Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
88petule
28. bře 2021
268 

Úžasné děti ♥ a jejich nezapomenutelné milníky

Dobrý den, milé maminky,

dnes jsem si pro vás připravila článek na téma, které je mi velmi blízké a věřím, že osloví i vás. Úžasné momenty našich dětiček, ty nezapomenutelné chvíle úžasných pokroků našich dětí. ♥ 

Svět právě prochází obdobím, které není lehké pro nikoho z nás, a tak si pojďme společně připomenout a zavzpomínat na ty nejkrásnější dětské milníky. Protože právě naše děti jsou stále stejně úžasné a ať se na světě děje cokoliv, ony se rozvíjejí a žijí dál svým krásným dětským tempem. 

Vybrala jsem si osm krásných dětských milníků od narození do dvou let. Doufám, že budete souhlasit, že tyto jsou pro nás rodiče i pro naše úžasné děti ty nejsilnější vzpomínky v prvních dvou letech života, které zaznamená nejen naše mysl, ale i památeční album. Tak se pojďme podívat, jak vybrané první silné milníky naši mrňousci vnímají. 

  • Jako první silná vzpomínka je jistě pro rodiče příchod miminka na svět. A pro děťátko je to vůbec první největší životní krok, i když si ho dlouho nepamatuje. 
  • Druhý milník bude pasení koníčků. Postupný rozvoj hrubé i jemné motoriky je pro dítě mnohdy velká námaha! 
  • Třetí milník bude první dětský úsměv. Vzpomenete si na to čekání, kdy vám váš drobeček vědomě opětuje úsměv? 
  • Čtvrtý bude první zoubek. Samozřejmě, že maminky čekají, že ho objeví první. Protože kdo první objeví zoubek, ten dostane na nové šaty. 😊 Ale toho trápení pro bezbranné dětičky.
  • Pátý milník by mohl být „Já sám/a hamám!“ Taková radost! To bylo lžiček vedle, než se vašemu mrňouskovi podařilo trefit se několikrát za sebou přímo do pusinky. Ale už to umí! 
  • Šestým milníkem bude první narozeninová oslava. Já vám nevím, ale mám pocit, že ten první uplynulý rok našich dětí prožíváme my rodiče tak nějak nejsilněji. Souhlasíte se mnou? S našimi holčičkami mám zkušenost, že první narozeninová oslava je významný den, který si rádi prohlížejí a opakují s pomocí památečního alba.
  • Sedmým milníkem by mohli jistě být první krůčky. To bylo karambolů a pádů, než to dítko ustálo a udělalo hrdě první krůčky. Šikulka!
  • Posledním osmým milníkem jsou první dětská slůvka. Pojďme s dětmi cvičit jazýček a zopakovat si, která slůvka jsou ze začátku ta nejjednodušší a která by měla zvládnout brzy ovládat. 

PŘÍCHOD NA SVĚT

Všechny jsme to prožily, porod je velmi silný okamžik našeho i partnerova života, jak ale tento počátek vnímá dítě? Dnes se již ví, že novorozenci během porodu pravděpodobně cítí bolest. Je však předmětem diskuzí, jak moc. Všechny ty překážky a nepohodlí však človíčka rozvíjí. Je to stejné jako v životě – překonání překážky nás posouvá dál. 😊 Proto není potřeba se během porodu obávat, pokud lékaři věří, že je vše v pořádku a probíhá, jak má. 

Po porodu miminku ve většině případů vadí jen změna teploty. Ve vyhřáté děloze mělo příjemných 37 stupňů, zatímco na porodním sále je stupňů, dejme tomu, 25. Instinktem maminky je miminko před chladem chránit položením na své nahé tělo. Toto společně s tlukotem matčina srdce je pro miminko důležitý a krásný vstup do života. Pamatujme, že první hodiny po porodu jsou velmi důležité pro vztah děťátka s maminkou.

PASENÍ KONÍČKŮ

Už od narození bychom měli miminko pokládat na bříško. Zpočátku to děláme, jen abychom miminko na tuto polohu zvykaly. Klidně v poloze na bříšku na vašem srdíčku. ♥ Věřte nebo ne, každé poprvé je pro každé děťátko velká dřina. ♥ Mezi 2. a 3. měsícem a u některých dětí později nás děťátko odmění dokonalým pasením koníčků. Pašák! Víte, jaká to musí být pro mimčo paráda, nedívat se jen do stropu, ale mít konečně jiný pohled na svět! 😊 Věřím, že všechny máme v albu zaznamenané dokonalé pasení koníčků našich dětí. 

VĚDOMÝ ÚSMĚV

Když je vašemu děťátku 6 týdnů, můžete začít pomalu vyhlížet první vědomý úsměv. Opičárny jistě zafungují. Tatínek nebo sourozenec může být vhodný adept na výpomoc k rozesmátí mrňouska. 😊 První vědomý úsměv je pro mě velký a krásný milník po skončení šestinedělí nebo na jeho konci. Od teď se malý mrňousku můžeš s námi jenom smát a emocionálně růst! 

ROSTE ZUB

Ajéje. Vaše děťátko se najednou změnilo – je plačtivé, nevrlé, odmítá jíst a pít, hůře spí – jako by ho něco bolelo? Za tím vším může být prořezávání prvního zoubku. Samozřejmě, že vaše dítko je šikulka a zvládne to, ale takové kousátko, třeba chladivé, od bolesti dásně pomůže a třeba si toho, že zoubek roste vlastně ani moc nevšimnete. A věděli jste, že kdo z rodičů objeví první zoubek, ten dostane od druhého na nové šaty? 😊  

UŽ JÍM SÁM

Většinou kolem 10. měsíce děti samy začnou sahat po lžičce a chtějí už jíst samy. Tuto chvíli není vhodné promeškat. Děti jsou úžasné, samozřejmě zkoumavé a baví je jídlo osahávat, pozorovat, ochutnávat a zkoumat. Nebojte se a věřte jim. Trochu volnosti zapříčiní, že se z vašeho dítěte jednou stane skvělý strávník. Naše malá dnes dvouletá všežravkyně Natálka o tom ví své. 😊 Takhle to ještě neuměla ve 13ti měsících. Ale zkoušením došla k úspěchu :

PRVNÍ OSLAVA, SLAVÍM 1 ROK

To není možné! Jeden jediný rok stačil k tomu, že z vašeho malého uzlíčku vyrostlo sebevědomé dítě. Tolik se toho naučilo, tolik pokroků. To si přece zaslouží pořádnou oslavu! Na první oslavu se pro hravé dítko jistě hodí balónky, konfety, zábavná brčka, bubliny atp., aby si váš šikovný miláček mohl svůj velký den užít. Nechme ty úžasné nenechavé ručičky ať si v tento den pořádně užijí a připravte pro dítě jeden malý dortík, který může dítě jíst úplně samo. 

UŽ CHODÍM

„Mami, nechytej mě! Naučím se chodit i padat sám/a!“

Je to tady! Od teď musíte být, maminky, pořád ve střehu. Je to tak správně? Na jednu stranu ano, ale na druhou stranu je vhodné nechávat dítě, aby se naučilo pomalu spoléhat samo na sebe. Já radím, neustále dítě nechytat. Nebojte, oni to mají v hlavičce naprogramované tak, aby padaly na zadeček nebo na bok. Samozřejmě vytvořte dítěti bezpečnou domácnost a tomu malému opičáčkovi raději odstraňte z okolí ostré hrany, nebezpečné a křehké věci. První krůčky si jednoduše užijte s ním, pro dítě je to první krok z nekonečně dalších a z mnoha dalších důležitých v životě. 

JÁ UMÍM MLUVIT

Já vím, je to rozkošné, jak vaše mimčo stále brumlá, ale stejně doma všichni čekáte, jestli bude první slovo MÁMA nebo TÁTA. 😊 Tato dvě slova jsou většinou jedna z prvních slov u všech dětí – jednak jsou pro dětský jazýček jednoduchá a jednak je dětem podstrkujeme, protože co jiného by mělo říkat dříve než se naučit oslovovat rodiče. 😊 Dítě se snažte v mluvení podpořit – pomůžou knížky na učení zvuků zvířátek, říkanky jako třeba „Paci, paci“ a ukazovaní na věci v místnosti. Vašemu dítku důvěřujte – je úžasné a dříve nebo později se naučí mluvit jako všichni ostatní.

Vzpomenete si na první slůvka vašich dětí? 

Tak jsem si krásně zavzpomínala na nádherné okamžiky, které jsou sice za námi, ale v paměti i v albu zůstanou napořád. Doufám, že i vás dnešní článek potěšil. Pokud chcete, můžete se podělit o zážitky s milníky nebo i o fotografie v komentářích. Děkuji za pozornost a pamatujme, že škola hrou je důležitá od narození. Věřím a vlastně už vím, že všechna ta hra a pozornost, kterou budete věnovat svému dítěti, vás příjemně vrátí do vašeho dětství a přinese vám ty nejkrásnější vzpomínky právě na vaše rodiče. A to je moc fajn. ♥

Užijte si začátek, protože právě s vaší pomocí vyroste z vašeho mrňouska to nejúžasnější dítě pod sluncem!

Mějte se krásně, Petra s holčičkami 

#zdravyzacatek s #nestle

Začni psát komentář...

Odešli

Doporučujeme