Snaha otěhotnět. Jak nastartovat cyklus? Je to vůbec možné, aby se mi podařilo otěhotnět?

Zodpovězené
8. bře 2022

Dobrý den,

měla bych dotaz. Už 3 roky nemám menstruaci. Gynekoložka mi řekla, že to je díky nízké váze. Dnes už mám váhu v normálu, ale menstruace stále nikde. Šla jsem ještě k jinému gynekologovi, ten se na mě podíval a řekl, že mám málo cholesterolu, další gynekoložka mi řekla, že mám málo estrogenu, ale krevní testy jsou v pořádku. Má gynekoložka mi doporučila CAR Gennet. Po všech těch vyšetřeních mi přišli na to, že mé tělo nepřijímá přítelovy spermie, mám špatnou genetiku a nefunkční folikul (🤷🏼‍♀️), který produkuje málo vajíček. Omlouvám se, ale moc tomu nerozumím.

Doporučili mi tedy IVF. Po stimulaci mi odebrali 11 vajíček, z toho se 7 oplodnilo, přežila 3 a ta se poslala na genetiku a všechny měly špatnou genetiku, takže nedošlo ani k transferu. Teď mám za sebou 2. IVF, odebrali mi 5 vajíček a z toho se oplodnilo pouze jedno a ještě čekám, zda se udrží, pak ho popřípadě pošlou na genetiku.

Už je mi z toho na nic, nevím, co s tím mám dělat 😔. Zkoušela jsem už různé bylinky: Gynex, pupalku dvouletou, jeřáb ptačí, Drmek a už ani nevím, co všechno. Nic mi nenastartovalo cyklus. Doktoři mi tvrdí, že menstruaci k životu nepotřebuji. Na to mám já jiný názor, ale respektuji to a věřím doktorům.

Jinak teď užívám Inofolik už 4 měsíce, kyselinu listovou, Omega 3, železo, zinek. Stravu mám vyváženou, dostatek zdravých tuků, žádné tučné a mastné potraviny, denně dostatek zeleniny, omezené cukry... Už si vážně nevím rady. 😏

Nemůžete mi prosím poradit, jak nastartovat cyklus? Jestli to je vůbec možné, a jestli se mi někdy podaří vůbec otěhotnět?

Nevím, zda zkusit ještě další IVF.... O darovaném vajíčku zatím nepřemýšlím, to je asi až ta poslední možnost.

Moc Vám děkuji za jakoukoliv odpověď.

Mějte hezký den.

Dobrý den,

pokud tomu rozumím, tak vajíčka máte a menstruaci nemáte, to je celkem divné a lékař by Vám to měl vysvětlit. Bez hormonálního profilu a ultrazvuku Vám neporadím. Vůbec nerozumím, co by mělo znamenat "nefunkční folikul".

Odkud jste?

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz