Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
gabri80
2. čer 2010

22. týden těhotenství

 22. týden těhotenství

Miminko už není už tak malinké. Měří teď asi 27 - 28 cm a váží přibližně 430 g.

  • Jeho sluch a vnímání se každým dnem zlepšují; začíná reagovat na Váš hlas.
  • Obličej má den ode dne podobnější tvářičce novorozeného miminka, i když kůži má ještě průsvitnou a ještě nemá založený podkožní tuk.
  • Pod kůží miminka se teprve začíná vytvářet první podkožní tuk a kůže je tak méně průhledná.
  • Vytvářejí se řasy a obočí.
  • Oči již jsou zformovány, jen duhovka zatím neobsahuje žádný pigment.
  • Díky narůstající svalové hmotě je plod stále více aktivnější a jeho pohyby jsou stále silnější. Plod se může začít pohybovat jako reakce na hlasitou hudbu nebo zvuk.
  • Dítěti se dokončují detaily správného fungování všech orgánů. Také často spí. Proto není frekvence pohybů rovnoměrná, dítě chvíle aktivity střídá s dlouhými chvílemi klidu.
  • Na hlavičce mu právě začínají růst vlásky.

V děloze získává dva druhy vlasů – jemné, měkké ochlupení na těle, nazývané lanugo, které většinou zmizí krátce před narozením (předčasně narozené děti však mohou mít toto ochlupení i několik dní po porodu) a vlasy na hlavě. Mnozí rodiče jsou překvapeni, když vidí děťátko po narození – blond páry mají často miminko s úplně tmavou kšticí, tmavovlasé zase andělského blonďáčka nebo ryšavé děťátko, rodiče s vlasy rovnými jako dráty zase kudrnaté děti a ti s bohatými kučerami často mimčo s jemnými, hladkými vlásky. Vlasy, se kterými přijde dítě na svět, však do šesti měsíců vypadnou a narostou nové, resp. jsou postupně nahrazovány skutečnými vlasy, které už mají většinou blíže ke genetické výbavě.  

Co se děje ve vašem těle

Bříško už je velmi patrné - zřejmě začínáte mít problémy s ohýbáním (raději si dřepněte), ale i s rovnováhou (změna těžiště). Pokud jste až do teď nepotřebovala těhotenské oblečení, už si je asi budete muset pořídit. Pokud je chladno, je rozhodně lepší mít oblečených několik volných vrstev, než jednu příliš tlustou - brání víc v pohybu, který je i tak obtížný. Ležet a spát je lépe na boku – těžká děloha může totiž vleže na zádech stlačit žíly proti páteři tak, že by mohlo dojít k mdlobě. Omezuje také roztažitelnost močového měchýře – proto chodí těhotné ženy častěji močit.
V některých případech dochází díky hormonálním změnám k častějšímu výtoku z vaginy - pokud není krvavý nebo nezapáchá, je vše v pořádku.
Můžete si však povšimnout dalších změn vašeho těla, které jsou způsobeny opět hormonálními změnami. Vaše nehty rostou mnohem rychleji a jejich povrch se také mění. Některé ženy začnou mít nehty hrubší, jiným se naopak vyhladí. Můžou vám také začít růst chloupky na bradě a dokonce i pod nosem se vám může objevit malý knírek.
Pokud pracujete, je možné, že pociťujete stres. Ranní příchody, dlouhé hodiny v práci, nervózní a náročný šéf či nezdravé vztahy ve firmě mohou mít na vás větší vliv než jindy. Za určitých okolností a zdravotních problémů je však lepší přestat pracovat, případně zvolnit pracovní tempo.