dentaland
27. srp 2012

Správná péče o zoubky batolat (1-3 roky)

Prořezávání prvních, dočasných zoubků začíná kolem šestého měsíce věku dítěte a kolem jeho třetího roku jsou už dočasné zuby většinou kompletně prořezány. Dítě jich má celkem 20, v každé čelisti po deseti. O dočasné zoubky je potřeba správně pečovat a zajistit pravidelnou a dobrou úroveň zubní hygieny.

Pevně doufám, že v dnešní době už se podařilo vymýtit mýtus, že mléčné zoubky se čistit nemusí, protože přece vypadnou. Dá se naopak říct, že stav mléčného chrupu je zásadní pro vývoj stálých zubů. Mléčné zuby jsou důležité pro správný vývoj čelisti. S trochou nadsázky můžeme říct, že pokud první zoubky vypadnou zdravé, druhé zdravé vyrostou. Předčasná ztráta prvních zoubků může mít za následek komplikace při růstu stálých zubů nebo problémy s výslovností. 

Ve věku 12-16 měsíců, jakmile se dítěti prořežou první stoličky, začínáme dítěti čistit zuby měkkým dětským zubním kartáčkem 2x denně, ráno po snídani a večer po večeři. Dětský kartáček je vhodné měnit po 2-3 měsících, podle opotřebování. (Vhodné kartáčky a zubní pasty určené pro první zoubky naleznete na našem eshopu www.dentaland.cz v sekci Pro děti.) Zoubky minimálně do tří let (nejlépe do čtyř let) čistí dítěti rodiče! Mezi druhým a třetím rokem můžeme již začít s výukou čištění zubů. Jako příklad dobře poslouží starší sourozenec, zoubky ale vždy nakonec dočistíme my rodiče.

Používáme vždy pastu pro nejmenší děti (na obalu je většinou uvedeno věkové rozmezí) se sníženým obsahem fluoridu, protože děti většinu pasty spolykají. Množství pasty na kartáčku odpovídá zhruba velikosti hrášku, my většinou doma dáváme méně. Pokud dítě pastu odmítá, nenutíme je. Popřípadě vyzkoušíme více druhů. Žvýkací plošky čistíme zepředu dozadu, ostatní plošky čistíme drobnými krouživými pohyby.

Po večerním čištění zubů dítě pije už jen NEslazené tekutiny, tj. čistou vodu nebo neslazený čaj, a NIC nejí, ani ovoce. Konzumace ovoce je velmi prospěšná, ale neplatí tvrzení, že sníst jablko je skoro jako vyčistit si zuby. Ovoce obsahuje přírodní cukry a kyseliny, které na náš organismus působí blahodárně, ale neměli bychom je nechat působit na náš chrup příliš dlouho.

Největší nebezpečí pro mléčný chrup představuje nesprávná zubní hygiena a nesprávná výživa, a to především přemíra cukru. Ten vytváří v ústech velmi agresivní látky a podporuje množení bakterií zubního kazu. Proto není vhodné, když děti během celého dne průběžně konzumují sladkosti a upíjejí slazené nápoje, a to především z kojenecké láhve. Co nejdříve učíme pít dítě z KLASICKÉHO hrnečku. Pokud možno nezvykáme děti na sladkosti. Pokud jim je podáváme, měly by být vždy součástí hlavního pokrmu. Svačinky by měly být ovocné, zeleninové nebo mléčné. Měli bychom se vyvarovat podávání sladkých tyčinek, sušenek, perníků, čokolád, oplatek apod.

Kromě cukrů není vhodná ani přílišná konzumace přírodních i umělých kyselin obsažených v potravinách, například v koncentrovaných ovocných šťávách. Různé slazené limonády a džusy obsahují ve velké míře právě cukr v kombinaci s koncentrovanými kyselinami. Často bývají sycené bublinkami oxidu uhličitého, který naleptává sklovinu. Pro děti i dospělé platí, že slazené a chemicky ochucené nápoje jsou naprosto nevhodné a zatěžují kromě chrupu i ledviny.

Občasné pití neslazených minerálních vod a čistých ovocných šťáv je samozřejmě prospěšné, ale základem pitného režimu by měla zůstat čistá voda, popř. neslazený čaj, nejlépe ovocný. Důležité složky ovoce jsou obsaženy spíše v čerstvém ovoci než v džusech.

Nerada bych, abyste získaly dojem, že naše děti chudinky neznají ani chuť čokolády. Teorie je samozřejmě jedna věc, praxe je věc druhá. Sladkosti se u nás doma samozřejmě těší velké oblibě. Je ale určitě dobré je připojit na závěr hlavního jídla (jako odměnu za prázdný talíř), po kterém si děti vyčistí zoubky. Pokud dítěti budeme veškeré sladkosti zakazovat, jsem si naprosto jistá, že se to obrátí v budoucnu proti nám. Děti jsou velmi vynalézavé…

Co se týče pitného režimu, starší syn jako malý miloval čistou vodu. Mladší syn veškeré neslazené nápoje odmítal, ať jsem se snažila sebevíc. Pokud jsem chtěla, aby během dne alespoň něco vypil, musela logicky přijít na řadu domácí rybízová šťáva od babičky, která je u nás i dnes hlavním denním nápojem. Jojo, ještě že ty babičky máme…

Začni psát komentář...

Odešli