9. týdnu. Vyšetřený plod v 16. týdnu neměl žádné vvv a geneticky v pořádku. My jsme podstoupili oba genetické i hematologické vyšetření. Poslední těhotenství jsem apl. Fraxi.

Nabízí se již pouze ivf s pgs, nebo se ještě nabízí nějaké vyšetření?

Další otázka, zda lze provést pgs po nativním cyklu, popř. s minimální stimulací, nebo je nutné ivf se stimulací pro získání max. počtu vajíček k vyšetření?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tak to je složitá odpověď - pokud těhotníte přirozeně, tak IVF nepotřebujete, na druhou stranu PGT-A Vám může zkrátit dobu k dosažení zdravé gravidity. Může se ale stát, že z genetických vyšetření embryí nebude žádné v pořádku. Taky záleží, jakou máte ovariální rezervu. Opravdu složité správně poradit.

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz