Zkusit Era test nebo genetiku embryí po nezdarech?

Zodpovězené
7. dub 2022

Dobrý den, pane doktore,

máme za sebou 4. neúspěšný transfer. Z 3. transferu (ET) bylo biochemické. Doposud snaha 3 roky. Před IVF 5x IUI. Vyšetření máme HP, spermiogram, postkoitální test, průchodnost pomocí hycosy, párová genetika, reprodukční imunologie - vše v pořádku. Já 33 let, partner teď oslaví 31 let.

1. IVF krátký protokol Bemfola, Orgalutran, metody: část IVF, část ICSI, čip, PK - 2 embrya, 5denní AB a 6denní BB - ani jedno se nechytlo. KET byl v nativu. Poté jsem podstoupila laparoskopii s podezřením na endometriózu - ta se potvrdila. Pouze mírná, asi 3 malá ložiška (mám pocit, že někde za dělohou), odstraněna. Znovu zkontrolovaná průchodnost, vejcovody v pořádku a krásně průchozí. Po té snaha asi dva cykly přirozeně. Nepovedlo se.

Následně 2. IVF dlouhý protokol Dipherline, Pergoveris - 5 embryí, z toho jedno 6denní. Všechny kvality AA nebo AB. Partner prodělal v době mé stimulace Covid. Spermiogram byl poté mírně zhoršený. Metody na výběr spermie ICSI, čip. ET bichomeciké a další cyklus jsme zkusili řízená KET - nechytlo se. Ještě máme 3 zamražené blastocysty, z toho jedno 6denní.

Genetika embryí nám doporučena před 2. IVF nebyla. Nemáme k tomu indikaci a prý by v našem věku měla být většina embryí zdravá. Nicméně máme za sebou 4 neúspěchy.

Myslíte, že jsme měli smůlu, nebo bude prostě někde neodhalený problém?

Má smysl zkusit třeba ERA test nebo hysteroskopii, kterou ještě nemám? Nebo spíše zkusit vyšetřit embrya?

Děkuji za odpověď.

Pěkný den.

Dobrý den,

jste mladá a embrya vypadají dobře - takže doporučuji určitě hysteroskopii a genetiku. Do ERA testu bych se teď nepouštěl.

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz