Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
gabri80
31. bře 2017
Holky nemate nekdo tip na zajimavou akci v Praze a okoli na zitrek? Mam sice ted po operaci berle, ale mame tu navstevu z ciziny a radi by jsme odpoledne podnikli nejaky zajimavy vylet nejlip nekam za zabavou? Dekuji predem za vase tipy..
Zobraz celou zprávu
gabri80
13. únor 2017
Nenajde se tu maminka, ktera zije v ZAHRANICI a jezdi tam nakupovat do IKEA? Prosím prosim...
Zobraz celou zprávu
gabri80
6. kvě 2013
Být teď těhotná, tak si to rovnou objednám :slight_smile: http://www.nakupvakci.cz/cs/knizka-pro-vase-mim...
Zobraz celou zprávu
gabri80
1. lis 2010

Potíže a nemoci u novorozenců

Opruzení zadečku

K opruzení zadečku dochází působením zbytků stolice na kůži v teplém prostředí pod plenkami. Kůže zarudne, svědí a bolí.
Abyste zabránili opruzení, pečujte důsledně o zadeček svého děťátka. Nenechávejte ho dlouho v mokrých plenách, po každé stoličce omyjte jemně, ale pečlivě zadeček, a ošetřete ho mastí proti opruzeninám.
K očistění zadečku zejména na cestách se hodí textilní ubrousky

Nadýmání

Nadýmání trápí každého novorozence a malého kojence. Břišní stěna dítěte je slabá a dítě se neumí plynů ve střevě zbavit. Plně kojené dítě snad částečně ano – v závislosti na stravě matky.
Co je možné proti nadýmání vyjma úpravy matčina jídelníčku udělat?
Vyzkoušejte masáže bříška, přikládání teplé pleny na bříško, uvolnění větrů rektální rourkou nebo v krajním případě medikamentózní léčbu podle rady lékaře. Od osvědčené rady našich babiček – podávání lžičky kmínového nebo fenyklového odvaru dítěti před kojením je upuštěno, čaj může pít matka.

Rýma a kašel

Rýma a kašel jsou častými příznaky, které provází onemocnění dýchacích cest. U novorozenců jsou však vzácné. Obtížnější dýchání nosem se častěji objevuje po ublinknutí, kdy je nosní sliznice podrážděna zvratky.
Při rýmě je nos dítěte ucpán hlenem a otokem sliznice, a to pak ztěžuje dýchání. Hlen stéká do krku a dráždí ke kašli. Potíže děťátku zmírní vhodné nosní kapky a odsání hlenu odsávačkou. Kapky na kašel pak často ani nejsou nutné. Doporučují se také zvlhčovače vzduchu, které se ale musí často čistit, aby se v nich neusazovala plíseň. Může se stát, že rýma zhoustne, nejde odsát, kašel se prohloubí, je dráždivý, dusivý nebo se přidruží i horečka. Pak je již ale nutná porada s lékařem.

Zánět spojivek

Zánět spojivek může potrápit malého novorozenečka na porodnici, ale stejně tak se může objevit i později, samostatně nebo spolu s rýmou, kašlem a dalšími příznaky.
Očička kojence jsou slepena bělavým nebo žlutavým výtokem. K léčení lze použít dezinfekčních očních kapek, které po jedné kapce vpravíte do každého oka, a to několikrát za den, alespoň při každém kojení.
Platí však zásada: než začnete sami léčit, poraďte se s odborníkem.

Horečka

Normální teplota je 36,5 až 37,2 °C.Většinou ji měříme v konečníku rychloběžkou. Od naměřené hodnoty se od šesti týdnů věku dítěte odečítá půl stupně Celsia. Pokud má dítě teplotu 37,2 až 37,9 °C, jde o teplotu zvýšenou.
O horečce mluvíme tehdy, vystoupí-li teplota na 38 a více stupňů Celsia. Když má dítě horečku, nejnápadněji se mění jeho chování. Může být podrážděné, neklidné nebo naopak unavené, spavé, nemá chuť k jídlu. Při horečce podejte dítěti lék, který teplotu sníží – paracetamol (obchodní názvy: Paralen, Mexalen, Panadol, Efferalgan, Medipyrin) v podobě čípku do zadečku nebo sirupu na lžičce v dávce odpovídající věku a hmotnosti dítěte podle příbalového letáčku v krabičce léku. Pak se samozřejmě o dalším poraďte se svým lékařem.
V kojeneckém věku horečka velmi ochotně stoupá až ke 40 °C a může být provázena křečemi. Vhodným doplněním medikamentózní léčby horečky jsou studené zábaly nebo studená sprcha.

Zánět středního ucha

Při rýmě a infekcích horních cest dýchacích se stává, že infekce z nosohltanu přejde do středoušní dutiny, a způsobí tam zánět. Některé děti jsou více než jiné náchylné k těmto zánětům a trpí jimi při každé rýmě nebo infekci v krku.
Dítě je neklidné, silná bolest v uchu mu nedá spát, je plačtivé, často si sahá na nemocné ouško, nemá chuť k jídlu. Povětšinou má horečku. Na nemocné ouško hůře slyší.
Snažte se ulevit dítěti od bolesti podáním paracetamolu, který snižuje teplotu, ale je i lékem, který zmírní bolest. Při rýmě udržujte nos průchodný. Vyhledejte lékařské ošetření.
Nejvhodnější prevencí, jak zabránit rozšíření infekce při rýmě do středouší, je udržovat nos dítěte stále průchodný.

Zánět průdušek

Zánět průdušek je onemocněním dolních dýchacích cest. V kojeneckém věku je často spojen s rýmou a zahleněním. Provází ho teplota, kašel a různě výrazná výdechová dušnost. Nejčastějším původcem onemocnění jsou viry.
Opakované záněty průdušek v kojeneckém věku mohou být známkou rozvoje astmatu.

Průduškové astma je onemocnění, při kterém dochází k zúžení průdušek stažením jejich svalů, otokem a tvorbou hlenu na alergickém podkladě. Dítěti uleví vlhký vzduch. Udržujte průchodný nos, hlen odsajte odsávačkou. Při ztíženém dýchání neváhejte a zavolejte pohotovostní službu.

Průjem

Kojenec mívá několikrát denně řídkou stoličku. Když začne být četnější než dosud, vodnatá, zelenavá, popřípadě s příměsí hlenu nebo nitkami krve, mluvíme o průjmu. Novorozenec onemocní průjmem naštěstí velmi vzácně. Průjmová onemocnění spíše trápí až větší kojence, zejména ty, kteří nejsou plně kojeni.
Kojení je totiž, mimo jiné, dobrou ochranou vašeho děťátka i před průjmovým onemocněním. Průjem u kojeného dítěte většinou zvládnete, aniž byste přerušovali na čas kojení, popřípadě po dohodě s lékařem pouze doplníte ztráty tekutin, ke kterým při průjmu dochází, rehydratačním roztokem.
U nekojeného dítěte připravte mléko místo do vody do rýžového odvaru. Ten ani nemusíte doma vařit. Můžete využít komerčně vyráběná dietetika obsahující rýžový odvar - instantní rýžovou kaši nemléčnou. Stejně tak navíc doplníte ztráty tekutin rehydratačním roztokem.
Starší kojenec, zvyklý na nemléčné příkrmy, může při průjmu dostávat zeleninovou polévku, rýžovou nebo bramborovou kaši, banánové či jablečné pyré, rýži s masem. Pokud se nedaří průjem zvládnout, stoličky jsou časté a zejména, přidruží-li se zvracení, pamatujte, že u malého kojence může velmi rychle během hodin až dnů dojít k velkému odvodnění a rozvratu vnitřního prostředí! Vyhledejte proto lékaře.

Zvracení

Zvracení je příznak provázející mnohá onemocnění novorozence i kojence s různou závažností. Důležité je odlišit ublinkávání, kdy po napití dítěte část mléka volně odteče koutkem úst, většinou po změně polohy dítěte při odříhnutí. Je to normální jev. Ani vystupňované ublinkávání u nočních spáčů, kteří sice maminku v noci nebudí, ale pak ráno chtějí všechno a hned, a hltají tak, že spolykají spoustu vzduchu, který je tíží v přeplněném bříšku, není nemocí, pokud není spojeno s jinými příznaky.
Léčebně můžete ovlivnit časté ublinkávání čtyřmi způsoby:

1. delší dobou věnovanou dítěti na odříhnutí, nebo přerušením kojení k odříhnutí,
2. ovlivněním režimu kojence, zkrácením noční pauzy mezi kojeními na čtyři až pět hodin, častějším pitím v menších dávkách,
3. zvýšenou polohou dítěte v postýlce,
4. u nekojeného dítěte pak podáváním zahuštěného mléka (označeného na obalu A. R).

Pro kojené dítě se ze stejných důvodů používá přípravek Nutriton. Medikamentózní léčba nemá při běžném ublinkávání své opodstatnění. Výjimkou jsou pouze někteří kojenci, u kterých opakovaná vdechnutí drobných částeček mléka do plic vedou k opakujícím se zánětům průdušek.
Zvracení však může provázet velmi závažná onemocnění novorozenců a malých kojenců. Nikdy se nemá podceňovat.

Zácpa

U kojeného dítěte díky mírně projímavým účinkům mateřského mléka, které zajišťuje přítomnost správné mikroflóry ve střevě dítěte, k zácpě prakticky nedochází. Počet stoliček je velmi rozdílný, závisí to na aktuálním množství a složení mateřského mléka, ale i na dalších faktorech. Dítě, které mělo od čtvrtého dne svého věku do čtvrtého týdne stoličku alespoň čtyřikrát denně, ji má od druhého měsíce či později jednou za dva až tři dny, i déle, a přitom nejde o zácpu.
Problémy obvykle vznikají při přechodu na umělou výživu, toto období bývá provázeno méně častými, ale zato objemnějšími a tuhými stoličkami. Většina dětí vytlačí i tuhou stolici s minimálními obtížemi. U některých však odchod tuhé a objemné stolice může způsobit až vznik trhlinky řitního otvoru – tzv. fisury, která se projeví bolestí a většinou také i malým množstvím čerstvé krve ve stolici. Trhlinka se obvykle sama rychle zahojí, takže nitky krve ve stolici by se dál neměly objevovat. Krev ve stolici u kojence je závažným příznakem a fisura řitního otvoru je její nejbanálnější a naštěstí nejčastější příčinou.
V některých případech provází také průjem, ale může být i příznakem závažné poruchy střevní průchodnosti. Podrážděním konečníku teploměrem můžete kojenci pomoci vytlačit tužší stoličku. Podávání projímavých čípků není v tomto věku vhodné. Vede totiž k nežádoucím změnám v režimu vyprazdňování stoličky a problém zácpy neřeší, spíše naopak časem komplikuje. Přetrvávající zácpa, zejména pokud se objevuje před druhým měsícem života, může být příznakem vrozené poruchy nervového zásobení střevní sliznice. Léčba je v takovém případě chirurgická.

Kolika

U kojence je kolika souborem příznaků charakterizovaných záchvaty pláče, bolestí břicha a dráždivostí. Může začít krátce po propuštění z porodnice, ale obvykle se objevuje o několik týdnů později, a může přetrvávat i do tří až čtyř měsíců.
Pravá příčina vzniku není známa. Léčba spočívá jen v mírnění příznaků a v odlišení celé řady onemocnění, která bývají těmito příznaky u kojence provázena, což není záležitost jednoduchá.
Neklid, dráždivost a bolesti břicha provázejí téměř každé onemocnění kojenců a malých dětí. Pro kojence trpící kolikou je typické, že dobře pijí, prospívají, přibývají na hmotnosti, často pijí rychle, hltavě. Kolika se většinou projevuje v pravidelnou denní či spíše noční dobu a srdcervoucí pláč a křik dítěte (který celý stav zhoršuje, protože dítě při tom spolyká množství vzduchu, a to vede k nafouknutí bříška a k větrům) přivádí zoufalé rodiče do ambulancí pohotovostní služby.
Děti s krátkými záchvaty pláče mohou reagovat na chování a kolébání, roztřesené děti se někdy zklidní po těsnějším zabalení do zavinovačky. Vhodná je úlevová, relaxační poloha. Pomáhají masáže bříška, někdy teplá plena na bříško, poloha na bříšku ve zvýšené poloze po nakojení a odříhnutí, kdy je dítě pod dohledem matky.
Při zvýšené plynatosti může pomoci i rektální rourka.
Nekojené, někdy však i kojené děti mohou trápit příznaky koliky při skryté nesnášenlivosti kravského mléka.

Škytavka

Škytavka vzniká po krmení podrážděním bránice roztažením žaludku větším obsahem potravy nebo po odříhnutí. Je u kojence běžná. Nemusíte mít obavy, přejde sama. Osvědčeným prostředkem na její odstranění je, dítě znovu přiložit k prsu a nechat několikrát polknout.

Kojenecký ekzém

Kojenecký ekzém je formou atopického ekzému, zánětlivého kožního onemocnění spojeného s častým rodinným výskytem astmatu nebo senné rýmy. Kojenecká forma atopického ekzému začíná většinou až kolem druhého až šestého měsíce věku, zprvu na čele, na tvářích, ale i v místech, kde snadno dochází k přehřátí, zpocení a zapaření, na zádech, na břiše. Z původně ohraničeného ložiska, například na obličeji, se tak snadno v krátké době může rozšířit prakticky po celém těle.
Kůže na postižených místech nejprve zčervená, objeví se na ní drobné pupínky a puchýřky, dochází k mokvání a povrch se pokrývá stroupky a šupinami.Vyrážka je provázena svěděním, dítě se škrábe, je mrzuté, špatně spí, je neklidné u prsu. Kojenecký ekzém může být jedním z projevů nesnášenlivosti kravského mléka.
Léčba kojeneckého ekzému je složitá. Součástí léčby jsou dietní opatření, ochranný režim, který by měl dítě chránit před alergizujícími vlivy prostředí, místně aplikované masti a krémy, celkově podávané léky proti alergii, změkčující oleje do koupele a pravidelná péče o zdravou, ekzémem nepostiženou kůži.
Možnou cestou, jak zabránit vzniku ekzému nebo zmírnit jeho rozvoj v tomto věku, je dlouhodobé kojení.

Kopřivka druhý až třetí den po porodu není projevem ekzému a nemá přímou souvislost s výskytem alergických onemocnění v rodině.

Čti celý článek
gabri80
28. říj 2010
 

Halí,belí

Halí,belí,koně v zelí

a hříbátka v petrželi,
a kravěnky,jak panenky,

šly se koupat do voděnky.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Spi, ma malá

Spi, ma malá, noc utkala
z hvězdných nitek plátýnko,
šiju, šiju ti košilku,
spinkej tiše, aspoň chvilku
hou hou houpy hou

Spi, ma malá, spí už včela na medovém polštářku,
lípa ze sna vůni dýchá,
spinkej taky, buď už zticha
hou hou houpy hou

Spí má malá, jako včela
na medovém polštářku,
košilku má z hvězdných nití,
na knoflíček měsíc svítí,
hou, hou, houpy hou ...

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Haju háj  I.

Haju háj, spí už háj, Spinká slunko i moře i brouček už tiše spí, celá zem klidně sní.

S plnou náručí snů, pospíchá hvězdička tmou

a tu nejhezčí z nich najdeš pod peřinkou. Haju háj.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Haju háj  II.

Haju haj,
spí už háj,
spí už pole i lesy,
i ptáček už spí,
celý kraj tiše sní.
I ten nejmenší z nás
našel postýlku svou,
a ten nejhezčí sen
začne pod peřinkou.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Spi Marjánko

Spi, Marjánko, spi, zavři očka svý.

A ty kluku, pozor dej, na bubínek nebřinkej.

Ty kočičko, ticho buď, naši malou neprobuď.

A ty pejsku, neštěkej, naši malou nelekej.

Nezpívej už slavíčku, probudíš nám holčičku.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Houpy, hou

Houpy, hou,houpy, hou, sluníčko je za horou.

Houpy, hou, houpy, hou, ovečky už z pastvy jdou. 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Spi děťátko      

Spi děťátko spi, zavři očka svý ,

podívej se spinká kočka                                                           

Spinká míček, i koníček, spinká celý pokojíček                                                            

Slunce šlo už taky spát. Bude se mu o nás zdát.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *


Spi děťátko


Spi děťátko spi,
zavři očka svý,
andílci ti budou hráti,
maminka tě kolíbati.
Spi děťátko spi.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Hajej, můj andílku


Hajej, můj andílku, hajej a spi,
Matička kolíbá děťátko svý,
Hajej, nynej, dadej, milej!
Matička kolíbá děťátko svý.

Hajej, můj zlatoušku, hajej a spi.
Zamhouři maličký očička svý.
Hajej, nynej, dadej, milej!
Zamhouři maličký očička svý.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Ho ho Watanay


Spinkej, můj maličký, máš v očích hvězdičky,
Dám ti je do vlasů, tak usínej, tak usínej.

Ho ho Watanay, ho ho Watanay,
Kyokéna, kyokéna.

Sladkou vůni nese ti noční motýl z paseky,
Vánek ho kolíbá, už usíná, už usíná.

Ho ho Watanay?

V lukách to zavoní, rád jezdíš na koni,
Má barvu havraní, jak uhání, jak uhání.

Ho ho Watanay?

V dlaních motýl usíná, hvězdička už zhasíná.
Vánek, co ji k tobě nes, až do léta ti odlétá.

Ho ho Watanay?

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Hajej, spinkej
Hajej, spinkej, batolátko,
Kolem je tak teplo, sladko.

Uspává tě bzukot much,
Voní tráva, voní vzduch.

Všechno tady odjakživa,
Kvůli tobě voní, zpívá.

Kvůli tobě motýli,
Do křížku se pustili.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Spinkání


Pinky, linky, pinkalinky,
usnul brouček u maminky.
U maminky u tatínka
s nimi se mu nejlíp spinká.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Spi, miláčku, spi


Spi, miláčku, spi,
zavři očka svý,
dám ti buben a housličky,
nedám tě za svět celičký,
spi miláčku, spi.

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Halí, belí


Halí, belí, koně v zelí,
a hříbátka v petrželi.
A kravěnky jak panenky,
šly se koupat do voděnky.
Halí, belí, kočka v zelí
a pes v koši,
on ju straší.
Kočička se polekala,
ven okénkem utíkala.

Čti celý článek
gabri80
27. říj 2010

Dětský očkovací kalendář

Dětský očkovací kalendář je dán v ČR legislativou. Obsahuje přehled očkování a přeočkování proti infekčním chorobám, jenž by mělo každé dítě absolvovat.

Základní očkování

 • TBC - od 4. dne do 4. měsíce dítěte
 • Záškrt, tetanus, černý kašel, hepatitis B - od započatého 9. týdne dítěte
 • Dětská obrna od 2,5 měsíců do 14 měsíců dítěte
 • Dětská obrna za 1 až dva měsíce po předchozím očkování
 • Záškrt, tetanus, černý kašel měsíc po prvním očkování
 • Záškrt, tetanus, černý kašel měsíc po druhém očkování
 • Spalničky, příušnice, zarděnky po 15. měsíci dítěte

Přeočkování

 • Spalničky, příušnice, zarděnky za 6 - 10 měsíců po prvním očkování
 • Dětská obrna za 1 rok po prvním očkování
 • Zarděnky ve 2 letech dítěte
 • Záškrt, tetanus, černý kašel v 18. - 20. měsíci dítěte
 • Záškrt, tetanus, černý kašel v 5 letech dítěte
 • TBC v 11 letech dítěte
 • Dětská obrna ve 13 letech dítěte (většinou však v květnu)
 • Tetanus ve 14 letech dítěte (dále vždy po 10 letech)
 • TBC v 18 letech dítěte (pouze při negativním testu)

-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  - 

Očkovací kalendář pro rok 2010

4.den až 6.týden      
              
tuberkulóza

od 13.týdne (tři měsíce)

Záškrt, tetanus, dávivý kašel, invazivní onemocnění vyvolané Haemophilem influenzae typu B , virová hepatitida typu B a očkování proti dětské přenosné obrně Hexavakcína, 1. dávka

4 měsíce

Hexavakcína, 2. dávka

5 měsíců

Hexavakcína, 3. dávka

15.měsíc

Spalničky, příušnice, zarděnky, 1. očkování

11.-18.měsíc

Hexavakcína, 4. dávka

21.-25.měsíc

Spalničky, příušnice, zarděnky (2.očkování v odstupu šest až 10 měsíců po 1. očkování)

5.-6.rok

Záškrt, tetanus, dávivý kašel (přeočkování)

10.-11.rok

Záškrt, tetanus, dávivý kašel, dětská přenosná obrna (od 12.3.09 zrušeno vyhláškou přeočkování proti TBC)

12.-13.rok

Virová hepatitida typu B (pouze u dětí, které nebyly očkovány v prvních měsících života) - tři dávky v rozestupu 0, 1 a 6 měsíců

13.-14.rok

Dětská přenosná obrna (přeočkování) pro děti, které nedostaly 5. dávku mezi 10.-11.rokem

14.-15.rok

Tetanus (přeočkování, další vždy po 10-15 letech), pro děti očkované proti tetanu mezi 10.-11. rokem přeočkování až v 25 letech

Zdroj: Česká pediatrická společnost

Čti celý článek
gabri80
26. zář 2010

39. týden těhotenství  

Změny vašeho těla
Vaše tělo v 39. týdnu těhotenství má již typický těhotenský tvar. Máte zvětšená prsa a zakulacený nebo oteklý obličej. Již se vám mohly objevit pajizévky, jak se vám zvětšilo bříško a vy jste v dalších částech těla přibrala.

Vaše děťátko
Mozek novorozence v tomto období obklopují „ploché“ kosti, které nejsou ještě srostlé. Tyto kosti dětské lebky jsou měkké  a mohou přes sebe vzájemně klouzat, což usnadní hlavičce průchod porodními cestami a pochvou. Vaše dítě má na temeni hlavy mezi kostmi několik vazivových plátků, které pomáhají kosti držet pohromadě. Ty zůstávají měkké do několika měsíců po porodu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

39. týden těhotenství

veškeré orgány u dítěte už fungují

Dítě už dosáhlo své porodní hmotnosti a veškeré orgány fungují, jak mají. Týden před porodem se hlavička dítěte posune hlouběji do kosti pánevní. V případě, že žena je prvorodička, tak se dítě posunulo už dříve. Kosti na jeho hlavičce dítěte jsou připraveny na porod, jsou schopny se posouvat a překrývat, aby mohla hlava projít děložním hrdlem. Dítě má na temeni hlavy mezi kostmi několik vazivových plátků, které pomáhají kosti držet pohromadě. Ty zůstávají měkké ještě několika měsíců po porodu.
Miminko teď váží přibližně 3300 g a každým dnem přibývá na váze o 28 g, velikost je cca 50 – 51 cm. Maminka už může očekávat porod každým dnem. V případě, že se dítě narodí s hmotností nižší něž je 2500 g, bude dítě pravděpodobně potřebovat speciální odbornou péči.
 

Váhový problém u novorozence

Hypotrofie dětí (nízká hmotnost vzhledem k dosaženému gestačnímu věku) bývá nejčastěji způsobena nedostatečnou výživou plodu (způsobuje ji nedostatečná funkce placenty, nemoc maminky, např. onemocnění ledvin, vysoký krevní tlak). V současnosti lze problém s nedostatečnou výživou odhalit už několik týdnů před termínem porodu, a tak řešit aktuální stav už v bříšku.
Hypertrofie (dítě velké na svůj věk) – tyto děti se rodí s hmotností nad 5 000 g a nejčastější příčinou bývá těhotenská cukrovka maminky. I tato komplikace se však dá dnes obvykle bez větších problémů zvládnout.
 

Porod se může ohlásit několika způsoby:

 • Odtokem hlenové zátky (i několik dní před porodem)
 • Průjmem
 • Mírnými křečemi (podobně jako při silnější menstruaci – to je jinak nejčastější scénář)
 • Odtokem plodové vody

Pokud máte porod plánovaný, tak vás koncem týdne pošle doktor do porodnice, kde vás připraví na císařský řez, nebo na klasický porod. Záleží pouze na vás, pro jaký typ porodu jste se rozhodla.
Během posledních týdnů těhotenství se vyvarujte pohlavního styku, koupele v horké vodě a neměla by jste podstupovat vyšetření pánve.
Jestliže cítíte kontrakce, s odchodem do porodnice ještě počkejte, dokud nebudou kontrakce pravidelné v 5–8minutových intervalech. Vzhledem k tomu, že kontrakce budou trvat několik hodin, hlavně když jste prvorodička, snažte se trošku si pospat, projít se, pohybovat, osprchovat se, lehnout si do vany (pokud vám neodtekla plodová voda), číst si – jednoduše dělejte cokoliv, co vám pomůže zrelaxovat a dobít baterky před náročným úkolem.
Když přijdete do porodnice, lékař na příjmu vám během vstupní prohlídky oznámí dilataci cervixu („na kolik jste otevřená“) – otevření na 10 cm znamená, že děťátko je už bezprostředně tady. Pokud se rozhodnete rodit s epidurálem, píchnou vám ho, když budete otevřená na 3 až 4 centimetry.
 

Vyšetření ve 39. týdnu těhotenství:

 • Krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem.
 • Kardiotokogram

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 ´

39. týden těhotenství

Ženské tělo v 39. týdnu těhotenství má již typický těhotenský tvar.

Ženy mají zvětšená prsa, zakulacený nebo oteklý obličej. Na těle se mohou z důvodu zvětšujícího se bříška a nárůstu hmotnosti objevit tzv. pajizévky.

Čekání už je skoro u konce a vy jste vzrušená, vyčerpaná a ustrašená. Děloha je aktivní nejčastěji večer. Vy si ale snažte pořádně odpočinout, relaxujte dokud to jde, porod může být dlouhý a únavný, starost o narozené miminko velmi náročné.

 
V 39. týdnu těhotenství miminko měří 50–51 cm a každým dalším dnem v děloze, přibývá na váze o 28g. Co se týče stupně vývoje platí samozřejmě totéž, co pro miminko ve 37. týdnu těhotenství. Mozek dítěte je v tomto období obklopen kostmi, které nejsou ještě srostlé. Tyto kostičky dětské lebky jsou měkké, mohou přes sebe vzájemně klouzat, posouvat se a překrývat, to usnadní průchod hlavy porodními cestami a pochvou. Na temeni hlavy má dítě mezi kostmi několik vazivových plátků, které pomáhají kosti držet pohromadě. Toto místečko zůstává měkké do několika měsíců po porodu. Vlasy dítěte jsou hrubší a silnější, některé děti se rodí s bujným porostem hlavy, jiné bez vlasů. Barva vlasů nemusí být stejná jako barva kterou mají rodiče. Obě dvě pohlaví dítěte mají malé bradavky.

Tělo dítěte je od matky zásobeno protilátkami proti nemocem. Bude je využívat i v prvních několika měsících života, než se jeho tělo naučí vytvářet vlastní protilátky.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

39. týden těhotenství 
 

Ve 39. týdnu těhotenství měří plod zhruba 51 cm.

Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou.

Váha plodu je nyní zhruba 3300 g.

 
39. týden těhotenství:
  -  donošené dítě

Již od 38. týdnu těhotenství je dítě považováno za donošené, tzn. že jeho plíce jsou již plně vyvinuty a umožňují samostatné dýchání po porodu.

V tomto týdnu se děloha již obvykle nezvětšuje, pouze se s růstem dítěte snižuje množství plodové vody.

39. týden těhotenství:
  -  kdy do porodnice

U většiny žen se již v minulých týdnech objevily známky blížícího se porodu, kterými jsou především pokles dělohy do pánve, častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce, odchod hlenové zátky nebo změny na děložním čípku. Více viz náš článek Známky blížícího se porodu.

Porod nyní může nastat prakticky kdykoli. Známkou opravdového začátku porodu jsou kontrakce, které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější, než tomu bylo dříve. Na začátku porodu je interval mezi kontrakcemi obvykle zhruba 10 minut, ale kontrakce nepolevují ani při změně polohy či pohybu. Lékaři obvykle doporučují odjezd do porodnice ve chvíli, kdy se kontrakce objevují v intervalu 5 minut. Pokud se chcete dozvědět o porodu více, přečtěte si naše články o průběhu porodu nebo se podívejte na videa porodu.

Důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře je zejména:

-    odtok plodové vody,
-    výrazné snížení aktivity dítěte,
-    vaginální krvácení, nepolevující silné bolesti břicha, horečka,
-    nepolevující bolest hlavy, poruchy vidění, silné bolesti břicha nebo nesnesitelné svědění, které mohou být příznakem preeklampsie.

Čti celý článek
gabri80
8. srp 2010

Co je třeba zařídit po porodu

Na co nesmíte zapomenout
 • rodný list   -   vyzvednout na matrice
 • zdravotní pojišťovna  -  přihlásit miminko
 • pediatr  -   zavolat a domluvit s ním první prohlídku, která proběhne většinou doma (raději se domluvte s pediatrem ještě před porodem, zda dítě přijme)
 • ortoped  -  domluvit si prohlídku kyčlí
 • zaměstnavatel - oznámit narození miminka (pokud jste v prac.poměru)
 • trvalý pobyt - přihlásit miminko
 • porodné  -  zažádat o něj
 • Po skončení mateřské dovolené zažádat o rodičovský příspěvek

A ještě něco navíc
 • Přídavek na dítě
 • Sociální příplatek
 • Příspěvek na bydlení
  Jedná se o dávky (tzv.testované), pro které je podstatná výše příjmu rodiny.
Čti celý článek
gabri80
26. črc 2010

Ambulance pro těhotnéStaniční porodní asistentka: Hájková Miroslava
Tel: 224 967 401 (403)
Denně: 8.15-12.00/12.30-15.00


Ambulance I. - vyšetřovna

 

Ambulance II. - vyšetřovna

 
Čti celý článek
gabri80
26. črc 2010

P 1 - Oddělení šestinedělí - nadstandardní pokojeVedoucí lékař: Prof. MUDr. Zdeněk Hájek,DrSc.
Staniční porodní asistentka: Anna Zachrlová
Tel.: 224 967 141
Návštěvní hodiny: denně 13.00-19.00 (možno na pokojích)

Nadstandartní pokoje (nové ceny platné od 25. 5. 2007):
Jednolůžkový nadstandard: 1000,- Kč za noc
Dvoulůžkový nadstandard: 700,- Kč za noc

***********************************************************************

P 3 - oddělení šestinedělíVedoucí lékař: MUDr. Koleška Tomáš
Staniční porodní asistentka: Regina Ondráčková
Tel.: 224 967 505
Návštěvní hodiny: denně 13.00-19.00 (na chodbě)Chodba šestinedělí

Koupelna pro standardní pokoje

Pokoj šestinedělek – třílůžkový

Pokoj standardní - jednolůžkový


Pokoj standardní - jednolůžkový

Pokoj standardní - jednolůžkový

***********************************************************************

P 5 - odd. šestinedělí + JIP + nadstandardní pokojeJednotka intenzivní péče - porodnická
Vedoucí lékař: as. MUDr. Krejčí Vratislav
Staniční porodní asistentka: Iveta Matušková
Tel.: 224 967 408
Na odd. JIP nejsou návštěvy možné !

Nadstandartní pokoje (nové ceny platné od 25. 5. 2007):
Dvoulůžkové nadstandardy: 700,- Kč za noc.


Chodba oddělení

Postýlka – „vozítko“ pro miminko

Jednotka intenzivní péče, pooperační


Nadstandardní pokoj - dvoulůžkový


Nadstandardní pokoj - dvoulůžkový

***********************************************************************

P 15 - oddělení šestinedělí + nadstandardní pokojeVedoucí lékař: as. MUDr. Kratochvíl Bedřich, CSc.
Staniční porodní asistentka: Živnůstková Blanka
Tel.: 224 967 405
Návštěvní hodiny: denně 13.00 - 19.00 (na chodbě)

Nadstandartní pokoje :
Jednolůžkové nadstandardy - 1000,- Kč za noc
Návštěvy jsou možné denně 13.00 - 19.00

Chodba oddělení šestinedělí

Pokoj šestinedělek - třílůžkový

Pokoj šestinedělek
- koutek pro přebalování a koupání miminka

Propuštění

Vážené maminky,

nenastanou-li komplikace

je obvyklá doba hospitalizace:

- po spontánním porodu 4-5 dní / den porodu se nepočítá
  propuštění je možné nejdříve za 72 hodin od narození miminka


- po císařském řezu 6-7 dní / den operace se nepočítá

O svém pravděpodobném propuštění jste informována den předem.
Následující den Vám porodník i dětský lékař sdělí při vizitě své konečné rozhodnutí - většinou do 10.30 hod.
Tyto maminky prosíme - doba propuštění do 12.00 hod. Z provozních důvodů není možné odkládat Váš odjezd na pozdní odpoledne nebo večer!

Stane se, že Vaše miminko propustí lékař až dle výsledků, které má k dispozici po 13.00 hod. V tomto případě je doba propuštění do 15.00 hod.

Informujte své blízké, kteří budou zajišťovat Váš odvoz z porodnice, o těchto možnostech, aby si předběžně zajistili uvolnění od zaměstnavatele (nárok ze zákona).

Čti celý článek
gabri80
26. črc 2010

Porodnice Apolinář - Porodní sál č.2

 
Porodní sál 2
Vedoucí lékař: as. MUDr. Kratochvíl Bedřich, CSc.
Staniční porodní asistentka: Síbková Zorka
Zástupkyně staniční porodní asistentky: Vágnerová Hana
Tel: 224 967 420
Tatínek či jiná blízká osoba u porodu - 500,-Kč


Pracovna porodních asistentek

Lůžko u masážní vany

Pokoj s masážní vanou pro první dobu porodní
s možností aromaterapie
Kuchyňka
Koupelna, WC

Příjem na porodní sál

Porodní boxy

Prostor před porodními boxy

Porodní box

Porodnické polohovací lůžko

Porodní sál

Operační sál

Vyhřívané lůžko pro novorozence

Ošetření novorozence
 
Čti celý článek
gabri80
26. črc 2010

Porodnice Apolinář - Porodní sál č.1

Porodní sál 1

Vedoucí lékař: as. MUDr. Krejčí Vratislav

Staniční porodní asistentka: Síbková Zorka
Zástupkyně staniční porodní asistentky: Vágnerová Hana
Tel.: 224 967 400
Tatínek či jiná blízká osoba u porodu - 500,-Kč


Pracovna lékařů a porodních asistentek
 Čekatelský pokoj

Příjem na porodní sál
 
Koupelna, WC

Masážní vana pro první dobu porodní
 
 
Čekatelský pokoj třílůžkový


 
Možnosti porodního lůžka

 
Operační sál

Porodní box
– polohovací lůžko, závěsný šál

 Dětský box
– vyhřívané lůžko pro novorozence

Čti celý článek
gabri80
26. črc 2010

Co s sebou do porodnice - Praha 2, Apolinář ?

 

MAMINKA

Všechny doklady (viz "Porod/Doklady")

K porodu:
 • župan
 • omyvatelné přezůvky (event. boty do sprchy)
 • ústní vodu, tělové mléko, krém
 • toaletní potřeby, dva ručníky
 • masážní gel nebo olej
 • na rty ochrannou tyčinku
 • nápoj v malé PET lahvi
 • energetické bonbony (žvýkačku NE)
 • čtení, walkmana, notýsek, tužku

Pro další pobyt:
 • 2 mateřské podprsenky
 • vložky do podprsenky (nebo vyvařené plenky), event. mast na bradavky
 • dostatek spodních kalhotek event. síťované kalhotky nebo kalhotky na jedno použití – koupíte ve zdravotních potřebách, lékárnách
Noční košile, vložky a WC papír jsou k dispozici !


TATÍNEK

K porodu:
 • pohodlné oblečení
 • přezutí
 • jídlo, pití
Možno vzít: mobilní telefon, fotoaparát, kameru – porodnice za tyto věci NERUČÍ


MIMINKO

Pro pobyt v porodnici:
Do porodnice si vezměte i plenkové kalhotky pro miminko. Na odělení šestinedělí dostanete od dětských sester zásobu kalhotek pouze na prvních 24 hodin. Kalhotky lze zakoupit i v bufetu v přízemí kliniky.
Na oddělení lze používat i pleny látkové. Vlastní oblečky ani kosmetiku pro miminko během pobytu v porodnici nepotřebujete.

Co nachystat pro Vaše miminko až půjdete domů ?
 • vyvařené a vyžehlené plenky (asi 4ks)
 • plenkové kalhotky na jedno použití (2-3ks)
 • košilku, dupačky, (body), 2 kabátky, 2 čepičky (bavlna, příze, vlna),
  ponožky (bačkůrky)
 • zavinovačku, deku na zabalení miminka – vše dle ročního období
 • tašku či autosedačku – myslete na bezpečí Vašeho miminka
***********************************************************************************************************
 

Doklady

Chystáte se do porodnice ?

Připravte si:
 • občanský průkaz (cizinky pas)
 • těhotenskou průkazku (event. výsledky vyšetření)
 • kartičku zdravotní pojišťovny
 • vyplněný dotazník o jménu dítěte podepsaný oběma rodiči (obdržíte v naší těhotenské poradně)
 • pokud jste se rozhodla darovat pupečníkovou krev, nezapomeňte vyplněný tiskopis z těhotenské poradny

PRO MATRIKU
 • provdané maminky – oddací list, vyplněný dotazník o jménu
 • svobodné maminky – rodný list, vyplněný dotazník o jménu
 • rozvedené maminky – rodný list, rozvodový list, vyplněný dotazník o jménu

Pokud si svobodná nebo rozvedená maminka přeje, po domluvě s otcem dítěte, aby dítě mělo příjmení po svém otci, musí být přiložen doklad o určení otcovství. Ten Vám vystaví před porodem matrika při OÚ (např. v místě bydliště, za přítomnosti obou budoucích rodičů – doklady s sebou). Doklady musí být v originále nebo notářsky ověřené kopie.

Všechny uvedené doklady si od Vás vyžádá paní matrikářka, která Vás navštíví po porodu během vašeho pobytu v porodnici. Na základě těchto dokladů zajistí rodný list a rodné číslo dítěte na matrice Úřadu MČ pro Prahu 2.

Matrika Úřadu MČ pro Prahu 2 se nachází v Jugoslávské ul. 20, v 1.patře (vždy v pondělí a ve středu od 8-12/13-17 hod., tel.: 222 513 811). Při návštěvě úřadu je nutné mít s sebou občanské průkazy obou rodičů. Budou Vám vráceny předložené doklady a vystaven rodný list dítěte.

***********************************************************************************************************

Užitečné rady od porodní asistentky

Kdy odjet do porodnice ?

1. jestliže mi odteče plodová voda - vezmu si vložku a po jejím prosáknutí se do dvou hodin dostavím do porodnice. Vždy hodnotím barvu toho, co odtéká. Je-li voda narůžovělá s příměsí mázku a nemám kontrakce, je vše v pořádku a nemusím spěchat. Má-li jinou barvu / žlutou, zelenou, nahnědlou nebo obsahuje jasnou krev/ na nic a nikoho nečekám, zavolám si sanitku a odjíždím do porodnice ihned.

2. jestliže začnu krvácet jasnou krví a je potřeba použít více než dvě vložky - na nikoho nečekám, volám sanitku a odjíždím ihned. Špinění nebo hlen s krví nejsou na závadu, to způsobuje otevírání porodních cest.

3. jestliže mám jakoukoliv pochybnost ohledně pohybů, ať se miminko hýbe moc až to bolí, nebo ať se hýbe málo, je dobré přijet kdykoliv do své vybrané porodnice a nechat si natočit kontrolní monitor. Nikdo se nebude zlobit. Je normální, že miminko má intervaly asi 20min. kdy spí a kdy se hýbe. Vždy se snažím rozeznat, zda se pohyby liší od běžného denního normálu.

4. jestliže mám pravidelné stahy, které zesilují a které mě nutí měnit rytmus dýchání a polohy těla. Intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi by měly být asi 5minut a nelze od nich odpoutat pozornost a musím se plně každé kontrakci věnovat. Prvorodička by měla pociťovat tyto stahy zesilující alespoň 2 hodiny a z toho by nějakou dobu měla vyzkoušet koupel v příjemně teplé vodě asi 37 - 38°C. Musím cítit pohyby a nesmím krvácet. Jestliže mi ve vodě odteče plodová voda, nic se nestane, po koupeli zjistím, že teče a odjíždím do porodnice. Plodová voda teče až do porodu miminka, tudíž nelze přehlédnout.

5. jestliže mám velký tlak na konečník (ne jako při pravidelné stolici, ale jako při veliké zácpě), je čas jet do porodnice i při delším intervalu pravidelných zesilujících kontrakcí. Pravidelnou masáží hráze od 36. týdne těhotenství poznám tento tlak, je velmi podobný jako při masáži.

Odchod hlenové zátky nebo poslíčky mě do porodnice nemusí přivádět. Hlenová zátka zpravidla odchází 24 hodin před začátkem porodu, takže mohu očekávat v následujících hodinách, že začnou pravidelné stahy. Může být i narůžovělá, hodně vodnatá nebo naopak hodně hustá. Hlenová zátka odejde jednorázově a potom již nic neodtéká. Naopak plodová voda nikdy nepřestane téci, až po porodu miminka. Poslíčky dokážou být velmi nepříjemné, ale nemají pravidelné intervaly, nezesilují, jsou stále stejně silné a často i bolestivé ale koupelí v teple vodě zjistíme, zda ustupují či zesilují. Jestliže kontrakce ustupují, protahují se intervaly a slábnou, jedná se o poslíčky a ty nevedou k porodu. Jen porodní cesty se připravují na porod.

***********************************************************************************************************

Užívání bylin během porodu

LEVANDULE - čistý rostlinný extrakt naředěný rostlinnými oleji, můžeme na porodním sále používat buď jako přídavek do vody v době, kdy maminka může do vany, nebo ho lze aplikovat jen několik kapek na oblast zad v oblasti beder a pečlivě rozmasírovat. Levandulový extrakt je velmi účinný a napomáhá otevírání porodních cest.EUGENIE - čistý rostlinný extrakt z hřebíčku naředěný rostlinnými oleji. Tento druh oleje využíváme k posilování kontrakcí. Tímto olejem u vnímavých maminek na bylinky lze nahradit infuze s oxytocinem.Vtírá se zase do oblasti bederní páteře nebo do oblasti šíjového svalstva. Opět se podává pouze několik kapek rozdělených na místa předem uváděná.KARITÉ - obilninové oleje určené k masáži bederní oblasti během kontrakcí.Napomáhá k uvolnění napjatého svalstva.

SMĚS OLEJŮ - připravovaných v návaznosti s farmaceutickou laborantkou, které obsahují jasmín, šalvěj muškátovou, kadidlo rozpuštěné v mandlovém oleji. Tato směs podporuje kontrakce, posiluje rodičku těsně před porodem, ale má svoje kontraindikace.

SMĚS OLEJŮ - obsahujících sporýš, majoránku, muškátovou šalvěj a vše rozpuštěné ve slunečnicovém oleji. Tato směs také podporuje kontrakce.

MUŠKÁTOVÁ ŠALVĚJ - extrakt používaný do aromalampy k uvolnění.RŮŽOVÁ PALMA - extrakt používaný do aromalampy k uvolnění a naladění na porodní děj.


Všechny tyto aromatické oleje budou nabídnuty maminkám rodících na druhém porodním sále. Jsou hrazeny z nadačního fondu GENOM, do kterého přispívají manželské páry připravující se k porodu v našich kurzech a doprovody maminek k porodu. Doporučujeme všechny byliny používat stejně uvážlivě jako léky, protože každá z bylin má okolo porodu dobu, kdy je nejúčinnější. Maminkám, které jsou bylinám nakloněny, doporučujeme použít nejdříve vždy byliny a teprve při neúspěchu zvládnutí bolesti a nebo pomalém otevírání přistoupit ke klasickému medikamentoznímu vedení porodu. Léky i byliny lze kombinovat.

***********************************************************************************************************

Čti celý článek
gabri80
21. zář 2010
:hearts: :hearts: 20 dní do konce těhu :hearts: :hearts:
Zobraz celou zprávu
gabri80
24. zář 2010

38. týden těhotenství


V 38. týdnu těhotenství můžete trpět otoky nohou a kotníků, což je v tomto období normální. Pokud byste však na sobě zpozorovala nadměrné nebo náhlé otoky nohou, obličeje či rukou, volejte co nejdříve svému lékaři, aby vás vyšetřil. Informujte ho i o jiných podezřelých problémech.

Vaše děťátko
V tomto týdnu vaše děťátko váží kolem 2,5 až 3,5 kg a měří kolem 45cm. Jeho uchopení je již velmi silné, sama se o jeho síle přesvědčíte, až ho budete mít po porodu u sebe. Organismus vašeho děťátka je již zcela vyvinut a je schopné nyní žít mimo dělohu.


Pokud by jste chtěla vědět, jakou barvu očí vaše dítě bude mít, budete si muset počkat skoro dalších 9 měsíců. Jelikož děti po narození mívají většinou barvu očí modrou a až postupem času se jejich barva mění na zelenou, hnědou nebo šedou.


Tipy pro vás
Pokud jste ještě nezačala s přípravou na poporodní péči, nyní je nejvhodnější čas. Ve 38. týdnu těhotenství nebudete už moct vykonávat tolik aktivit a jedinou vaší starostí bude, jak přežít těch pár týdnů do porodu. Informujte se více o poporodní péči se svým lékařem, porodní asistentkou či laktačním poradcem.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

38. týden těhotenství

– žena začíná cítit poslíčky

Děťátko už zabírá všechen prostor v děloze a vaše bříško sahá až k žebrům.
Děťátko váží kolem 2,5 až 3,5 kg a měří kolem 45cm.

 • Tukové zásoby, které se ukládaly na tělíčku dítěte už od 5. měsíce těhotenství, se už přestávají tvořit. Pokožka se vyhlazuje, vrásky a záhyby, způsobené nedostatkem tukové vrstvy, se vyrovnávají.
 • Děťátko má vytvořené již všechny tělesné detaily, např. nosní a ušní chrupavky.
 • Nehty jsou již dorostlé ke špičkám prstů, je vyvinuté obočí, fungují mazové žlázky a na povrchu tělíčka je hojně mázku. Kdyby se narodilo nyní, bylo by pokryto mázkem celé. S blížícím se datem porodu se vytrácí i mázek a přenášená miminka jej nemají téměř žádný.
 • Kanuto (jemné chloupky na tělíčku miminka, které se začaly vytvářet na přelomu 3. a 4. měsíce) už v podstatě vymizelo a může zůstávat jen na lopatkách, popřípadě na ramenou nebo horní části paží. Některá miminka již mají pořádně dlouhé vlásky - až kolem 2-4 cm.
 • Pokud je plod chlapeček, měl by v této době mít již sestouplá varlata v šourku. U plodů ženského pohlaví zůstávají ovaria zadržena vysoko v dutině břišní až do porodu.
 • Miminko už umí vše, co bude pro začátek na světe potřebovat, i když u většiny jde spíše o reflexy novorozence. Umí křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu. Fungují také jeho smysly - reaguje na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má vyvinutou chuť.
 • Všechny vnitřní orgány jsou již plně vyvinuty a během posledních týdnů těhotenství si vyzkoušely (a ještě chvíli vyzkoušejí) svoji funkčnost. Miminko polyká plodovou vodu, která obsahuje části mázku a lanuga. Tyto látky jsou postupně ukládány ve střevech a budou v prvních dnech po porodu vyloučeny jako první stolice – smolka.

Co se děje ve vašem těle?

Váhový přírůstek v tomto období je v rozmezí 8 – 18,5 kg. V tomto týdnu už tolik nepřibíráte. Několik kilogramů vám zůstane i po porodu jako zásoba pro tvorbu mléka. Můžete trpět čím dál častěji otoky nohou a kotníků, což je v tomto období normální
Čím dál častěji a intenzivněji jsou pociťovány děložní stahy, tzv. poslíčci. Nevedou k porodu, protože nemají efekt na porodních cestách. Mnohdy jsou tak intenzivní a časté, že vedou k příchodu nastávající maminky do porodnice. Není se za co stydět. Ani lékař na první pohled nepozná, zda jde o začátek porodu nebo poslíčky. To ukáže až další vývoj kontrakcí děložních a nálezu na porodních cestách.
 

Co si v klidu nachystat pro odchod do nemocnice:

 • Občanský průkaz
 • Průkazku zdravotní pojišťovny
 • Těhotenskou průkazku
 • Oddací list nebo doklad o rozvodu
 • Jiné nutné doklady: v případě, že matka je neprovdaná, prohlášení otce o souhlasu se zápisem do matriky (dítě dostává příjmení otce). Není-li tento doklad, je automaticky zapsáno jméno matky.
 • Domluvit se na jméně potomka
 • Sbalit si věci osobní potřeby

Z předchozích návštěv porodnice v době předporodního sledování jistě už víte jak dlouho budete po porodu v nemocnici, jak jsou organizovány návštěvy rodinných příslušníků a známých, kolik lůžek je na pokoji, zda budete společně se svým dítětem. Je dobré v klidu rozvážit, kterému dětskému lékaři svěříte péči o svého potomka.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

38. týden těhotenství

Ve 38. týdnu těhotenství měří plod zhruba 50 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3100 g.

Ve 38. týdnu těhotenství je již dítě považováno za donošené, tzn. že jeho plíce jsou již plně vyvinuty a umožňují samostatné dýchání po porodu.

V tomto týdnu se děloha již obvykle nezvětšuje, pouze se s růstem dítěte snižuje množství plodové vody.

38. týden těhotenství: kdy do porodnice

U většiny žen se v tomto týdnu objevují alespoň některé známky blížícího se porodu, kterými jsou především pokles dělohy do pánve, častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce, odchod hlenové zátky nebo změny na děložním čípku. Více viz náš článek Známky blížícího se porodu.

Známkou opravdového začátku porodu jsou kontrakce, které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější, než tomu bylo dříve. Na začátku porodu je interval mezi kontrakcemi obvykle zhruba 10 minut, ale kontrakce nepolevují ani při změně polohy či pohybu. Lékaři obvykle doporučují odjezd do porodnice ve chvíli, kdy se kontrakce objevují v intervalu 5 minut. Pokud se chcete dozvědět o porodu více, přečtěte si naše články o průběhu porodu nebo se podívejte na videa porodu.

Důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře je zejména:

 • odtok plodové vody,
 • výrazné snížení aktivity dítěte,
 • vaginální krvácení, nepolevující silné bolesti břicha, horečka,
 • nepolevující bolesti hlavy, poruchy vidění, silné bolesti břicha nebo nesnesitelné svědění, které mohou být příznakem preeklampsie.
Čti celý článek
gabri80
24. zář 2010

37. týden těhotenství


Porod se přibližuje a nastávající maminky se v tomto období cítí většinou velmi neohrabané. Je jim rovněž neustále horko. Tělo se totiž musí vyrovnat s nezvyklou zátěží, a živit nejen sebe, ale také plod uvnitř. Proto tělem koluje více živin a musí tak spalovat i více kalorií.

Dítě už kolem sebe má velmi málo místa, proto sebou víc hází a kope. V posledním měsíci těhotenství, přibere plod nejvíce za celé svoje období nitroděložního vývoje.
V 37. týdnu těhotenství měří plod asi 49 cm a váží kolem 3,0 kg. Některá miminka již mají vlásky dlouhé až kolem 2-4 cm. Dále mají vyvinuté i obočí, obličej se pěkně zaobluje, dítě má na očích i řasy, fungují mu i mazové žlázky. Během tohoto týdne se miminku zpevní také chrupavky, uši se mu pak mírně odchlípí od hlavičky. Miminko už umí křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu. Reaguje také na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má vyvinutou chuť. Jestliže je plod chlapeček, měl by už mít sestouplá varlata v šourku.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

37. týden těhotenství

Ve 37. týdnu těhotenství měří plod zhruba 49 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2850 g.

Na konci 37. týdne těhotenství je dítě považováno za donošené, tzn. že jeho plíce jsou již plně vyvinuty a umožňují samostatné dýchání po porodu.

Od tohoto týdne se děloha již obvykle nezvětšuje, pouze se s růstem dítěte snižuje množství plodové vody.

37. týden těhotenství: pokles dělohy

Zhruba v tomto týdnu dochází u žen, které jsou těhotné poprvé, k poklesu dělohy směrem dolů do pánve. Tento jev je jednou ze známek blížícího se porodu, ale nedá se podle něj odhadovat, kdy porod nastane. Další známkou blížícího se porodu jsou častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (poslíčci) – nepravidelné a nebolestivé kontrakce, které se objevují na konci těhotenství u každé ženy. Více viz náš článek Známky blížícího se porodu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

37. týden těhotenství

Průměrné miminko v této fázi váží kolem 2.8 kg. Má již teď kolem sebe velmi málo místa, proto sebou víc hází a kope kolem sebe.
V tomto období těhotenství dítě už plně vnímá zvuky, nálady mámy a venkovní podněty. Bezpečně pozná hlasy, které jsou mu blízké, tj. hlas mámy a táty.
Obličej miminka se pěkně zaobluje, má už i na očích řasy. Zesílil mu krk a oči může lehce otvírat a zavírat.
Kůže je růžová a napjatá. Do konce 36. týdne má plod uloženo pouze minimum podkožního tuku, veškeré “zakulacení” probíhá v posledním měsíci. Každý týden uloží až čtvrt kilogramu tuku, což znamená, že plod přibere v posledním měsíci nejvíce za celé svoje období vývoje.
Během tohoto týdne začíná miminko sestupovat hlouběji do pánve. Výhodou pro maminku je, že se díky tomu se ji už lépe dýchá. Bohužel nevýhodou je, že čím hlouběji hlavička je, tím víc tlačí na močový měchýř, takže se vám chce velmi často močit.
Během tohoto týdne se také miminku zpevní chrupavky, čímž se ouška mírně odchlípí od hlavičky.
 

Co se děje ve vašem těle

Děloha může začít dělat nepravidelné slabé kontrakce - tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce. Na druhou stranu mohou být občas tak silné, že maminka raději jede do porodnice - aby se vrátila zase domů. Na druhou stranu je lépe jet dvakrát zbytečně, než nedorazit, kdyby se opravdu něco dělo.
V poslední době můžete pociťovat nepříjemné horko. Důvodem je to, že se vaše tělo musí vypořádat s nezvyklou zátěží a navíc k tomu musí uvnitř živit ještě jednoho človíčka.
Dále se můžete cítit už dosti neohrabaná a určitě už se nemůžete dočkat, až přijde porod. Tento problém je zapříčiněn nárostem vaší hmotnosti. Naštěstí už v této době tolik nepřibíráte.

 

Vyšetření ve 37. týdnu těhotenství:
 • Krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem.
 • Kardiotokogram u žen s rizikovým těhotenstvím.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Čti celý článek
gabri80
11. zář 2010
11.9.2010 - "9. měsíc" :o)
Zobraz celou zprávu
gabri80
11. zář 2010
:hearts: :hearts: 30 dní do konce těhu :hearts: :hearts:
Zobraz celou zprávu
gabri80
8. zář 2010

Co tedy jíst?

Především dostatek ovoce a zeleniny, ideální jsou jablka, hroznové víno, broskve, meloun, rybíz a třešně. Ze zeleniny můžete vesele konzumovat špenát, ledový salát, patisony, lilek, cuketu, pórek, mrkev, ředkvičky, zelené fazolky. Maso vaše tělo ale potřebuje také – jezte především kuřecí, králičí a telecí maso. Z mléčných výrobků je vhodné jíst jogurty, kefíry, jogurtové nápoje, sýry (ne víc než 40% tuku a ne plísňové), rostlinné máslo. Z pečiva jezte to celozrnné, rýžové chlebíčky nebo kukuřičné. Jako přílohu k jídlu volte brambory, rýži, těstoviny a luštěniny (ale jen ty, které nenadýmají a připravené podle návodu). Pijte nesycené minerálky, ovocné čaje a ředěné džusy (kromě citrusových).

A co nejíst?

Při kojení je nevhodné jíst čerstvé jahody, exotické ovoce, pistácie, arašídy a kešu (způsobují alergické reakce), citrusy. Ze zeleniny není vhodná paprika, okurka, zelí, kukuřice (mohou způsobit koliku u miminka), petržel a celer v syrovém stavu. Z masa nejezte mořské ryby (i ty alergizují). Rozhodně při kojení vynechejte uzeniny (slaninu, párky, salámy), mají příliš soli. Nejezte raději výrobky z bílé mouky a kynutého těsta (i to způsobuje koliky). Sladkosti také omezte, vhodné není kakao, čokoláda, tatranky (způsobují alergie a zácpu u dětí). Voda s bublinkami není vhodná, stejně tak čaj s teinem (černý čaj), způsobují nespavost u miminek. A stoprocentní džusy také nejsou vhodné, protože v koncentrovaném stavu způsobují alergie a koliky.

V omezeném množství:

Občas si ale můžete dopřát hrušky, švestky, banány či borůvky (raději v kompotu), květák a brokolici jezte jen růžičky, česnek a cibuli nejezte v syrovém stavu a nejezte ani čerstvá rajčata. Fazole, hrách, soja, čočka – mohou způsobit koliku u kojence, ale když si je správně upravíte, klidně si je dopřejte (Dvakrát je převařte a přes noc je nechte nabobtnat. Slijte vodu, dejte čerstvou a nechte 10 minut převařit ve vroucí vodě, pak opět slijete, napustíte čerstvou a v této vodě vaříte doměkka). V omezeném množství můžete konzumovat drůbeží nízkotučnou šunku, vepřové a hovězí i sladkovodní ryby. Kravské mléko – konzumaci omezte na minimum, může způsobit alergii u kojence a vajíčka si dopřejte maximálně 2 týdně natvrdo uvařená.

 čerpáno z:   http://www.mojedite.cz/article_detail.php?id=652

Čti celý článek
gabri80
7. zář 2010

Co nejíst při kojení (nadýmání a alergie)

Strava maminky při kojení by měla být pestrá a vyvážená, zároveň by neměla obsahovat potraviny, které mohou vyvolat nadýmání nebo alergie.

Potraviny, které mohou způsobit nadýmání dítěte:

Pažitka, pórek, cibule, česnek – jejich aroma může přecházet do mléka a některým dětem může vadit.
Brokolice, kedlubna, ředkvičky, květák, zelí a kapusta.
Zelený hrášek, červená čočka, sója, ostatní luštěniny - nadýmavost luštěnin lze podstatně snížit jejich předklíčením (rozloží se nadýmavé látky) a použitím koření (např. majoránka, saturejka, yzop) při vaření.
Čerstvé pečivo a výrobky obsahující kvasnice.
Vody a minerálky sycené CO2
Přemíra cukru a sladkostí
Velké množství nekysaného kravského mléka – více než čtvrt litru nadýmá. Jinou záležitostí jsou sýry, jogurty a zakysané mléčné výrobky – jejich spotřebu je vhodné zvýšit, především pro vyšší obsah využitelného vápníku.

Ovoce a zelenina, které mohou vyvolat kopřivku:

citrusy, kiwi, tropické ovoce,
jahody a drobné kyselé ovoce (rybíz, angrešt, ostružiny),
rajčata a papriky, zejména tepelně neupravené,
mandle, ořechy, pistácie, arašídy, zejména u maminek alergiček.
INFO
PRS NENÍ ZÁSOBÁRNOU MLÉKA, ALE PŘÍMO VÝROBCEM MLÉKA.
PŘEVÁŽNÁ ČÁST MLÉKA, KTERÉ DÍTĚ PŘI KOJENÍ VYPIJE SE TVOŘÍ JAKO ODPOVEĎ NA JEHO SÁNÍ BĚHEM KOJENÍ

čerpáno z:  http://www.jahodovi.cz/index.php?name=News&file=article&id=70

Čti celý článek
gabri80
24. zář 2010

36. týden těhotenství

Změny vašeho těla
V tomto období, jak vaše děťátko zabírá hodně místa ve vašem bříšku, můžete mít potíže s přijímáním větších porcí jídla.  Jezte proto během dne menší porce, avšak častěji. Na druhé straně se vám však zlepší pálení žáhy a bude se vám lépe dýchat, jak vaše dítě více klesne k pánvi. Toto „odlehčení“ většinou nastává pár týdnů před porodem, pokud se jedná o vaše první dítě.

Vaše děťátko
V 36. týdnu vaše dítě váží už téměř 2,7 kg a měří něco kolem 48cm. Jeho tělo, které bylo pokryto jemnými chloupky a tzv. mázkem vernixem, se pomalinku této ochrany zbavuje. Tato ochrana ho chránila před plodovou vodou, ve které byl po devět měsíců ponořen.
Vaše děťátko by mělo být nyní v poloze hlavou dolů.

Tipy pro vás
Termín vašeho porodu se blíží. Nemějte z ničeho strach a pomalinku se už připravujte na cestu do porodnice. Nezapomeňte si důležité věci, které musíte mít s sebou do nemocnice. Nejlépe je už mít připravenou tašku, abyste v případě prvních známek porodu mohla bez problémů vyrazit do porodnice.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

36. týden

Vaše miminko

Vaše miminko je den ode dne baculatější, každý týden přibere v této finální fázi celých 250 gramů. Pokud to je Vaše první miminko, může být již v poloze hlavou dolů, připravené na porod – jestli však cítíte, jak se ve Vás ještě převaluje, je to naprosto normální. Měří teď kolem 45 cm a váží 2500-2700 gramů, moc místa mu tam dole už nezbývá!

Vy

Děloha Vám již výrazně tlačí na močový měchýř, proto nebudete schopna udržet moč příliš dlouho a budete muset velmi často chodit na záchod. Bude to jedna z nepříjemných stránek těhotenství v těchto posledních několika týdnech.

Mezi 35.- 37. týdnem se provádějí důležitá mikrobiologická vyšetření poševního prostředí, čímž se zjišťuje přítomnost bakterií, jež by mohly infikovat plod během porodu. Pokud by byl v porodních cestách streptokok zjištěn, nepanikařte, má ho v sobě až 20 % těhulek. Stačí obvykle podat antibiotika k porodu, s cílem ochránit plod, ne vyléčit Vás.

Máte-li stále potíže se zácpou, můžete vyzkoušet homeopatika, ráno zkuste vypít sklenici teplé osolené vody. Neustále byste si měla promazávat pokožku břicha.

Kolem 36. týdne se také žena převádí z gynekologické ambulance do porodnice, ve které bude rodit.

Abyste se v noci dostatečně vyspala, pokuste se před spaním moc nepít – ale o to více pijte během dne. Než si půjdete lehnout, vezměte to přes záchod, vyčůrejte se co nejvíce, pomoci by Vám mělo, když se předkloníte.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

36. týden těhotenství

 
Miminko

Velikost cca 46cm. Váha cca 2800g. Zatímco vy už vůbec nemusíte přibrat, pro dítě nastává období největšího nárůstu hmotnosti. Každý týden teď přibere 250 – 350 gramů.

Nehty na nohou dosahují ke koncům prstů. Pupeční šňůra je dlouhá přibližně půl metru.

Dítě již vypadá tak, jako před narozením – má plné tvářičky a v podkoží je již uloženo určité množství tuku.

I když kosti jsou již pevné a dobře vytvořené, lebeční švy nejsou spojeny – a ani do porodu nesrostou, aby dítě mohlo projít porodním kanálem.

Lanugo z těla miminka už téměř zmizelo a také mázek, který jej poslední měsíce pokrýval a je v podstatě pryč. Jen na některých částech těla mohou být ještě malé zbytky. Pokud přemýšlíte, kam se poděl, dítě jej spolklo a uložil se do střev, kde bude vyloučen jako první stolice – smolka.

Maminka

V této době dosahuje děloha nejvýše za celé těhotenství a je přibližně patnáctkrát větší, než před otěhotněním – posledních několik dní se mamince hůře dýchalo a mohla mít i problémy se snědením většího množství jídla. Většinou začíná v této době miminko sestupovat dolů do pánve. Čímž se problémy s dýcháním a pálením žáhy zmenší.

Na duhou stranu to znamená větší tlak hlavičky na močový měchýř a tedy i problémy s chůzí a velmi časté močení. Zvlášť pokud se řídíte radami ohledně otoků – mezi které patří i dostatečné množství tekutin.

Průměrný přírůstek váhy je 11 kilogramů, ale může se pohybovat od 7,5 do 17,5 kilo.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

36. týden těhotenství

Ve 36. týdnu těhotenství měří plod zhruba 47 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2600 g.

Dítě nyní především rychle přibírá na váze. Do konce těhotenství se bude jeho váha zvyšovat zhruba o 30 g denně.

Lanugo, jemné chmýří pokrývající pokožku, se začíná ztrácet. Mizet začíná také vernix caseosa, neboli mázek, který chránil kůži před solemi obsaženými v plodové vodě. Lanugo i mázek se uvolňují do plodové vody a dítě je spolu s plodovou vodou polyká. Ze spolykaných částic plodové vody, střevních buněk a žlučových barviv se vytváří první stolice dítěte po porodu nazývaná mekonium, česky smolka.

Dítě je v tomto týdnu již ve většině případů otočeno hlavičkou dolů. Pokud je dítě v jiné poloze, je jen malá pravděpodobnost, že se ještě otočí hlavičkou dolů.

 36. týden těhotenství: pokles dělohy

Zhruba v tomto týdnu dochází u žen, které jsou těhotné poprvé, k poklesu dělohy směrem dolů do pánve. Tento jev je jednou ze známek blížícího se porodu, ale nedá se podle něj odhadovat, kdy porod nastane. Další známkou blížícího se porodu jsou častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (poslíčci) – nepravidelné a nebolestivé kontrakce, které se objevují na konci těhotenství u každé ženy.

 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

36. týden těhotenství

Miminko už měří přibližně 46 cm a váží 2 500–2 800 g. V tomto období přibývá na hmotnosti asi 200 gramů týdně a průměrné miminko má porodní hmotnost asi 3 400 g.
Dítě již vypadá tak, jako před narozením – má plné tvářičky a v podkoží je již uloženo určité množství tuku. Jeho tělo, které bylo pokryto jemnými chloupky a tzv. mázkem vernixem, se pomalinku této ochrany zbavuje.
 

Co se děje ve vašem těle

V posledních týdnech těhotenství se děloha natolik zvětšila, že vás určitě tlačí na žaludek (špatně se vám polykají větší kousky jídla), plíce (hůř se vám dýchá) a močový měchýř (chodíte často na malou). Mohou se vám zhoršit i křečové žily, což může omezit vaši tělesnou aktivitu.

Vaše tělo je schopné produkovat mateřské mléko přibližně od 6. měsíce těhotenství. Možná pozorujete kapičky světle žluté tekutiny na vašich bradavkách, které říkáme kolostrum. Je to ta nejlepší potrava pro první dny života vašeho miminka. Obsahuje cenné protilátky, které chrání dítě před nemocemi. Asi tak po třech dnech po porodu nahradí kolostrum už vytvořené mateřské mléko. Začátek laktace vyvolává hormon prolaktin. Je to doba, kdy zvýšené zásobování prsů krví a začátek laktace způsobuje, že prsa jsou plná, tvrdá a bolavá. Jestliže miminko kojíte, prsa se vyprázdní a potom naplní podle jeho potřeby.

V třetím trimestru, podobně jako v prvním, se budete cítit více unavená.
Vyčerpanost v třetím trimestru je způsobená hlavně díky rostoucí děloze, nedostatku spánku a v souvislosti s psychickou zátěží před porodem.
 

Vyšetření ve 36. týdnu těhotenství:
 • Krevní tlak (TK)
 • Puls (P)
 • Tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem
 • U Rh negativních žen opět kontrola protilátek
 • Kardiotokogram u žen s rizikovým těhotenstvím
 • Krevní obraz matky
 • Kultivace z pochvy se zaměřením na streptokokovou infekci
Čti celý článek
gabri80
1. zář 2010
:hearts: :hearts: 40 dní do konce těhu :hearts: :hearts:
Zobraz celou zprávu
gabri80
1. zář 2010

35. týden těhotenství

 • V tomto období vývoje plodu dochází k přibývání váhy dítěte, pod kůží plodu se hromadí více tuku, aby tak dítě bylo schopno udržet si tělesnou teplotu i po porodu. Vaše dítě je již plně vyvinuto, hlavička dítěte už plně odpovídá rozměrům celého těla.

Délka plodu (od hlavy k zadečku): 32cm
Hmotnost: 2,5 kg

 Co je již u plodu vyvinuto

Jsou již méně viditelné cévy na pokožce vašeho dítěte. Pokožka je také v tomto období těhotenství méně průsvitná a zabarvuje se do růžova. Pravidelně se otvírají a zavírají oči, dítě je také schopno vnímat tmu a světlo přes břišní stěnu. Díky plně vyvinutým končetinám (včetně nervových zakončení) může vaše dítě již koordinovat své pohyby. Dochází ke zpomalení růstu dítěte.

Vnitřní orgány plodu

Kromě plic, které potřebují ještě nějaký ten čas, jsou všechny orgány již vyvinuté. Mozek spolu s nervovou soustavou je již plně výkonný, ale pokud se nyní dítě narodí, nebude mít pravděpodobně koordinaci a sací reflex. Do plodu již neprosakuje plodová voda. Placenta, která je zcela vyvinutá se nyní plně stará o výživu. Spánkový rytmus vašeho dítěte není ještě vyvinutý, proto může přes den spát a v noci být několik hodin vzhůru. V tomto týdnu má však už sny.

V jaké poloze je nyní plod?

Nejčastější poloha dítěte bývá hlavičkou dolů. V případě obrácené polohy (ve výjimečných případech) obvykle porod probíhá císařským řezem.

**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství

Miminko v této době měří 45 cm a váží cca 2 500 g. Postupně se hlavička posouvá dolů do pánve, aby se připravila na vstup do světa.
 

 • U dítěte jsou již méně viditelné cévy na pokožce. Pokožka je také v tomto období těhotenství méně průsvitná a zabarvuje se do růžová.
 • Pravidelně se otvírají a zavírají oči. Miminko teď již vnímá světlo, zvuky a bolest, dítě je také schopno vnímat tmu a světlo přes břišní stěnu.
 • Díky plně vyvinutým končetinám (včetně nervových zakončení) může dítě již koordinovat své pohyby.
 • Vytváří se podkožní tuk, zvrásněná pokožka se vyhlazuje, dostává světle růžovou barvu, tělíčko se zaobluje.
 • Dítě má na zádech stále chloupky a nehty mu začínají růst ke špičkám prstů. Chrupavky nosu a uší jsou zatím měkké a poddajné.
 • Jeho střeva se postupně plní zelenkavou látkou, jíž se říká meconium, česky smolka. Jsou to odpadní látky produkované játry a střevy. Pokud bude během porodu miminko vystresované, může je v jeho průběhu vyloučit, jinak je najdete v prvních plenkách, co mu budete vyměňovat!

 Co se děje ve vašem těle

Asi se již cítíte velmi unavená a těžká, také se Vám mohou vrátit prudké výkyvy nálad, jež jste pociťovala na počátku těhotenství – můžete být podrážděná.
Mohou se Vám rovněž zdát velmi živé sny, Váš mozek si zvyká na velkou životní změnu. Sny, ať příjemné nebo strašidelné, jsou zdravé a normální a mohou Vám pomoci zbavit se obav z mateřství. Může se Vám zdát o ztrátách, zapomínání, děsivé sny, volání o pomoc, představy o tom, že už nebudete přitažlivá, sny o životě dítěte či porodní sny (o porodu a bolesti).
Vhodná je večerní procházka a koupel nohou, večer moc nepojte a zvláště ne silný čas, nejezte těžko stravitelná jídla a před spaním si zkuste dát sklenku teplého mléka.

Poslední měsíc budete chodit na kontroly přímo do porodnice, kde budete rodit. Jak se dítě dostává stále níž do pánve, můžete pozorovat, jak vám postupně klesá bříško. V těchto dnech se vám může stát, že se vám uvolní hlenová zátka s příměsí krve, která se vytvořila na krčku dělohy během těhotenství. I když je to jeden z prvních signálů blížícího se porodu, může se objevit i více než tři týdny před dnem D (většinou však porod začíná do 48 hodin po jejím uvolnění). Nezapomeňte o tom informovat vašeho lékaře. 

**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství


V tomto období těhotenství, většinu nastávajících maminek trápí častější močení.

V 35. týdnu těhotenství dítě měří asi 43 - 45cm a váží kolem 2,3 kg. Stále však ještě přibývá na váze a vyplňuje většinu dělohy. Dochází ke zpomalení růstu dítěte. V této době je miminko velice aktivní, i když se už spíše jen otáčí, než aby konalo energické pohyby jako v době, kdy bylo menší.

Dítě je kromě plic, které potřebují ještě nějaký čas, plně vyvinuto, hlavička už odpovídá rozměrům celého těla. Mozek spolu s nervovou soustavou je plně výkonný. V tomto týdnu má dítě už i sny. Játra vytvářejí první odpadní látky a ledviny jsou již plně vyvinuty. Pokožka dítěte se začíná zbarvovat do růžova, je méně průsvitná. Dítě může koordinovat i své pohyby. O výživu se stará placenta, která je zcela vyvinutá. Do plodu už neprosakuje plodová voda.


V žádném případě, by jste ale neměly přestat pít, protože dítě tekutiny potřebuje. Vynechejte však pití kávy a čajů, které nutí k častějšímu močení a nejsou zdravé pro organismus miminka.

Ženám v této době už vystupuje pupík.

Můžete mít i problémy s dýcháním, protože většinu prostoru v bříšku zaplňuje dítě a plíce tak mají málo prostoru.

V tomto týdnu bývá nejčastější poloha plodu hlavičkou dolů. Ve výjimečných případech je však v obrácené poloze a porod potom probíhá císařským řezem.

Toto období se rovněž stává obdobím posledních příprav. Žena by si měla připravit všechny věci do porodnice a zkontrolovat dětský pokoj, kdyby přišlo dítě na svět předčasně.

**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství

Co se děje s matkou:

Přestože vás trápí časté močení, rozhodně nepřestávejte pít. Vy i vaše nenarozené dítě potřebujete dostatek kvalitních tekutin. Vyvarujte se ale kávy, která váš organismus naopak odvodňuje.
Můžete mít i problémy s dýcháním, protože většinu prostoru v bříšku zaplňuje dítě a plíce tak mají málo prostoru. Měla byste si již připravit všechny věci do porodnice.

Co se děje s plodem:

V 35. týdnu dítě měří asi 43 – 45 cm a váží kolem 2,3 kg. Stále ještě přibývá na váze, ale dochází ke zpomalení růstu dítěte. V této době je miminko velice aktivní, poslouchá okolní zvuky, občas vás vyleká kopnutím, ale většinu času prospí.

V tomto týdnu má dítě už i sny. Pokožka dítěte se začíná zbarvovat do růžova, je méně průsvitná. Dítě může koordinovat své pohyby.

Čti celý článek
gabri80
26. srp 2010

34. týden těhotenství 

Změny vašeho těla
V tomto týdnu na vás možná znovu padla únava, i když ne taková, jako v prvních týdnech těhotenství. Díky fyzické námaze a  neklidným nocím způsobeným častým chozením na záchod, převracením a otáčením v posteli, pro větší pohodlí, není divu, že se cítíte vyčerpaná.

Vaše děťátko
Ve 34. týdnu těhotenství vaše dítě váží kolem 2 kg a měří zhruba 45cm. Jeho pokožka je již pokryta tukovou vrstvou, která mu pomůže regulovat tělesnou teplotu. Centrální systém a plíce vašeho děťátka již dozrávají. Tudíž pokud se vaše miminko narodí mezi 34 a 37 týdnem těhotenství, nemělo by mít většinou žádné zdravotní problémy. Po porodu musí však zůstat nějaký čas v inkubátoru.

Tipy pro vás
Nyní byste měla zpomalit a dopřát si co nejvíce pohodlí. Pokud delší dobu ležíte či sedíte, nevstávejte příliš rychle, aby se vám nezatočila hlava a vy jste neomdlela. Šetřete síly a nepřepínejte se. Zpravidla od počátku 6.týdne před porodem začíná mateřská dovolená, nejdříve však 8. týdnů před očekávaným dnem porodu. Na mateřskou však můžete nastoupit i později než 6. týdnů před porodem, pokud vám to váš stav dovolí.

**************************************************************************************************************

34. týden těhotenství


Co se odehrává ve vašem těle v 34. týdnu těhotenství?

 Co se děje s matkou:

 Můžete mít v noci pozoruhodně pestré a živé sny. Únava se neustále zvyšuje. V noci často chodíte na záchod, neklidně spíte, můžete se cítit vyčerpaná. Proto co nejvíce odpočívejte, buďte v klidu, nepřepínejte se. Pokud delší dobu sedíte nebo ležíte, vstávejte pomalu, jinak by se vám mohla zatočit hlava a mohla byste i omdlít.

 Můžete stále cítit nepravé kontrakce. O známky předčasného porodu se může jednat v případě, že žena cítí více než 4 kontrakce za hodinu.

 Co se děje s plodem:

 Dítě váží kolem 2 kg a měří zhruba 45cm. Pokožka dítěte je už pokryta silnější vrstvou tuku, která po jeho narození slouží jako zásoba energie a izolační vrstva.

 Plíce i ostatní orgány dozrávají, jejich funkce je téměř připravena, takže v případě předčasného porodu by již nemělo mít miminko žádné zdravotní problémy.

 **************************************************************************************************************

34. týden těhotenství

Dítě váží už přibližně 2 200 g, a kdyby se nyní narodilo, tak má při speciální péči velmi dobrou šanci na bezproblémové přizpůsobení se okolnímu světu.

Kůže miminka je silnější. Ukládá se pod ní více podkožního tuku, který bude miminku po narození sloužit jako zásoba energie a izolační vrstva.
Zvyšuje se množství protilátek v těle miminka. Plod si začíná vytvářet zásoby minerálů – železa, vápníku a fosforu. Pokud nepřijímá maminka dostatek vápníku ve své stravě, vezme si ji její dítě z maminčiných zásob v kostech.
Během dne miminko spolyká a vyloučí přibližně 4,5litru plodové vody.
Plíce miminka jsou již v podstatě dokončeny a v případě předčasného porodu je velká pravděpodobnost přežití bez dalších následků.
 

Co se děje ve vašem těle

Vaše tělo vymění každé tři hodiny plodovou vodu. Můžete čas od času cítit nepravé kontrakce. Je to naprosto normální a maminka je může cítit již přibližně od poloviny těhotenství. S blížícím se porodem budou pravděpodobně o něco silnější a častější. V případě, že je jich více než 4 za hodinu, obraťte se raději na svého lékaře – může se jednat o známky předčasného porodu. Zvyšuje se únava. Na celém těle se projevuje nedostatek spánku. Také psychika hraje svoji roli – obavy z porodu a z nastávající role matky vám mohou dát pořádně do těla. Nestyďte se natáhnout po obědě (nemusíte spát – ale zavřete oči) a nespoléhejte se na kafe. Kofein dítěti může uškodit a navíc zvyšuje zadržování vody v těle.
Průměrný přírůstek váhy je něco přes 10 kilogramů, ale může se pohybovat od 6,5 do 16 kilo.
 

Rady pro maminku

Konec tohoto týdne je termínem nástupu na mateřskou dovolenou (6 týdnů před porodem). Už byste měla mít zařízené všechny formality spojené s nástupem na MD. Podklady k zařízení mateřské dovolené jste již určitě dostala od vašeho lékaře a vyplněné odnesla do sociální pojišťovny, resp. odevzdala svému zaměstnavateli. Jste pod stalým dohledem v poradně, kontrolují vám krevní tlak, moč a stav otoků nohou a kloubů. V případě, že ultrazvuk ve 30. týdnu vykazoval nějaké odchylky od normy, dělá se kontrolní vyšetření, zjišťuje se množství plodové vody a krve protékající pupečníkem. Může se také stát, že lékař zjistí, že plod nepřibírá na váze tak, jak by měl. V tomto případě následují častější kontroly, případně hospitalizace, a pokud se zjistí, že placenta téměř nefunguje, je v zájmu plodu těhotenství ukončit dříve.
Stále trvá nebezpečí preeklampsie. Jejími příznaky jsou zvýšený krevní tlak, otoky, bílkovina v moči. Otoky nohou a rukou jsou v tomto období již velmi běžné, ale nemusí být příznakem gestózy. Posoudit to ale musí lékař.

Čti celý článek
gabri80
22. srp 2010
:hearts: :hearts: 50 dní do konce těhu :hearts: :hearts:
Zobraz celou zprávu
gabri80
17. srp 2010

33. týden těhotenství 

Změny vašeho těla
V 33. týdnu těhotenství vaše tělo stále prochází změnami. Jak se vaše miminko zvětšuje, vy si můžete začít všímat dalších změn. Před tím pro vás těhotenství bylo jakousi exkurzí, kdy jste poznávala, jak se vaše tělo mění, nyní již řešíte jiné problémy, jak pohodlně sedět, jak pohodlně spát apod.

Vaše děťátko
V tomto období vaše dítě váží něco přes 1,8 kg a měří více jak 41 cm. Jeho kosti nejsou zatím spojeny k sobě, aby dovolily děťátku bez velkých komplikací hladce projít rodidly. Hlavička děťátka také ještě není pevně spojena. A ještě po narození nebude.

Tipy pro vás

Již se blíží váš termín porodu a vy nedočkavě čekáte, až se vaše dítě narodí. Vaše bříško už je velké a stává se pro vás  někdy obtíží. Máte už menší problémy se sezením, chozením do schodů či jen se zavázáním tkaničky u boty. Občas máte pocit, že jste těhotná věčně a nejraději byste porodila hned. Snažte se proto odreagovat, běžte s partnerem na kratší procházku, vezměte si knížku, nebo se začněte pomalinku připravovat na porod.

***************************************************************************************************************

33. týden těhotenství

Miminko teď váží kolem 1,9 kg a na délka má 44 cm.
Ve věku 33. týdnů je imunitní systém Vašeho miminka podstatně odolnější. Až do doby, kdy se za nějaký měsíc narodí, budou 2/3 jeho imunitního systému spočívat v bříšku (vlastně o malinko níže). Kůži má již podstatně silnější a mnohem méně vrásčitou. Pravidelně se pohybuje, takže pokud cítíte méně než 10 pohybů za 2 hodiny.
Na hlavičce miminka už mohou být docela husté vlásky.
Objevují se pravidelné dýchací pohyby. Plíce ještě nejsou plně vyvinuty. Kosti jsou plně vyvinuty, i když jsou ještě měkké.
Miminko dokáže uvnitř dělohy cítit, slyšet a vidět poměrně hodně. Může již mít vytvořený určitý denní rytmus, který zahrnuje hodně spánku (i když se to nezdá, protože máte pocit, že do vás akorát kope). Dokonce bychom u něj mohli rozlišit REM fázi spánku (rychlé pohyby očí).
Rychlost tepu jeho srdce se ustaluje na 120 – 160 úderech v minutě. Od cca 26. týdne spí a probouzí se v pravidelných intervalech. Když spí, má zavřené oči a poslední měsíc před porodem se mu dokonce zdají sny. Nikdo neví, o čem se dětem v bříšku zdá, když ještě nic neviděly, ale jejich reakce jsou od mračení, smíchu a pláče až po kopání. Děloha se zvětšila tak, že dosahuje až k žebrům. Jak se dítě polohuje hlavičkou dolů, můžete někdy cítit bolestivé kopnutí na novém místě – na hrudním koši, pod poprsím.
 

Co se děje ve vašem těle

Narůstají problémy se zvyšující se váhou. Nyní v osmém měsíci budete přibírat rychleji a poroste vám hlavně bříško, což výrazně změní vaše těžiště. Je to způsobeno hlavně tím, že děťátko rychle přibírá a zvětšuje se množství plodové vody. Můžete trpět otoky nohou, špatným snášením tepla, poruchami spánku a dýchavičností. Dýchavičnost je způsobena rostoucí dělohou, která tlačí na bránici a plíce budoucí maminky. Proto může být složité nadechnout se do břicha, což ovšem neznamená, že vy nebo miminko trpíte nedostatkem kyslíku. Dva až tři týdny před porodem dítě sestupuje hlouběji do pánve a dýchavičnost ustoupí. Mezi další komplikace mohou patřit hemeroidy, pálení žáhy, bolesti ve spodní části zad. Některé maminky mají v této době problémy s otoky. Zvláště otékají nohy (chodidla a kotníky) – které musí nést všechna ta kila navíc, dostávají zabrat. Pokud vám poslední trimestr vyjde navíc na léto – je to o to horší. Je to tím, že tělo v těhotenství zadržuje více vody. Řešením je více pít. Pokud se otok objeví i v obličeji, nebo vám otékají ruce, může jít o příznaky preeklampsie, která je velmi nebezpečná – zavolejte proto raději svému lékaři. Mnoho nastávajících matek špatně snáší teplo, pociťuje intenzivní pálení žáhy, bolesti zad v kříži, „těžké nohy“.

Nedoporučuje se zbytečně cestovat. Otřesy a vibrace mohou děložní sval dráždit a provokovat předčasný porod. Pokud nemáte nepříjemné pocity, nebo vám nehrozí předčasný porod nemusíte se bát ani pohlavního styku. Svoji aktivitu zaměřte postupně na přípravu domova, dokupte potřebné věci.

***************************************************************************************************************

33. týden těhotenství


V 33. týdnu těhotenství vaše tělo stále ještě prochází změnami. Bříško už je velké, a někdy se může stát i obtíží. Můžete mít problémy s chozením do schodů, sezením nebo nazouváním bot.

V 33. týdnu těhotenství váží dítě kolem 1,80 kg a měří asi 41,5 cm. Kosti jsou plně vyvinuty, ale jsou ještě měkké, aby dovolily děťátku hladce projít rodidly bez velkých komplikací. Hlavička ještě není také pevně spojena a ani po narození nebude. Na hlavičce už mohou být husté vlásky. Nehty na rukou jsou plně vytvořené, na nohou ještě nejsou tak dlouhé. Plíce jsou téměř vyvinuty a objevují se pravidelné dýchací pohyby, jak dítě trénuje dýchání v přípravě na porod. Plod už uvnitř dělohy dokáže slyšet, cítit a poměrně hodně vidět.


V této době mohou mít některé maminky problémy i s otoky, zvláště potom s otoky nohou. V těhotenství totiž tělo zadržuje více vody, proto je nutné více pít. Jestliže se však otok objeví i v obličeji, nebo vám začnou otékat i ruce, navštivte ihned svého lékaře, může se jednat o příznaky tzv. preeklamsie (vysoký krevní tlak), která je velice nebezpečná.

V tomto období pozdního těhotenství prochází žena nejen tělesnými změnami, ale především změnami emocí. Může občas trpět obavami, jestli se vypořádá se svými novými povinnostmi a situací, jestli se dítě narodí v pořádku, může trpět i živými sny. Všechny tyto pocity jsou zcela normální. Se svými pocity se svěřte partnerovi, přítelkyním, které již mají nějaké zkušenosti, s partnerem si naplánujte společné chvíle např. krátkou procházku, návštěvu oblíbené restaurace, jděte do divadla nebo do kina, přečtěte si pěknou knihu.

Většina miminek je už v tomto týdnu otočena hlavičkou dolů, což znamená větší tlak na močový měchýř. Paty dítěte jsou zaražené skoro až ve vašich plicích. Pokud tomu tak není, nevadí, dítě má ještě dost času stihnout se otočit.

***************************************************************************************************************

Před vámi je ještě 8 týdnů s bříškem. Během tohoto měsíce vás nejspíš váš gynekolog odešle k dalším návštěvám těhotenské poradny přímo do porodnice, kde jste se rozhodla rodit. Tam budete pravděpodobně docházet jednou za týden (záleží na vašem aktuálním stavu a na zvyklostech porodnice) až do porodu…

Mezi 6.-8. týdnem před předpokládaným termínem porodu vás lékař vypíše na mateřskou dovolenou.
Ty z vás, které ještě nebyly na ultrazvuku kolem 31.tt ho jistě absolvují co nevidět (někteří lékaři ho nyní dělají trochu později). Tam se opět zkontroluje, jestli miminko roste a vyvíjí se tak, jak by mělo, vyloučí se případné vývojové vady. Také se prohlédne poloha plodu, i když ta se ještě může změnit, a zkontroluje se množství plodové vody.

Co se děje s miminkem během 33. – 36. týdne těhotenství?
Pokožka miminka má růžovou až načervenalou barvu, je hebká. Sací a uchopovací reflex jsou velmi silné.
Pravděpodobně se miminko v tomto měsíci přetočí do polohy hlavičkou dolů a už tak zůstane – je to způsobeno zejména tím, že hlavička je v porovnání s tělíčkem těžší, a tak zapůsobí gravitace. Některá miminka ale můžou zůstat v jiné poloze (koncem pánevním nebo v poloze příčné). I když se miminko ještě nepřetočí, má na to stále dost a času a prostoru.
Ve 33.tt je v děloze největší množství plodové vody za celé těhotenství.
I když ostatní kosti jsou již tvrdé, lebeční kosti zůstávají neuzavřené kvůli snazšímu průchodu porodními cestami (částečně se překryjí přes sebe).
Miminko „dýchá“ plodovou vodu – tím si procvičuje plíce a podporuje tím produkci surfaktantu. Není to pro miminko nebezpečné, dokud dostává kyslík od matky.
Pokud čekáte chlapečka, sestoupí mu pravděpodobně právě v tomto týdnu varlata do šourku, i když někdy se tak může stát až po porodu.
Miminko dostává protilátky z krve matky.
V 35.tt má kompletně vyvinutý sluch, takže velmi dobře slyší, co mu říkáte.
Miminko nyní zabírá většinu místa v děloze a stále se drží nahoře, proto se vám nejspíš těžko dýchá. V nejbližších dnech ale začne sestupovat níž, takže se dýchání usnadní.
Většina dětí narozených ve 35. týdnu přežije bez vážnějších zdravotních problémů, miminko je totiž téměř připraveno na život mimo matčino tělo, ale stále se může objevit problém s dýcháním, protože plíce se ještě dovyvíjejí. S každým dalším dnem stráveným v děloze roste šance na samostatné dýchání miminka po porodu. Pokud se ale narodí dříve, než ve 37.tt, bude hospitalizováno na oddělení nedonošenců, kde mu bude věnována speciální péče.
Ve 36. týdnu by mělo miminko začít sestupovat do porodních cest.
Díky usazujícímu se tuku se miminku vytvářejí ďolíčky na kolenou a záhyby na krku a zápěstí.
Jeho dásně jsou velmi pevné.
Ve 36.tt má plně vyvinuté ledviny a jeho játra začínají produkovat odpadní látky.

Míry a váhy:

33.tt 43,7cm/1918g;

34.tt 45cm/2146g;

35.tt 46,2cm/2383g;

36.tt 47,4 (45cm)/2622g (2700g)

A co maminka?
Vaše tělo se pomalu připravuje na porod, můžete cítit poslíčky – nepravidelné kontrakce. Poslíčky spolehlivě poznáte podle toho, že interval mezi jednotlivými kontrakcemi se nezkracuje, naopak je velmi nepravidelný, intenzita nevzrůstá a když si dáte teplou koupel, tak ustanou, na rozdíl od porodních bolestí, které se většinou zesílí a zpravidelní.
Nejspíš si připadáte nešikovná s velkým bříškem, špatně v noci spíte, protože je obtížné najít pohodlnou polohu, možná máte popraskanou kůži na bříšku z toho, jak se napnula. Může vám také vyčnívat pupík ven. Stejně tak můžete pociťovat dříve zmiňované nepříjemnosti, jako jsou hemeroidy, křečové žíly a ostatní.
Můžete také cítit mravenčení nebo svrbění v prstech na rukách. Bývá to způsobeno špatným držením těla v těhotenství – váhový přírůstek na bříšku nás nutí dávat ramena víc dozadu a předsouvat hlavu. Pomáhá zvadnout ruku nad hlavu a krčit a natahovat prsty směrem vzhůru. Prevencí je samozřejmě správné držení těla – jak proti mravenčení v rukou, tak proti bolení zad.
Špatně se vám spí, protože obtížně hledáte polohu, ve které by se vám pohodlně leželo a zároveň dobře dýchalo.
Je na čase připravit si tašku do porodnice, nebo si aspoň sepsat, co si s sebou budete brát. Také je dobré do vámi vybrané porodnice vzít ke konzultaci porodní plán, pokud jej máte, abyste věděla, co je možné a co ne.
Ujistěte se, že máte vyprané a vyžehlené věci pro miminko, víte, kde je postýlka (tatínek může smontovat, až budete v porodnici, nebo ji můžete sestavit společně), kočárek, pár balíků plen pro začátek, abyste hned nemusela vyrazit na nákup.
Je dobré uvařit něco do zásoby do mrazáku, abyste měla hotové jídlo rychle při ruce, než si s miminkem na sebe trochu zvyknete.

Čti celý článek
gabri80
12. srp 2010
:hearts: :hearts: 60 dní do konce těhu :hearts: :hearts:
Zobraz celou zprávu
gabri80
10. srp 2010

Co budu potřebovat na koupání?

 


Vanička nebo kbelík


Co potřebuji dále:


- teploměr do vody
Před koupáním byste měli zkontrolovat, zda teplota vody vyhovuje miminku a koupání bude pro něj příjemné. Snažte se přesně kontrolovat teplotu, řiďte se radami pediatra.

- přebalovaní podložku
Podle vašich možností (finančních i prostorových) můžete děťátku pořídit i přebalovací pult. Pokud budete miminko koupat v koupelně a máte tam pračku, můžete přebalovací podložku umístit právě na ni.

- 2-4 dětské osušky
Vyberte ty, které se dají vyvářet.

- 4 žínky
V základní výbavě byste měli mít dvě žínky na hlavičku a obličej a dvě jinak barevné žínky na tělíčko. I žínky se vyvářejí.

- kartáč na vlásky
Při nákupu si přejeďte kartáčem po hřbetu ruky – měl by být jemný, protože pokožka hlavičky novorozence je velmi citlivá.

- dětské mýdlo
Vyberte nejlépe dětské tekuté mýdlo - můžete jej použít i místo šampónu.

- olej na suchou kůži (včetně hlavičky)
Vhodný je i olivový či slunečnicový olej z lékárny.

- hydratační krém pro miminka
Můžete používat místo oleje.

- dětský pudr

- krém na opruzeniny

- vatové tyčinky
Výborně se hodí k čištění pupíku, nosu i uší

- líh pro novorozence
Budete potřebovat na ošetření hojícího se pupíku, dá se zakoupit v lékárně

- sterilní čtverce
Taktéž k hojení pupíčku, zakoupíte v lékárnách.

- borovou vodu na čištění očí

- nůžky na stříhání nehtů
Postačí i ty z manikúry

- hračky do vody – ty se budou hodit později


Při nakupování kosmetiky budete určitě přemýšlet i nad značkou kosmetiky, která by pro vaše miminko byla tou nejlepší.
Před porodem bývá praktické (a maminkami potvrzené) zakoupit pouze základní kosmetiku (krém či pudr, dětské mýdlo, olejíček na tělíčko) a zbytek dokoupit později podle potřeby.

V porodnici vám určitě poradí, kterou kosmetiku používat. Sama uvidíte, jakou kosmetiku tu používají a pokud bude vyhovovat i vašemu miminku, můžete ji dokoupit a používat také.

Kosmetiku vybírejte obezřetně a nestyďte se poradit s ošetřujícím lékařem. Opruzeniny totiž dokážou pěkně potrápit nejen miminko, ale i maminku.

Ani při nakupování léků a lékařských potřeb není nutné spěchat. Vše konkrétní můžete koupit až po porodu, protože do té doby stejně nevíte, zda vše využijete. A navíc - miminko by mělo mít všechnu dětskou kosmetiku i lékařské potřeby nově zakoupené. Při nákupu si proto dobře všímejte data spotřeby.

Zdroj: http://www.babyweb.cz/Clanky/a623-Co-budu-potrebovat-na-koupani.aspx

Čti celý článek
gabri80
10. srp 2010

Koupání miminka ve kbelíku

 

 
1. Uchopte svlečené miminko do pozice klubíčko.

 

 
2. Dejte děťátko pomalu do kbelíku, nožičky skrčte.

 

 
3. Jakmile spočine děťátko v klubíčku na dně kyblíku, podepřete jemně hlavičku.

 

 
4. Držení hlavičky ve kbelíku.

 

 
5. Při vyndání dítěte z kbelíku jej uchopte mezi nožičkami a za krkem. Děťátko držte pevně, po koupání je jeho pokožka velmi
kluzká.

 

 
6. Po dokončení koupání ve kbelíku miminko ihned osušte a oblékněte.
Zdroj:  http://www.babyweb.cz/Clanky/a4078-Koupani-miminka-ve-kbeliku.aspx
Čti celý článek
gabri80
10. srp 2010

Miminko -  Koupání a každodenní hygiena

Jak často a kdy miminko koupat? Názory odborníků se různí: někdo doporučuje koupat denně, aby se u miminka vytvořily ty správné návyky, jiní tvrdí, že stačí jednou za 2–3 dny. Každopádně pokud se rozhodnete nekoupat každý den, měli byste miminku omýt alespoň obličej, zadeček a pohlavní orgány. Čas pro koupání vyberte tak, aby byl vhodný jak pro dítě, tak pro vás. Udělejte z koupání rituál – koupejte dítě vždy v pravidelnou hodinu, aby si začalo zvykat na určitý režim. Dítě koupejte vždy před jídlem, ale pozor, aby vám zase ve vaničce už neplakalo hlady.

I. Koupání v dětské vaničce

Pomůcky

Dětská vanička, lehátko, popř. síťka na koupání, teploměr do vody, přebalovací podložka, žínka, buničinové čtverečky, osuška (tetra), hřebínek a kartáček, kosmetické přípravky: olej/pěna do koupele, olej/mléko po koupeli, mastička/pasta na opruzeniny 

Příprava na koupání

 1. Pro koupání zvolte vyhřátou místnost bez průvanu s teplotou 24–26 C.
 2. Do vaničky nalijte studenou vodu, pak přidávejte teplou a promíchejte.
 3. Teplotu vody vyzkoušejte loktem nebo raději použijte teploměr do vody, teplota vody by měla být  37–37,5 °C.
 4. Vody by mělo být tolik, aby v ní dítě mělo ponořený hrudníček a nebyla mu zima (do 2/3 vaničky).
 5. Můžete přidat pár kapek koupelové pěny určené pro kojence (mýdlo není pro citlivou dětskou pokožku ke každodenní hygieně vhodné).
 6. Na přebalovací podložku rozprostřete osušku.
 7. Připravte si mističku s převařenou vodou (případně borovou vodu) na vytření očí.
 8. Všechny další potřebné věci (kosmetické přípravky, čistou plenu, oblečení atd.) si připravte tak, abyste je měli po ruce a nemuseli od svlečeného miminka odbíhat.

Postup při koupání

 1. Dítě vysvlékněte, je-li potřeba, otřete mu zadeček.
 2. Miminko uchopte levou rukou pod hlavičkou (hlava by měla spočívat na ohybu zápěstí), držte je pevně za vzdálenější ramínko a horní část paže, pravou rukou pak podložte zadeček a stehno.
 3. Pomalu miminko nořte do vody, od chodidel po hrudník, nechte ho vodě pomalu přivykat.
 4. Pokud nemáte ve vaničce síťku nebo lehátko, držte miminko levou rukou pod hlavičkou a ručičkou, aby nemohlo vyklouznout, pravou rukou jej omývejte.
 5. Pokud se bojí a rozhazuje ručičkami, položte mu na hrudník žínku, které se může držet.
 6. Mýt ho začínejte u hlavičky, postupujte směrem dolů, až nakonec umyjte zadeček. Velkou pozornost věnujte kožním záhybům pod bradou, v podpaží, pod kolínky a také tříslům, genitáliím a zadečku.
 7. Na dítě se usmívejte, neustále na něj mluvte, podporujte ho v cákání a dovádění.
 8. Novorozenci stačí být ve vodě jen 2–3 minuty, postupně můžete dobu koupele prodlužovat.
 9. Po umytí miminko zase pevně uchopte a opatrně ho přeneste na osušku.

Péče po koupeli

 1. Dítě zabalte do osušky a pečlivě ho vysušte, osušku jen tiskněte k tělu, netřete ho, to by miminko bolelo. Zvláštní pozornost věnujte opět kožním záhybům na krčku, za ušima, v podpaží, loketních jamkách, na zadečku, nohou, mezi prsty…
 2. Novorozencům ošetřete buničinovým čtverečkem namočeným v lihu zbytek pupečního pahýlu (minimálně do 10. dne po porodu).
 3. Miminko můžete natřít speciálním dětským olejíčkem nebo mlékem, ovšem ne v kožních záhybech, aby se kůže nezapařila.
 4. Zadeček natřete mastičkou/pastou stejně jako po každém přebalování, dejte miminku čistou plenku a oblečte ho.
 5. Pokud je to potřeba, vyčistěte miminku nos a uši (ty jen zkraje) pomocí kornoutků z buničinových čtverečků nebo vatovými tyčinkami (starším kojencům).
 6. Buničinovými čtverečky namočenými v převařené vodě vytřete miminku ospalky z očí (na každé oko vždy nový čtvereček).
 7. Učešte miminku vlásky dětským hřebínkem. Pokud má na hlavičce mazové stroupky, vetřete mu do vlasů dětský olejíček a kartáčkem vlásky vyčešte.

II. Koupání ve velké vaně

Pokud má vaše dítě rádo vodu, můžete ke koupání ve velké vaně přejít již ve věku asi čtyř až pěti týdnů, jestliže se ale vašemu dítěti koupání nelíbí, s touto změnou nespěchejte a koupejte je v dětské vaničce, dokud z ní opravdu nevyroste.

 Pomůcky

Podložka nebo sedátko do vany, teploměr do vody, houba nebo žínka, hračky do vody (pro větší dítě), přebalovací podložka, buničinové čtverečky, osuška, hřebínek, kosmetické přípravky: olej/pěna do koupele, olej/mléko po koupeli, mastička/pasta na opruzeniny

Příprava na koupání

 1. Na dno vany položte protiskluzovou podložku.
 2. Napusťte do vany přiměřené množství vody o teplotě ca 35 °C.  Teplotu vody vyzkoušejte loktem nebo použijte teploměr do vody.
 3. Zahřívá-li se kohoutek, omotejte jej žínkou, aby se o něj dítě nemohlo spálit.
 4. Na přebalovací podložku rozprostřete osušku.
 5. Všechny potřebné věci (kosmetické přípravky, čistou plenu, oblečení atd.) si připravte tak, abyste je měli po ruce.

Postup při koupání

 1. Položte dítě do vany na gumovou podložku. Podpírejte hlavičku a ramena tak, aby nemělo vodu v uších.
 2. K vaně si klekněte, budete tak moci dítě bezpečněji držet.
 3. Omyjte dítěti obličej čistou vodou, pak do vody přidejte koupelovou emulzi určenou pro kojence.
 4. Celé dítě umyjte odshora dolů, naposledy zadeček.
 5. Na dítě se usmívejte, neustále na něj mluvte, podporujte ho v cákání a dovádění. Když je dítě starší a dokáže již ve vaně sedět, dejte mu do vody hračky.
 6. Chytněte dítě v podpaží, opatrně jej zdvihněte a přemístěte na přebalovací podložku.

Bezpečnost

 1. Nikdy nenechávejte malé dítě ve vaně samotné, nevzdalujte se ani na okamžik, ani na malou vzdálenost.
 2. Mějte stále připravenou ruku, kterou je můžete zachytit, kdyby sklouzlo.
 3. Nikdy nepřidávejte do vany horkou vodu, když už tam dítě je.

III. Mytí vlasů

Zhruba do tří měsíců stačí mýt vlásky obyčejnou čistou vodou, popř. vodou s koupelovou emulzí, pak už můžete používat dětský šampon. Mytí vlasů se doporučuje asi jednou týdně, novorozencům byste je ale měli vždy při koupání namočit, aby se rychleji miminko zbavilo strupů.

Postup při mytí vlasů

 1. Vlasy namočte.
 2. Vysuňte ruku, kterou podpíráte hlavičku, a nalijte si do dlaně trochu šamponu.
 3. Podepřete hlavičku volnou rukou a naneste šampon na vlasy.
 4. Znovu si vyměňte ruce, hlavičku dítěti nakloňte dozadu a šampon z vlasů vypláchněte tak, aby se mu nedostal do očí.

IV. Stříhání nehtů

 • používejte speciální kojenecké nůžky s oblými hroty, z důvodu rizika infekce by miminko mělo mít nůžtičky svoje vlastní
 • kojenci stříhejte nehtíky, když spí, nebo si ho posaďte na klín
 • nehty na rukou stříhejte podle tvaru špiček prstů, na nohou rovně, aby postranní konce nezarůstaly do kůže

V. Co dělat, když dítě nemá rádo vodu

 1. Zkuste se v dostatečně teplé vodě koupat společně s dítětem.
 2. Netrvejte urputně na každodenní koupeli, můžete tím u dítěte způsobit ještě silnější a trvalejší odpor k vodě – často stačí dítě jen omýt houbičkou.
 3. Na vodu a koupání ho přivykejte postupně. Hrajte si s ním zpočátku jen v malém plastovém umyvadle, které položte v koupelně na zem a naplňte teplou vodou. Využijte nejrůznějších kelímků, lžiček, hraček do vody atd. 
Čti celý článek
Strana
z 3
Předchozí Strana
z 3
Další