destovakapka
3. srp 2017
407 

Těhotenství týden po týdnu - 19 týden

                                                          19. týden těhotenství

                                                           Co se děje s vámi?

Bříško se vám začíná zakulacovat, děloha 19. týden těhotenství sahá asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a sponou stydkou. Váhový přírůstek činí kolem 3 kg. Některé ženy mohou pozorovat zvýšené ukládání tuku též na bocích, stehnech a hýždích.

Snažte se být v klidu, hodně relaxovat, chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Miminko vnímá váš režim už teď.

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

Ve vaší děloze je asi 200 ml plodové vody. Mléčné žlázy v prsou zahájily svoji funkci, proto můžete vnímat svá prsa trochu zduřelá a citlivá. Blížíte se polovině těhotenství. Začínáte cítit pohyby svého dítěte a k vaší psychické pohodě přispívá i fakt, že vás vaše děťátko konečně slyší. Zhruba od poloviny těhotenství vás mohou překvapit bolesti zad. Hmotnostní přírůstek má totiž vliv na držení páteře. Pomůže vám teplo a hodně odpočinku. Můžete se také setkat s bělavým výtokem.

Máte bolesti zad? Vyzkoušejte speciální masáže pro těhotné. Jsou prováděné velmi jemným způsobem, a to vsedě nebo na boku. Masér se vyhýbá všem místům a technikám, které jsou kontraindikovány v těhotenství (oblast bříška, speciální akupresurní body).

                                                           Co se děje v bříšku?

V tomto období představuje hlavička asi jednu třetinu z celkové délky tělíčka.

Pod dásněmi jsou uloženy základy mléčných zubů, ještě hlouběji pod nimi se objevují také první základy trvalých zubů.

Pod kůží obličeje jsou svaly již natolik vyvinuty, že se mohou stahovat. Plod může pohybovat rty, otevírat a zavírat ústa. Tyto pohyby již někdy připomínají hledací a sací reflex, jak jsou běžně po narození vídány u kojenců.

Kůže na povrchu těla je dosud velmi tenká, pokožka ale už má založeny všechny obvyklé základní vrstvy. Jsou v ní i buňky, které tvoří pigment a ovlivňují tak barvu kůže. Povrchové buňky se odlupují a stávají se součástí kožního mázku. Tato bělavá a mazlavá hmota pokrývá celý povrch tělíčka. Mázek má důležitou ochrannou funkci. Ochraňuje dosud jemnou a tenkou pokožku před dlouhodobým působením plodové vody. Buňky odloupané z povrchových vrstev pokožky se objevují i v plodové vodě (a mají tak velký význam při amniocentéze).

Vaše děťátko již dobře slyší. Začíná si zvykat na ozvěny srdce a také na váš hlas. Plodovou vodou, která je výborným vodičem, se k němu velice dobře dostane. Někteří odborníci potvrzují, že se dítě nechá později vaším hlasem rychleji a lépe uklidnit, pokud bylo zvyklé na vaše povídání ještě v bříšku.

Podkožní tuk miminka je velice tenký. Trávení začíná produkovat žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávání plodové vody. Ta se filtruje v ledvinách a močí je vylučována zpět do plodové vody. Kůže začala vylučovat mázek, čímž ji chrání před macerací vody v amniotické tekutině. Vaše miminko již drží vzpřímeně hlavičku a začíná být čím dál tím neposednější. Kope nožičkama, hýbe ručičkama a všelijak mění polohy.

V 19. týdnu měří plod zhruba 15,5 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 240 g.

Začni psát komentář...

Odešli