Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Noční můry

Noční můra, nebo také zlý sen zatěžují spánek dospělých nebo dětí, které prožily nějaké trauma. Po probuzení si člověk noční můru velmi dobře pamatuje, narozdíl od nočního děsu, který si po probuzení člověk pamatuje jen matně. Při stanovení diagnostiky a také během léčby je důležité rozlišovat mezi dvěmi rozdílnými spánkovými poruchami. Noční můra není dědičná a trápí převážně dospělé osoby, naopak noční děs je až ve 40 % dědičný a narušuje spánek dětem6 ve věku mezi 4. a 6. rokem. Jde o dvě rozdílné spánkové poruchy.

Noční můry
Noční můry jsou negativními sny, nejčastěji jde o ohrožení života, snižování sebevědomí nebo o životní katastrofu. Noční můry nemají žádné doprovodné stavy (křik ze spánku, náhlé posazení se během snění). Po probuzení se člověk rychle zorientuje a vnímá, že vše byl jen zlý sen, později se nad snem zamyslí a přemýšlí nad vším, co ve snu viděl. S noční můrou se setká kolem 10 % dětí ve věku 3 až 5 let. Z pohledu rodiče je důležité se s klidným hlasem dítěte vyptávat, co se mu zdálo a snažit se ho uklidnit. Pokud dítě o noční můře nechce mluvit, není dobré jej do toho nutit. Lepší je si druhý den sednout nad papír a poprosit dítě, aby špatný sen nakreslilo a promluvit si o něm, že vlastně nešlo o nic špatného.

Noční můry dětí by se měly brát vážně, ale ne tragicky. Dítě si pouze prožívá nově nabyté zkušenosti, které jeho centrální nervová soustava zpracovává. Do 6-ti let věku dítěte jde o běžný fyzický stav, v pozdějších letech mohou noční můry znamenat strach nebo stres, kterým si dítě právě prochází, např. nástup do školy1, rozvod rodičů1 nebo smrt blízké osoby3.

Noční děsy u dětí

Noční děsy trápí zhruba 6% děti ve věku 4 až 12 let s citlivější nervovou soustavou, s nižším sebevědomím nebo děti, které jsou ustrašené. Oběťmi jsou také děti s velkou fantazií a představivostí. Objevují se v prvních 10 minutách po usnutí a dítě se poté ihned probudí. Když se dítě v noci budí vystrašené a s pláčem, je pravděpodobně něco v nepořádku. Dítě může být unavené z nedostatečného množství spánku, může zažívat nějaký stres, i dlouhodobý nebo mít nějaký zdravotní problém, např. zácpu3, která může být spojená s teplotou či horečkou1.

Dítě si po probuzení špatný sen nepamatuje, má "pouze" špatný pocit a cítí úzkost a strach. Silný noční děs u dítěte vyvolá strach, po probuzení se vzbudí a neví, kde je, nepoznává blízké osoby a snaží se rychle utéct pryč. Dětský organismus na tento stav reaguje zrychleným srdečním tepem, dítě je bledé, začne se potit a třást a pláče12. Dítě má zároveň výrazné nekoordinované pohyby - hází rukama, kope nohama, chce před nočním děsem utéct (hrozí nebezpečí - pád ze schodů apod.).

Léčba noční můry

Léčba je zaměřená na spouštěče nočních můr. Pacient si může sám dopomoci dostatečným spánkem, správnými stravovacími návyky, vyhýbáním se stresovým situacím.

Trvají-li noční můry či děsy delší dobu, je pacientovi doporučena návštěva psychiatra a užívání antidepresiv.

U dítěte se výskyt nočních můr přisuzuje zrání nervové soustavy. Tyto stavy u dítěte s postupem věku vymizí. U malého množství malých pacientů noční děsy zůstávají i do dospělého věku. Stane-li se tak, dospělý člověk je poté náchylnější na stresové situace a více "vybuchuje".

Pokud se dítě v noci vzbudí a pláče a pravděpodobně mělo nějakou noční můru, je důležité, aby rodiče zůstali klidní a na dítě pomalu a tiše mluvili, čímž jej zklidní. Pokud je to alespoň trochu možné, měli by se rodiče snažit odstranit z dětského dosahu možné spouštěče nočních děsů - např. změny prostředí, nástup do školky9, změna denního režimu apod. Pro dítě jsou velmi důležité pravidelné rituály před spánkem, které by měly mít pravidelnost a řád. Před spaním by si děti neměly hrát delší dobu nebo se dívat na televizi, hlavně na pořady, které v nich mohou noční děsy vyvolávat. Vhodné je číst dětem před spaním pohádky3.

Více o nočních můrách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Noční_můra
  2. https://web.archive.org/web/20140225113554/http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/na...
  3. http://www.celostnimedicina.cz/nocni-mury.htm
  4. http://www.celostnimedicina.cz/nocni-desy-u-deti.htm
  5. http://www.cpzp.cz/clanek/1329-0-Nocni-mury-trapi-hlavne-deti.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s nočními můrami

Máš zkušenost s nočními můrami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost