bar21
5. dub 2017
5690 

Předčítat břichu

Cože? Ty dnešní matky už neví, co by...může problesknout některým z nás. Mám zde pro vás jen takový malý tip. Nejde o tyranizování, jak být dokonalým rodičem a to dokonce ještě dříve, než se dítě narodí ;)

Jsem klinická logopedka na mateřské a mám teď tu krásnou příležitost sledovat vývoj dětské řeči v přímém přenosu. Píšu rodičům o tom, co vím a znám. Třebas některé mé postřehy upotřebíte pro vývoj řeči vašeho dítěte a třeba i lepší komunikaci v rodině. 

Ví se, že děti už v prenatálním vývoji slyší a reagují na matčin hlas nebo melodickou hudbu. Pouštění Mozartovy hudby břichu se sice u nás doma nekonalo, ale svou oblíbenou hudbu jsem přece jenom poslouchala o něco raději, právě pro pocit, že ji posloucháme dva. Ještě dříve než u nás proběhla radost, že ve mně roste nový posluchač, jsem četla o studiích sluchového vnímání u dětí ještě nenarozených. Jsem klinická logoedka tak čtu "todlenc", ale jinak čtu i detektivky;) Studie prováděli DeCasper a Spenceová, v průběhu 80. a 90. let  a z nich vyplývá že,

pokud 6 týdnů před porodem budete svému maličkému opakovaně předčítat kratší část textu, bude na něj reagovat po porodu, a to i když jej bude číst někdo jiný.

Při výzkumu hodnotili reakce plodu a to podle změn srdeční akce. Změnu zaznamenali, i když text četla jiná osoba než matka nebo otec. Tím bylo vyloučeno, že se jedná o pouhou reakci na hlas blízkých.

Pokud vás tento poznatek zaujal, můžete zkusit předčítat svému dítěti - můžete zkusit číst svému břichu. Nejspíš tím nezískáte náskok před dítětem od sousedů, ani tím nijak neumocníte vývoj vašeho superdítěte ;). Taky nemohu slíbit, že text bude fungovat jako zaklínadlo pro řvoucí uzlíček. Tímto čtením můžete "jen" přidat další způsob komunikace s miminem. Slovy, která jsou vám milá a která už bude znát. S jak přesnou délkou textu pracovat jsem se nedočetla, autoři uvádí: "určitý krátký text". Výběr je na vás.

Už jen vybírání textu je děj poměrně zábavný. Vybrat něco, co budeme dítěti předčítat 6 týdnů bez omrzení a bez pocitu prázdných slov pořád dokola, několikrát za den, dá i zabrat. Pohádku? (část pohádky Kocoura v botách použili právě ve výzkumu) Oblíbenou básničku? Pro mou a Štěpánovu náturu by to byla příliš tradiční volba a soudíce, že pohádek a básniček si užijeme až bude mimino na světě, jsme vybírali netradičněji... a toto už je vlastně způsob komunikace. Výběr prvních slov, která "věnujete" svému dítěti.

U nás nakonec vyhrál recept na na Štěpánovo oblíbené cukroví - zázvorky od Magdaleny Dobromily Rettigové. Recept je díky svému stáří plný krásné, melodické, někdo by mohl namítnout i zastaralé češtiny, ale dle mého soudu je délka tak akorát a poslouchá se to náramně. Navozovalo nám to doslova sladkou, rodinnou náladu.

Dej na vál 12 lotů tlučeného prosátého cukru... i teď po několika měsících, když čtu ta slova, cítím ladění těch dní, jako když cítíte určitou vůni a s ní máte spojený zážitek...

...12 lotů pěkné prosáté mouky... sedím s velkým břichem na naší nové, dřevem vonící posteli a koukám, jak padá listí ze stromů...

Recept jsme vytiskli na malé lístečky a nastražili si je po bytě. Pokaždé, když byl čas a nálada, "pekli jsme zázvorky". Budoucí táta rád zasvěceně předčítal. Už v tu chvíli jsme byli rodina. Máma, táta, mimino a společná slova.

co jste vybrali nebo vyberete VY?

pukrle barbora

http://www.proslova.cz/blog/

blog nejen o vývoji řeči

 #tehotenstvi #blogujeme #mk_academyblog

Zajímavé zamyšlení🙂S bříškem si často povídám, tedy spíš komentuju, co zrovna dělám, aby slyšelo můj hlas, když mám zpěvnou,tak zpívám, oprašuji dětské písničky a věřím, že to miminko v bříšku slyší🙂

17. dub 2017
bar21
autor

Slyší!! veřte mi, že Vás slyší, a až bude venku, bude rádo, když uslyší Váš hlas a oprášené písničky, když budete mít zase zpěvnou. Teď je mu v břichu nejkrásněji, Má všechno co potřebuje. Vaši blízkost, nemá pocit hladu, protože svůj "příděl" dostává kdykoli se mu za chce. A venku? Všechno jinak!! A to pak bude Váš hlas a písničky jeden z rituálů, tedy jistot, kterou mu můžete dát. Děkuji za komentář a přeji co nejkrásnější vstup do mateřství a ať máte té zpěvné, co nejvíce!

20. dub 2017

Po precteni clanku, uz v minulem tydnu jsem vybrala kratkou basnicku "povida se pohadka", kterou mi rikala maminka pred spanim. Rikam to brisku nekolikrat denne a u toho ho hladim. Hlavne kdyz se moc vrti. Uvidime, jak bude fungovat po narozeni 😊 nekdy si zpivam, nekdy hraju na fletnu. Pravda je, ze pri zkouskach orchestru i jakemkoliv jinem hrani zpravidla ani neduta 😊

8. bře 2019

Začni psát komentář...

Odešli