destovakapka
14. srp 2017
427 

Těhotenství týden po týdnu - 24 týden

                                                            24. týden těhotenství         

                                                             Co se děje s vámi?

V těchto dnech těhotenství se pomalu začínají dostavovat důsledky přibývání na váze, dochází k prosáknutí a uvolnění v oblasti pánevního pletence (to může vést až k rozvolnění spony stydké tzv. symfyseolysis). To se může projevit bolestmi v podbřišku a v kříži, někdy bolestmi v tříslech a na vnitřních plochách stehen. Důsledkem toho dochází i ke změně chůze (chůze o širší bázi tzv. kachní chůze). Rostoucí bříško zapříčiňuje též zvýšené prohnutí v bedrech. Snažte se stále o správné držení těla!

Spolu s bříškem se zvětšují i prsy. U některých žen prsy dosáhnou na konci těhotenství až dvojnásobného zvětšení. Nezapomínejte si postupně upravovat velikost podprsenky (v případě větších prsů ji noste i na noc), nejvhodnější je podprsenka se širokými ramínky.

Nejlépe již v polovině těhotenství. Lékař již nemusí nové pacienty přijímat.

Hledejte lékaře v místě vašeho bydliště, aby byl v dosahu při akutním onemocnění. Zjistěte si služby, které poskytuje (možnost telefonické konzultace mimo ordinační hodiny včetně návštěvní služby v akutních případech, zda provádí nadstandardní očkování či např. nastřelování náušnic). Není též na škodu zjistit si bližší informace o poskytování péče daným lékařem ve svém okolí.

Pokud lékař bude ochoten vaše dítě zaregistrovat, nezapomeňte si poznamenat jeho jméno, adresu a telefonický kontakt na něj (budete potřebovat v porodnici). Informujte se též, stačí-li zavolat lékaři až porodu, či by bylo lépe se ještě jednou připomenout.

Po porodu dítěte dotyčnému lékaři ihned zavolejte a domluvte se na prohlídce (nelépe u vás doma). Lékař chodí na návštěvu domů po propuštění z porodnice do 48 hodin, pokud to vyžaduje stav dítěte, tak i dříve.

Dojde-li k předčasnému porodu, má od tohoto týdne vaše miminko šanci po porodu přežít. Miminku se oddělují oční víčka, od teď se jeho růst do délky začne zpomalovat, zrychlí se naopak váhový přírůstek.

Stále přibíráte na váze, týdně asi půl kilogramu. Snažte se častěji odpočívat, pokud možno s podloženýma nohama. Kvůli zadržování vody, ke kterému nyní může docházet, můžete mít lehce nateklý i obličej.

Tento týden půjdete opět na vyšetření v prenatální poradně, kromě toho absolvujete také detekce známek vitality plodu (poslech ozev plodu). Indikované ženy budou poslány k vyšetření poruch glukózové tolerance – oGTT (mimo jiné se to týká všech žen starších 25 let, žen s cukrovkou, obézních žen, po předchozím porodu velkého dítěte, mrtvého plodu či s poruchami metabolismu cukru v předešlém těhotenství).

Už máte promyšlený nástup na mateřskou dovolenou? Zkuste promyslet několik věcí. Většina matek odchází na mateřskou dovolenou 6–8 týdnů před termínem porodu. Sice se nedoporučuje pracovat déle, ale leckde v zahraničí běžně pracují ženy až do porodu. Existuje možnost, že byste mohla pracovat v posledních týdnech z domova? Informujte se, mnoho zaměstnavatelů je k těhotenství velmi tolerantní. Existují naopak důvody pro dřívější odchod na mateřskou? Mohl by to být vysoký krevní tlak, hromadění tekutiny nebo ztráta krve. Pokud vám doktor doporučí dřívější odchod z práce, neváhejte. Zdraví vaše a vašeho miminka je teď absolutně na prvním místě.

                                                           Co se děje v bříšku?

24. týden těhotenství vypadá prakticky stejně jako novorozenec. Od 24. týdne těhotenství je možno považovat plod za životaschopný. Pokud by došlo k předčasnému porodu po ukončeném 23. týdnu, potom je stav brán jako porod, do té doby jako potrat. Vývoj obličeje je téměř dokončen. Oči jsou stále zavřené (v následujících týdnech se otevřou). Víčka jsou opatřena řasami, hlavičku pokrývají vlásky. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky.

Dítě nyní rychle přibývá na váze. Mozek dítěte se nepřetržitě dotváří. Kůže je stále tenká, začíná se v ní ukládat pigment, pod ní se tvoří vrstva tuku.

Miminko již dobře slyší, pozná váš hlas. Hlasitého zvuku se snadno lekne, může se mu též „líbit“ určitý druh hudby.

Tento týden tvoří jeden z mezníků ve vývoji plodu. Mluvíme o tzv. hranici viability plodu, což znamená, že plod je poprvé schopný přežít mimo dělohu. Ale realisticky šance vašeho dítěte na přežití při předčasném porodu je asi 1 : 4 nebo 1 : 5. Hlavním problémem jsou doposud nedozrálé plíce. V těch se začínají vyvíjet krevné cévy a pokračuje dozrávání plicních sklípků, které budou zapotřebí při výměně kyslíku. V plicích se také začíná tvořit látka, která zabraňuje slepení stěn plicních sklípků. Formují se dýchací cesty.

Ve 24. týdnu těhotenství měří plod zhruba 30 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 600 g.

Začni psát komentář...

Odešli