OTOPLASTIKA - operace odstátých uší.
Maminky prosím poraďte - měla jste některá operované dítě v Praze? Poradíte nám prosím kliniku, na kterou se můžeme obrátit? Byli jsme ve FN Královské Vinohrady, moc jsme se nedozvěděli, jen to, že operují pouze v lokálce - to by dcera nedala (ostatně ani já ne). Ráda bych ji nechala operovat s analgosedací (prý mírnější forma celkové narkózy). Budu ráda, když se podělíte o svoje zkušenosti. Dcera má 8 let, je dost citlivá, proto jsme lokální znecitlivění zavrhli. Potřebujeme upravit pouze jedno ucho. Předem moc děkuji všem za cenné rady 🙂
Holky nemate nekdo tip na zajimavou akci v Praze a okoli na zitrek? Mam sice ted po operaci berle, ale mame tu navstevu z ciziny a radi by jsme odpoledne podnikli nejaky zajimavy vylet nejlip nekam za zabavou? Dekuji predem za vase tipy..
Nenajde se tu maminka, ktera zije v ZAHRANICI a jezdi tam nakupovat do IKEA? Prosím prosim...
Být teď těhotná, tak si to rovnou objednám 🙂 http://www.nakupvakci.cz/cs/knizka-pro-vase-mim...
Potíže a nemoci u novorozenců
Opruzení zadečku
K opruzení zadečku dochází působením zbytků stolice na kůži v teplém prostředí pod plenkami. Kůže zarudne, svědí a bolí.
Abyste zabránili opruzení, pečujte důsledně o zadeček svého děťátka. Nenechávejte ho dlouho v mokrých plenách, po každé stoličce omyjte jemně, ale pečlivě zadeček, a ošetřete ho mastí proti opruzeninám.
K očistění zadečku zejména na cestách se hodí textilní ubrousky
Nadýmání
Nadýmání trápí každého novorozence a malého kojence. Břišní stěna dítěte je slabá a dítě se neumí plynů ve střevě zbavit. Plně kojené dítě snad částečně ano – v závislosti na stravě matky.
Co je možné proti nadýmání vyjma úpravy matčina jídelníčku udělat?
Vyzkoušejte masáže bříška, přikládání teplé pleny na bříško, uvolnění větrů rektální rourkou nebo v krajním případě medikamentózní léčbu podle rady lékaře. Od osvědčené rady našich babiček – podávání lžičky kmínového nebo fenyklového odvaru dítěti před kojením je upuštěno, čaj může pít matka.
Rýma a kašel
Ukolébavky pro nejmenší
Halí,belí,koně v zelí
a hříbátka v petrželi,
a kravěnky,jak panenky,
šly se koupat do voděnky.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Dětský očkovací kalendář
Dětský očkovací kalendář je dán v ČR legislativou. Obsahuje přehled očkování a přeočkování proti infekčním chorobám, jenž by mělo každé dítě absolvovat.
39. týden těhotenství
Změny vašeho těla
Vaše tělo v 39. týdnu těhotenství má již typický těhotenský tvar. Máte zvětšená prsa a zakulacený nebo oteklý obličej. Již se vám mohly objevit pajizévky, jak se vám zvětšilo bříško a vy jste v dalších částech těla přibrala.
Vaše děťátko
Mozek novorozence v tomto období obklopují „ploché“ kosti, které nejsou ještě srostlé. Tyto kosti dětské lebky jsou měkké a mohou přes sebe vzájemně klouzat, což usnadní hlavičce průchod porodními cestami a pochvou. Vaše dítě má na temeni hlavy mezi kostmi několik vazivových plátků, které pomáhají kosti držet pohromadě. Ty zůstávají měkké do několika měsíců po porodu.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
– veškeré orgány u dítěte už fungují
Co je třeba zařídit po porodu ?!
Na co nesmíte zapomenout
A ještě něco navíc
Porodnice Apolinář - Ambulance pro těhotné
Staniční porodní asistentka: Hájková Miroslava
Tel: 224 967 401 (403)
Denně: 8.15-12.00/12.30-15.00
Ambulance II. - vyšetřovna
Porodnice Apolinář, odd. šestinedělí
Vedoucí lékař: Prof. MUDr. Zdeněk Hájek,DrSc.
Staniční porodní asistentka: Anna Zachrlová
Tel.: 224 967 141
Návštěvní hodiny: denně 13.00-19.00 (možno na pokojích)
Nadstandartní pokoje (nové ceny platné od 25. 5. 2007):
Jednolůžkový nadstandard: 1000,- Kč za noc
Dvoulůžkový nadstandard: 700,- Kč za noc
***********************************************************************
Vedoucí lékař: MUDr. Koleška Tomáš
Staniční porodní asistentka: Regina Ondráčková
Tel.: 224 967 505
Návštěvní hodiny: denně 13.00-19.00 (na chodbě)
Chodba šestinedělí
Porodnice Apolinář - Porodní sál č.2
Porodní sál 2
Vedoucí lékař: as. MUDr. Kratochvíl Bedřich, CSc.
Staniční porodní asistentka: Síbková Zorka
Zástupkyně staniční porodní asistentky: Vágnerová Hana
Tel: 224 967 420
Tatínek či jiná blízká osoba u porodu - 500,-Kč
Pracovna porodních asistentek
Lůžko u masážní vany
Pokoj s masážní vanou pro první dobu porodní
s možností aromaterapie
Kuchyňka
Porodnice Apolinář - Porodní sál č.1
Porodní sál 1
Vedoucí lékař: as. MUDr. Krejčí Vratislav
Staniční porodní asistentka: Síbková Zorka
Zástupkyně staniční porodní asistentky: Vágnerová Hana
Tel.: 224 967 400
Tatínek či jiná blízká osoba u porodu - 500,-Kč
Pracovna lékařů a porodních asistentek
Čekatelský pokoj
Příjem na porodní sál
Koupelna, WC
PORODNICE Apolinář, Praha 2
MAMINKA
Všechny doklady (viz "Porod/Doklady")
K porodu:
Pro další pobyt:
♥ ♥ 20 dní do konce těhu ♥ ♥
38. týden těhotenství
V 38. týdnu těhotenství můžete trpět otoky nohou a kotníků, což je v tomto období normální. Pokud byste však na sobě zpozorovala nadměrné nebo náhlé otoky nohou, obličeje či rukou, volejte co nejdříve svému lékaři, aby vás vyšetřil. Informujte ho i o jiných podezřelých problémech.
Vaše děťátko
V tomto týdnu vaše děťátko váží kolem 2,5 až 3,5 kg a měří kolem 45cm. Jeho uchopení je již velmi silné, sama se o jeho síle přesvědčíte, až ho budete mít po porodu u sebe. Organismus vašeho děťátka je již zcela vyvinut a je schopné nyní žít mimo dělohu.
Pokud by jste chtěla vědět, jakou barvu očí vaše dítě bude mít, budete si muset počkat skoro dalších 9 měsíců. Jelikož děti po narození mívají většinou barvu očí modrou a až postupem času se jejich barva mění na zelenou, hnědou nebo šedou.
Tipy pro vás
Pokud jste ještě nezačala s přípravou na poporodní péči, nyní je nejvhodnější čas. Ve 38. týdnu těhotenství nebudete už moct vykonávat tolik aktivit a jedinou vaší starostí bude, jak přežít těch pár týdnů do porodu. Informujte se více o poporodní péči se svým lékařem, porodní asistentkou či laktačním poradcem.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
– žena začíná cítit poslíčky
37. týden těhotenství
Porod se přibližuje a nastávající maminky se v tomto období cítí většinou velmi neohrabané. Je jim rovněž neustále horko. Tělo se totiž musí vyrovnat s nezvyklou zátěží, a živit nejen sebe, ale také plod uvnitř. Proto tělem koluje více živin a musí tak spalovat i více kalorií.
Dítě už kolem sebe má velmi málo místa, proto sebou víc hází a kope. V posledním měsíci těhotenství, přibere plod nejvíce za celé svoje období nitroděložního vývoje.
V 37. týdnu těhotenství měří plod asi 49 cm a váží kolem 3,0 kg. Některá miminka již mají vlásky dlouhé až kolem 2-4 cm. Dále mají vyvinuté i obočí, obličej se pěkně zaobluje, dítě má na očích i řasy, fungují mu i mazové žlázky. Během tohoto týdne se miminku zpevní také chrupavky, uši se mu pak mírně odchlípí od hlavičky. Miminko už umí křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu. Reaguje také na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má vyvinutou chuť. Jestliže je plod chlapeček, měl by už mít sestouplá varlata v šourku.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
11.9.2010 - "9. měsíc" :o)
♥ ♥ 30 dní do konce těhu ♥ ♥
KOJENÍ
Co tedy jíst?
Především dostatek ovoce a zeleniny, ideální jsou jablka, hroznové víno, broskve, meloun, rybíz a třešně. Ze zeleniny můžete vesele konzumovat špenát, ledový salát, patisony, lilek, cuketu, pórek, mrkev, ředkvičky, zelené fazolky. Maso vaše tělo ale potřebuje také – jezte především kuřecí, králičí a telecí maso. Z mléčných výrobků je vhodné jíst jogurty, kefíry, jogurtové nápoje, sýry (ne víc než 40% tuku a ne plísňové), rostlinné máslo. Z pečiva jezte to celozrnné, rýžové chlebíčky nebo kukuřičné. Jako přílohu k jídlu volte brambory, rýži, těstoviny a luštěniny (ale jen ty, které nenadýmají a připravené podle návodu). Pijte nesycené minerálky, ovocné čaje a ředěné džusy (kromě citrusových).
A co nejíst?
Při kojení je nevhodné jíst čerstvé jahody, exotické ovoce, pistácie, arašídy a kešu (způsobují alergické reakce), citrusy. Ze zeleniny není vhodná paprika, okurka, zelí, kukuřice (mohou způsobit koliku u miminka), petržel a celer v syrovém stavu. Z masa nejezte mořské ryby (i ty alergizují). Rozhodně při kojení vynechejte uzeniny (slaninu, párky, salámy), mají příliš soli. Nejezte raději výrobky z bílé mouky a kynutého těsta (i to způsobuje koliky). Sladkosti také omezte, vhodné není kakao, čokoláda, tatranky (způsobují alergie a zácpu u dětí). Voda s bublinkami není vhodná, stejně tak čaj s teinem (černý čaj), způsobují nespavost u miminek. A stoprocentní džusy také nejsou vhodné, protože v koncentrovaném stavu způsobují alergie a koliky.
V omezeném množství:
Občas si ale můžete dopřát hrušky, švestky, banány či borůvky (raději v kompotu), květák a brokolici jezte jen růžičky, česnek a cibuli nejezte v syrovém stavu a nejezte ani čerstvá rajčata. Fazole, hrách, soja, čočka – mohou způsobit koliku u kojence, ale když si je správně upravíte, klidně si je dopřejte (Dvakrát je převařte a přes noc je nechte nabobtnat. Slijte vodu, dejte čerstvou a nechte 10 minut převařit ve vroucí vodě, pak opět slijete, napustíte čerstvou a v této vodě vaříte doměkka). V omezeném množství můžete konzumovat drůbeží nízkotučnou šunku, vepřové a hovězí i sladkovodní ryby. Kravské mléko – konzumaci omezte na minimum, může způsobit alergii u kojence a vajíčka si dopřejte maximálně 2 týdně natvrdo uvařená.
KOJENÍ - Co nejíst při kojení (nadýmání a alergie)
Strava maminky při kojení by měla být pestrá a vyvážená, zároveň by neměla obsahovat potraviny, které mohou vyvolat nadýmání nebo alergie.
Pažitka, pórek, cibule, česnek – jejich aroma může přecházet do mléka a některým dětem může vadit.
Brokolice, kedlubna, ředkvičky, květák, zelí a kapusta.
Zelený hrášek, červená čočka, sója, ostatní luštěniny - nadýmavost luštěnin lze podstatně snížit jejich předklíčením (rozloží se nadýmavé látky) a použitím koření (např. majoránka, saturejka, yzop) při vaření.
Čerstvé pečivo a výrobky obsahující kvasnice.
Vody a minerálky sycené CO2
Přemíra cukru a sladkostí
Velké množství nekysaného kravského mléka – více než čtvrt litru nadýmá. Jinou záležitostí jsou sýry, jogurty a zakysané mléčné výrobky – jejich spotřebu je vhodné zvýšit, především pro vyšší obsah využitelného vápníku.
citrusy, kiwi, tropické ovoce,
jahody a drobné kyselé ovoce (rybíz, angrešt, ostružiny),
rajčata a papriky, zejména tepelně neupravené,
mandle, ořechy, pistácie, arašídy, zejména u maminek alergiček.
INFO
PRS NENÍ ZÁSOBÁRNOU MLÉKA, ALE PŘÍMO VÝROBCEM MLÉKA.
PŘEVÁŽNÁ ČÁST MLÉKA, KTERÉ DÍTĚ PŘI KOJENÍ VYPIJE SE TVOŘÍ JAKO ODPOVEĎ NA JEHO SÁNÍ BĚHEM KOJENÍ
36. týden těhotenství
Změny vašeho těla
V tomto období, jak vaše děťátko zabírá hodně místa ve vašem bříšku, můžete mít potíže s přijímáním větších porcí jídla. Jezte proto během dne menší porce, avšak častěji. Na druhé straně se vám však zlepší pálení žáhy a bude se vám lépe dýchat, jak vaše dítě více klesne k pánvi. Toto „odlehčení“ většinou nastává pár týdnů před porodem, pokud se jedná o vaše první dítě.
Vaše děťátko
V 36. týdnu vaše dítě váží už téměř 2,7 kg a měří něco kolem 48cm. Jeho tělo, které bylo pokryto jemnými chloupky a tzv. mázkem vernixem, se pomalinku této ochrany zbavuje. Tato ochrana ho chránila před plodovou vodou, ve které byl po devět měsíců ponořen.
Vaše děťátko by mělo být nyní v poloze hlavou dolů.
Tipy pro vás
Termín vašeho porodu se blíží. Nemějte z ničeho strach a pomalinku se už připravujte na cestu do porodnice. Nezapomeňte si důležité věci, které musíte mít s sebou do nemocnice. Nejlépe je už mít připravenou tašku, abyste v případě prvních známek porodu mohla bez problémů vyrazit do porodnice.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Vaše miminko je den ode dne baculatější, každý týden přibere v této finální fázi celých 250 gramů. Pokud to je Vaše první miminko, může být již v poloze hlavou dolů, připravené na porod – jestli však cítíte, jak se ve Vás ještě převaluje, je to naprosto normální. Měří teď kolem 45 cm a váží 2500-2700 gramů, moc místa mu tam dole už nezbývá!
♥ ♥ 40 dní do konce těhu ♥ ♥
35. týden těhotenství
Délka plodu (od hlavy k zadečku): 32cm
Hmotnost: 2,5 kg
Co je již u plodu vyvinuto
Jsou již méně viditelné cévy na pokožce vašeho dítěte. Pokožka je také v tomto období těhotenství méně průsvitná a zabarvuje se do růžova. Pravidelně se otvírají a zavírají oči, dítě je také schopno vnímat tmu a světlo přes břišní stěnu. Díky plně vyvinutým končetinám (včetně nervových zakončení) může vaše dítě již koordinovat své pohyby. Dochází ke zpomalení růstu dítěte.
Vnitřní orgány plodu
34. týden těhotenství
Změny vašeho těla
V tomto týdnu na vás možná znovu padla únava, i když ne taková, jako v prvních týdnech těhotenství. Díky fyzické námaze a neklidným nocím způsobeným častým chozením na záchod, převracením a otáčením v posteli, pro větší pohodlí, není divu, že se cítíte vyčerpaná.
Vaše děťátko
Ve 34. týdnu těhotenství vaše dítě váží kolem 2 kg a měří zhruba 45cm. Jeho pokožka je již pokryta tukovou vrstvou, která mu pomůže regulovat tělesnou teplotu. Centrální systém a plíce vašeho děťátka již dozrávají. Tudíž pokud se vaše miminko narodí mezi 34 a 37 týdnem těhotenství, nemělo by mít většinou žádné zdravotní problémy. Po porodu musí však zůstat nějaký čas v inkubátoru.
Tipy pro vás
Nyní byste měla zpomalit a dopřát si co nejvíce pohodlí. Pokud delší dobu ležíte či sedíte, nevstávejte příliš rychle, aby se vám nezatočila hlava a vy jste neomdlela. Šetřete síly a nepřepínejte se. Zpravidla od počátku 6.týdne před porodem začíná mateřská dovolená, nejdříve však 8. týdnů před očekávaným dnem porodu. Na mateřskou však můžete nastoupit i později než 6. týdnů před porodem, pokud vám to váš stav dovolí.
**************************************************************************************************************
Co se odehrává ve vašem těle v 34. týdnu těhotenství?
Co se děje s matkou:
♥ ♥ 50 dní do konce těhu ♥ ♥
33. týden těhotenství
Změny vašeho těla
V 33. týdnu těhotenství vaše tělo stále prochází změnami. Jak se vaše miminko zvětšuje, vy si můžete začít všímat dalších změn. Před tím pro vás těhotenství bylo jakousi exkurzí, kdy jste poznávala, jak se vaše tělo mění, nyní již řešíte jiné problémy, jak pohodlně sedět, jak pohodlně spát apod.
Vaše děťátko
V tomto období vaše dítě váží něco přes 1,8 kg a měří více jak 41 cm. Jeho kosti nejsou zatím spojeny k sobě, aby dovolily děťátku bez velkých komplikací hladce projít rodidly. Hlavička děťátka také ještě není pevně spojena. A ještě po narození nebude.
Tipy pro vás
Již se blíží váš termín porodu a vy nedočkavě čekáte, až se vaše dítě narodí. Vaše bříško už je velké a stává se pro vás někdy obtíží. Máte už menší problémy se sezením, chozením do schodů či jen se zavázáním tkaničky u boty. Občas máte pocit, že jste těhotná věčně a nejraději byste porodila hned. Snažte se proto odreagovat, běžte s partnerem na kratší procházku, vezměte si knížku, nebo se začněte pomalinku připravovat na porod.
***************************************************************************************************************
Miminko teď váží kolem 1,9 kg a na délka má 44 cm.
Ve věku 33. týdnů je imunitní systém Vašeho miminka podstatně odolnější. Až do doby, kdy se za nějaký měsíc narodí, budou 2/3 jeho imunitního systému spočívat v bříšku (vlastně o malinko níže). Kůži má již podstatně silnější a mnohem méně vrásčitou. Pravidelně se pohybuje, takže pokud cítíte méně než 10 pohybů za 2 hodiny.
Na hlavičce miminka už mohou být docela husté vlásky.
Objevují se pravidelné dýchací pohyby. Plíce ještě nejsou plně vyvinuty. Kosti jsou plně vyvinuty, i když jsou ještě měkké.
Miminko dokáže uvnitř dělohy cítit, slyšet a vidět poměrně hodně. Může již mít vytvořený určitý denní rytmus, který zahrnuje hodně spánku (i když se to nezdá, protože máte pocit, že do vás akorát kope). Dokonce bychom u něj mohli rozlišit REM fázi spánku (rychlé pohyby očí).
Rychlost tepu jeho srdce se ustaluje na 120 – 160 úderech v minutě. Od cca 26. týdne spí a probouzí se v pravidelných intervalech. Když spí, má zavřené oči a poslední měsíc před porodem se mu dokonce zdají sny. Nikdo neví, o čem se dětem v bříšku zdá, když ještě nic neviděly, ale jejich reakce jsou od mračení, smíchu a pláče až po kopání. Děloha se zvětšila tak, že dosahuje až k žebrům. Jak se dítě polohuje hlavičkou dolů, můžete někdy cítit bolestivé kopnutí na novém místě – na hrudním koši, pod poprsím.
Co se děje ve vašem těle
♥ ♥ 60 dní do konce těhu ♥ ♥
Miminko - Co budu potřebovat na koupání?
Vanička nebo kbelík
- teploměr do vody
Před koupáním byste měli zkontrolovat, zda teplota vody vyhovuje miminku a koupání bude pro něj příjemné. Snažte se přesně kontrolovat teplotu, řiďte se radami pediatra.
- přebalovaní podložku
Podle vašich možností (finančních i prostorových) můžete děťátku pořídit i přebalovací pult. Pokud budete miminko koupat v koupelně a máte tam pračku, můžete přebalovací podložku umístit právě na ni.
- 2-4 dětské osušky
Vyberte ty, které se dají vyvářet.
- 4 žínky
V základní výbavě byste měli mít dvě žínky na hlavičku a obličej a dvě jinak barevné žínky na tělíčko. I žínky se vyvářejí.
- kartáč na vlásky
Při nákupu si přejeďte kartáčem po hřbetu ruky – měl by být jemný, protože pokožka hlavičky novorozence je velmi citlivá.
- dětské mýdlo
Vyberte nejlépe dětské tekuté mýdlo - můžete jej použít i místo šampónu.
- olej na suchou kůži (včetně hlavičky)
Vhodný je i olivový či slunečnicový olej z lékárny.
- hydratační krém pro miminka
Můžete používat místo oleje.
- dětský pudr
- krém na opruzeniny
- vatové tyčinky
Výborně se hodí k čištění pupíku, nosu i uší
- líh pro novorozence
Budete potřebovat na ošetření hojícího se pupíku, dá se zakoupit v lékárně
- sterilní čtverce
Taktéž k hojení pupíčku, zakoupíte v lékárnách.
- borovou vodu na čištění očí
- nůžky na stříhání nehtů
Postačí i ty z manikúry
- hračky do vody – ty se budou hodit později
Při nakupování kosmetiky budete určitě přemýšlet i nad značkou kosmetiky, která by pro vaše miminko byla tou nejlepší.
Před porodem bývá praktické (a maminkami potvrzené) zakoupit pouze základní kosmetiku (krém či pudr, dětské mýdlo, olejíček na tělíčko) a zbytek dokoupit později podle potřeby.
V porodnici vám určitě poradí, kterou kosmetiku používat. Sama uvidíte, jakou kosmetiku tu používají a pokud bude vyhovovat i vašemu miminku, můžete ji dokoupit a používat také.
Kosmetiku vybírejte obezřetně a nestyďte se poradit s ošetřujícím lékařem. Opruzeniny totiž dokážou pěkně potrápit nejen miminko, ale i maminku.
Ani při nakupování léků a lékařských potřeb není nutné spěchat. Vše konkrétní můžete koupit až po porodu, protože do té doby stejně nevíte, zda vše využijete. A navíc - miminko by mělo mít všechnu dětskou kosmetiku i lékařské potřeby nově zakoupené. Při nákupu si proto dobře všímejte data spotřeby.
Zdroj: http://www.babyweb.cz/Clanky/a623-Co-budu-potrebovat-na-koupani.aspx
Miminko - Koupání miminka ve kbelíku (fotoalbum)
1. Uchopte svlečené miminko do pozice klubíčko.
2. Dejte děťátko pomalu do kbelíku, nožičky skrčte.
3. Jakmile spočine děťátko v klubíčku na dně kyblíku, podepřete jemně hlavičku.
4. Držení hlavičky ve kbelíku.