Zkušenost s PGT-A. Doporučil byste to v mém případě podstoupit?

Zodpovězené
21. zář 2021

Dobrý den,

aktuálně se s partnerem rozhodujeme, zda 2. IVF podstoupit s genetickým vyšetřením embryí. Máme za sebou první cyklus IVF (5 vajíček, 3 blastocysty), 2 tranfery neuspěšně, 1 revize v 8. tt. Nesplňujeme podmíny pro úhradu od pojištovny - partner normospermio, já věk 33, rozšířená genetika páru vyšetřena bez nálezu. Příčinou pro IVF jsou u mě neprůchozí vejcovody. AMH mám 1.8.

Doporučil byste v tomto případě už podstoupit druhé IVF s metodou PGT-A nebo je to z Vašeho pohledu zatím zbytečné?

Bohužel na tuto metodu čtu hodně protichůdné názory, kde na jednu stranu to zvyšuje úspěch, ale na druhou to údajně může oslabit embrya a nezajistí úspěch u vyšetřených embryí. Další věc je samozřejmě vysoká cena.

Předem děkuji za Váš názor!

Dobrý den,

podle mne k tomu není jednoznačný důvod. Více bych se zaměřil na stimulační protokol a počet oocytů. PGT Vám více oocytů ani lepší embrya nepřinese.

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz