Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  destovakapka
  17. zář 2017    Čtené 555x

  Těhotenství týden po týdnu - 40 týden

                                                          40. týden těhotenství 

                                                             Co se děje s vámi? 

  Poslední, 40. týden těhotenství se již pravděpodobně cítíte velmi neohrabaná a unavená. V noci špatně spíte, je to způsobeno jednak nervozitou a očekáváním porodu každým dnem, jednak tím, že už obtížně hledáte vhodnou polohu ke spaní.

  Pokud již chcete porodit, volte raději chůzi než posedávání doma, večer se vykoupejte v teplé vodě (ne však příliš teplé), jedním z osvědčených receptů je též sex ve vhodné poloze. Látky obsažené v ejakulátu totiž přirozeně urychlují vyzrávání hrdla děložního.

  Prvním znakem blížícího se porodu bývá často odchod hlenu s příměsí krve (tzv. hlenové zátky), znamená to, že začíná rozevírat děložní hrdlo. Některé ženy však nemusí odchod hlenové zátky zaznamenat – nemusí vždy porodu předcházet.

  Na tento týden připadá termín porodu. Do svého termínu porodu se strefí asi jen 5 % maminek, porodit můžete dva týdny před či dva týdny po termínu. Miminko je již plně připraveno přijít na svět.

  S narůstajícími obavami před porodem se také stupňuje jeho očekávání – těhotenství je již pro vás dlouhé, hemeroidy, nespavost či bolesti zad vám znepříjemňují život na každém kroku. Průměrně přiberou ženy v těhotenství do 15 kilogramů, není však žádnou výjimkou i váhový přírůstek okolo 25 kilogramů.

  Opět vás čeká vyšetření v prenatální poradně plus kardiotokografický záznam ozev plodu. Pokud budete přenášet, podstoupíte v příštím týdnu minimálně 2x týdně vyšetření v prenatální poradně toho zařízení, kde budete rodit. Zde vám udělají kardiotokografický záznam ozev plodu, eventuálně další vyšetření zaměřená na zhodnocení stavu miminka. Obvykle po ukončeném 41. týdnu těhotenství je těhotná žena objednána k vyvolání porodu, rozhodně by neměla přenášet přes 42. týden těhotenství, protože s přibývajícím stářím těhotenství klesá funkce placentární jednotky.

  Po porodu vás čeká opět perné období – šestinedělí. Vykašlete se na úklid nebo vaření a poproste svoji maminku, kamarádku nebo sousedku, aby vám s těmito záležitostmi pomohla. Úplně nejdůležitější pro vás bude se dobře rozkojit a společně s miminkem si zvyknout na nové rituály a na to, že nyní už jste tři.

                                                                 Co se děje v bříšku?

  Stav novorozence po porodu se hodnotí pomocí tzv. Apgar skóre. Jedná se o bodové ohodnocení zdravotního stavu novorozence v 1., 5., a 10. minutě po narození, celkové hodnocení je v rozmezí 0 až 10 bodů (např. tedy 8/10/10). Hodnotí se:

  • srdeční frekvence
  • dechová aktivita
  • barva kůže
  • svalový tonus
  • reakce na podráždění

  Každá z funkcí se hodnotí 0-2 body, maximum je tedy 10 bodů. Skóre 7 a více je normální, přičemž důležité je skóre v 5. minutě. Při nižším skóre je potřeba další vyšetření resp. péče o novorozence.

  Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po přerušení pupečníku v placentě. Její nenahraditelnost spočívá v tom, že obsahuje buňky, které se v takové podobě už nikdy během života v organismu nevyskytnou. Jsou to tzv. zárodečné buňky, které mají schopnost se množit a přeměňovat v různé typy buněk (např. buňky produkující inzulin, mozkové buňky či buňky srdečního svalu aj). V praxi se však zatím využívají zárodečné krvetvorné buňky, které zajišťují krvetvorbu a jsou používány v léčbě nádorových onemocnění (např. leukémie) nebo vrozených poruch imunity a metabolismu.

  Rodička se rozhoduje, jak s pupečníkovou krví naloží. Může ji nechat zlikvidovat jako biologický odpad, může ji darovat či ji nechat uskladnit pro vlastní potřebu.

  Možnost dárcovství v ČR zajišťuje Banka pupečníkové krve (BPK). Dárcovství je anonymní, bezplatné, žena není honorována. Kmenové buňky jsou zařazeny do celosvětového registru.

  Více informací získáte v těhotenské poradně, zjistěte si též, zda v porodnici, kde plánujete rodit, je odběr pupečníkové krve možný. Ne všechny porodnice tento odběr zajišťují. Uchování krve pro vlastní potřebu je možný pouze tam, kde mají pracoviště uzavřenou smlouvu s komerčními firmami, jež se uskladněním pupečníkové krve zabývají.

  Mezi lebečními kostmi jsou úzké švy. Vlákna nervových buněk ukončila větvení a dělení. Většina mázku už je pryč. Kostru tvoří 300 částí (kostra dospělého má pouze 202 kostí), některé z nich ještě srostou. Těhotenské hormony také způsobují zbytnění mléčných žláz u miminek jak ženského, tak mužského pohlaví. I zevní pohlavní orgány se mohou jevit větší. Tyto projevy krátce po porodu zmizí. Miminko je připraveno na nový život mimo dělohu, je vybaveno asi 70 různými reflexy. Při porodu se odloupne i placenta, poté, co se novorozenec poprvé nadechne, dotepe i pupečník. Dýchání spustí také změny ve funkci srdce a tepen.

  Ve 40. týdnu těhotenství měří plod zhruba 51 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3500 g, přičemž dívky váží v průměru méně než chlapci.

  destovakapka
  17. zář 2017    Čtené 416x

  Těhotenství týden po týdnu - 39 týden

                                                          39. týden těhotenství 

                                                             Co se děje s vámi? 

  Je zcela přirozené, že jste v tomto období těhotenství trochu podrážděná a chtěla byste to vše mít již za sebou. Nervozitou se vyznačuje i vaše okolí. Nebojte se chovat asertivně, a pokud vám neustále telefonáty, zda už rodíte, nejsou vhod, odmítněte je.

  Porod nyní může nastat prakticky kdykoli. Známkou opravdového začátku porodu jsou silnější kontrakce, než byly dosud, a které, na rozdíl od poslíčků, jsou již pravidelné. Zpočátku mohou přicházet v dlouhých intervalech, tyto se však postupně zkracují. Do porodnice se doporučuje jet v případě kontrakcí v intervalech asi 5 minut nebo při odtoku plodové vody.

  Dalším důvodem, proč jet do porodnice je:

  • výrazné snížení či zvýšení aktivity plodu
  • vaginální krvácení či silné bolesti břicha
  •  silná bolest hlavy, dvojité či neostré vidění

  Na konci těhotenství má donošené a zralé miminko tyto znaky:

  • celková délka je asi 50 cm, hmotnost se nejčastěji pohybuje mezi 3000-3500g
  • kůže je růžová a hladká, protože lanugo během posledního měsíce opadalo (jemné vlásky lanuga mohou zůstat na ramenech a zádech novorozence), obrysy těla jsou zaoblené, v posledním měsíci se zdvojnásobilo množství podkožního tuku
  • obočí a řasy jsou dobře vytvořené, vlásky na hlavičce jsou dlouhé několik cm, nehty přesahují konce prstů
  • u chlapců jsou varlata sestouplá do šourku (původně se založila v dutině břišní), dívky mají malé stydké pysky překryty velkými
  • svůj příchod na svět ohlašuje novorozeně bezprostředně po porodu křikem a čilými pohyby
  •  pokud dojde v průběhu porodu k deformaci hlavičky, pak se tato deformace zpravidla do několika týdnů srovná, fontanely (měkká místa na lebeční klenbě) přetrvávají do dětského věku a umožňují růst mozku.

  Zřejmě jste unavená, často potřebujete chodit močit a stále častěji přemýšlíte o porodu. Již můžete kdykoliv začít rodit.

  Cítíte se nepohodlně. Bříško vám ztěžuje vše, co byste za normálních okolností bez problémů zvládla. Děloha zabrala celý prostor pánve, tlačí na okolní orgány. Možná jste také trochu zčervenala, což způsobuje krevní oběh, který je namáhaný více než kdykoliv předtím. Pokuste se psychicky rozptýlit. Čeká vás vyšetření v prenatální poradně a kardiotokografický záznam ozev plodu. Může být provedeno i ultrazvukové vyšetření, které však není povinné.

  Proč sestavit porodní plán? Pokud jste si ještě nenapsala svou představu o průběhu porodu, nyní je k tomu vhodná příležitost, není na co čekat, miminko se může každým dnem narodit. O vašich představách na papíru se pak můžete pobavit se svým porodníkem, který vám ještě upřesní, co je reálné a smysluplné z jeho pohledu. Ne každý porod proběhne ideálně, a i když si to třeba nepřipouštíte, mohou se vyskytnout komplikace. Porodní plán pak může zdravotníkům napovědět, co je pro vás důležité a v čem vám mohou přijít vstříc.

  Taška do porodnice už by měla čekat v předsíni. Pokud vám odtekla plodová voda či jen máte podezření, že odtekla. Pokud začnete krvácet nebo se objeví děložní stahy a jsou častější než po 5 minutách, na nic nečekejte a vydejte se do porodnice.

                                                                  Co se děje v bříšku?

  Miminko je zcela donošené, kdyby se narodilo, budou jeho životní funkce fungovat samostatně.

  Hlavička je jednou z největších částí těla. Její průchod porodním kanálem je nejobtížnější fáze porodu. Usnadňuje ho do značné míry určitá plastičnost lebky. Kosti lebky se totiž díky vazivovým spojením mohou posunout či se mohou jejich okraje překrýt.

  Mozek je již dostatečně zralý, aby mohl řídit životní funkce zajišťující přežití novorozence. Dobře vyvinutý je sací a uchopovací reflex. Ručička dokáže již s výraznou silou uchopit nabídnutý prst. V tomto období je plod připraven opustit své prostředí mateřského organismu.

  Děťátko již čeká na narození. Nehty na rukou přesahují špičky prstů. Výstavba mozkových cév je už hotová. Většina prvního ochlupení už je pryč, v plicích se zvyšuje tvorba surfaktantu. Už pravděpodobně necítíte všechny pohyby miminka.

  Ve 39. týdnu těhotenství měří plod zhruba 51 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3300 g.

  destovakapka
  17. zář 2017    Čtené 609x

  Těhotenství týden po týdnu - 38 týden

                                                          38. týden těhotenství 

                                                             Co se děje s vámi? 

  Jelikož fyziologické těhotenství trvá 40 +/- 2 týdny, můžete začít rodit prakticky kdykoliv. Váš partner by měl být neustále ve střehu a nevypínat mobil. Není však důvod sedět doma a čekat. Choďte na procházky do přírody, nezapomínejte však na doprovod.

  Po dohodě s ošetřujícím gynekologem je vhodné se již objednat na ambulanci porodnice, kde jste se rozhodla rodit. Zde vám bude odebrána anamnéza, budete vyšetřena, natočí vám KTG, popř. vám bude proveden ultrazvuk. Do této ambulance pak budete zvána na pravidelné kontroly minimálně v týdenních intervalech. V případě, že vám začnou děložní kontrakce nebo odteče plodová voda, jedete už do známého prostředí, kde vás znají.

  Porod má 3 (resp. 4) fáze.

  První doba porodní (neboli otevírací), která trvá hodiny, se pomocí silných pravidelných děložních kontrakcí zkracuje děložní čípek a otevírá děložní hrdlo. V otvírací době dochází k odtoku plodové vody a končí maximálním otevřením hrdla, tzv. děložní branky (na 10 cm). Otvírací doba je delší u prvorodiček.

  V druhé porodní době (vypuzovací), která trvá zpravidla desítky minut (nejčastěji kolem 20, nejdéle by měla však trvat cca 60 minut), cítí žena potřebu tlačit a za součinnosti břišního lisu a děložních stahů je plod vytlačen porodními cestami ven.

  Ve třetí době porodní je odloučena placenta (nejčastěji do půl hodiny od porodu dítěte, nejdéle do hodiny) od děložní stěny a vyloučena z těla ven. Dochází k mohutné a dlouhé kontrakci dělohy, která brání krevním ztrátám, tím že dojde k zaškrcení děložních cév. Rodička je většinou 2 hodiny po porodu sledována ještě na porodním sále a poté přeložena na oddělení šestinedělí. Tato část porodu se někdy nazývá čtvrtou dobou porodní.

  Od tohoto týdne je vaše miminko donošené a zralé. Všechny jeho orgány jsou vyvinuté, plíce jsou připraveny se poprvé nadechnout. Děťátko se může kdykoliv narodit.

  Některé ženy trpí na konci těhotenství depresí. Je to způsobeno směsí několika pocitů, především obavami z nadcházejícího porodu, nedostatkem spánku a únavou z těhotenství samotného. Bříško představuje v posledním lunárním měsíci velikou mechanickou zátěž pro páteř i celá záda, která mohou často bolet. Hodně odpočívejte. Pokud jste tak ještě neudělala, měla byste si sbalit tašku do porodnice. Čeká vás vyšetření v prenatální poradně spojené s kardiotokografickým záznamem ozev plodu, pomocí kterého se hodnotí kondice miminka a tím i funkce placentární jednotky. Jedná se o 20–30 minut dlouhý záznam srdečních ozev plodu současně s případnou děložní činností.

  Jak poznám odchod hlenové zátky? Odchod hlenové zátky většinou ohlašuje blížící se porod, většinou porod proběhne během dvou až tří dnů, ale může se objevit i šest týdnů před porodem. Projevuje se malým množstvím červeného nebo nahnědlého hlenu, případně se může objevit různě intenzivní výtok.

  Pokud jste aktivní řidička, dávejte pozor a dělejte si často přestávky v řízení, projděte se na vzduchu.A pokud je to možné, předejte řízení partnerovi.                                                 

                                                                  Co se děje v bříšku?

  Miminko je též zralé a připravené na porod.

  U kluků jsou již varlata sestouplá v šourku, u děvčat velké stydké pysky překrývají malé stydké pysky – obojí je jedním ze znaků donošenosti plodu.

  Nadále probíhá vyzrávání nervových buněk spolu s myelinizací (obalováním) nervových vláken, to však bude pokračovat ještě dlouho po narození.

  Kůže miminka je růžová, elastická, díky ukládání tělesného tuku již není průsvitná. Lebeční kosti jsou sice pohyblivé, ale již pevné. Obvod hlavy je stejný jako obvod bříška. Placenta již není tak efektivní v přenosu živin, jako tomu bylo před několika týdny. Začíná stárnout, objevují se v ní krevní sraženiny a kalcifikovaná místa. Ve střevech děťátka je nahromaděná zelenočerná smolka – první stolice. Děloha je pro miminko již velmi těsná.

  Ve 38. týdnu těhotenství měří plod zhruba 50 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3100 g.

  destovakapka
  17. zář 2017    Čtené 662x

  Těhotenství týden po týdnu - 37 týden

                                                          37. týden těhotenství 

                                                             Co se děje s vámi? 

  Od 37. týdne těhotenství do předpokládaného termínu porodu byste měla být vyšetřena v těhotenské poradně 1x týdně. Od 38. týdne (u některých lékařů již od 36. týdne) je součástí návštěvy v poradně i  kardiotokografické vyšetření plodu (KTG), které je v případě, kdy žena ještě nemá kontrakce, nazývané non-stress test (NST). Toto vyšetření slouží ke zhodnocení stavu plodu a event. děložní činnosti.

  Přírůstek hmotnosti činí průměrně kolem 12 kg, je zcela možné, že do porodu již nic nepřiberete.

  V tomto týdnu dojde k mírnému poklesu dělohy, který je způsoben sestupem hlavičky dítěte do pánve. Mohou vám tak polevit potíže s dýcháním.

  Jedná-li se o svobodnou matku, je nutné předložit kromě OP vlastní rodný list, pokud má být do rodného listu dítěte zapsán také otec, je třeba předložit souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, které je potřeba učinit společně na matrice. Nebudete-li prohlášení v porodnici mít, nebude otec v RL uveden a příjmení dítěte bude automaticky po matce.

  Souhlasné prohlášení rodičů na matrice lze však učinit také po narození dítěte.

  Vstupujete do 10. lunárního měsíce, posledního měsíce vašeho těhotenství. Přiberete ještě asi 1,5 kilogramu. Miminko začíná postupně sestupovat do pánve, vrchol dělohy tak klesá. Vaše prsa jsou větší a těžší.

  Můžete začít pociťovat „cvičné kontrakce“ neboli poslíčky. Při těch děloha asi na 30 sekund ztvrdne a poté se opět uvolní. Každou volnou chvilku byste měla využít k odpočinku. Tlak na váš močový měchýř se zvětšuje, musíte močit i několikrát za noc. Znenadání se mohou objevit otoky jak dolních, tak horních končetin, proto si sundávejte častěji prstýnky. Některé těhotenské obtíže mohou pomoci zlepšit vhodně zvolené potraviny.

  V prsech se tvoří mlezivo (kolostrum), první výživa dítěte po narození do doby než se vám spustí mateřské mléko. To se obvykle stane druhý až čtvrtý den po porodu. Mlezivo je velmi bohaté na živiny a protilátky. Podpoří obranyschopnost miminka proti infekcím. Čeká vás vyšetření v prenatální poradně a kardiotokografický záznam ozev plodu, který ale není povinný.

  Jaký je rozdíl mezi poslíčky a pravými kontrakcemi? Falešné kontrakce, tedy poslíčky, jsou nepravidelné, nezesilují se a se změnou polohy a aktivity ustupují, na děložním hrdle nejsou zjistitelné žádné zásadní změny. Kdežto kontrakce vedoucí k porodu jsou pravidelné, přicházejí zhruba každých pět minut, postupně zesilují a nezmírňují se ani při relaxaci či jiné aktivitě. Hlenová zátka může odejít, děložní čípek se rozšiřuje.

  Zkuste různé metody, jak dosáhnout pohody. Relaxujte při oblíbené hudbě, do aromalampičky si dejte svoji oblíbenou vůni, pokud ještě můžete, zacvičte si doporučené cviky z jógy pro těhotné.

                                                                 Co se děje v bříšku?

  U miminka ve 37. týdnu těhotenství stále probíhá tvorba tukové tkáně, na hmotnosti přibere do porodu ještě kolem 500g.

  Povrch pokožky je pokryt kožním mázkem, který děťátko nejenom ochraňuje, ale také způsobuje, že je tělíčko kluzké. To usnadňuje průchod miminka porodním kanálem.

  Na hrudníku se mírně vyklenují prsní bradavky. Mléčné žlázy novorozených holčiček i chlapečků jsou vyvinuty přibližně stejně.

  Na hlavě má asi 2,5 centimetru dlouhé vlásky. Děloha je miminku už opravdu těsná, v pozici „skrčence“ se stejně ale snaží v rámci možností pohybovat. Pokud se dosud děťátko neotočilo do správné porodní polohy hlavičkou dolů, nejpravděpodobněji se otočí nyní. Pouze 3 % plodů zůstanou hlavičkou nahoru.

  Ve 37. týdnu těhotenství měří plod zhruba 49 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2850 g.

  destovakapka
  17. zář 2017    Čtené 548x

  Těhotenství týden po týdnu - 36 týden

                                                          36. týden těhotenství 

                                                             Co se děje s vámi?   

  V těchto týdnech těhotenství ženy většinou pociťují stále častější a silnější děložní kontrakce, které jsou přípravou na porod. Dosud pevné a dlouhé hrdlo děložní se musí před začátkem porodu zkrátit a  hlavička miminka již někdy  koncem tohoto týdne sestoupí o něco níž do pánve, zvláště u žen, které již rodily.  

  Ve 36. týdnu těhotenství se při gynekologickém vyšetření odebírá stěr z pochvy k určení eventuální streptokokové infekce skupiny B (tzv. GBS).  Pokud je u vás potvrzena přítomnost Streptokoka skupiny B, budou vám v průběhu porodu podána jednorázově antibiotika k prevenci nákazy plodu v průběhu porodu.  

  Pozitivní GBS (SAG) znamená přítomnost streptokoka skupiny B (Streptococcus agalactiae) v pochvě ženy. Přítomnost této bakterie je poměrně častá (asi u 20 % žen). Většinou nezpůsobuje žádné obtíže, v případě porodu existuje ale riziko nákazy plodu při průchodu porodními cestami.

  Vyšetřují se tedy všechny těhotné ženy ve 36. týdnu gravidity, kterým je proveden štětičkou stěr z pochvy a získaný vzorek je odeslán na mikrobiologii. Během těhotenství, zejména pokud žena nemá žádné obtíže, není většinou potřeba léčby. Pokud má však žena obtíže již během těhotenství nebo ji hrozí předčasný porod, zahajuje se léčba dříve, zejména pokud se vyskytuje vysoká koncentrace této bakterie i v moči.

  Riziko pro plod nastává až během porodu. Nákaza novorozence může mít různé formy závažnosti (zápal plic, zánět mozkových blan nebo celková sepse tj. přítomnost bakterií v krvi miminka). Proto se ženám, které mají pozitivní výsledek na streptokoka, podává během porodu antibiotikum v infuzi (většinou se volí antibiotikum penicilinového typu), které nákaze novorozence zabrání.

  Vaše měkké porodní cesty se začínají pomalu připravovat na porod. Vaše prsa jsou větší a těžší, zvětšují se vám také bradavky. Začínáte čím dál tím víc přemýšlet nad porodem, může se objevovat úzkost. Strach má svou funkci a smysl, především pokud je součástí pudu sebezáchovy, ale rozhodně by vás neměl paralyzovat. Chorobný strach z porodu, tokofobie, je ale patologický jev. Pokud máte velký strach z porodu či mateřství obecně, měla byste tento problém vyřešit s odborníkem co nejdříve. Zkuste o tom také hovořit s partnerem.

  Čeká vás kultivační vyšetření z pochvy zaměřené na detekci streptokoků skupiny B (lze v 36. až 37. týdnu). V případě výskytu této bakterie v pochvě budete při přijetí k porodu zajištěna antibiotiky. Ta vám budou aplikována do žíly a přes placentu je dostane vaše miminko, které tak bude chráněno při průchodu porodními cestami. Hovoříme o tzv. GBS pozitivitě. Přeléčení před porodem ať už tabletami nebo vaginálními globulemi nemá efekt. Můžete být předána do ambulantní péče pracoviště, které povede porod, a to nejpozději do termínu porodu (= ukončený 40. týden). Od tohoto týdne budete chodit na prohlídky již každý týden až do porodu.

  Vyvarujte se dlouhého ležení na zádech. Děloha totiž utiskuje cévy, které vedou krev k srdci. Mohlo by se vám dělat mdlo a případný pád teď rozhodně není žádoucí. Pokud nejste s parterem manželé, vyplňte na příslušném městském úřadě Dohodu o příjmení dítěte a přiznání otcovství. Jinak se bude dítě jmenovat automaticky po vás.

                                                                  Co se děje v bříšku?

  Miminko i ve 36. týdnu těhotenství velmi rychle nabírá na hmotnosti. Na zvýšení hmotnosti se podílí nejenom růst miminka, ale zejména velký přírůstek podkožní tukové tkáně. V tomto období také opadává na většině povrchu těla miminka jemné primární ochlupení – lanugo. Sekundární ochlupení (vlásky, řasy, obočí), naopak sílí a rostou do délky. Některá miminka mívají při narození pěknou „hřívu“.

  Kolem sebe má miminko zhruba 1 l plodové vody, denně jí spolyká kolem 400 ml.

  Vaše miminko se začalo usmívat, mračit či používat další výrazy svého malého obličejíku. Do porodu, do kterého zbývá měsíc, přibere ještě zhruba jeden kilogram.

  Plod většinou zaujímá definitivní polohu, prostor v děloze už je pro něj velmi těsný. Pohyby jsou silnější a výraznější. Pod kůží můžete cítit obrysy loktů nebo patiček. Jeho obličej je vyhlazený, mění výrazy. Chmýří, které mělo miminko na pokožce, na většině části těla již není. Nehty na rukou dosahují již bříšek prstů.Většina dětí už je připravena na porod v poloze hlavičkou dolů.

  Ve 36. týdnu těhotenství měří plod zhruba 47 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2600 g.

  destovakapka
  29. srp 2017    Čtené 519x

  Těhotenství týden po týdnu - 35 týden

                                                             35. týden těhotenství 

                                                             Co se děje s vámi?   

  35. týden těhotenství děloha dosahuje nejvýše z celé gravidity. To způsobuje i značné obtíže dechové (někdy se vám může stát, že se jakoby nemůžete dodechnout, přestože jste v klidu), při chůzi se vzhledem k nedostatku dechu musíte i zastavovat. Nebojte se, je to zcela běžné, v posledním měsíci těhotenství dojde vzhledem k rozvolnění hrdla děložního k mírnému poklesu dělohy. Vzhledem k vysokému stavu dělohy bývá nejsilnější z celého těhotenství i pálení žáhy.

  Je nejčastější operací v porodnictví sloužící k vybavení plodu z dělohy. Její frekvence celosvětově trvale stoupá a v roce 2014 v ČR již dosáhla na některých pracovištích 38%. V perinatologických centrech je vyšší z důvodu koncentrace rizikových těhotenství a rizikových porodů).

  Důvodů, které vedou k tomuto zákroku je celá řada: zúžení pánve ženy, nepravidelné polohy miminka, krvácení z porodních cest, výhřez pupečníku, vícečetná těhotenství, onemocnění matky, velký plod, stav po císařských řezech, degenerace oční sítnice matky.

  Břišní stěna se většinou otvírá příčným řezem na hranici ochlupení - tzv. bikini řez, po zahojení bývá často prakticky neviditelná, děloha se otevírá příčným řezem v dolním děložním segmentu.

  Plánovaný císařský řez se většinou provádí ve spinální nebo epidurální anestezii, kdy žena zůstává po celou dobu při vědomí a ztrácí dočasně jen cit těla od prsou dolů.

  Břicho po operaci bývá bolestivé, laktace nastupuje o pár dnů později než po normálním porodu.  Minimálně 6 týdnů by se žena neměla namáhat.

  Drtivá většina dětí narozených v tomto týdnu přežije bez většího problému. Miminko je stále častěji vzhůru. Občas vás kopne tak prudce, že vás jeho pohyb zabolí. Jste stále více unavená, bříško vás omezuje v normálních denních aktivitách.

  Potřebujete hodně odpočívat, unaví vás i malá námaha. Vaše sny mohou být velice živé, což je způsobeno psychickými a emocionálními změnami, kterými teď procházíte. Zvyšující se hmotnost spolu s těhotenským hormonem relaxinem způsobuje rozvolňování spojení pánevních kostí. Můžete pociťovat v této oblasti bolest, mravenčení nebo pocit tlaku. Ale nevěšte hlavu, je to důležitá porodní příprava. Na tyto bolesti mohou v některých případech pomoci vitaminy skupiny B, poraďte se se svým lékařem. Zvětšují se také prsa a bradavky.

  Zamyslete se, jestli byste neměla dokoupit hlavní věci do výbavičky pro miminko a nezabalit si tašku do porodnice. Ve volných chvílích si vyzkoušejte různé porodní polohy. Nevěřte nikomu, kdo vám tvrdí, že rodit je možné pouze na zádech. Tato poloha je sice preferovaná porodníky, protože umožňuje snadný zásah, ale pro rodičku je nevýhodná, protože nevyužívá síly gravitace.

  Možností, jak si ulevit od porodní bolestí je několik. Ptáte se, proč porod bolí? Řada budoucích rodiček zvažuje epidurální anestezii. Překvapivě účinnou metodou ke zmírnění bolesti je ponoření do vody. Řada porodnic proto nabízí porodní pokoje s vanou. Několik studií ukázalo, že ponoření pomáhá k rychlejšímu otevření porodních cest a poklesu dítěte, snížení krevního tlaku i bolesti. Navíc voda nadlehčuje – budete se cítit svobodnější.

                                                            Co se děje v bříšku?

  Po celé toto období pokračuje růst těla dítěte i jeho jednotlivých částí. Vyzrávají vnitřní orgány, které pokud již nefungují, připravují se na činnost po porodu. Miminko je v tomto období již v pohybu značně omezeno, v děloze zaujímá typickou polohu, hlavička je ohnutá a bradička se dotýká hrudníku. Ohnutá jsou i zádíčka a končetiny. Ručičky jsou ohnuty v loktech a jsou překřížené na přední straně hrudníku. Dolní končetiny jsou ohnuty v kyčlích i v kolenou, holeně jsou překřížené na přední straně bříška. Tomuto uspořádání se říká pravidelné držení plodu.

  Nadále pokračuje tvorba tukových zásob.

  Podkožní tuk již začíná pomáhat regulovat tělesnou teplotu, pokožka je růžová a vyhlazená. Trávicí soustava dozrává, centrální nervový systém je už zralý a plíce jsou obvykle už také zralé. Pokud se dítě narodí v tomto týdnu, žádné dýchací problémy pravděpodobně nevzniknou.

  Ve 35. týdnu těhotenství měří plod zhruba 46 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2400 g.

  destovakapka
  29. srp 2017    Čtené 702x

  Těhotenství týden po týdnu - 34 týden

                                                              34. týden těhotenství 

                                                              Co se děje s vámi?                                              

  34. týden těhotenství činí celkový přírůstek na váze za celé těhotenství kolem 11 kg.

  Nejčastějšími problémy pokročilého těhotenství jsou únava, špatný spánek, časté močení, tvrdnutí břicha.

  Tento a příští týden je bříško uloženo nejvýše, poté s přípravou na porod sestoupí hlavička dítěte poněkud níže, a tím bříško poklesne. Nyní však děloha dosahuje až k žeberním obloukům, které mohou být od kopání nožiček miminka velmi citlivé a bolavé.

  Můžete si všimnout, že vám jsou těsné prstýnky nebo máte otoky na nohách a rukách, což vzniká důsledkem zadržování vody. Někdy na tyto bolesti pomáhají vitaminy skupiny B. Placenta je ve 34. týdnu maximálně zralá, od teď už bude jen stárnout. Až do tohoto týdne se zvyšoval objem krve ve vašem těle, který stoupl o 50 %. Nyní už bude až do konce těhotenství její objem stejný. Placenta je pro plod nejdůležitějším orgánem. Dodává děťátku kyslík a živiny, chrání ho před některými infekcemi a odvádí z těla plodu odpadové látky. Komplikace nastávají, když je placenta uložena v dolní části dělohy nebo se předčasně odlučuje.
  Sex v těhotenství: ano či ne? Jestliže je žena zdravá a těhotenství postupuje normálně a bez komplikací, nemusí mít těhotná žena ze sexu obavy. Ani případné děložní stahy při orgasmu u zdravé ženy nevyvolají předčasný porod či nezamezují přísunu kyslíku dítěti. Komplikované či rizikové těhotenství však někdy sex může vylučovat.

  Trpíte otoky nohou? Přestaňte nosit jakékoli těsné či škrtící oblečení, může problémy ještě zhoršit. Vyzkoušejte aromaterapii, pokud nemáte rizikové těhotenství. Do hrstky základního oleje (slunečnicový, mandlový, kokosový) kápněte 1–2 kapky éterického oleje, vhodný na otoky je olej ze smrkového jehličí, borovicového jehličí či jalovce. Aromaterapie vám může pomoci také při jiných obtížích.

                                                            Co se děje v bříšku?

  Poměrně rychle se vyvíjí kostra.

  Lebka je tvořena tenkými kostěnými šupinami, které mezi sebou vynechávají místy i dost široké mezery. Tato místa překlenují vazivové blány, které k sobě sousední kosti poutají. Místa, kde jsou vazivové blány rozsáhlejší, se nazývají fontanely. Je jich celkem 6. Tam, kde jsou si sousední kosti blízké, vznikají lebeční švy. Tyto švy slouží k tomu, aby se při průchodu úzkými porodními cestami mohly kosti lebky posunut a částečně překrýt. K úplnému srůstu švů dojde až v dospívání, lebka musí umožnit růst mozku.

  Na koncích prstů (i dolních končetin) sahají již nehty až k okrajům prstů.

  Dítě si stále víc uvědomuje své okolí a reaguje na něj. Hýbe se sice méně, ale jeho pohyby jsou silnější a koordinovanější.

  Tento týden je důležitý mezník ve vývoji plodu, došlo již k vytvoření surfaktantu a tím k dozrání plicní tkáně. Imunitní systém plodu je již schopen bojovat proti některým infekcím. Jak mohou lékaři pomoci předčasně narozenému dítěti v tomto týdnu? Ve střevech se hromadí smolka – mekonium. Kosti jsou sice již vyvinuté, ale stále jsou měkké. Vaše děťátko na jejich zpevnění bude v nejbližších dnech intenzivně pracovat a k tomu bude potřebovat hodně vápníku. Tři až čtyři procenta dětí jsou stále ještě v poloze zadečkem dolů a zůstane tomu tak až do porodu. Lékař vám může nabídnout obrat zevními hmaty, tedy manipulaci s dítětem přes břišní stěnu (ECV). U dvojčat může být jedno hlavičkou dolů a druhé v úplně jiné poloze.

  Ve 34. týdnu těhotenství měří plod zhruba 45,0 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2150 g.

  destovakapka
  29. srp 2017    Čtené 486x

  Těhotenství týden po týdnu - 33 týden

                                                              33. týden těhotenství                                                                                                                     Co se děje s vámi?

  Počínaje 33. týdnem těhotenství byste měla chodit do těhotenské poradny každé 2-3 týdny (do 36. týdne, liší se dle lékařů a dle průběhu těhotenství). Při každé návštěvě se kontroluje přírůstek hmotnosti, měří se krevní tlak, vyšetřuje se moč, sledují se otoky. Dále většinou následuje vaginální vyšetření s kontrolou stavu porodních cest – děložního čípku). Vaginální vyšetření při každé kontrole však není nutné, pokud nemáte potíže.

  Nezapomínejte do svého jídelníčku zařadit hodně vápníku (mléko, jogurty), miminko jej potřebuje ke zpevnění kostí.

  Vstupujete do předposledního lunárního měsíce těhotenství. Stále se zvětšující bříško vám způsobuje potíže, máte pocit, že se miminko přetáčí, ale nekope. Miminko reaguje na vaši aktivitu, komunikujte s ním!

  Velikost dělohy roste, proto může tlačit na žaludek a podžebří. Trochu se vám uleví, až se dítě otočí hlavičkou dolů. Mohou se zhoršit otoky nohou či se objevit hemoroidy. Poloha na zádech pro vás přestává být příjemná. Zvětšující se bříško způsobuje časté močení či dušnost. Mohou vás překvapit občasné stahy dělohy, pokud nejsou bolestivé a neobjevují se častěji než desetkrát do dne, jedná se o zcela normální jev. V dalším měsíci přiberete asi 1,5 kilogramu.

  Proč s děťátkem komunikovat již před narozením? Prenatální komunikace zřejmě nijak zásadně vývoj dítěte neurychlí, ale kladný vliv na něj má určitě. Nese totiž k dítěti zásadní vzkaz: jsi vítáno. A láskyplné přijetí je (nejen) při startu do života velké plus.

  Během dne si udělejte čas na své miminko. Odpočiňte si a pozorujte jeho pohyby. Lékař by měl být schopný dát vám vodítko, kolik pohybů byste asi měla cítit.

                                                             Co se děje v bříšku?

  Poloha plodu se 33. týden těhotenství v děloze ve většině případů již ustálila. Pokud je vaše miminko stále hlavičkou nahoru, ještě stále je možnost, že se samo otočí.

  Poloha plodu je dána vztahem dlouhé osy plodu k dlouhé ose dělohy. Nejčastější je poloha podélná (99,5 %). Přitom bývá nad pánevním vchodem hlavička (pak se jedná o polohu podélnou hlavičkou (asi v 96 %), nebo pánevní konec plodu (asi 4 %) – poloha podélná pánevním koncem. Výjimečně se stává, že miminko leží v děloze napříč nebo šikmo (poloha příčná nebo šikmá).

  Většina plodů je ke konci těhotenství uložena hlavičkou dolů. Asi 4 % plodů však zůstane v poloze s hlavičkou vzhůru až do porodu. Naléhající částí na děložní hrdlo je tedy pánevní konec miminka, v případě porodu se i tato část nejdříve rodí. Podle různého postavení nožiček může mít i tato poloha několik typů (na pánevní vchod naléhají nožičky, zadeček, nožičky i zadeček, výjimečně kolínka).

  Přetrvává-li poloha plodu koncem pánevním i ve 36. týdnu, může vám lékař nabídnout pokus o zevní obrat plodu na polohu podélnou hlavičkou. Obrat se provádí pomocí hmatů přes břicho, bývá vesměs nebolestivý a jeho úspěšnost je kolem 50%. Metoda s sebou nese jen velmi nízká rizika. Její výhodou je, že při úspěšném provedení vám umožní rodit přirozeně, kdežto zůstane-li plod v poloze podélné koncem pánevním, máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že těhotenství bude ukončeno císařským řezem. Porody plodů koncem pánevním bývají řazeny mezi porody rizikové. Častěji, zejména u prvorodiček, se volí císařský řez jako metoda ukončení těhotenství, ale v případě příznivých podmínek můžete rodit i vaginální cestou. V každém případě by bylo vhodné se o vašem porodu poradit v porodnici, kde se chystáte rodit.

  Mezi 33. a 36. týdnem těhotenství orgány dítěte dále dozrávají a jejich funkce je již z větší části připravena pro samostatný život. Stoupá množství podkožního tuku, což mění barvu kůže na růžovou. Rychlé zvětšování mozku rozšíří hlavičku během tohoto týdne o dalších 9 mm. Dítě už nemá takový prostor pro svou akrobacii, proto jeho pohyby cítíte spíš jako přetáčení nežli kopání. Možná vysledujete, že se miminko hýbe v závislosti na vaší aktivitě, jídle, relaxaci nebo konkrétních zvucích.

  Ve 33. týdnu těhotenství měří plod zhruba 44 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1900 g.

  Plod si dumlá paleček.

  destovakapka
  29. srp 2017    Čtené 461x

  Těhotenství týden po týdnu - 32 týden

                                                             32. týden těhotenství         

                                                              Co se děje s vámi?

  32. týden těhotenství činí přírůstek na váze za celé těhotenství průměrně asi 10 kg a v posledních týdnech se začne zpomalovat. V tomto nebo následujících 2 týdnech (tj. 6 - 8 týdnů před termínem porodu) byste měla nastoupit mateřskou dovolenou. Přesné datum určí váš gynekolog.

  o, že nemusíte chodit do práce, zcela jistě uvítáte. Koncem těhotenství se žena většinou necítí již moc dobře. Můžete hůře spávat, cítíte se unavená a nepohyblivá. Využijte čas k odpočinku, chystání výbavičky pro miminko či přípravě dětského pokoje. Sejděte se též s kamarádkami, zajděte si ke kadeřníkovi. Je možné, že v následujícím období již na to nebude čas.

  Končí osmý měsíc vašeho těhotenství, pomalu vstupujete do měsíce posledního. Většina plodů se otáčí hlavičkou dolů a připravuje se tak k porodu. Tím se může zlepšit vaše dýchání a zmírní se trávicí problémy.

  Děloha dosahuje svého maxima, což je asi 12 centimetrů nad pupkem. Přibíráte na váze více, než tomu bylo v jiných týdnech vašeho těhotenství. Mohou se ve velkém objevovat strie.

  Ve 32.–34. týdnu opět navštívíte prenatální poradnu, kde vám vystaví formulář pro nástup na mateřskou dovolenou, její nástup musí být v intervalu 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu.

  Hormony v těhotenství uvolňují svaly v celém vašem těle. Vedlejším efektem je, že ochabne také chlopeň při ústí žaludku, čímž se mohou kyseliny z žaludku vracet směrem vzhůru a vyvolávat pálení žáhy. Přírodním prostředkem proti pálení žáhy je žvýkání hřebíčku. Jídlo si dávejte raději v menších porcích a častěji. Některým ženám pomáhá na pálení žáhy také sklenice mléka nebo odpočinek vsedě. Snadno stravitelná jídla také předchází zácpě.

                                                            Co se děje v bříšku?

  Ve 32. týdnu těhotenství pokračuje růst těla, přibývá podkožního tuku. Tělíčko miminka je růžové a pěkně zaoblené. Poměrně rychle se vyvíjí kostra plodu.

  Na hrudníčku jsou v místech budoucích prsních bradavek mělké jamky. Do nich ústí již dříve založené základy mléčných žlázek.

  Plodové vody je ve 32. týdnu těhotenství stále dostatek, neboť na jejím množství se podílejí také vyvíjecí se ledviny plodu. Činnost ledvin však složení plodové vody nijak nezhoršuje, neboť moč tvoří převážně voda. Zplodiny metabolismu plodu odstraňuje placenta.

  Pokožka přestává být červená, stále více růžoví a ukládá se pod ni postupně tuk. Pořád je ale ještě svraštělá. Nehty na rukou miminka sahají už ke konci jeho prstů, vlásky rostou. Dítě asi 90 až 95 % času ze dne spí. Pokud je aktivní, procvičuje si otevírání a zavírání očí, nově také otáčení hlavičkou. Stále nacvičuje dýchání a toto cvičení zřejmě podporuje také tvorbu surfaktantu. Orgány pokračují ve svém vývoji.

  Ve 32. týdnu těhotenství měří plod zhruba 42 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1700 g.

  Snímek jasně demonstruje, že v prostoru vymezeném plodovými obaly začíná být plodu poněkud těsno. V blízkosti obličeje jsou zachyceny jak horní, tak dolní končetina. Na chodidle nožičky (dolní šipka) je dobře patrný mohutnější paleček (horní šipka) a štíhlejší prsty.

  destovakapka
  29. srp 2017    Čtené 459x

  Těhotenství týden po týdnu - 31 týden

                                                               31. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  Kromě bolestí zad a pánevního pletence, který se rozvolňuje a připravuje se tak na porod, vás mohou začít v těchto dnech těhotenství trápit i bolesti hrudního koše, především dolních žeberních oblouků. Je to způsobeno kopáním a protahováním miminka, které je již často otočeno hlavičkou dolů, a nožičky směřují vzhůru.

  Zesilují též poslíčci neboli Braxtonovy-Hicksovy kontrakce dělohy. Mohou být již mírně bolestivé, trvají asi půl minuty, ale na rozdíl od pravých porodních bolestí, bývají nepravidelné a nemají vliv na otvírání porodních cest.

  Možná si připadáte, že více zapomínáte či jste roztržitá. Je to zcela přirozené, váš mozek se nyní zabývá jinými podněty než nákupním lístkem. Začínáte se psychicky připravovat na porod. Začněte přemýšlet nad tím, jak bude probíhat a kdo u něj bude přítomen. Strach z porodu je přirozený, ale mějte ho pod kontrolou. Jak na něj? Možností je mnoho, nebojte se probrat vaše pocity s odborníkem.

  Vyšší cirkulace krve v těle vám může způsobovat nepříjemné návaly horka. V zimě to asi nepředstavuje problém, ale v létě to může být pěkně nepříjemné. Víte, jak na letní vedra v těhotenství? Nezapomeňte se ochlazovat (s rozumem) a upřednostněte oblečení z přírodních materiálů.

                                                           Co se děje v bříšku?

  Miminko začne v této poslední fázi rychle přibírat na váze. Do termínu porodu přibere totiž ještě kolem 2 kg, tj. v průměru přes 200 g týdně.  Vrásčitá kůže se začíná vzhledem k ukládání tuku vyhlazovat, miminko se zakulacuje a stává se buclatější. Nejčastější poloha v děloze v tomto týdnu je již hlavičkou dolů.

  Množství plodové vody dosahuje kolem 800 - 1000 ml, poté začne její množství pomalu klesat (na cca 600 ml v době porodu). Miminko plodovou vodu polyká a zase do ní močí. Plodová voda se však neustále obměňuje.

  Děťátko reaguje pohybem na zvukové podněty. Většinu času prospí, pokud tomu tak není, má otevřené oči. Přibíráte na váze, bříško už vás omezuje ve většině činností.

  Dítě přibírá dále na své váze. Má otevřené oči, zavírá je pouze, když jde spát. Většinu spánku tvoří aktivní spánek, při kterém se dítě nepatrně hýbe a jeho tepová frekvence se zrychluje. Jeho duhovka je nyní tmavě modrá, do skutečné barvy se zabarví až několik týdnů po porodu, protože pigment ke svému dotvoření potřebuje světlo. Většina dětí bílé kůže se rodí s očky modré nebo šedé barvy. Zornice se rozšiřují a stahují v závislosti na tom, kolik načervenalého světla proniká přes kůži až do dělohy. V plicích se tvoří bílkovina surfaktant, která pomáhá rozvinout plíce po porodu. Její přítomnost zvyšuje šanci na přežití předčasně narozených dětí.

  Ve 31. týdnu těhotenství měří plod zhruba 41 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1500 g.

  destovakapka
  24. srp 2017    Čtené 643x

  Těhotenství týden po týdnu - 30 týden

                                                              30. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  V tomto pokročilém stádiu těhotenství jste čím dál více nemotorná, může se vám stávat, že neustále narážíte břichem někam, kudy jste dříve bez problémů procházela. Můžete mít problémy i se zavazováním bot. Mohou vás začít trápit bolesti v podbřišku nebo v tříslech. Je to důsledek tlaku a tahu těhotné dělohy, lékař by však měl zjistit, zda se předčasně neotevíráte.

  Kůže nad zvětšeným břichem je velmi napjatá, občas nepříjemně svědí. Používejte hypoalergenní tělové mléko, pokud je svědění úporné, nechte si vyšetřit jaterní testy. Někdy může dojít vlivem těhotenství k jejich zvýšení.

  Mezi 30. - 32. týdnem těhotenství byste měla též absolvovat 3. ultrazvukové vyšetření, které slouží především k ověření správného růstu plodu, určení umístění placenty a množství plodové vody. Miminko již často bývá otočeno hlavičkou dolů, pokud tomu tak není, ještě stále má dost času.

  Přírůstek na váze je kolem 9 - 10 kg.

  V těhotenství je obecně zvýšena sekrece potních a mazových žláz, proto je vhodné pravidelné sprchování vlažnou vodou, případně krátká koupel ve vlažné vodě.

  Příliš horká lázeň naopak vhodná není, stejně jako nadměrné slunění či dokonce použití solária, které navíc zvyšují tvorbu těhotenských pigmentací. V I. trimestru, to je v období organogeneze (vývoj orgánů) může vlivem horkých teplot dojít ke vzniku rozštěpových vad, příp. k vážnějšímu poškození vyvíjejícího se zárodku. V dalším průběhu těhotenství je poškození plodu horkou koupelí nepravděpodobné. Ve III. trimestru je větším rizikem horké lázně vyvolání předčasného porodu, zejména u žen, kterým předčasný porod hrozí.

  Po celou dobu těhotenství nejsou vhodné žádné poševní výplachy ani používání příliš dráždivých mýdel, zhoršuje se tak přirozená kyselost pochvy a je větší náchylnost k bakteriálním infekcím.

  Vaše miminko už zaplňuje většinu dělohy. Od tohoto týdne budete na vyšetření do prenatální poradny chodit minimálně každé dva týdny.

  Hmotnost bříška a změna zatížení páteře vám způsobuje bolesti zad. Více odpočívejte a snažte se cvičit. Měla byste navštěvovat lekce pro maminky ve třetím trimestru. Pokud takové ve svém okolí nemáte, sdělte cvičitelce těhotných, v jakém jste měsíci těhotenství. Určitě vám cviky přizpůsobí. Které sporty jsou vhodné v těhotenství? Podívejte se, jaké cvičení by se vám líbilo – cvičení pro těhotné s overballem, pilates pro těhotné, gravidjóga, relaxační a dechová cvičení…

  Čeká vás vyšetření v prenatální poradně a vyšetřením titru erytrocytárních protilátek u žen Rh negativních a s krevní skupinou 0 (nula), vyšetřením krevního obrazu (stanovení hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů i trombocytů, hladiny hemoglobinu) a serologické vyšetření protilátek proti syfilis. V nejbližších dvou týdnech půjdete také na druhý ultrazvukový screening plodu (lze až do 30. týdne), jehož hlavním cílem je zhodnotit růst plodu. Pokud z nějakého důvodu špatně pracuje placenta při transportu živin, projevuje se to zpomaleným růstem. Součástí vyšetření je tedy měření hlavičky, bříška a stehenní kosti. Dále se hodnotí proporce placenty a množství plodové vody.

  Víte, co je placenta praevia? Placenta je obvykle přichycena v horní části dělohy. V některých případech však může být dole v děloze či dokonce blokovat pochvu. Tomuto jevu se říká vcestá placenta (vcestné lůžko, placenta praevia) a je častý v rané fázi těhotenství. Ve třetím trimestru obvykle sám vymizí. Pokud tomu tak není, může jev způsobit krvácení nebo bránit sestoupení dělohy. Pokud placenta zůstane dole, lékař pravděpodobně navrhne císařský řez.

  Sepište si na papír všechny své obavy a otázky týkající se porodu. Můžete si již připravit i porodní plán. Podívejte se na návod. Právě teď je vhodná doba vše prokonzultovat v prenatální poradně s vaším gynekologem či porodníkem.

  Každý den relaxujte, zaměřte se na dechová cvičení. Trénujte také podřepy, které rozšiřují pánev a hráz. Kůži v oblasti hráze masírujte speciálním olejíčkem, preventivně tak působíte proti nutnosti nastřihnutí hráze při porodu.

                                                            Co se děje v bříšku?

  Plod je velice aktivní, nacvičuje si základní pohyby (uchopovací a sací reflex). Neustále šermuje ručičkama, kope nožičkama. Všechny pohyby mají už značnou svalovou sílu, také souhra mezi nervovými podněty a svaly se zlepšuje. Pohyby celého tělíčka a tím i otáčení jsou naopak velmi omezeny, takže u většiny plodů je hlavička již trvale umístěna nad hrdlem děložním, zadeček a nožičky v horní třetině dělohy.

  Nehty na ručičkách začínají dosahovat k volným okrajům prstů, na nohou mají mírné zpoždění.

  Postupně začne též ustávat tvorba krvinek ve slezině, tuto funkci začíná plnit kostní dřeň, jak je tomu i po celý další život.

  Při předčasném porodu ve 30. týdnu těhotenství má miminko při dnešní úrovni porodnické a novorozenecké péče už relativně dobré vyhlídky na přežití a zdravý vývoj (umístění v inkubátoru, který zajišťuje vhodné okolní prostředí a intenzivní péče, by byly samozřejmě nevyhnutelné).

  Dýchací pohyby vašeho miminka jsou rytmické a jeho kostra je stále pevnější. Kostní dřen plodu převzala krvetvorbu. Sílí vlásky a stále rostou nehty. Mizí prvotní ochlupení (lanugo). Červené krvinky se již netvoří v játrech ale v kostní dřeni. Kosti zesilují a kostnatí, dozrávají svaly, plíce i mozek. Pod žebry můžete zaznamenávat bolestivé kopance. Zvětšil se také tlak na podbřišek a dno pánevní. Proč a jak posilovat pánevní dno? Převážná část miminek je nyní již ve správné poloze, tedy hlavičkou dolů. Je to nejběžnější a nejméně riziková poloha pro porod. I v případě, že bude vaše miminko v poloze koncem pánevním, je stále šance, že můžete rodit normálně.

  Ve 30. týdnu těhotenství měří plod zhruba 40 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1300 g.

  Detail zadečku miminka ve 30. týdnu těhotenství. Plod je mužského pohlaví. Mezi stehny plodu (černé šipky) je zřetelný penis, pod ním šourek (modrá šipka).

  destovakapka
  24. srp 2017    Čtené 406x

  Těhotenství týden po týdnu - 29 týden

                                                               29. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  29. týden těhotenství již vážíte asi o 7 – 8 kg více. Hůře se vám dýchá, při rychlejší chůzi či chůzi do kopce se velmi zadýcháte. Mohou vás začít trápit stahy dělohy (tzv. poslíčky), které nyní již můžete vnímat i mírně bolestivě. V prsech se začíná ve větší míře tvořit nažloutlé kolostrum, které bude po porodu první důležitou stravou pro vaše dítě. U některých žen jej lze vytlačit bradavek již od počátku těhotenství.

  Děloha tlačí na močový měchýř, chodíte často močit, a to i v noci. Hodně se potíte, dbejte o dostatek tekutin!!

  Je zcela běžné, že už byste těhotenství chtěla mít za sebou. V posledním trimestru se celý organismus včetně psychiky ženy začíná připravovat na blížící se porod. Někdy se vám dokonce může v noci opakovat sen, že už rodíte.

  Právě jste se přehoupla do osmého lunárního měsíce vašeho těhotenství. Plod během následujících týdnů začne zaujímat polohu hlavičkou dolů.

  Děloha je nyní asi centimetr pod hrudním košem. Pohyby miminka můžete někdy vnímat bolestivě. Stále častěji potřebujete močit, v noci někdy musíte kvůli tomu vstávat. Od nynějška budete přibírat asi 1,5 kilogramu za měsíc. Vaše pánev se začíná rozšiřovat, připravuje se na porod. Přemýšlíte, jaký bude? Zvyšte denní příjem vápníku, který najdete v mléce či sýrech. Pravděpodobně vás také potrápí dušnost při pohybu. Dýcháte totiž za dva a vaše plíce musí vstřebat o 20 % kyslíku více a samozřejmě vylučují více oxidu uhličitého.

  Podle čeho si mám vybrat porodnici? Pokud máte v okolí více porodnic nebo vůli jet i do porodnice vzdálenější, určitě si můžete udělat určitý obrázek i ze statistických údajů. Ptejte se: kolik císařských řezů se v ní ročně provede, kolik a jakých má porodních pokojů, musí se platit za přítomnost otce u porodu, zda porod vede porodní asistentka či lékař, zda jsou k dispozici nadstandartní pokoje, jaké procento žen se v porodnici rozkojí, jak jsou novorozenci označeni, aby nedošlo k záměně, zda si můžete vybrat porodní polohu či porod do vody a podobně.

  Relaxujte, nohy na stůl – a to doslova! Některým ženám se vytvoří v důsledku zvýšeného tlaku a působením těhotenských hormonů, které oslabují stěny cév a tepen, křečové žíly a hemoroidy. Odtoku krve pomůžete přirozeným způsobem podepřením chodidel například při spánku, přes den noste podpůrné punčochy a nestůjte dlouhou dobu na jednom místě ani na jedné noze. Proti hemeroidům (tedy nateklým svědícím cévkám kolem řitního otvoru) můžete použít dočasnou záchranu – pytlík s ledem, klasický toaletní papír nahraďte zvlhčenými ubrousky. Jezte stravu bohatou na vlákninu a dbejte na dostatečný pohyb.

                                                            Co se děje v bříšku?

  Miminko postupně tloustne, vytváří si zásoby tuku, aby udrželo stálou teplotu těla po narození. Rychle tudíž přibírá na váze.

  V šedé mozkové kůře, která dosud byla téměř hladká, se začínají vytvářet mozkové závity. Tvoří se též další a další nová nervová spojení, dotváří se mozkové obaly a obaly nervů pro jejich ochranu a správnou funkci.

  Smyslové orgány jsou již vytvořeny, jsou dotvořena očička (zornice reaguje stahováním a rozšiřováním na světlo), miminko má dobrý sluch (pozná váš hlas i hlasy blízkých, rádo poslouchá hudbu, hlasitých zvuků se poleká), je vytvořen hmat i chuť.

  Protože polyká velké množství plodové vody, často trpí škytavkou, což vy zcela jistě poznáte také.

  Hlavička už proporčně odpovídá celku. Mozek roste velmi rychle a vytlačuje měkké lebeční kosti ven. Zvětšuje se nejen objem mozku, ale i jeho povrch se zvětšuje díky rozrůzňování záhybů a rýh. Může řídit dýchání a tělesnou teplotu. Miminko má otevřené oči, stále lépe rozeznává zvuky a chutě. Očička se pohybují, zorničky reagují na světlo. Přibývá tuku v podkoží. Orgány pokračují v růstu. Děťátko má delší vlásky. Kosti miminka se prodlužují a sílí. Pohyby jsou v tomto období poměrně intenzivní, prostor pro akrobacii se pomalu zmenšuje, ale stále ještě mámu kope a napíná končetiny. Dítě je velmi citlivé na nejrůznější podněty – světlo, zvuk, chutě i vůni. Dokáže dokonce rozlišit rozdíl mezi přirozeným světlem a umělým osvětlením v místnosti.

  Ve 29. týdnu těhotenství měří plod zhruba 39 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1150 g.

  Profil obličeje při III. ultrazvukovém screeningu ve 30. týdnu těhotenství. Šipky zleva doprava označují: čelo, nos, horní a dolní ret.

  destovakapka
  24. srp 2017    Čtené 562x

  Těhotenství týden po týdnu - 28 týden

                                                               28. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  28. týden začínáte poslední třetinu těhotenství! Začnete být méně pohyblivá vzhledem k stále se zvětšujícímu bříšku. Děloha nyní dosahuje asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a hrudní kostí. Občas můžete vy i váš partner pozorovat přes břišní stěnu pohyby dítěte, někdy se rýsuje obrys hlavičky, jindy lze nahmatat malé pohybující se části (patičky, ručičky).

  Do těhotenské poradny (liší se dle jednotlivých lékařů a dle průběhu těhotenství) chodíte mezi 24. - 32. týdnem každé 4 týdny.

  Pokud jste se ještě nerozhodla, měla byste začít uvažovat, ve které porodnici budete rodit. K vašemu rozhodnutí může přispět dnes už téměř běžná možnost prohlídky porodnice včetně možnosti alternativních způsobů vedení porodu. Přítomnost partnera u porodu je dnes již téměř všude samozřejmostí. Ve většině porodnic se konají též předporodní kurzy pro vás i partnera a cvičení pro těhotné.

  Seznam porodnic s bohatým fotografickým doprovodem, včetně toho, co zajímavého mohou rodičkám a jejich rodinám nabídnout najdete v oddíle Porodnice. Nechybí ani hodnocení porodu a péče o dítě v jednotlivých zařízeních samotnými maminkami.

  U všech těhotných se vyšetřuje krevní skupina a Rh faktor. Přítomnost možných protilátek se během těhotenství vyšetřuje třikrát (přibližně ve 12., 24. a 32. týdnu). U Rh negativních matek může dojít k tvorbě protilátek proti Rh faktoru dítěte (v případě, že je dítě po otci Rh pozitivní). Během prvního těhotenství je toto riziko nepatrné (neboť nedochází k mísení krve matky a plodu), po porodu (potratu), kdy k tomuto kontaktu částečně dojde, si však matka může tyto protilátky vytvořit a při každém dalším těhotenství má již protilátky vytvořeny. Riziko poškození plodu tedy hrozí až při dalších těhotenstvích.

  Dříve tato situace mohla být příčinou opakovaných potratů nebo závažných žloutenek až úmrtí novorozenců. Přesto dnes podle doporučení České gynekologicko-porodnické společnosti by měl být každé Rh negativní žena ve 28. týdnu gravidity aplikován antiglobulin D – injekce do svalu.

  Dnes většinou každá Rh negativní matka dostane po porodu (či potratu) do 72 hodin injekci protilátek. Tato podaná protilátka zničí v krvi matky Rh+ krvinky plodu dříve, než si tělo matky začne vůči nim tvořit vlastní protilátky. Další dítě tak již není ohroženo.

  Vstoupila jste do třetího trimestru vašeho těhotenství. Ten pro vás bude jak po fyzické, tak po psychické stránce velice náročný. V posledním trimestru přiberete asi 5 kilogramů, z toho tři kilogramy budou patřit miminku.

  Děloha v posledním měsíci vyrostla asi o 4 centimetry, již tlačí na dno hrudního koše. Rozestupující se dolní žebra mohou způsobovat mírnou bolest. Pupík se napíná a začne vyčnívat, což se po porodu vrátí do normálu.

  Začněte s pořizováním výbavičky, pokud jste již nezačala. Promyslete si, co je opravdu nutné koupit nové a co by vám stačilo z tzv. druhé ruky, protože investice do výbavičky rozhodně není malá. Možná je ve vaší rodině nebo okolí někdo, kdo už dětské věci nepotřebuje. Už máte kočárek? Je nezbytné vybrat kočárek v závislosti na vašich konkrétních potřebách a nárocích. Vážíte padesát kilo i s postelí? Těžký kočárek by pro vás znamenal trápení a skládání do kufru auta by se rovnalo sisyfovskému boji. Existuje několik typů kočárků, každý rok přibývají nové modely a také se pravidelně provádí testování kvality a zdravotní nezávadnosti, na které byste měli při výběru brát ohled.

  Vítejte ve třetím trimestru – v období únavy, křečových žil, strií, hemoroidů, bolestí… a příchodu vašeho dítěte na svět! Nepodceňujte odpočinek. Směrem ke konci těhotenství asi stále více zaznamenáte tíhu a únavu v nohách. Některé ženy trápí tzv. syndrom neklidných nohou – napětí a tlak v oblasti lýtek, který jim brání usnout. Příčiny mohou být různé – od mozkových poruch, cukrovky, anémie až po dědičné vlohy, přičemž spouštěčem je těhotenství.

                                                            Co se děje v bříšku?

  Oční víčka jsou již úplně oddělena. Plod je schopen reagovat na zevní podněty mrkáním.

  Koncem tohoto období ztrácí kůže plodu svou průsvitnosta nabývá postupně růžové barvy. Tyto změny vzhledu plodu souvisejí s tvorbou kožního vaziva a podkožního tuku. Jejich množství se proti předchozímu období téměř zdvojnásobí. V kůži pokračuje vývoj kožních žlázek. Jsou již založeny také mléčné žlázy.

  Kosti stále rostou a sílí.

  Miminko začíná mít v děloze méně místa, přibližně do 34. týdne gravidity se jeho poloha ustálí (nejčastěji hlavičkou dolů), ale kolem 30. týdne bývá přibližně ještě 20% miminek zadečkem dolů.

  Pokud by se dítě narodilo předčasně v tomto týdnu, bylo by sice schopno samo dýchat, ale bylo by to pro něj těžké, protože plíce ještě nejsou úplně zralé. Bylo by také schopno po porodu regulovat svou tělesnou teplotu. Kůže už není tak svraštělá, protože pokračuje ukládání podkožního tuku. Děťátko znatelněji odlišuje dobu spánku a dobu bdění. Rozeznává hlasy svých rodičů. U chlapců i dívek pokračuje vývoj zevních pohlavních orgánů. Ve třetím trimestru bude dítě především přibírat na váze.

  Ve 28. týdnu těhotenství měří plod zhruba 38 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1000 g.

  Plod má již pěkně formované všechny části obličeje. Oddělení očních víček dokumentuje jasně patrný okraj horního víčka, které má také již dobře vyvinuté řasy.

  destovakapka
  24. srp 2017    Čtené 401x

  Těhotenství týden po týdnu - 27 týden

                                                               27. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  27. týden těhotenství končí II. trimestr gravidity. Přírůstek váhy je velmi individuální, průměrně to bývá kolem 6 - 7 kg. Změna šatníku je už nevyhnutelná.

  Začnete se postupně cítit neohrabaná, snadno se unavíte. Nebojte se odpočívat i přes den! Jak to jen půjde, podložte si nohy do zvýšené polohy, pokud vás pálí žáha, dávejte si více pod hlavu.

  Pokud jste tak již neučinila, zkuste se zajímat o kurzy cvičení pro těhotné (nácvik dýchání při porodu je velmi důležitý).

  Celý krevní oběh se přizpůsobuje zvýšeným nárokům. Srdeční frekvence matky (počet tepů za minutu) se zvýší asi o 10 – 15 úderů. Dochází tak ke zrychlení krevního oběhu.

  Zvětšuje se i celkový objem krve (o více než 30%). Červených krvinek přibude méně než krevní plazmy, dochází tak ke zředění krve a běžné anémii (chudokrevnosti) v těhotenství. Pokud se u vás prokáže anémie, lékař Vám předepíše některý z preparátů železa.

  Bílých krvinek (leukocytů) naopak mírně přibývá, stejně tak jako stoupá hladina fibrinogenu (látka, která způsobuje vyšší náchylnost ke srážení krve).

  Stoupá též hladina cholesterolu v krvi.

  Jste na konci druhého trimestru, ve druhé polovině sedmého měsíce. Vaše miminko bude mít již za chvilku jeden kilogram a má otevřené oči.

  Děloha stále roste, sahá již vysoko nad pupek. Bříško vás začíná omezovat nejen ve sportu, ale i v běžných aktivitách. Začínáte se cítit těžká a neohrabaná. Spěte přes den i v noci, uvědomte si, že vaše tělo nyní živí dva. Snažte se přijímat více železa, protože ho potřebujete pro sebe i pro miminko.

  Čekáte dvojčata? Smiřte se s tím, že nebudete mít nikdy perfektně uklizeno a děti jako ze škatulky. Nejdůležitější pro všechny je přežít. Předem zavrhněte látkovky a kupujte jednorázové plenky. Je to rychlejší a méně pracné. Miminka můžete koupat na přeskáčku a také ne každý den. První měsíce bude dvojčátkům stačit jedna postýlka.

  Navštivte předporodní kurzy, prohlédněte si svou budoucí porodnici nebo si vyhledejte svou porodní asistentku či dulu jako doprovod k porodu. Dula vám pomůže zbavit se zbytečných obav a poradit vám mnoho užitečného nejen o porodu, ale také o kojení a péči o miminko.

                                                             Co se děje v bříšku?

  Miminko rychle roste a přibývá na váze, v následujících týdnech začne mít v děloze méně místa a jeho poloha se postupně ustálí.

  Na koncích prstíčků jsou již dobře patrné tvrdé ploténky nehtů. K volným okrajům posledních článků prstů ale ještě nedosahují. Přibývá také kožního mázku. Na jeho produkci se podílejí nejen odloupané buňky pokožky, ale také mazové žlázky. Kůže je stále vrásčitá, ale postupně se vytváří vrstva podkožního tuku.

  Miminko nejen polyká, ale též vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Nacvičuje si tak dýchací pohyby. Samo by ale ještě v případě narození dýchat nedokázalo.

  Vrcholí vývoj očí – vytváří se sítnice. Už vyrostly řasy na víčkách, ale víčka se otevírají zatím málokdy. Pokud zasvítíte na bříško ostrým světlem, bude na něj dítě pravděpodobně reagovat. Buď se otočí za světlem, nebo směrem od něj. Vaše miminko ukládá tuk do podkoží a pomalu se zakulacuje. Již se úplně dovyvinuly chuťové buňky v ústech. Pohyby plodu jsou intenzivní. Krev je okysličována placentou. Na povrchu mozku se vytvářejí mozkové závity a zdokonaluje se vyšší mozková činnost. A co dělá vaše miminko v této době nejraději? Cucá si palec a nacvičuje tak pozdější sání z prsu. Touto činností se také může uklidňovat.

  Ve 27. týdnu těhotenství měří plod zhruba 37 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 880 g.

  destovakapka
  24. srp 2017    Čtené 375x

  Těhotenství týden po týdnu - 26 týden

                                                               26. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  Vzhledem k rychlému růstu plodu v poslední fázi těhotenství a přibývání plodové vody dochází k markantnímu zvětšování dělohy, která jednak vyklenuje přední stěnu břicha budoucí maminky, jednak vytlačuje nitrobřišní orgány. Může vás začít trápit pálení žáhy. Zvětšená děloha totiž vytlačuje žaludek nahoru, což spolu s pomalejším vyprazdňováním v těhotenství může způsobit návrat kyselých žaludečních šťáv do dolní části jícnu.

  Co pomáhá? Při odpočinku si podkládejte více pod hlavu, jezte raději vícekrát za den malé porce, dávejte pozor na jídla kořeněná, hodně sladká či hodně kyselá. Vyhýbejte se nápojům syceným CO2 (perlivé vody).

  V těhotenství se zrychluje dechová frekvence asi o 10 dechů za minutu, navíc se téměř o polovinu zvětší dechový objem (množství nadechnutého vzduchu za jednu minutu), stoupá spotřeba kyslíku.

  V důsledku vyššího postavení bránice, která je vytlačena těhotnou dělohou do zvýšené polohy, mají však plíce menší kapacitu. To může způsobit zvýšené zadýchávání a pocit nedostatku dechu i u fyzicky zdatných těhotných.

  Začínají se objevovat strie, drobné pajizévky. Obvykle se objevují na břichu a prsech, některým ženám může popraskat i kůže na stehnech a zadečku. Proti nim můžete zkusit vhodné krémy a olejíčky, ale jejich efekt zaručený není. Začínáte pociťovat zadýchávání, mohou se objevovat sny spojené s mateřstvím. Srdce a ledviny pracují výkonněji – musí zabezpečit krevní zásobení dvou organismů a také zpracovat nadbytečné tekutiny.

  Hodně žen vstupuje do těhotenství s anémií? Anémie, tedy chudokrevnost, se týká především nedostatku železa. Přičemž jeho spotřeba je během těhotenství zvýšená. Důležitý je vhodný a vyvážený jídelníček. Železo je možné také dodávat ve formě tablet nebo dýňového oleje.

  Hormonální činnost se stabilizovala, pravděpodobně se cítíte v pohodě a šťastnější, výkyvy nálad nejsou tak markantní. Věnujte se svému partnerovi a ještě ho chvilku hýčkejte. Ke konci třetího trimestru v době porodu a šestinedělí bude mít mnoho prostoru vám to oplatit. Víte, že hudba a tanec jsou pro vaše dítě velmi dobré? A nejen pro dítě, ale i pro vás. Děti, které byly prenatálně stimulované, ať už posloucháním vaší oblíbené hudby, zpěvem nebo tancem, lépe zvládají nové podněty, jsou přirozeně zvídavé a prý také lépe zvládají stres. S děťátkem se ladíte na stejnou vlnu a jemně ho masírujete. Vyzkoušejte třeba břišní tanec! Pomáhá posílit svalstvo bříška, zad a pánevního dna. Je prevencí úniku moči.

                                                                 Co se děje v bříšku?

  Sluch vašeho miminka je nyní díky pokračujícímu vývoji ušních nervů citlivější než dříve. Dítě nyní slyší nejen váš hlas, ale i hlas osoby, se kterou mluvíte.

  Miminko je také čím dál šikovnější díky neustálé tvorbě nových nervových spojení v mozku. Již nyní je vytvořena dominantní hemisféra, to je ta polovina mozku, která určuje i to, zda dítě bude v budoucnu pravák nebo levák.

  Očička jsou v tomto týdnu plně dotvořena, miminko je začíná pomalu otevírat. Duhovka je zabarvena modře, k jejímu konečnému vybarvení dojde až po narození.

  Pohlavní diferenciace je zcela ukončena, v této fázi vývoje již dochází u chlapečků k sestupu varlat do šourku, u dívek k prohlubování pochvy.

  Pod kůží vašeho děťátka se začíná hromadit tuk. Reaguje na pohyby i zvuky, pokud se lekne, škubne sebou. Vy se začínáte zadýchávat.

  Kůže je ještě pořád červená. Páteř poskytuje oporu rostoucímu tělíčku. Miminko stále intenzivněji cucá a saje, teď už ne jen palec ruky, ale vše, co najde – například palec nohy. Také jeho pohyby jsou daleko rozmanitější, od kopání, svírání dlaní po protahování či odrazy. Dítě se dokonce pohybuje v rytmu hudby, pokud ji posloucháte. Při zvukové stimulaci se mu zrychluje tep. Polyká i zívá a v ústech se vyvíjí velké množství nervových zakončení, která jsou velmi citlivá. Stále rostou a dozrávají plíce. Chlapečkovi se množí buňky ve varlatech a produkují testosteron. Podle studií je dítě nyní schopno odpovědět na dotek.

  Ve 26. týdnu těhotenství měří plod zhruba 36 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 760 g.

  destovakapka
  14. srp 2017    Čtené 447x

  Těhotenství týden po týdnu - 25 týden

                                                              25. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  25. týden těhotenství činí dosavadní přírůstek na váze asi 5 kg.

  V tomto týdnu se také nejčastěji provádí glukózový toleranční zátěžový test, tzv. OGTT. Je možno jej provést ale až do 28. týdne gravidity. Zjistí se hladina cukru v krvi matky ráno nalačno a poté za 2 hodiny po vypití glukózového roztoku. Výskyt poruch metabolismu glukózy je v těhotenství poměrně vysoký (3 - 7 %). Více ohroženy jsou ženy starší 30 let, ženy s nadváhou, ženy, u nichž se vyskytl diabetes v rodině, ženy, které porodily v minulosti plod s vyšší porodní váhou (nad 4000 g). Nejčastěji se jedná o tzv. těhotenský (gestační) diabetes, který  se projeví většinou až v druhé půli těhotenství a po porodu vymizí.

  Léčba spočívá v úpravě glykémií u těhotných (hladina cukru v krvi matky), nejčastěji pomocí diety a v případě přetrvávání vysokých hladin cukru pak pomocí inzulinu, aby se předešlo poškození plodu. V lehčích případech těhotenské cukrovky a při poctivém dodržování  diety a jiných opatření se těhotenství nijak nemusí lišit od těhotenství zdravých rodiček, těžší průběh cukrovky ale může ovlivnit výsledek těhotenství – děti mívají vysokou porodní hmotnost, cukrovka zpomaluje jejich vyzrávání,  těhotenství je provázeno zhoršenou funkcí placenty a je často nutné jej ukončit dříve. Ženy s cukrovkou, která musí být upravována inzulínem, jsou většinou sledovány v poradně pro riziková těhotenství a neměly by přenášet. Každá žena, která má pozitivní oGTT test, by měla být již do konce těhotenství předána do péče diabetologa!

  Cestování vždy představuje určité riziko (vibrace, otřesy, riziko úrazu, narušení denního životního rytmu).  

  Cestování ve veřejných dopravních prostředcích na krátké vzdálenosti je bezpečné, na dlouhé vzdálenosti s sebou nese riziko přehřátí, dehydratace nebo trombembolie (tvorby krevních sraženin v cévách, zejména žilách dolních končetin a eventuálně jejich utržením a vmetnutím do oběhu matky s jejím následným ucpáním). S ohledem na časté potíže nemocných (nevolnost, časté močení apod.) může být cestování i značně nekomfortní.

  Cestování letadlem se nedoporučuje těhotným ve III. trimestru pro riziko předčasného porodu při tlakových změnách ve vyšších nadmořských výškách a vyšší riziko trombembolie. Letecké společnosti většinou na palubu těhotnou nad 36. týdnů nepustí.

  Cestování autem z důvodu výše zmíněného se jeví jako nejvhodnější, ovšem při dodržování pravidel bezpečnosti. Je nutné použít bezpečnostní pás, který má být veden pod zvětšeným břichem, ne přes břicho.

  Vstupujete do 7. lunárního měsíce vašeho těhotenství. Miminko už rozlišuje spaní a bdění a začíná reagovat na podněty zvenčí.

  Děloha končí asi 3 prsty nad pupkem. S tím, jak roste bříško, můžete zažívat stále častější bolesti zad, tlak v pánvi či křeče ve svalstvu dolních končetin. Bříško vás již začíná omezovat v pohybu.  Tlak na ostatní orgány způsobuje například časté močení. Pokud je ale močení bolestivé, mohlo by se jednat o onemocnění ledvin či močových cest, které je potřeba přeléčit. Přečtěte si o častých nemocech v těhotenství. Problémem se také stává dušnost. Dostatečně pijte a odpočívejte. Mohou se vám zdát neobvyklé sny. V nejbližších třech týdnech přiberete asi další tři kila. Čeká vás vyšetření poruch glukózové tolerance – o GTT (pouze pro ženy, které jsou na ni poslány svým lékařem).

  Jste ve stresu? Využijte uklidňující účinky aromaterapie a po koupeli si udělejte krátkou masáž obličeje. Do základního oleje (například mandlového, slunečnicového, kokosového) kápněte jednu kapku esenciálního oleje (levandule, mandarinka, jasmín…).

                                                             Co se děje v bříšku?

  V průběhu pokračujícího růstu plodu se postupně vyrovnávají velikostní disproporce mezi mozkovou a obličejovou částí hlavičky. S vývojem kostí, zejména horní a dolní čelisti, založením základů zubů a vedlejších nosních dutin, se obličej zvětšuje. Očička již zaujímají svou definitivní pozici a jsou téměř plně dotvořena. K úplnému oddělení víček dojde až v následujících týdnech. Na dolním konci boltce roste ušní lalůček, který se založil na boltci jako poslední.

  25. týden těhotenství pokračuje též vývoj vnitřních orgánů, v plicích se větví průdušky v tzv. průduškový strom. K tomu, aby mohlo miminko po porodu samostatně dýchat, je však zapotřebí v plicních sklípcích (alveolech) dostatek buněk, které vytvářejí tzv. surfaktant (což je povrchově aktivní látka, která zabraňuje úplnému splasknutí plíce na konci výdechu). Tyto buňky se v plicních sklípcích teprve začínají tvořit. Dítě by ještě v této fázi vývoje nebylo schopno samo dýchat.

  Pomalu se otvírají nosní dírky. Kromě plic, trávicí soustavy a mozku je vyvinuta většina důležitých orgánů. Hluboko v dásních jsou pupeny, které se později přemění na trvalé zuby. Ale ty se prořezají až po mléčných zubech kolem šestého roku dítěte. Nervy okolo úst se stávají citlivější, aby po porodu byly schopné vyhledat matčinu bradavku. Plodová voda se vymění průměrně za každé tři hodiny. Pupečník je už silný a pružný, vedou v něm dvě tepny a jedna žíla, které jsou obklopeny rosolovitou hmotou, která brání zauzlení. Dítě dokáže zatnout pěstičku.

  Ve 25. týdnu těhotenství měří plod zhruba 35 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 660 g.

  destovakapka
  14. srp 2017    Čtené 417x

  Těhotenství týden po týdnu - 24 týden

                                                              24. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  V těchto dnech těhotenství se pomalu začínají dostavovat důsledky přibývání na váze, dochází k prosáknutí a uvolnění v oblasti pánevního pletence (to může vést až k rozvolnění spony stydké tzv. symfyseolysis). To se může projevit bolestmi v podbřišku a v kříži, někdy bolestmi v tříslech a na vnitřních plochách stehen. Důsledkem toho dochází i ke změně chůze (chůze o širší bázi tzv. kachní chůze). Rostoucí bříško zapříčiňuje též zvýšené prohnutí v bedrech. Snažte se stále o správné držení těla!

  Spolu s bříškem se zvětšují i prsy. U některých žen prsy dosáhnou na konci těhotenství až dvojnásobného zvětšení. Nezapomínejte si postupně upravovat velikost podprsenky (v případě větších prsů ji noste i na noc), nejvhodnější je podprsenka se širokými ramínky.

  Nejlépe již v polovině těhotenství. Lékař již nemusí nové pacienty přijímat.

  Hledejte lékaře v místě vašeho bydliště, aby byl v dosahu při akutním onemocnění. Zjistěte si služby, které poskytuje (možnost telefonické konzultace mimo ordinační hodiny včetně návštěvní služby v akutních případech, zda provádí nadstandardní očkování či např. nastřelování náušnic). Není též na škodu zjistit si bližší informace o poskytování péče daným lékařem ve svém okolí.

  Pokud lékař bude ochoten vaše dítě zaregistrovat, nezapomeňte si poznamenat jeho jméno, adresu a telefonický kontakt na něj (budete potřebovat v porodnici). Informujte se též, stačí-li zavolat lékaři až porodu, či by bylo lépe se ještě jednou připomenout.

  Po porodu dítěte dotyčnému lékaři ihned zavolejte a domluvte se na prohlídce (nelépe u vás doma). Lékař chodí na návštěvu domů po propuštění z porodnice do 48 hodin, pokud to vyžaduje stav dítěte, tak i dříve.

  Dojde-li k předčasnému porodu, má od tohoto týdne vaše miminko šanci po porodu přežít. Miminku se oddělují oční víčka, od teď se jeho růst do délky začne zpomalovat, zrychlí se naopak váhový přírůstek.

  Stále přibíráte na váze, týdně asi půl kilogramu. Snažte se častěji odpočívat, pokud možno s podloženýma nohama. Kvůli zadržování vody, ke kterému nyní může docházet, můžete mít lehce nateklý i obličej.

  Tento týden půjdete opět na vyšetření v prenatální poradně, kromě toho absolvujete také detekce známek vitality plodu (poslech ozev plodu). Indikované ženy budou poslány k vyšetření poruch glukózové tolerance – oGTT (mimo jiné se to týká všech žen starších 25 let, žen s cukrovkou, obézních žen, po předchozím porodu velkého dítěte, mrtvého plodu či s poruchami metabolismu cukru v předešlém těhotenství).

  Už máte promyšlený nástup na mateřskou dovolenou? Zkuste promyslet několik věcí. Většina matek odchází na mateřskou dovolenou 6–8 týdnů před termínem porodu. Sice se nedoporučuje pracovat déle, ale leckde v zahraničí běžně pracují ženy až do porodu. Existuje možnost, že byste mohla pracovat v posledních týdnech z domova? Informujte se, mnoho zaměstnavatelů je k těhotenství velmi tolerantní. Existují naopak důvody pro dřívější odchod na mateřskou? Mohl by to být vysoký krevní tlak, hromadění tekutiny nebo ztráta krve. Pokud vám doktor doporučí dřívější odchod z práce, neváhejte. Zdraví vaše a vašeho miminka je teď absolutně na prvním místě.

                                                             Co se děje v bříšku?

  24. týden těhotenství vypadá prakticky stejně jako novorozenec. Od 24. týdne těhotenství je možno považovat plod za životaschopný. Pokud by došlo k předčasnému porodu po ukončeném 23. týdnu, potom je stav brán jako porod, do té doby jako potrat. Vývoj obličeje je téměř dokončen. Oči jsou stále zavřené (v následujících týdnech se otevřou). Víčka jsou opatřena řasami, hlavičku pokrývají vlásky. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky.

  Dítě nyní rychle přibývá na váze. Mozek dítěte se nepřetržitě dotváří. Kůže je stále tenká, začíná se v ní ukládat pigment, pod ní se tvoří vrstva tuku.

  Miminko již dobře slyší, pozná váš hlas. Hlasitého zvuku se snadno lekne, může se mu též „líbit“ určitý druh hudby.

  Tento týden tvoří jeden z mezníků ve vývoji plodu. Mluvíme o tzv. hranici viability plodu, což znamená, že plod je poprvé schopný přežít mimo dělohu. Ale realisticky šance vašeho dítěte na přežití při předčasném porodu je asi 1 : 4 nebo 1 : 5. Hlavním problémem jsou doposud nedozrálé plíce. V těch se začínají vyvíjet krevné cévy a pokračuje dozrávání plicních sklípků, které budou zapotřebí při výměně kyslíku. V plicích se také začíná tvořit látka, která zabraňuje slepení stěn plicních sklípků. Formují se dýchací cesty.

  Ve 24. týdnu těhotenství měří plod zhruba 30 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 600 g.

  destovakapka
  14. srp 2017    Čtené 386x

  Těhotenství týden po týdnu - 23 týden

                                                              23. týden těhotenství         

                                                               Co se děje s vámi?

  V této fázi těhotenství rychle přibíráte na váze, a pokud na vás těhotenství dosud nebylo patrné, v příštích dnech se to změní. Průměrný přírůstek na váze je ve 23. týdnu těhotenství cca 4-5 kg. Mohou vám začít první nebolestivé stahy děložní svaloviny (známé jako „poslíčky“). Nevyvolávají změny na děložním hrdle a některé ženy je ani nevnímají. S přibližujícím se termínem porodu mohou být silnější a častější a označují se jako „poslíčky“. .

  Tlak těhotné dělohy může mimo hemoroidů způsobit též křečové žíly na dolních končetinách a v oblasti rodidel. Doporučuje se pravidelné cvičení a dostatek pohybu (nejlépe chůze), při odpočinku podkládání dolních končetin do zvýšené polohy, aby se zlepšil krevní návrat. Vhodné je též nošení kompresivních punčoch a pohodlné obuvi.

  Cestování autem je určitě vhodnější než jízda v přeplněných dopravních prostředcích, ovšem pouze za předpokladu použití bezpečnostního pásu, jehož spodní část má být vedena pod zvětšeným břichem, ne přes břicho.

  Spodní pás je umístěn pod dělohou, ramenní pás nad vrcholem těhotné dělohy, mezi prsy. Upnutí musí být pohodlné, ne příliš těsné, ale ani volné. Ramenní pás nesmí sklouzávat z ramene! Poutat by se měly těhotné-řidičky i těhotné-spolujezdkyně, a to na předním i zadním sedadle. To, že samotný pás musí mít funkční samonavíjecí zařízení a nepoškozený popruh, je samozřejmostí.

  Tvrzení, že těhotné se nemusí v autě poutat, je zcela mylné! Úmrtí plodu může způsobit i zdánlivě malý náraz, jehož následkem může dojít k odloučení placenty a k odúmrtí plodu. Ženě navíc hrozí silné krvácení.

  Vaše děťátko stále lépe slyší, a to díky stále sílícím kůstkám ve středním uchu. Můžete cítit nepohodlí spojené s trávením, únavu či bolest zad.

  Bříško začíná růst velice rychle. Stejně tak se zvyšuje tlak na trávicí ústrojí. Proto můžete pociťovat nepohodlí spojené se špatným trávením a pálením žáhy. Abyste zmírnila pálení žáhy, jezte během dne pravidelněji a menší porce. Pokud máte tu možnost, jděte se po jídle na chvilku projít, podpoříte tím trávení. Do porodu vám zbývají necelé čtyři měsíce. Mluvte ke svému dítěti co nejčastěji! Rozezná váš hlas, jeho intonaci a výšku. Až se narodí, bude pro něj důvěrně známý a snáze ho dokážete ukonejšit.

  Máte dilema, zda být mámou na plný úvazek, nebo dát přednost kariéře? Pro spoustu žen znamená jejich práce synonymum spokojeného života. Být několik let doma s dítětem si ani nedokážou představit. A malé dítě potřebuje cítit, že se mamince vede dobře. Pořád je lepší ji mít kolem sebe o něco méně hodin denně, ale v dobré náladě než neustále, ale nervózní.

  Pokud jste ještě nezačala, začnete s procvičováním svalů pánevního dna. Zpevněné pánevní dno kotví celou páteř, ovlivňuje nejen funkci vnitřních orgánů, ale i sexuální požitek. V těhotenství cvičením svalů pánevního dna předejdete úniku moči.

                                                            Co se děje v bříšku?

  I vaše miminko rychle přibírá na váze, pod tenkou kůží, která se začíná postupně zabarvovat pigmentem, se ukládá vrstva tuku.

  Miminko částečně polyká plodovou vodu, ta se vstřebává do krevního oběhu a bývá znovu vyloučena ledvinami, které již fungují. Někdy spolyká plodové vody více, a pak škytá. Maminka pak může škytání pociťovat v břiše jako pravidelné cukání či lechtání.

  Ve střevech dítěte se začíná hromadit smolka (mekonium). Jedná se o první stolici dítěte po porodu, barvu má tmavě zelenou až černou. Je složena ze spolykaných částic plodové vody, žlučových barviv a střevních buněk.

  Jeho proporce se každým dnem blíží podobě narozeného miminka. Pokožka stále sílí, chloupky, které ji pokrývají, jsou tmavší. V dásni jsou připraveny zárodky prvních zubů. Zlepšil se také sluch, kůstky jsou již zkostnatělé. Dítě rozlišuje různé zvuky přicházející z vnějšího prostředí a jeho okolí. Nezdá se to, ale vaše tělo je poměrně hlasité – v žaludku to bublá, peristaltika se pohybuje, srdce tepe jako zvon a krev šumí.

  Ve 23. týdnu těhotenství měří plod zhruba 28 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 500 g.

  destovakapka
  14. srp 2017    Čtené 405x

  Těhotenství týden po týdnu - 22 týden

                                                             22. týden těhotenství         

                                                              Co se děje s vámi?

  Nadále přibíráte na váze asi 0,5 kg týdně. 22. týden gravidity je celkový přírůstek nejčastěji kolem 4 kg. Zvětšující se bříško už je na vás dobře vidět.

  Mohou vás začít trápit křeče v nohách (především noční) či tuhnutí bříška. Při noční křeči v lýtku nepropínejte špičku nohy, naopak přitáhněte ji k bérci směrem vzhůru a křeč ustane.

  Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku (magnesia), po konzultaci s vaším gynekologem ho začněte užívat.

  V noci a při odpočinku lehávejte raději na levém boku, zmírníte tím tlak těhotné dělohy na dolní dutou žílu a tím se zmírní otoky dolních končetin a můžete tak předejít i kolapsům či slabosti, ke kterým často dochází právě v poloze na zádech .

  Tuhnutí břicha, tonizace, nepravé kontrakce či poslíčky jsou častým steskem těhotné ženy. Často vedou k obavám o možný předčasný porod nebo jinou komplikaci v těhotenství.

  Některé ženy pociťují tzv.“nepravé kontrakce“ již od velmi časných stádií těhotenství. Většina žen je začíná pociťovat v průběhu druhého nebo třetího trimestru gravidity. Jsou však i těhotné, které poslíčky nevnímají vůbec. Podstatou poslíčků je ztuhnutí děložní svaloviny (stěny dělohy) po dobu většinou 1 – 2 minut.

  Co pomůže?

  • dostatečná hydratace – tonizace jsou někdy způsobené nedostatkem tekutin v organismu, proto je vhodné vypít v těhotenství 2,5 -3 litry tekutin denně.
  • rytmické dýchání – někdy přispěje k úlevě
  • změna polohy – někdy pomůže leh na levém boku či chůze nebo změna aktivity
  • teplá sprcha, vana
  • vyprázdnění močového měchýře – plný močový měchýř může někdy tonizace vyvolat
  •  magnesium (hořčík) – magnesium ve formě tablet, sáčků s rozpustným práškem, anebo minerálních vod s vysokým obsahem hořčíku, dodržet doporučené dávkování lékařem a množství magnesia nezvyšovat

  Vaše děťátko daleko méně spí než předtím, pokud je vzhůru, naslouchá zvukům z okolíj. Z prsou vám může začít vytékat kolostrum.

  Máte zvýšenou chuť k jídlu, která někdy dosahuje až velkého hladu. Potýkáte se také možná se zácpou, nadýmáním či otoky nohou, zejména kolem kotníků. Proti otokům dolních končetin můžete bojovat pouze tím, že se vyvarujete dlouhého stání, budete si dávat často nohy nad úroveň pánve, budete často chodit na procházky a ležet či odpočívat na boku, nejlépe levém. Pokud trpíte také křečemi v dolních končetinách, zkuste zvýšit příjem hořčíku. Šetřete se.

  Za nejbezpečnější pro cestování letadlem se považuje období druhého trimestru. Od 28. týdne do 36. týdne vyžadují některé letecké společnosti osvědčení od lékaře ke způsobilosti. Od 36. týdne vás už do letadla nepustí. Informujte se vždy o pravidlech u konkrétní letecké společnosti, se kterou hodláte cestovat.

  Možná jste zaznamenala žluté flíčky na podprsence. V této době už vám totiž může z prsou vytékat první výživa dítěte – kolostrum. Mnohé ženy tak reagují v přítomnosti miminka nebo i povídáním o něm. Pokud vás to obtěžuje, využijte vložky do podprsenky.

                                                             Co se děje v bříšku?

  Pokud je miminko vzhůru, naslouchá již zvukům okolí. Intervaly bdění se začínají prodlužovat.

  Mozek stále zvětšuje svůj objem, tvoří se další a další nervová spojení. Jedním z prvních smyslů, které dokončí svůj vývoj, je hmat.

  Obličej miminka je již jasně vytvořen, vypadá jako zmenšený novorozenec. Oční víčka jsou stále ještě spojena, ale v následujících týdnech se začnou oddělovat. Obočí i řasy jsou již vytvořeny, pod spojenými víčky se začíná vybarvovat duhovka.

  Na rukou i nohou jsou vytvořeny nehty.

  Mozek stále zvětšuje svůj objem. Rostou hlavně struktury centra mozku, kde vznikají mozkové buňky. Mozek roste až do pěti let dítěte. Vytvořily se potní žlázy. Oční duhovka se zabarvuje – oči získávají svoji barvu. U chlapců semeníky sestupují do šourku a tvoří se první primitivní spermie. Děťátko má stále zavřené oči. Má už obočí i řasy.

  Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Ve 22. týdnu těhotenství měří plod zhruba 28 cm. Váha plodu je nyní zhruba 430 g.

  destovakapka
  14. srp 2017    Čtené 594x

  Těhotenství týden po týdnu - 21 týden

                                                             21. týden těhotenství         

                                                              Co se děje s vámi?

  Zakulacování bříška vám v tomto období těhotenství může způsobit vystupování pupíku. Je to zcela běžné.

  Vaše tělo začíná rovněž více zadržovat vodu, časté bývají otoky na prstech rukou (těsné prstýnky raději odložte) a na nohou. Výraznější otoky je třeba konzultovat s gynekologem. Do poradny byste měla chodit každé 4 týdny.

  Srdce vašeho miminka bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy.

  Těhotenství bývá obdobím, kdy se hemeroidy objeví u ženy často vůbec poprvé. Nejčastěji se objeví kolem 20. týdne gravidity. Jedná se o rozšířené žíly (žilní městky) v oblasti konečníku, ve kterých městná krev právě vinou tlaku zvětšené dělohy na pánevní dno. Projevují se pocitem tlaku, svěděním a bolestí, někdy krvácením či zanícením. Za porodu může vyhřeznout sliznice konečníku na části nebo celém obvodu jako sytě červený hroznovitý útvar.

  Léčení bývá v těhotenství pouze zklidňující, pomocí koupelí v dubové kůře či slabě růžovém roztoku hypermanganu, chlazení pomocí sáčků s ledem.  Z léků je možno zakoupit čípky či masti s analgetiky a anestetiky v každé lékárně.

  Naštěstí po porodu tyto problémy většinou vymizí.

  Zkuste předejít zácpě tím, že budete pít dostatek tekutin, jíst stravu bohatou na vlákninu a dodržovat přiměřenou fyzickou aktivitu! Snížíte tak riziko vzniku haemorrhoidů.

  Vstupujete do 6. lunárního měsíce. Tímto týdnem jste také vstoupila do druhé poloviny vašeho těhotenství. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a začíná utlačovat žíly v malé pánvi. Kvalita vlasů i nehtů se zlepšuje. Již jednoznačně cítíte pohyby vašeho děťátka a vývoj placenty je definitivně ukončen.

  Utlačování žil v pánvi pomalu se roztahující dělohou vede k tvorbě křečových žil, většinou na dolních končetinách. Na hýždích, bocích či na bříšku můžete pozorovat mírné usazování tuku. Kolik můžete přibrat? Váš šatník se pomalu mění na těhotenský. Může se vám zdát, že dýcháte rychleji než předtím, příčinou je vaše větší hmotnost. Potom, co vám přestaly padat vlasy, se do lepšího stavu dostávají i vaše nehty, příznivý účinek na ně mají krevní zásobení a zvýšený metabolismus. Jak vlasy, tak nehty mohou růst rychleji. Přiberete asi 2 kilogramy.

  Těhotenství není nemoc, proto žena může s jistými omezeními dělat vše, co dříve. Tedy v případě, že těhotenství probíhá normálně. Takže cestování během těhotenství je přípustné. Jen je třeba být opatrnější a předvídavější.

  Očkování během těhotenství určitě není bez rizika, ale po důkladném zvážení vaším lékařem možné je. Záleží také na tom, jakým tipem vakcíny je potřeba očkovat. O tom, zda očkovat nebo neočkovat těhotnou ženu před cestou do exotické krajiny také napomáhá rozhodnout známá dlouhodobá epidemiologická situace cílové oblasti.

  Pomozte tělu tak, že maximálně upravíte jídelníček. Zácpě předejdete dostatkem zeleniny, celozrnného pečiva, sušeným ovocem a správným pitným režimem (vypijte alespoň dva litry tekutin denně). Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům, která vám mohou zhoršovat pálení žáhy.

                                                             Co se děje v bříšku?

  Miminko se stále velmi aktivně pohybuje, neboť má dostatek místa, má již také svůj rytmus spánku a bdění.  Vy můžete mít pocit, že „kope“ právě nejvíc, když se ukládáte ke spánku, v tuto chvíli pohyby nejvíce vnímáte.

  V tomto období miminko stále rychle roste, všechny vnitřní orgány vyzrávají a postupně se ujímají své funkce, dokončuje se výstavba sliznic, buňky jednotlivých orgánů začínají mít definitivní uspořádání.

  Velký vývoj prodělává též mozek, jasně se odděluje šedá a bílá hmota mozková, povrch mozku však dosud postrádá mozkové záhyby – je téměř hladký. Postupně se vytváří nervová spojení.

  Pohlavní orgány jsou již zřetelně diferencovány.
  U dívek je již v tomto týdnu ve vaječnících vytvořena zásoba vajíček na celý život.

  Hlavička se pomalu přizpůsobuje velikosti těla, ale i přesto stále zabírá jednu třetinu velikosti celého tělíčka. Jeho pohyby jsou dokonalejší, zlepšuje se hmat, dítě si cucá paleček, hladí si obličej nebo si hraje s pupeční šňůrou. Polyká velké množství plodové vody. Ke konci těhotenství to bude až půl litru plodové vody během 24 hodin. Rostou mu nehty, vlásky i chloupky. Odpadní látky jsou filtrovány částečně ledvinami plodu, částečně ledvinami matky. Na jazyku jsou již chuťové pohárky.

  Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Ve 21. týdnu těhotenství měří plod zhruba 26,5 cm. Váha plodu je nyní zhruba 360 g.

  Plod 21. týden těhotenství. Pohled z boku dokumentuje vyrovnávání disproporcí mezi mozkovou a obličejovou částí hlavičky. Nejdelší šipka označuje čelo, před ní krátká nosní kůstku a spodní šipka ukazuje na horní čelist. Tento týden je vhodný k provádění II. ultrazvukového screeningu. V oblasti zad se ostře rýsují jednotlivé obratle.

  destovakapka
  3. srp 2017    Čtené 538x

  Těhotenství týden po týdnu - 20 týden

                                                             20. týden těhotenství                                                                                                                   Co se děje s vámi?

  Kolem 20. týdne těhotenství byste měla absolvovat II. ultrazvukový screening (20–22. týden těhotenství). Toto vyšetření se specializuje na odhalení případných vývojových vad plodu, dále se zjišťuje uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. V případě nejasného nálezu nebo zvýšeného rizika se doplňuje podrobné vyšetření srdce plodu lékařem – specialistou.

  Na vyšetření ultrazvukem vám rádi vytisknou obrázek vašeho miminka!

  20. týden těhotenství začínají i prvorodičky cítit první pohyby plodu, zpočátku bývají vnímány spíše jako lechtání či bublání, postupně budou nabývat na intenzitě – miminko začíná kopat.

  Sexuální aktivity během těhotenství nejsou pokládány za škodlivé. Výjimku tvoří stavy jako krvácení, vcestná placenta, hrozící předčasný porod, a další, na které vás upozorní váš lékař. 

  Je vhodné, aby žena realizovala svůj sexuální život v těhotenství podle svého přání - ona volí frekvenci pohlavního styku, ona volí polohy a aktivity, které jí vyhovují a které chápavý partner akceptuje. Někdy má žena paradoxně vlivem překrvení malé pánve větší chuť k pohlavnímu styku, přičemž prožívání orgasmu bývá nezměněno.

  Koncem těhotenství mohou sexuální aktivity - nechráněný pohlavní styk - urychlit nástup porodní činnosti. Děje se tak z důvodu přítomnosti prostaglandinů ve spermatu.

  Vrchol dělohy je u pupku. Obecně v polovině vašeho těhotenství budete vypadat velice dobře. A ne jen vypadat, ale i se cítit. Vyčistí se vám pleť, zkvalitní nehty a zhoustnou vlasy, u kterých se zastavilo přirozené vypadávání. To bude pokračovat opět po porodu. Na pleti se mohou objevit drobné tmavé skvrny – chloazmata –, které způsobují vysoké hladiny estrogenu. Jaké další změny vás čekají? Pokud jste těhotná poprvé, můžete začít cítit pohyby svého miminka. Těšíte se na ně?

  Opět se přichystejte na vyšetření v prenatální poradně. Podstoupíte ultrazvukový screening plodu (lze v intervalu 18. až 20. týden). Jeho cílem je zhodnotit růst plodu a stav jednotlivých orgánových skupin. Pokud by plod měl nějakou strukturální odchylku (srdeční vada, obličejový rozštěp), lze ji odhalit.

  V těhotenství se často vyskytují křeče lýtek a chodidel. Dochází k nim zejména v noci a nad ránem. Proto pozor na ranní protahování! Jsou způsobeny změnou množství krve v těle a nízkým obsahem vápníku. Preventivně jezte banány, které přirozeně pomáhají udržovat hladinu sodíku a draslíku a poraďte se se svým lékařem. Postižený sval opatrně natáhněte a promasírujte.

                                                             Co se děje v bříšku?

  Rychlý růst plodu do délky pokračuje i v těchto týdnech. Výrazně rostou do délky dolní končetiny a vyrovnávají tak své předchozí zpoždění.

  Na tělním povrchu jsou velmi jemné chloupky – lanugo.  Jemné chloupky lanuga najdeme zpočátku i na dlaních a na chodidlech, před koncem gravidity ale vymizí.

  Na povrchu kůže dlaní a chodidel jsou již jasně vykreslené obrazce kožních rýh. Jejich uspořádání je pro každého člověka charakteristické, dědičně dané a po celý život neměnné.

  Pohyby plodu jsou důraznější. Ručičky ohmatávají okolí. Paleček se dostane občas do úst a plod jej rty a jazykem dumlá. Nožičky vydatně kopou.

  Volný pohyb plodu ve všech směrech zajišťuje pupečník, jehož délka dosahuje asi 50 cm. Cévy, které zásobují plod kyslíkem, živinami a dalšími důležitými látkami, probíhají v pupečníku spirálovitě. To je chrání před poškozením při natažení pupečníku.

  Srdeční akce je velmi rychlá, srdce plodu tepe dvakrát rychleji než srdce matky.

  V amniovém vaku je asi 350 ml plodové vody. Vzhledem k tomu, že plod roste v této době rychleji, než se zvětšuje děloha, začíná docházet k jeho občasným kontaktům s děložní stěnou – těhotná žena vnímá pohyby miminka.

  Polovinu těhotenství máte za sebou. Dítě už dokáže poznat váš hlas. Pomocí ultrazvuku lze již spolehlivě určit jeho pohlaví. Pokud jste prvorodička, začnete v této době cítit první pohyby plodu.

  Dítě je uprostřed svého prenatálního vývoje. Kůže je složená ze čtyř vrstev, je již pevnější, než tomu bylo například před dvěma týdny. Dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě, které odpovídají na podněty smyslových orgánů. Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 2 miliony vajíček, kterých však v době narození zůstane polovina. Vývoj smyslů je nyní ve svém klíčovém stadiu. Dítě je stále drobné, ale rychle roste. Užívá si protahování končetin.

  Od 20. týdne těhotenství se pro určení délky plodu používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Ve 20. týdnu těhotenství měří plod zhruba 25,5 cm. Váha plodu je nyní zhruba 300 g.

  Sonogram plodu ve 20. týdnu těhotenství:  zavřená očička (víčka jsou dosud srostlá) a pootevřená pusinka navozují dojem, že je plod ospalý a zívá.

  destovakapka
  3. srp 2017    Čtené 385x

  Těhotenství týden po týdnu - 19 týden

                                                            19. týden těhotenství

                                                             Co se děje s vámi?

  Bříško se vám začíná zakulacovat, děloha 19. týden těhotenství sahá asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a sponou stydkou. Váhový přírůstek činí kolem 3 kg. Některé ženy mohou pozorovat zvýšené ukládání tuku též na bocích, stehnech a hýždích.

  Snažte se být v klidu, hodně relaxovat, chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Miminko vnímá váš režim už teď.

  Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

  Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

  Ve vaší děloze je asi 200 ml plodové vody. Mléčné žlázy v prsou zahájily svoji funkci, proto můžete vnímat svá prsa trochu zduřelá a citlivá. Blížíte se polovině těhotenství. Začínáte cítit pohyby svého dítěte a k vaší psychické pohodě přispívá i fakt, že vás vaše děťátko konečně slyší. Zhruba od poloviny těhotenství vás mohou překvapit bolesti zad. Hmotnostní přírůstek má totiž vliv na držení páteře. Pomůže vám teplo a hodně odpočinku. Můžete se také setkat s bělavým výtokem.

  Máte bolesti zad? Vyzkoušejte speciální masáže pro těhotné. Jsou prováděné velmi jemným způsobem, a to vsedě nebo na boku. Masér se vyhýbá všem místům a technikám, které jsou kontraindikovány v těhotenství (oblast bříška, speciální akupresurní body).

                                                             Co se děje v bříšku?

  V tomto období představuje hlavička asi jednu třetinu z celkové délky tělíčka.

  Pod dásněmi jsou uloženy základy mléčných zubů, ještě hlouběji pod nimi se objevují také první základy trvalých zubů.

  Pod kůží obličeje jsou svaly již natolik vyvinuty, že se mohou stahovat. Plod může pohybovat rty, otevírat a zavírat ústa. Tyto pohyby již někdy připomínají hledací a sací reflex, jak jsou běžně po narození vídány u kojenců.

  Kůže na povrchu těla je dosud velmi tenká, pokožka ale už má založeny všechny obvyklé základní vrstvy. Jsou v ní i buňky, které tvoří pigment a ovlivňují tak barvu kůže. Povrchové buňky se odlupují a stávají se součástí kožního mázku. Tato bělavá a mazlavá hmota pokrývá celý povrch tělíčka. Mázek má důležitou ochrannou funkci. Ochraňuje dosud jemnou a tenkou pokožku před dlouhodobým působením plodové vody. Buňky odloupané z povrchových vrstev pokožky se objevují i v plodové vodě (a mají tak velký význam při amniocentéze).

  Vaše děťátko již dobře slyší. Začíná si zvykat na ozvěny srdce a také na váš hlas. Plodovou vodou, která je výborným vodičem, se k němu velice dobře dostane. Někteří odborníci potvrzují, že se dítě nechá později vaším hlasem rychleji a lépe uklidnit, pokud bylo zvyklé na vaše povídání ještě v bříšku.

  Podkožní tuk miminka je velice tenký. Trávení začíná produkovat žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávání plodové vody. Ta se filtruje v ledvinách a močí je vylučována zpět do plodové vody. Kůže začala vylučovat mázek, čímž ji chrání před macerací vody v amniotické tekutině. Vaše miminko již drží vzpřímeně hlavičku a začíná být čím dál tím neposednější. Kope nožičkama, hýbe ručičkama a všelijak mění polohy.

  V 19. týdnu měří plod zhruba 15,5 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 240 g.

  destovakapka
  3. srp 2017    Čtené 331x

  Těhotenství týden po týdnu - 18 týden

                                                             18. týden těhotenství

                                                             Co se děje s vámi?

  Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou 18. týden těhotenství pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.

  Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat cca 0,5 kg týdně. Proto, pokud jste již tak neučinila, začněte se cviky, které posilují páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla!

  Nezapomínejte též na vhodné obutí, boty na vysokém podpatku vyměňte co nejdříve za pohodlné boty na nízkém podpatku. Nejsou však vhodné ani boty zcela bez podpatku, u některých žen může dojít k propadání klenby nohy a tím k velkým bolestem. Správnému obutí věnujte zvýšenou pozornost.

  Je velmi individuální. Udává se průměrně asi 12 kg. Z toho připadá jen asi 3 – 4 kg na miminko, zbytek tvoří placenta, plodová voda, plodové obaly, zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a zvětšená děloha.

  Některé ženy přiberou v těhotenství i 20 a více kilogramů, a přesto nemusí mít problémy dostat se po porodu na svou původní váhu (či dokonce nižší).

  Nijak se přírůstkem na váze nestresujte, jezte pestře a zdravě (hladovění rozhodně není na místě) a udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud přibíráte více, omezte mlsání  a pití slazených nápojů, nepřejídejte se! Tvrzení, že musíte jíst za dva, není pravdivé.

  Miminko už má svůj jedinečný otisk prstu. Vy se dostáváte do pohody, druhý trimestr je nejkrásnější a nejméně rizikové období těhotenství.

  Dostáváte se do opětovné pohody. Hladina energie se stabilizovala. Pánevní oblast je více prokrvena díky zvýšené hladině estrogenu, proto můžete zažívat častější i intenzivnější vzrušení. Druhý trimestr je pro sexuální aktivity bezpečný, samozřejmě pokud nemáte rizikové těhotenství.

  Pravděpodobně se vám zlepšuje kvalita vlasů a pleti. Tím, že je během těhotenství krevní oběh asi šestkrát výkonnější, je pleť více zásobována kyslíkem a získává tak zdravější vzhled. Také se snížilo množství jedovatých látek, protože jste omezila příjem kávy, alkoholu, čaje a nekouříte. Může se vám také změnit typ pleti – ze suché na mastnou a obráceně. Přizpůsobte tomu váš denní a noční krém. V šestinedělí se vám typ pleti opět upraví.

  Barvíte si vlasy? Těhotenské hormony působí nejen na pigment kůže, ale také vlasů. Snadno se může stát, že vám barva chytne do jiného odstínu. Každopádně buďte v těhotenství opatrná na všechny chemikálie a vyzkoušejte raději přírodní metody. Pro ztmavení vlasů použijte odvar z černého čaje, pro zesvětlení naopak citronovou šťávu.

                                                            Co se děje v bříšku?

  Miminko v tomto týdnu těhotenství rychle roste a velmi aktivně se pohybuje, neboť má v děloze nyní ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou pohyby dobře vidět, prvorodičky je však většinou ještě necítí. Kůže je velmi tenká, pokrytá lanugem, chybí tuková vrstva.

  Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra.

  Na končetinách jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

  Děťátko má velmi aktivní období. Rychle se vyvíjí, různým způsobem se pohybuje, kope, otáčí se a procvičuje si své reflexní pohyby. Plíce rostou, vyvíjejí se v nich drobné vzduchové váčky. Na kůži prstíků se vytváří bříška a papilární linie, které utvoří jedinečný otisk. Ve střevech se hromadí první stolička – smolka. U chlapců se vyvíjí prostata. Oči se přesouvají na své místo.

  V 18. týdnu měří plod zhruba 14 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 190 g.

  destovakapka
  3. srp 2017    Čtené 428x

  Těhotenství týden po týdnu - 17 týden

                                                            17. týden těhotenství

                                                            Co se děje s vámi?

  Od druhého trimestru těhotenství vás může trápit zácpa, zvyšuje se pigmentace kůže (nejvíce ve střední čáře pod pupkem – tzv. linea fusca, tmavnou dvorce prsních bradavek, oblast genitálu, mateřská znaménka a pihy).

  Některé ženy mohou zaznamenat pigmentové skvrny v obličeji.

  Pigmentové skvrny po porodu po určitém čase vymizí. Pokud máte citlivou pleť, můžete potíže zmírnit používáním ochranných opalovacích prostředků, neboť na slunci se skvrny zvýrazňují.

  V druhém trimestru těhotenství vás může začít trápit zácpa. Nezapomínejte tedy na pravidelný pohyb, pijte dostatek tekutin a jezte na vlákninu bohaté potraviny (celozrnné výrobky, rýže natural, zelenina..).

  Pokud máte se zácpou větší obtíže (či se vám vyskytly hemoroidy) zkuste masáž břicha po směru hodinových ručiček ještě ráno v lůžku, poté vypít hrnek vlažné vody. Snídejte asi s půlhodinovým odstupem. Pokud obtíže přetrvávají, poraďte se se svým lékařem o použití glycerinových čípků.

  Vstupujete do 5. lunárního měsíce. Na váze přibíráte další kilo a již musíte pomalu začít nakupovat těhotenské oblečení. Miminku rostou řasy a obočí.

  Vrchol vaší dělohy nyní sahá k pupku, zvětšení bříška je již nepřehlédnutelné. Břišní stěna je napjatá a stává se mělčí. Kvůli zvýšenému krevnímu objemu je vám tepleji. Nelekněte se, pokud se objeví první otoky, například v okolí kotníků. Pokud jste měla problém s častým nucením na močení, nyní by to mělo přejít. Budete seznámena s výsledky předešlých testů. Zvýšená pigmentace způsobí, že vám tmavnou prsní bradavky a od pupku níže se vám ve středu bříška objevuje tmavý pruh. Tento tmavý proužek se odborně nazývá linea fusca a stejně jak se objevil, tak zase sám zmizí. Ale až v šestinedělí. Pokud nejste těhotná poprvé, můžete už cítit pohyby.

  V případě genetické indikace je prováděna amniocentéza (odběr plodové vody), která umožňuje diagnostiku některých, nejčastěji chromozomálních, vývojových vad plodu.

  Druhý trimestr je pro většinu těhulek bezproblémový. Můžete pocítit zvýšený zájem o sex, a vaše prožitky mohou být také intenzivnější, než tomu bylo před těhotenstvím. Některé ženy mohou poprvé zažít orgasmus. Dodržujte pečlivě hygienu. Pokud se objeví krvácení, předčasná děložní aktivita nebo vcestné lůžko ve 3. trimestru, sexuální aktivity výrazně omezte.

                                                            Co se děje v bříšku?

  V tomto období těhotenství plod rychle roste, výrazně se prodlužují dolní končetiny, takže tělní proporce jsou již dost vyrovnané a podobají se v podstatě proporcím mezi jednotlivými částmi těla při narození. Plod končetinami čile pohybuje. Při vyšetření ultrazvukem jej často nachytáme, jak si cucá paleček na ruce nebo dokonce na noze.

  Srdeční akce plodu je asi dvakrát rychlejší než srdeční akce matky.

  Články prstů miminka jsou již velice dobře vyvinuty, takže si s nimi v děloze neposedně hraje, svírá je a cucá si palec. Pokožka je ještě tak tenká, že je pod ní vidět síť vlásečnic. Plod zatím nemá žádný podkožní tuk, proto se pokožka může jevit „nařaseně“. Tuk se však právě začne ukládat, což pomůže dítěti udržet teplo. Oči jsou stále zavřené, ale jsou na nich již patrné řasy, stejně jako roste pomalu nad nimi obočí. Plodová voda je stále obměňována tím, jak ji miminko polyká a zároveň do ní vyměšuje moč. Vzniká slepé střevo. Na prstech rukou a nohou už jsou miniaturní nehtíky. Srdíčkem proběhne 24 litrů krve za den. Dítě už slyší zvuky z okolí maminky a výrazné zvuky s ním mohou trhnout. Zkouší dýchat a plíce vydechují amniotickou tekutinu.

  V 17. týdnu měří plod zhruba 13 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 140 g.

  destovakapka
  3. srp 2017    Čtené 484x

  Těhotenství týden po týdnu - 16 týden

                                                            16. týden těhotenství

                                                            Co se děje s vámi?

  Děloha se vám nadále zvětšuje, 16. týden těhotenství je množství plodové vody v ní již kolem 200 ml. Vrchol těhotné dělohy je možné nahmatat asi 2 prsty nad stydkou kostí.

  Pokud jste mezi 11. a 13. týdnem těhotenství neabsolvovala kombinovaný prvotrimestrální screening, v tomto týdnu je možno absolvovat další vyšetření spojené s odběrem krve (tzv. trojitý test TT – stanovují se hladiny 3 hormonů), pomocí kterého se zjišťuje riziko genetického postižení plodu. Prvotrimestrální kombinovaný screenig má ale vyšší citlivost než trojitý test, proto pokud máte možnost jej absolvovat, preferujte jej. Invazivní vyšetření, pokud je potřeba, je tak možno provést dříve. Je velice důležité, aby tento test byl prováděn na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Toto vyšetření není doposud pojišťovnou hrazeno. Nechte si lékařem vysvětlit smysl navrženého vyšetření a způsob, jakým budete informována o jeho výsledku. Pozitivní výsledek neznamená, že Váš plod má genetické postižení, znamená pouze, že riziko postižení je vyšší než u většiny těhotných žen a bude Vám pravděpodobně navržena konzultace s genetikem a eventuálně i invazivní vyšetření (odběr plodové vody), které toto riziko potvrdí nebo vyvrátí.

  Na některých pracovištích je dnes  možné provést tzv. I-trimestrální screening, tzn. biochemické vyšetření v období mezi 11. a 14. týdnem těhotenství, které současně s podrobným ultrazvukovým vyšetřením ve stejném období stanoví riziko genetické vady plodu s pravděpodobností více než  90 % a je tedy citlivější než trojitý test, jehož citlivost je přibližně 65%. Invazivní vyšetření, pokud je potřeba,  je tak možno provést dříve. Je velice důležité, aby tento test byl prováděn na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Toto vyšetření není doposud pojišťovnou hrazeno.

  Amniocentéza slouží ke zjištění případného genetického postižení plodu. Jedná se o invazivní zákrok, který  má svá rizika. Přibližně v 1% případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu.

  Výkon se provádí ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Provádí se ambulantně obvykle do 16. týdne těhotenství. Někdy je však možné provést i tzv. časnou aminocentézu ve 13. týdnu těhotenství. Záleží na rozhodnutí gynekologa z centra prenatální diagnostiky. Výkon není bolestivý, pod kontrolou ultrazvuku se tenkou jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody (15 - 30 ml). Místo vpichu se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si během několika dnů obnoví odebrané množství plodové vody.

  Alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11. - 15. týdnem) je biopsie choriových klků. Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 1 %) jako u amniocentézy. Technické provedení je podobné - pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá malý vzorek placenty.

  Indikací k provedení amniocentézy je nejčastěji pozitivní trojitý test nebo I.-trimestrální screening, ultrazvukový nález vývojové vady plodu, rodinná zátěž, předchozí plod s vývojovou vadou nebo věk ženy (v ČR nad 35let, v některých zemích až více než 37 let). Amniocentézu navrhuje po podrobném pohovoru s těhotnou a s jejím souhlasem genetik.

  Vzhledem k výše uvedenému riziku potratu plodu po provedení invazivního vyšetření, je proto snahou moderního porodnictví počet těchto indikací snížit na minimum a vyloučit genetické postižení plodu neinvazivní cestou zaváděním nových, kvalitnějších testů v časnějším stádiu těhotenství, tzn. již výše zmíněného prvotrimestrálního screeningu.

  Začínáte přibírat na váze, celkově ve druhém trimestru přiberete kolem pěti kilo, z toho asi 900 gramů bude váha vašeho děťátka. Sonograficky lze v tuto dobu již určit pohlaví plodu.

  Začínáte vypadat opravdu těhotně. Na vaší kůži se mohou objevovat tmavší pigmentové skvrny, které mohou být intenzívnější po delším pobytu na slunci. Chodíte s bříškem na sluníčko? Nevolnosti zcela ustoupily a vy se cítíte dobře. Hormonální změny se teď mohou projevovat na kvalitě vlasů a kůže. Můžete mít chuť na specifická jídla.

  Tento týden absolvujete další vyšetřenív prenatální poradně. Také vám odeberou krev, a to na stanovení krevní skupiny a RH faktoru, vyšetření titru erytrocytárních protilátek a krevního obrazu (stanovení hematokritu a počtu elektrocytů, leukocytů a trombocytů a hladiny hemoglobinu). Také vám bude provedeno sérologické vyšetření protilátek proti syfilis, HIV a žloutence typu B a vyšetření močového sedimentu střední porce moči. Počítejte také s biochemickým screeningem vrozených vývojových vad plodu ve druhém trimestru (Downův syndrom a rozštěpy neurální trubice). Toto vyšetření může být však vynecháno při provedení kombinovaného screeningu v prvním trimestru.

  Měnící se hormony mohou způsobit zácpu, ke které přispívají i tabletky železa. Jezte stravu bohatou na vlákninu a pijte hodně vody. Vhodným prostředkem proti zácpě je také sušené ovoce. Nechejte například švestky ve vodě přes noc a ráno je snězte a vodu vypijte.

                                                             Co se děje v bříšku?

  Povrch plodu pokrývá velmi tenká a průsvitná kůže.

  Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je ve většině případů možné.

  Plod se čile pohybuje. Tyto pohyby budoucí maminka zatím nevnímá, neboť plod je obklopen nadbytkem plodové vody a pohyby samy jsou slabé. Při vyšetření ultrazvukem jsou samozřejmě dobře patrné.

  Díky ukládání vápníku se mu zpevňují kosti, může ohýbat všechny klouby. Může se stát, že plod občas škytá. Oční víčka jsou stále zavřená, a to i přesto, že je sítnice již citlivá na světlo. Svaly miminka již reagují na podněty z mozku a imunitní systém začal tvořit první protilátky. Dítě je velmi aktivní, dynamicky kope, převaluje se, dělá kotrmelce, ale vy cítíte pouze chvění. Pokud čekáte první miminko, pohyby ucítíte až v průběhu několika následujících týdnů. Ultrazvukové vyšetření už vám může odhalit pohlaví.

  V 16. týdnu měří plod zhruba 11,5 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 100 g.

  Plod v 16. týdnu těhotenství (šipkami označena levá ruka s prstíky, paže, páteř).

  destovakapka
  2. srp 2017    Čtené 426x

  Těhotenství týden po týdnu - 15 týden

                                                             15. týden těhotenství

                                                             Co se děje s vámi?

  Postava se vám v následujících týdnech těhotenství začne rychleji měnit, váhový přírůstek od 15. týdne těhotenství bude výraznější. V děloze se zvětšuje množství plodové vody, bříško tím rychleji roste.

  Pokud stále ještě trpíte nevolnostmi, věřte, že brzy ustanou, a vy budete prožívat nejhezčí období z celého těhotenství. Nebojte se naplánovat si výlet do přírody nebo prodloužený víkend s přáteli.


  Důležité zkratky v těhotenské průkazce

  TP – termín porodu, PM – poslední menses, UZ- ultrazvuk,  PP – první pohyby, TK - krevní tlak , TT může znamenat i tělní teplota, OP - ozvy plodu,  Rh - Rh faktor, ABO - systém krevních skupin ABO (patří zde krevní skupiny A, B, AB a 0), SC – císařský řez,  BWR - vyšetření na syfilis, B v moči - přítomnost bílkoviny v moči, C v moči - přítomnost cukrů v moči VVV - vrozené vývojové vady
  oGTT -  test sloužící k  odhalení cukrovky,  HBsAg –  test, který nás informuje o prodělané žloutence typu B,  CS – cervix skore - bodový systém, který slouží k hodnocení  pohmatového vyšetření porodních cest (děložního hrdla)
  CRL - vzdálenost mezi temenem a kostrčí plodu, která se měří ultrazvukem.
  BPD – průměr hlavičky mezi spánkovými kostmi, AC –obvod břicha plodu FL - délka stehenní kosti plodu

  I přesto, že můžete na ultrazvuku pozorovat pohyby plodu, vy sama je ještě necítíte, na to jsou příliš slabé. Téměř všechny orgány vašeho miminka již bez problémů fungují. Dokonce začíná fungovat i sluch.

  Zhruba od 15. týdne začnete čím dál častěji zjišťovat, že máte potíže se zapínáním vašich běžných kalhot. Abyste se nedostala do časového stresu, začnete již vybírat těhotenské oblečení. Pokud jste těhotenské oblečení ještě nepořídila, věnujte pozornost tomu, aby byl vás oděv alespoň dostatečně volný a neškrtil bříško.

  Železo je nutné k produkci hemoglobinu, který v krvi na sebe váže kyslík. Je ho potřeba vždy, v těhotenství obzvláště. Dítě si bere z krve matky tolik železa, aby mělo rezervu i na prvních šest měsíců po narození. Nedostatek železa vede k anémii, která se často projevuje únavou. Vydatným zdrojem železa jsou: červené maso a vnitřnosti (kromě jater), tmavá zelená listová zelenina, žloutek ve vejci, mořské řasy, pšeničné klíčky a sušené ovoce.

  Pokud se cítíte hodně ve stresu, začněte chodit do jógy pro těhotné. Je to výborný způsob jak zklidnit mysl, přijít k sobě a svému miminku a také si v rozumné míře zacvičit a protáhnout se. Gravidjógu můžete cvičit až do porodu, vhodné cviky vám vybere lektorka, proto věnujte pozornost výběru toho správného kurzu.

                                                           Co se děje v bříšku?

  15. týden těhotenství pokračuje rychlý růst tělíčka plodu do délky. Na konci 4. měsíce tvoří hlavička asi třetinu celkové délky plodu. Mozek pokračuje ve svém vývoji. Na jeho povrchu se již vytvořila tenká vrstvička šedé hmoty.
  Na povrchu hlavičky začíná být patrná část porostlá vlasy. Na okrajích očních víček se objevují jemné řasy. Oční víčka jsou stále srostlá.

  Boltec ouška má už v podstatě definitivní tvar.

  Celé tělíčko je pokryté velmi tenkou pokožkou. Jsou v ní již založeny všechny obvyklé vrstvy. Objevují se první buňky, které obsahují pigment. Jejich množení patří k faktorům, které v budoucnu ovlivní zbarvení kůže. Celý povrch těla je pokryt velmi jemnými kožními chloupky (lanugo).

  Miminko užívá mimické svaly obličeje, začíná mu růst obočí. Ručičky jdou ohýbat v loktech i zápěstích. Pokožka vašeho děťátka je velice tenká, momentálně se na ní začínají objevovat jemné chloupky, které po porodu pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Začínají také růst vlásky na hlavě, které po narození můžou změnit barvu i strukturu. Drobné kůstky ve středním uchu kostnatí a dítě začíná slyšet. V mozku ale ještě nejsou vyvinuty centra sluchu, proto si dítě není schopno zvuky, které slyší. Až časem začne vnímat tep vašeho srdce a hlasy. 

  V 15. týdnu těhotenství měří plod zhruba 10 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 70 g.

  destovakapka
  2. srp 2017    Čtené 487x

  Těhotenství týden po týdnu - 14 týden

                                                          14. týden těhotenství

                                                          Co se děje s vámi?

  14. týden těhotenství vstupujete do druhého trimestru těhotenství. Potíže spojené se začátkem těhotenství začínají pomalu ustupovat. Hladiny těhotenských hormonů se ustálily.

  Druhý trimestr bývá nejhezčím obdobím z celého těhotenství. Váš přírůstek na váze ještě není veliký, přibližně asi 2 kg. Okolí vaše těhotenství ještě nevnímá, vy se však budete lépe cítit ve volnějším oblečení. Pokud nechcete či nemůžete utrácet, není nutné kupovat drahé těhotenské oblečení, oslovte kamarádky,  neváhejte nakoupit ve výprodeji větší velikosti nebo zkusit bazarové těhotenské oblečení.

  Cigaretový kouř a látky v něm obsažené přecházejí z plic do krve. V případě, že je žena – kuřačka těhotná, pak přecházejí i do krve plodu, na který mají prokazatelně škodlivý účinek.

  Kouření matky má prokazatelně vliv na růst plodu, dochází velmi často ke zhoršení funkce placenty a následně k zaostávání růstu. Výsledkem bývá růstová retardace (zpomalení růstu) plodu, spojená  v extrémním případě až s nutností ukončení těhotenství předčasně i přes nezralost plodu.

  U dětí hrozí vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence. Z dalších komplikací to jsou neurologické abnormality a poruchy chování.

  Děti silných kuřaček mívají nízkou porodní hmotnost, mohou hůře prospívat a navíc jsou ohroženy „pasivním“ kouřením již od narození.

  Kuřačky mají samy dvakrát vyšší riziko rozvoje poporodních zdravotních komplikací s následkem smrti než nekuřačky!

  Riziko pro plod u pasivní kuřačky je stejné jako u ženy, která vykouří 1 – 5 cigaret za den - požádejte tedy o toleranci i vaše nejbližší.

  Naštěstí v těhotenství dochází celkem často ke ztrátě chuti na cigaretu, takže hodně žen kouření zcela zanechá či je silně omezí.

  Pokud se vám povedlo v těhotenství zanechat kouření, již se k němu po porodu nevracejte! Prospějete tak sobě, vašemu okolí a bude to největší dárek pro vaše dítě.

  Na přelomu prvního a druhého trimestru se začíná většina žen cítit o poznání lépe, a to nejen kvůli odeznívajícím ranním nevolnostem a vytrácejícímu se nechutenství. I přestože je vaše miminko nyní méně náchylné ke škodlivým vlivům, měla byste stále přijímat zvýšené množství ovoce, zeleniny, a pokud možno se udržovat se v dobré fyzické a psychické kondici. Není od věci najít si ve svém okolí cvičení pro těhotné. Již je plně vyvinuta placenta, pupečník i plodové obaly. Jelikož ranní nevolnosti a pocit častého močení by měly v tuto dobu začít ustupovat, měla byste se cítit o něco lépe. Opět se vám vrací chuť k jídlu, což je vidět také na přibývání na váze. To ale není nikterak velké, doposud je asi 1,2 kilogramu, což se rovná asi jedné desetině celkového váhového přírůstku v těhotenství. Kolik můžete v těhotenství přibrat? Máte také více energie – využijte ji k přípravám na příchod miminka na svět.

  Jaké můžu v těhotenství bylinky? Léčivé byliny pomáhaly těhotným ženám od pradávna. Jejich prostřednictvím můžete prožít těhotenství v harmonii s přírodou. Pro každý trimestr jsou vhodné jiné bylinky, jejich pomoc využijete i při porodu a v šestinedělí.

  Můžete začít trpět zácpou, kterou způsobuje zvýšená hladina progesteronu. Ten způsobuje zpomalení pohybu střevních stěn. Střeva také utlačuje rostoucí děloha. Pro zmírnění těchto obtíží pijte více vody a dopřejte si více ovoce a zeleniny. Zkuste si také zvyknout na spaní na boku (nejlépe levém), místo spaní na zádech či na břichu. S rostoucím bříškem využijete také pomoc polštářů.

                                                             Co se děje v bříšku?

  Během třetího měsíce rostou velmi rychle horní končetiny. Na konci měsíce již dosáhnou ve vztahu k celému tělu správné relativní délky. Dolní končetiny v růstu zaostávají, jsou dosud vzhledem k ostatním proporcím těla velmi krátké. Jak horní, tak dolní končetiny jsou velmi hubené.

  Nadále pokračuje vývoj zevního genitálu, ale určení pohlaví je zatím obtížné.

  V tomto období začíná na téměř celém povrchu těla miminka rašit jemné ochlupení, tzv. lanugo.  Má ochrannou funkci, zachytává maz, který tvoří kožní buňky. Před narozením lanugo vymizí.

  Na konci třetího měsíce jsou některé svaly natolik vyvinuté, že se dokáží stáhnout. Pohyby těla jsou ale ještě natolik slabé, že je matka zatím nepociťuje. Na druhé straně plod již aktivně reaguje na mechanické podráždění.  Pohyby je možné pozorovat během vyšetření ultrazvukem.

  Miminko se volně vznáší v plodové vodě, jejíž objem je v tomto období asi 30 ml. Pochází z plazmy mateřské krve, k miminku se dostává difuzí přes plodové obaly. Plod vodu polyká a zase vylučuje ledvinami, které již zahajují svou činnost.

  Plod již ohýbá nohy v kolenou, dolní končetiny jsou delší než horní. Na rukách i nohách rostou nehty. Pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Miminko pohybuje očima, vraští obočí, špulí rty a jeho pohyby jsou daleko plynulejší, než tomu bylo doposud. Začíná pracovat nervový systém. Také polyká tekutinu, která ho obklopuje a zároveň do ní močí, čímž přispívá ke tvorbě plodové vody v amniové dutině. Nacvičuje dýchací pohyby, a připravuje se tak na život vně maminky. Začíná sekrece hormonů štítné žlázy.

  14. týdnem začíná 2. trimestr těhotenství. V tomto týdnu měří plod zhruba 8,5 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Plod nyní váží zhruba 45 gramů.

  Plod o velikosti 81 mm ve 14. týdnu těhotenství (13+5)