Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
ellaell
23. led 2012

Nočníkování 1

únor 2012
Jak jsem dosáhla toho, že je můj syn od roku bez plín? Prostě jsem jen zvolila metodu našich maminek, babiček, prababiček. Ony totiž naše prabáby neměly čas prát pleny a jinou možnost, než nás to rychle odnaučit, aby se nestrhaly, neměly. 
Dnes se tomu moderně říká Bezplenková metoda, ale já říkám dávání vyčůrat. Florianek se narodil v listopadu 2010. S čůráním a kakáním mimo plínku jsem začala přesně po ukončeném třetím měsíci, kdy jsem mu začala dávat klasické čtvercové plíny.
Proč klasické čtverce? Měla jsem je doma ještě po sobě a také rychle schnou. Kupodivu nic nenamítala ani moje mamka a řekla mi, že já jsem dostala svůj nočník k Vánocům od prababičky a ta byla také první, kdo mě nad nočníkem v mých 4 měsících držel.  Samozřejmě jsem Florianka na nočník takhle malého neposazovala, ale držela v klubíčku nad kyblíčkem, který jsem si dala mezi kolena. Posazovat na nočník jsem ho začala až v 8 měsících.
A jaký mám nočník? Nejobyčejnější z roku 1981. Teď už vím, že nemá cenu miminko dávat čůrat pokaždé a číhat, až bude po 20 minutách čůrat. Já ale jednak nic jiného dělat nemohla, protože pořád brečel, když jsem se mu nevěnovala a také brečel vždy, když chtěl čůrat. Alespoň nám to tak přišlo. Když už jsme věděla, že jistě čůral, tak jsem ho nechtěla nechávat v počůrané plínce, i když to bylo jen cvrknutí. Příště to ale budu dělat tak, že mimčo budu dávat  čůrat v okamžik, kdy je vyšší šance, že bude čůrat a také jak jsme my naučené chodit na záchod - po probuzení, po jídle, při přebalování, před odchodem ven, před koupáním, před spaním. A rozhodně tehdy, když jsem viděla, že chce kadit. S kakáním to ale bylo daleko jednodušší. Florianek převážně kakal skoro stále ve stejnou dobu a ostatní kakání vždy bylo a je až když jsem ho dala čůrat. 
Plenky nedávám od 10 měsíců. Nebo jsem je dala, ale zatvrzela jsem se, že musím postupovat tak, jako by je neměl. Bylo ale léto a venku jsem ho mohla kdykoliv a kdekoliv dát vyčůrat.
Když se ochladilo, začala jsem mu plínku na ven dávat, kdyby náhodou, ale nikdy se mi nepočůral. Jinak jsem je ještě pro jistotu dávala na noc.  Když jsme jeli do města, tak jsem pouze ze své pohodlnosti dávala jednorázovku. Nechtělo se mi  tahat s počůranou plínkou a ne všude se hodilo čůrat.
Od 13 měsíců mohu konstatovat, že si Florianek oficiálně říká - "ee" a ukazuje na nočník. Nočník máme stále připravený v obýváku, aby mu byl na očích, ale vysoko, aby na něj nedosáhl. Občas se ho zeptám, jestli nechce čůrat a když jde k nočníku, tak chce, ale pokud se vzpouzí, tak nechce.  
Na roční prohlídce nás paní doktorka velice pochválila, že už jsme bez plínek. A to jsem čekala, že dostanu pěkně za uši a přednášku o tom, že jsem se zbláznila…paní doktorka je totiž velice přísná.   
Teď hned po Vánocích jsme přestali plínky používat úplně a místo nich jsem si pořídila dvoje „tréninkové kalhotky“. Jsou to klasické kalhotky, které jsou vyrobeny ze silnějšího materiálu, který je chvíli nepropustný a když se do něj dítě počůrá, tak je v mokru, na rozdíl od jednorázovek. Nejsou určeny ani na ven, ani na spaní, ale já je právě dávám na spaní a na ven, protože vím, že se mi standardně nepočůrává. Občas se mu ale stává, že když hlásí „ee“, tak si trošinku cvrkne a to ty kalhotky bez problému chytí 🙂 Přes den ale na doma nosí slipy. Když si cvrkne, tak se nic neděje. Chytí to tepláky. Mám prát plínku, nebo tepláky. To vyjde nastejno. Ale cvrká si jen málokdy. Spíš je to tím, že mu nevěřím, že chce čůrat, když si podle mě říká příliš brzo. Bohužel zatím ale nerozezná, jestli chce pouze prdět, nebo jestli chce kadit, takže často vyžaduje nočník pouze na vyprdění 🙂. Ale to se naučí. Hlavně, že si říká 🙂
Těsně před Vánoci nám Florianek poprvé onemocněl. Chytil rotaviry. Začalo to tak, že se z ničeho nic několikrát za den průjmově pokadil.  Sám z toho měl vytřeštěné oči. Musel hodně pít, aby nebyl dehydrovaný. Vypil jistě 1,5 litru za den a to pak svou potřebu nestíhal hlásit. Pil opravdu hodně, čůral skoro pořád, a kadil při každém prdnutí, tak jsme mu dávali jednorázovku. Jednorázovky jsme od třech měsíců nekupovali. Jsou to opravdu pouze ty, které nám zbyly. Bála jsem se, jestli zvládneme být po nemoci bez plínek, ale zvládli 🙂. Jakmile průjem ustoupil, tak Florianek opět začal hlásit „ee“, když potřebuje na nočník. Osobně si myslím, že trend dnešní doby, že dítě se nenaučí dříve než na 1,5 roce je jen obrovský business. Točí se v tom obrovské peníze.
Totéž si myslím o všech sunarech. Proto od 10 měsíců, když jsem přestala kojit, pije kravské mléko, pro které si jezdíme ke kamarádce. Já jsem na něm také vyrostla, zrovna tak moje máma a babička. Už by se někde muselo projevit, kdyby to nebylo zdravé a nechalo na nás následky. Co na to doktorka? Opět byla úplně v pohodě. A to nás všechny, kdo k ní chodíme, pucuje kvůli maličkostem. Nevěřím tomu, že by se Florianek naučil nočníkovat rychle, kdybychom ho začali učit až od těch 18 měsíců. Je totiž tvrdohlavý. Takhle nic jiného nezná a přijde mu to přirozené.  Samozřejmě se občas stávalo, že přišlo pár dní, kdy to prostě nešlo a on si čůral, kdy chtěl a kašlal na mě. 
Kdo by nechtěl začínat tak brzo, což se nedivím, tak ale rozhodně od 6 měsíců to smysl má. Nejzazší termín považuji 8 měsíc. Tou dobou se čím dál víc začíná projevovat povaha dítěte a už by to nemuselo jít tímto způsobem, nebo ne tak hladce. Dítě si pak už hodně uvědomuje co se s ním a kolem něj děje a jak mu vysvětlit, že včera do plínky čůrat mohlo a dnes už ne. Pak už je opravdu nutné počkat, až dozraje a pochopí, že do plínek se nečůrá, ani nekadí.
Nevěřím tomu, že malé dítě neumí ovládat močový měchýř.  Jen neumí zadržet větší množství moči. Když náhodou Florianek  začal čůrat, když byl svlečený a já se lekla, tak čůrat hned přestal a to už od 4 měsíců. Navíc když mu bylo takových 8 měsíců a já viděla, že už potřebuje čůrat, ale nehodilo se nám to a já říkala „vydrž“, tak vydržel. Zajímavé také je, že asi od 8 měsíců pokaždé, když jsme ho dávali čůrat, tak ze sebe alespoň deset kapek vymáčknul 🙂. Prostě pochopil, že má čůrat, což je podle mě ovládání močového měchýře.  A to geniální dítě určitě nemám 🙂
Kamarádky na mě nevěřícně koukaly, ale když se rodičů zeptaly, do kdy nosily plínky, zjistily, že byly se sourozenci nejdéle na 1,5 roce bez plen. Holky ale většinou už na roce. 
Zajímavé také je, že tuto metodu kritizuje pouze ten, který ji se svým dítětem nezkusil. A také je zajímavé, že k včasnému dávání na nočník nás nabádají všechny babičky našich dětí 🙂. Protože vědí, že funguje 🙂  Někdo může namítnout, že na to nemá čas. Ale naše mámy, nebo babičky na tom rozhodně nebyly lépe. Musely mít navařeno, zavařeno, napečeno, vyžehleno, naklizeno, nakoupeno a třeba ještě neměly pračky, různé roboty a polotovary, které nám usnadňují život.
Je to hodně o životních prioritách. Ty jsou ale samozřejmě pro každého jiné. Důležité je od začátku doporučuji říkat, co budete dělat: „Dáme vyčůrat“ a při samotném čekání říkat „ee“, aby se spojilo slovo s výkonem  a dítko se naučilo samo si brzo říkat o nočník. Za každé zdařené čůrání a kakání EXTRÉMĚ chválit, tleskat, dělat opičky, aby se dítě smálo a pochopilo, že udělalo něco, co je dobře a co se nám líbí. My jsme Florianka dokonce šimrali 🙂.  Teď už stačí pochvala a zatleská si sám 🙂 Pokud se ale nepovedlo, nebo se dokonce počůral, tak jsme to nejprve jen tak přešli a když byl větší, tak jsme jen klidně řekli, ty jsi čunik, musíš nám dát vědět.
A ještě perlička. U kamarádky se Floriankovi zalíbila panenka, tak mu babička po mě a mé sestře jednu malinkou našla a to dokonce i s nočníkem. Moc jsme se o Vánocích nasmáli, když ji pak na něj dával a říkal „ee“ 🙂 Rozhodně si ale uvědomuji, že každé dítě je jiné a některé se takhle rychle na nočník chodit nenaučí. Ale myslím si, že za zkoušku to rozhodně stojí. I kdyby se nezdařilo, tak mohu říct, že jsem pro to udělala vše, co jsem mohla. Ještě nespíte? 🙂 Určitě to zkuste, držím palce a třeba pak dejte vědět, jak to dopadlo. Zajímá mě to 🙂
Jinak Florianek je komplet bez plen od roka a bez tréninkových kalhotek na noc od 15. měsíců.

  Floriánek je šikula. Já sama jsem byla bez plen od 9 měsíce, od 10 uplně. Nechápu jak to mamka dokázala 🙂 Říká, že kuli jesličkám to se mnou trénovala.... S malou se to snažím trénovat taky, ale začala jsem opravdu až v těch cca 8-9, kdy se posadila. Teď jsme to chvíli "flákaly", ale včera se na nočňajs 2x vykadila. Dnes ráno jsem to nestihla, byla vzhůru dřív než já.

  23. led 2012

  Moc se mi to líbí a s nočníkováním souhlasím! My zkoušíme od 9 měsíce, někdy se povede, někdy ne,ale už ho bere jako samozřejmost.

  23. led 2012

  paci sa mi tento clanok...mne maly od malicka hlasi ked je pocikany ze pride a zacne ma hryzt. Ale posadzujem len pri kakani lebo sam si zacal sadat az teraz. Doma len latkujem, von davame jednorazovky. Kazde cvrknutie mu vadi, hned sa hlasi ze chce do sucheho, takze myslim ze je uz najvyssi cas aby som zacala. S kakanim to celkom ide, par krat nam to vyslo ked som ho posadila, s cikanim je to horsie lebo ja to neviem odhadnut este kedy mu treba, viem len kedy sa to uz stalo a treba prebalit.

  23. led 2012
  ellaell
  autor

  @zet83 @sidynka @ciernavila Velice mě těší vaše reakce a také komentáře. Moc vám všem držím palce v nočníkování. Hlavně to nevzdávejte! Někdy opravdu přijde pár dní kdy to prostě nejde a nejde. O to větší radost je, když se to pak zlepší.
  Už jsem si říkala, jestli nezaložit diskuzi o tom, do kdy jsme my maminky byli v plínkách 🙂 Třeba by to některé trklo 🙂 Třeba dvě mé kamarádky nezačala nočníkovat brzo, protože je to prostě nenapadlo a nikdo jim to neřekl.

  23. led 2012

  @ellaell 1 rok 🙂

  23. led 2012

  Bezva článek 🙂 Já malou posazuji na nočník od 7 měsíců a pokaždé, když jí tam posadím, tak se vyčůrá a když se jí nechce, tak aspoň kapičku vytlačí. 🙂 A kadit kadí jenom na nočník. Už se těším, až se oteplí, to už zkusíme bez plenek. 🙂

  23. led 2012

  super, Sofie se ted zacala vztekat, kdyz ji tam posadim, ale nekdy neuhnu a drzim ji tam nez alespon par kapem vymackne. Uz curala krasne a nevim, co to na me ted zkousi. Celkove je ted dost protivna a vsimla jsem si, ze ji nahore lezou dva zuby tak snad jak to tak rychle prislo to stejne rychle odejde.

  25. led 2012
  ellaell
  autor

  @wendulla Také jsme vztekáním prošli, ale u nás to znamenalo, že opravdu nechtěl. Trvalo to maximálně týden, pak to začalo být zase v poho. Teď pro změnu hlásí "ee", ale ve skutečnosti přede mnou utíká, tak ho nechávám. Když opravdu potřebuje, tak si sám přijde 🙂

  25. led 2012
  ellaell
  autor

  @knedluska A pak že to neumí pustit na povel, že 😀 My bychom jim to ukázali 🙂 Držím palce.

  25. led 2012

  Mám 7mi měsíční dvojčata. Zatím trénujeme hlavně kakání, to je většinou pravidelné, a nad kyblík dávám v klubíčku vždy po probuzení. Postupně začnu po jídle a před spaním. Večer už totiž kolikrát nemám sílu. Je zajímavé, že téměř celý den čůrají do jednorázovky nebo do látkovek, ale ztoho si pěkně zařvou a nepřestanou, než je dám vyčůrat. Právě mám obavy, jak poberou to, že někdy čůrají do plíny /třeba v kočárku/ a někdy nad kyblíčkem. Se dvěma je to prostě náročnější. Ale aspoň nám odpadly zaliskaný zadečky. Kakat se nám daří už od 6 měsíce, pouze cca s 4 nehodami včetně průjmu. Má tady někdo zkušenost s dvojčaty? Těším se na jaro a léto, až bude teplo, a taky až budou sedět, přece jen nočník bude jednodušší. Díky za tipy 🙂

  14. bře 2015