Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
aneritka
20. zář 2017 Čtené 111x

Toto je 10 věciček, které mi v prvních týdnech a měsících s mým prvním miminkem hodně pomohly a bez kterých bych se už neobešla. Jsou to vychytávky, které v běžném seznamu, kdy se na miminko teprve chystáte, asi nenajdete. Já jsem je tedy nenašla a postupně jsem na vše přicházela sama. Seznam vychází z mé vlastní zkušenosti, ale určitě stojí za to si je pořídit :slight_smile:

#vybavapromiminko

1. Zavinovací body & overálky

Na první dny do porodnice a první týdny doma je nejlepší nakoupit si pro ty nejmenší velikosti, zavinovací body a overálky ! Pohodlně se oblékají, což novopečená maminka jistě ocení :wink: A hlavně jsou pohodlné také miminku. Rozhodně nedoporučuji podléhat roztomilým, avšak nepraktickým oblečkům, které mimču třeba nakonec ani nestihnete obléct.

2. Pletené čepičky & ponožky

Určitě jste slyšely o tom, že miminka nemají po narození plně funkční termoregulační systém. Překvapilo mě, jak moc může být miminku zima a ani v oblečené v několika vrstvách, pod třema dekama a v zavinovačce jsem nebyla schopna splnit limitní teplotu 36,3 °C. A to bylo jaro - květen. Takže není nic lepšího než pletená čepička a pletené ponožky, protože hlavička a nožičky potřebují být v teple nejvíc :wink:

3. Deky & zavinovačky

Přímo souvisí s předchozím bodem. Miminka se hodně nosí a musí být dobře zabalená. Z počátku využijete zavinovačky, které dobře drží tvar, takže se pohodlně nosí a miminko je hezky v teple a měkoučku. U těchto rychlozavinovaček doporučuji ty s mašlí, ale přišitou. Suchý zip nedrží a navíc překáží pokud zavinovačku chcete využít jen jako deku. Já jsem rychlozavinovačku využila nejvíc v porodnici a pak v šestinedělí, takže bohatě stačí jedna. Potom přišly na řadu různé deky, které miminko zabalí do tepla, nedrží tolik tvar, ale miminko už je větší. Nejvíc jsem používala pletenou (vlastní výroba). Stejně tak poslouží obyčejné flícové deky.

4. Peřinky

Skoro zapomenuté, tradiční a tudíž léty osvědčené. Namísto oblíbeného hnízdečka je daleko lepší pro spánek novorozeného miminka klasická péřová zavinovačka. Druhou jsem měla do kočárku. Skvělé na ní je, že je jedno jestli je léto nebo zima, miminko je v ní vždy klidné, tak akorát v teple a spokojeně spinká. Další peřinku (tvar velkého polštáře) jsem měla na válení na gauči nebo na kojení. A na kojení je péřový polštář úplně nejlepší ze všech těch speciálních kojících polštářů, které jsem vyzkoušela. Navíc pokud máte šikovnou babičku/maminku/kamarádku, co to umí se šicím strojem, stačí jen dát vyčistit peří a "objednat" si povlak dle libosti :slight_smile: Vřele doporučuji :slight_smile:

5. Cestovní podložka na přebalování

Pravidelné kontroly u lékaře jsou s miminkem běžná záležitost. Daleko lepší než obyčejná plena, je přebalovací podložka s nepromokavou vrstvou - ty pratelné, látkové. Rozhodně se nevyplatí kupovat ty jednorázové. Ono, když se miminku zadaří a máte pod ním jen tu obyčejnou plenu, není to zrovna sranda uklízet. Ale podložku jen sbalíte do sáčku (ten je dobrý mít v přebalovací tašce právě pro případ takové nehody) a je to :wink: 

6. Bambusové pleny

To se může jevit jako další módní záležitost, ale vyplatí se mít jich pár v zásobě. Já je využívám na utírání miminka po koupeli, protože i sebelepší ručník pro miminka mi přijde pořád moc hrubý na tak jemnou pokožku. Dále je fajn mít jednu v přebalovací tašce, když máte mimčo vysvlečené a čekáte právě na kontrolu u lékaře. Po roce užívání doplňuji jednu nevýhodu - nejsou tak trvanlivé jako klasické bílé látkové pleny. Dají se prát jen na 30 °C, max. na 40 °C a navíc časem se ty vlákna svrkávají. Po roce se mi stalo, že takto praná bambusová plena o velikosti osušky vylezla po praní ve velikosti normální pleny :grinning:

7. Dětský nosní olej

Tak toto je opravdu vychytávka, kterou bych si přála mít už v porodnici. Dětský nosní olej od Atoku je ta úplně nejlepší věc na čištění nosánku miminka. Zvlhčuje, neobsahuje dráždivý mentol a nudliky s ním jdou vytáhnout raz dva :slight_smile:

8. Led světýlko

První týdny jsem měla světýlko zavěšené na postýlce, miminku světlo na spaní nevadí a já jsem kdykoli během noci viděla, co miminko dělá. Není nad klidný spánek a navíc to stojí jen pár korun. 

9. Fotoaparát

Je to v dnešní době běžná záležitost, tak ho mějte pořád při ruce a zachytťe každý den alespoň jednu fotografii. A ať Vám ty krásné momenty s Vaším miminkem nezůstanou jen v počítači, vyvolávejte ty nejhezčí fotografie a vytvořte Vašemu potomkovi jeho vlastní fotoalbum zachycující jeho poprvé (první úsměv, první procházka, první koupání, ...první rok života).

10. Věřte si a věřte své intuici !

Mějte víru ve své přirozené instinkty, které Vám pomohou v péči o miminko. Každá máma ví, jak se postarat o své dítě, stačí jen naslouchat sobě a hlavně svému dítěti. Miminka komunikují víc než by mě kdy napadlo. Za to, že se cítím jako skvělá máma, vděčím své dceři, která mě to každý den učí a doufám, že já jí také mnohému naučím.

Čti celý článek