88petule
13. led 2022
408 

Nejkrásnější knížky na dobrou noc

Foto-zdroj

Poslouchání pohádkového příběhu trénuje dětskou paměť a malé děti učí rozlišovat slova i celé věty. Čtení dětem je z psychologického hlediska nenahraditelná potřeba a čím dříve s ním rodiče začnou, tím lépe. Právě oni tak také ovlivní, jaký vztah ke knížkám a čtení budou jejich děti v budoucnu mít.

Svoje dítě čtením učíte udržet pozornost a tvořit vlastní představy. Příběhy dětem ukazují dobré i špatné vzory chování a učí je nenásilnou formou sociálním dovednostem, hodnotám a rozlišování dobra od zla. Společné čtení navíc posiluje pouto mezi dítětem a rodičem.

Nejdůležitější je četba pro děti předškolního a čerstvě školního věku. Je známo, že děti, kterým rodiče čtou pravidelně knížky před spaním, ve škole lépe prospívají. Tyto děti mají větší slovní zásobu, lépe tvoří věty a celkově se lépe vyjadřují.

Já jsem pro vás dnes vybrala 11 krásných knížek na dobrou noc pro nejmenší děti ve věku 2–7 let. Pojďme se na ně podívat.

📚 Knížky vhodné od 2 let

Do této kategorie jsem vybrala knížky dvě. Právě od 2 let se děti začínají učit rozlišovat správné od nesprávného. Někdy maminky využívají televizi nebo tablet pro zabavení dětí a pouští jim různé pohádky. To je ale pasivní zábava a knížka je vždy vhodnější varianta. Ke knihám si dítě samo cestu nenajde, vztah k nim budují rodiče. A už od tohoto věku je ten pravý čas.

Myšák jménem Julian

Foto-zdroj

Rozkošný myšák Julian je samotář a ostatním zvířátkům se straní. Žije si sám ve své noře, a pokaždé když vyjde ven, potýká se s tím, že ho chce někdo sníst. Jednoho dne si ho všimne i mlsná liška. Honí myšáka až do jeho nory. Liška se však hlavou zasekne ve vchodu do doupěte a začíná nečekaný příběh přátelství.

Knížka je celá ilustrovaná a obrázky převládají nad textem. Listy jsou měkké, ale chrání je tvrdé desky. Knihu zvládnete přečíst za 10 minut. Příběh je dobrodružný i vtipný zároveň. Děti se k této knížce moc rády vracejí, a proto by podle mě v knihovničce chybět neměla. Vhodná je jistě také jako dárek.

Počet stran: 40
Autor: Joe Todd-Stanton

Myšák jménem Julian

Rozkošný myšák Julian je samotář a ostatním zvířátkům se straní. Žije si sám ve své noře, a pokaždé když vyjde ven, potýká se s tím, že ho chce někdo sníst. Jednoho dne si ho všimne i mlsná liška. Honí myšáka až do jeho nory. Liška se však hlavou zasekne do vchodu do doupěte a zde začíná nečekaný příběh přátelství.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 200 Kč.


Medvěd nechce jít spát

Foto-zdroj

Je známo, že medvědi přes zimu spí. Hlavní hrdina této knížky ale nechce jít spát. Co kdyby mu náhodou něco uteklo? V příběhu se objeví kouzelné bytosti – Tukoni, kteří se starají o les a snaží se medvěda uložit k důležitému a potřebnému zimnímu spánku.

Obrázková knížka zaujme jedinečným výtvarným stylem a kouzelnou atmosférou. I ji s dětmi přečtete jedním dechem a rádi se k ní znovu vrátíte. V knize nechybí ani závěrečné ponaučení, které nejmenší děti donutí trošku se zamyslet.

Od autorky najdete na českém trhu spoustu dalších knih s podobnou tematikou a nádherným světem kouzelných Tukoňů.

Počet stran: 40
Autor: Oksana Bula

Medvěd nechce jít spát

Je známo, že medvědi přes zimu spí. Hlavní hrdina této knížky ale nechce jít spát. Co kdyby mu náhodou něco uteklo? V příběhu se objeví kouzelné bytosti, Tukoni, kteří se starají o les a snaží se medvěda uložit k důležitému a potřebnému zimnímu spánku.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 200 Kč.


📚 Knížky vhodné od 3 let

I v tomto věku vybírejte knížky s bohatými ilustracemi, které vzbudí u dětí zájem. Já zvolila opět dvě, co k sobě dokonce patří. V obou objevíte písně, které se s dětmi můžete učit i jako básničky. Právě ve věku od 3 let totiž začínají vnímat rytmus a rozvíjet percepční schopnosti řeči a svou paměť. Básničky jsou tedy v tomto věku ideální na procvičování.

Gerda – Příběh velryby

Foto-zdroj

Malá velryba Gerda prožívá spokojené dětství, dokud její rodinu nepotká něco nečekaného. Gerda zůstane sama, opuštěná. I když je ještě malá, je velmi odvážná a její odvaha narůstá s plavbou oceánem, kde potkává nové přátele. Ti ji učí nové věci a také vyprávějí své příběhy a zážitky ze života. Najde nakonec Gerda to, co tolik hledá?

S touto knihou je radost schoulit se s dětmi do postele. Kniha je lehká a její ilustrace vás prostě musí okouzlit, protože jsou nádherné. Naše tříletá Natálka si ji oblíbila natolik, že jsme pořídili i plyšovou Gerdu a je to její nejoblíbenější plyšák na spaní.

I starším holčičkám (5 a 7 let) se Gerda moc líbí. Knížka je ovlivnila natolik, že často kreslí obrázky velryb a chtějí se dívat na dokumentární filmy o velrybách a podmořském světě. Mě baví, že knížka obsahuje texty písní, takže během čtení si můžeme i zazpívat. Melodii si upravuji dle svého cítění.

Počet stran: 32
Autor: Adrián Macho

Gerda –⁠ Příběh velryby

Malá velryba Gerda prožívá spokojené dětství, dokud její rodinu nepotká něco nečekaného. Zůstane sama a opuštěná. Sice je malá, ale také velmi odvážná a její odvaha narůstá i s plavbou oceánem, kde potkává nové přátele. Ti ji učí nové věci a také vyprávějí své příběhy a zážitky ze života. Najde nakonec Gerda to, co tolik hledá?

Orientační cena produktu v době publikace článku je 250 Kč.


Gerda – Příběh moře a odvahy

Foto-zdroj

Gerda se vydává na další podmořské dobrodružství. Na svých cestách však už nepluje sama, doprovází ji její ztracený bratr. Během putování oceánem si sourozenci zpívají ukolébavku, kterou jim zpívávala jejich maminka. Od jedné z velryb se dozvědí, že ji neznají celou, protože má pokračování. Najde Gerda a její bratr Lars chybějící sloky maminčiny oblíbené písničky? Na cestě za poznáním samozřejmě zažijí mnohá dobrodružství.

Úspěšné pokračování Gerdy předčilo moje očekávání. Knížka je opět nádherná na pohled díky překrásným ilustracím, čeká vás v ní ponaučení i moudrost a celou ji čtete s hřejivým pocitem, že Gerda už není sama, ale všechna dobrodružství prožívá se svým bratrem.

Počet stran: 32
Autor: Adrián Macho

Gerda –⁠ Příběh moře a odvahy

Gerda se vydává na další podmořské dobrodružství. Na svých cestách však už nepluje sama, doprovází ji její ztracený bratr. Během putování oceánem si sourozenci zpívají ukolébavku, kterou jim zpívávala jejich maminka. Od jedné z velryb se dozvědí, že ji nezpívají celou, protože má pokračování. Najde Gerda a její bratr Lars chybějící sloky maminčiny oblíbené písničky? Na cestě za poznáním samozřejmě zažijí mnohá dobrodružství.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 250 Kč.


📚 Knížky vhodné od 4 let

Četba v brzkém věku podporuje kreativitu, představivost i zvídavost. Dítě si pak v praxi dokáže lépe představit situace a vhodné chování. Rádo také vzhlíží k hlavním hrdinům a skrze ně se mnohému naučí. Co je dobré a co zlé? Co je správné a co nesprávné? Pojďte se se mnou podívat na další dvě knížky, které vaše děti naučí správnému chování.

Jde sem lesem

Foto-zdroj

Malý chlapec Toník je na prázdninách u babičky na venkově, a protože se nechová zrovna hezky, nevědomky musí překročit bludný kořen, kvůli němuž se ztratí v lese. Toník jde lesem a prožívá napínavá dobrodružství a poznává různé léčivé rostliny. Chlapec se dokonce seznámí nejen s krásnými panenkami z květin, ale i se skřítky, kteří mu nakonec pomou najít cestu domů.

Krásně zpracovaná pohádková knížka děti seznámí s užitečnými léčivými rostlinami a utuží jejich vztah k přírodě. Na konci každé kapitoly najdete otázky, které vyzkouší vaši pozornost během četby.

Těchto poučných knížek od skvělé autorky Daniely Krolupperové najdete na českém trhu velkou spoustu.

Počet stran: 88
Autor: Daniela Krolupperová

Jde sem lesem

Pohádková knížka děti seznámí s užitečnými léčivými rostlinami a utuží jejich vztah k přírodě. Na konci každé kapitoly najdete otázky, které vyzkouší vaši pozornost během četby.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 200 Kč.


Jak myška hledala kamarády

Foto-zdroj

Příběh pojednává o osamělé myšce, která by si ráda našla kamarády, a tak se vydává na cestu, co je nakonec docela strašidelná. Během ní však potká spoustu laskavých zvířátek. Tahle myška ale vždy rychleji mluví, než myslí, proto každé zvířátko nakonec urazí. Uvědomí si, že dělá chybu? Dokáže přijít na to, že důležitější než vzhled je, jaký je kdo uvnitř?

I tuto knížku vybírám díky krásným ilustracím. Děti učí, že posmívat se není hezké a kamarádi jsou v životě důležití. Text není náročný, proto knížku vybírám pro děti od 4 let. Myslím, že je vhodná i pro menší, které zrovna začínají chodit do školky, kde se potkávají s velkou spoustou nových kamarádů.

Počet stran: 32
Autor: Nina Mav Hrovatová

Jak myška hledala kamarády

Příběh o osamělé myšce, která by si ráda našla kamarády. Vydává se proto na cestu, která je nakonec docela strašidelná. Cestou sice potká spoustu laskavých zvířátek, jenže tahle myška vždy rychleji mluví, než myslí, a tak každé zvířátko nakonec urazí. Uvědomí si myška, že dělá chybu? Dokáže přijít na to, že důležitější než vzhled je, jaký je kdo uvnitř?

Orientační cena produktu v době publikace článku je 200 Kč.


📚 Knížky vhodné od 5 let

Knih pro zvídavé předškoláky je velké množství. Vždy vybírejte tematiku podle potřeb, koníčků a zájmů dítěte. Já volím tři knížky s krásnými příběhy a plné velkých dobrodružství.

Louskáček

Foto-zdroj

Sourozenci Klárka a Fritz Vánoce tolik milují! Každý rok je během nich navštíví strýc Drosselmeyer, který jim nadělí výjimečný vánoční dárek. Tentokrát Klárka dostane dřevěného vojáčka. Je to louskáček na ořechy. Fritzovi se vojáček moc nelíbí, ale Klárka se zamiluje do jeho laskavých očí a brzy s ním zažije nevídaná dobrodružství.

Věřím, že vás knížka svou laskavou tematikou zaujme nejen v čase Vánoc. Rozkošné obrázky potěší malé děti od 5 let a pomohou jim ještě víc rozvinout jejich bujnou fantazii. Maminky jistě budou souhlasit, že knížky An Leysen jsou i nádhernou dekorací do dětských pokojíčků a v knihovničkách se svou krásnou obálkou vyjímají.

Počet stran: 48
Autor: An Leysen

Louskáček

Sourozenci Klárka a Fritz Vánoce tolik milují! Každý rok je během nich navštíví strýc Drosselmeyer, který jim nadělí výjimečný vánoční dárek. Tentokrát Klárka dostane dřevěného vojáčka. Je to louskáček na ořechy. Fritzovi se vojáček moc nelíbí, ale Klárka se zamiluje do jeho laskavých očí a brzy s ním zažije nevídaná dobrodružství.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 200 Kč.


Malenka

Foto-zdroj

Příběh pohádkáře Hanse Christiana Andersena jistě znáte, An Leysonová však dala pohádce novou podobu. Statečná Malenka prožívá strhující dobrodružství. Skončí pohádka se šťastným koncem?

S jakoukoliv knížkou od An Leysen nešlápnete vedle. Na žádnou z jejích knížek nenajdete negativní recenze. Mimo zmíněné pohádky Louskáčka a Malenky v obchodech narazíte i na pohádky Pinocchiův sen, Kráska a zvíře a Baba Yaga. Přiznávám, že v naší knihovničce nechybí ani jedna a miluji je stejně jako moje dcery. K těmto pohádkovým příběhům se vracíme často a naše prvňačka už se těší, jak si brzy bude číst právě tyhle knížky docela sama.

Počet stran: 56
Autor: An Leysen

Malenka

Příběh pohádkáře Hanse Christiana Andersena jistě znáte, An Leysonová však dala pohádce novou podobu. Statečná Malenka v něm prožívá strhující dobrodružství.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 200 Kč.


Malá Ema

Foto-zdroj

Šestiletá Emča díky svým skvělým nápadům prožívá na prázdninách u babičky a dědečka na venkově další a další dobrodružství. Viděli jste snad někdy prasátko, jak trénuje skok do výšky? Nebo baletky, které místo piruet skáčou na parapety úprkem před bílými myškami?

Spousty příběhů na několik večerů – to je knížka Malá Ema. Příběhy nejsou příliš dlouhé, a perfektně tedy sedí cílové skupině. Knížka je psaná pro předškoláky, kteří mají přesně takové ztřeštěné nápady jako Emička, ale je vhodná také pro první čtení školáků, a to pro holčičky i kluky.

Počet stran: 72
Autor: Barilová Zuzana, Vydrová Markéta

Malá Ema

Šestiletá Emča díky svým skvělým nápadům prožívá na prázdninách u babičky a dědečka na venkově další a další dobrodružství. Viděli jste snad někdy prasátko, jak trénuje skok do výšky? Nebo jste snad viděli baletky, které místo piruet skáčou na parapety úprkem před bílými myškami? Knížka vás provede mnohými příběhy, které Ema už prožila.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 200 Kč.


📚 Knížky vhodné od 6 let

Pro děti od 6 let připadají v úvahu knížky, od kterých se prostě neodtrhnou. Děj je vtáhne a budou si chtít knížku co nejdříve přečíst i samy. Vybírám dvě, kde jsou hlavními hrdiny malí školáci.

Justýnka a asistenční jednorožec

Foto-zdroj

Justýnka je holčička, které dočista chybí fantazie a svět vidí nudně a obyčejně. Do života jí naštěstí vstoupí asistenční jednorožec Hubert, který jí krásnými způsoby dokazuje, že svět je jiný – barevný a plný dobrodružství. Šest dní bude Justýnku léčit zábavným a barevným způsobem.

Kouzelná knížka ilustrovaná Lenou Brauner je vhodná jak pro školáky, tak pro jejich rodiče. Věřte, že ve vás zanechá příjemný pocit dětskosti. Já a dcerka knížku rády doporučujeme.

Počet stran: 88
Autor: Kateřina Maďarková

Justýnka a asistenční jednorožec

Justýnka je holčička, které dočista chybí fantazie. Svět vidí nudně a obyčejně. Justýnčina diagnóza zní: akutní nedostatek fantazie. Do života jí naštěstí vstoupí asistenční jednorožec Hubert, který ji krásnými způsoby dokazuje, že svět je jiný – barevný a plný dobrodružství. Šest dní bude Justýnku léčit zábavným a barevným způsobem.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 250 Kč.


Kouzelná třída

Foto-zdroj

V jedné třídě vyučuje moc hodný starý pan učitel, který by ale potřeboval odejít důchodu. Hledá za sebe vhodného nástupce, někoho, kdo by měl žáky rád stejně jako on. Jednoho dne zaklepe na jeho kabinet milá dáma ucházející se o místo učitelky. Pan učitel netuší, že je to kouzelná víla a třídu jí předá. Ona svými kouzelnými metodami třídu promění v tu nejhodnější a nejchytřejší na celé škole.

Napínavá knížka Kouzelná třída vaše děti zavede do školního prostředí. Vhodná je třeba pro prvňáčky jako první čtení. Kniha se moc dobře čte a je jednoduchá na pochopení. Děti v knize najdou i důležité ponaučení z příběhu. Za krásné obrázky patří poděkování Drahomíru Trsťanovi.

Počet stran: 72
Autor: Zuzana Pospíšilová

Kouzelná třída

V jedné třídě vyučuje moc hodný starý pan učitel, který by ale potřeboval odejít důchodu. Hledá za sebe vhodného nástupce, někoho, kdo by měl žáky rád stejně jako on. Jednoho dne zaklepe na jeho kabinet milá dáma ucházející se o místo učitelky. Pan učitel netuší, že je to kouzelná víla a třídu jí předá. Ona svými kouzelnými metodami třídu promění v tu nejhodnější a nejchytřejší na celé škole.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 160 Kč.


Závěrem bych přidala pár dobrých rad:

  • U těch úplně nejmenších můžete začít se čtením básniček či velmi krátkých příběhů. Volte knihy s více obrázky a trochou textu.
  • Čtěte tak často, jak vám čas dovolí, nebo dítě vyžaduje.
  • Pokud dítě během čtení neudrží pozornost, knihu odložte a pokračujte příště.
  • V průběhu čtení můžete udržovat zájem dětí tím, že jim kladete otázky (Co myslíš, že se bude dít dál?).

Moc vám děkuji za dočtení až sem, a pokud chcete (a já za to budu moc ráda), pojďte i vy inspirovat a dejte mi pomocí komentářů vědět, jaké pohádky na dobrou noc a v jakém věku vedou u vás doma. Každý komentář potěším 💙

A prosím, pokud máte zkušenosti s nějakou dnes zmíněnou knížkou pro děti, ohodnoťte ji v koníkovském CENTRU RECENZÍ. ↩️ I za to vám moc děkuji.

Petra

Jelikož mám sám vřelý vztah ke knížkám, snažím se k tomu také vést své syny. Mladší jsou ještě moc malí na to, aby udrželi pozornost, prozatím jim stačí usínáček od FP, či večerníček O krtkovi. Nicméně ti starší 2 roky 2 měsíce zbožňují barevná leporela o zvířátkách, taktéž nechybí krteček, či Mickeyho klubík, zaujaly i veselé říkanky ( Infoa dětem) Kam se schovala zvířátka nebo také Hrajeme si se zvířátky své místo si u nás našlo i nakladatelství Junior. O pejskovi ze zahrádky, O kachničce od rybníčka, O ježkovi ze zahrádky.

13. led 2022

@beautifulsmile Děkuji za úžasný výčet knih pro nejmenší děti. Posílám srdíčko za krásný komentář.
Jinak naprosto souhlasím. Krteček nechybí ani u nás. Říkanky jakbysmet. Jednoduché pohádky o zvířátkach máme pro ty úplně nejmenší také a souhlasím, jsou čtivé a mají krásné doprovázející obrázky. 👏

13. led 2022

Ještě bych přidala Emu naopak, sérii o Medovníčkovi, cokoli od Horáčka a Hádej, jak moc tě mám rád

13. led 2022

@gerzovajana Výborně. Krásné doplnění. Moc děkuji. Posílám srdíčko za inspirující komentář.

14. led 2022

Skvělý článek, takových není nikdy dost. 🙂 Už jsem si zapsala pár tipů, které ráda pořídím. U syna (2 roky a 1 měsíc) vedou tyto dvě knihy před spaním - Dobrou noc, Dupíku a Obejmi mě, prosím. Každopádně i během dne často vytahuje různé knížky a rád si je se mnou prohlíží. Kéž by mu to vydrželo. 🙂 U dcery se to povedlo, ta má knihy ráda dodnes (bude mít teď 10 let).

14. led 2022

Ještě fotka té druhé knihy.

14. led 2022

Ještě jsem si vzpomněla na tyhle. Taky moc krásné

14. led 2022

@red.miky Další nádherné tipy. 😍😍😍👏 Děkuji. Vydrží! Vidím to kolem sebe. 💕

14. led 2022

@red.miky Toto nádherné leporelo S Dupíkem máme také, i u nás má obrovský úspěch.

14. led 2022

Tak u nás se čte celý den,syn má dva roky a měsíc a čteme už půl roku,ráno hned jak vstane přitáhne knížku do postele,přes den klidně dvě hodiny v kuse a před spaním,miluje Červenou, zelenou a modrou knihu pohádek,vše s krtkem, minipohadky z edice Svojtka, Špalíček pohádek a všechny říkanky od Trnky,příběhy včelích medvídků z edice pohádky na dobrou noc co měl Albert,Pohádky pro nejkrásnější snění, Smolný den...na svůj věk potřebuje celkem dlouhé pohádky vhodnější asi spíš pro pětileté děti,ale hlavně že je klid 😂🙈 a taky ho strašně baví Slabikář,který jsme všichni měli v první třídě a doufám,že ho děti stále mají.

14. led 2022

@sikkacirek To je perfektní, že má syn v tak raném věku zájem o čtení knížek. Posílám srdíčko jako poděkování za krásný výčet knih jako inspiraci pro ostatní. A jen tak dál. 🙂

15. led 2022

@88petule Děkuji! tak u nás jsou knížky doma všude, protože já jsem totální knihomol a jsem z knihovnické rodiny :D, jen manžel nám to kazí :D :D :D

15. led 2022

@sikkacirek 😀 Tak třeba jednou se manžel polepší 😀

15. led 2022

Jeee, dekuji za krasny clanek. To bude zase objednavka z knihkupectvi 😂 potrebuju navysit rodicak... Nasi kluci(4 a 2) maji ted pred spanim nejradeji tyhle: Ti otravni kralici, Lev a ptacek, pribehy s tlapkovou patrolou a Velkou knihu o emocich + emoce k tomu. A jeste mam vyhlidnutou na koupeni More potkalo oblohu 🙂

15. led 2022

@vemit 😁 Děkuji za krásná slova. A moc děkuji za další skvělé tipy na knížky. Určitě budou pro ostatní taky inspirací. Posílám 💕 jako poděkování. Já se jdu zase podívat na Velkou knihu o emocích, ta mě zaujala. 🙂

16. led 2022

Začni psát komentář...

Odešli