Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
gabri80
17. srp 2010

33. týden těhotenství

33. týden těhotenství 

Změny vašeho těla
V 33. týdnu těhotenství vaše tělo stále prochází změnami. Jak se vaše miminko zvětšuje, vy si můžete začít všímat dalších změn. Před tím pro vás těhotenství bylo jakousi exkurzí, kdy jste poznávala, jak se vaše tělo mění, nyní již řešíte jiné problémy, jak pohodlně sedět, jak pohodlně spát apod.
Vaše děťátko
V tomto období vaše dítě váží něco přes 1,8 kg a měří více jak 41 cm. Jeho kosti nejsou zatím spojeny k sobě, aby dovolily děťátku bez velkých komplikací hladce projít rodidly. Hlavička děťátka také ještě není pevně spojena. A ještě po narození nebude.
Tipy pro vás
Již se blíží váš termín porodu a vy nedočkavě čekáte, až se vaše dítě narodí. Vaše bříško už je velké a stává se pro vás  někdy obtíží. Máte už menší problémy se sezením, chozením do schodů či jen se zavázáním tkaničky u boty. Občas máte pocit, že jste těhotná věčně a nejraději byste porodila hned. Snažte se proto odreagovat, běžte s partnerem na kratší procházku, vezměte si knížku, nebo se začněte pomalinku připravovat na porod.

***************************************************************************************************************

33. týden těhotenství

Miminko teď váží kolem 1,9 kg a na délka má 44 cm.
Ve věku 33. týdnů je imunitní systém Vašeho miminka podstatně odolnější. Až do doby, kdy se za nějaký měsíc narodí, budou 2/3 jeho imunitního systému spočívat v bříšku (vlastně o malinko níže). Kůži má již podstatně silnější a mnohem méně vrásčitou. Pravidelně se pohybuje, takže pokud cítíte méně než 10 pohybů za 2 hodiny.
Na hlavičce miminka už mohou být docela husté vlásky.
Objevují se pravidelné dýchací pohyby. Plíce ještě nejsou plně vyvinuty. Kosti jsou plně vyvinuty, i když jsou ještě měkké.
Miminko dokáže uvnitř dělohy cítit, slyšet a vidět poměrně hodně. Může již mít vytvořený určitý denní rytmus, který zahrnuje hodně spánku (i když se to nezdá, protože máte pocit, že do vás akorát kope). Dokonce bychom u něj mohli rozlišit REM fázi spánku (rychlé pohyby očí).
Rychlost tepu jeho srdce se ustaluje na 120 – 160 úderech v minutě. Od cca 26. týdne spí a probouzí se v pravidelných intervalech. Když spí, má zavřené oči a poslední měsíc před porodem se mu dokonce zdají sny. Nikdo neví, o čem se dětem v bříšku zdá, když ještě nic neviděly, ale jejich reakce jsou od mračení, smíchu a pláče až po kopání. Děloha se zvětšila tak, že dosahuje až k žebrům. Jak se dítě polohuje hlavičkou dolů, můžete někdy cítit bolestivé kopnutí na novém místě – na hrudním koši, pod poprsím. 

Co se děje ve vašem těle

Narůstají problémy se zvyšující se váhou. Nyní v osmém měsíci budete přibírat rychleji a poroste vám hlavně bříško, což výrazně změní vaše těžiště. Je to způsobeno hlavně tím, že děťátko rychle přibírá a zvětšuje se množství plodové vody. Můžete trpět otoky nohou, špatným snášením tepla, poruchami spánku a dýchavičností. Dýchavičnost je způsobena rostoucí dělohou, která tlačí na bránici a plíce budoucí maminky. Proto může být složité nadechnout se do břicha, což ovšem neznamená, že vy nebo miminko trpíte nedostatkem kyslíku. Dva až tři týdny před porodem dítě sestupuje hlouběji do pánve a dýchavičnost ustoupí. Mezi další komplikace mohou patřit hemeroidy, pálení žáhy, bolesti ve spodní části zad. Některé maminky mají v této době problémy s otoky. Zvláště otékají nohy (chodidla a kotníky) – které musí nést všechna ta kila navíc, dostávají zabrat. Pokud vám poslední trimestr vyjde navíc na léto – je to o to horší. Je to tím, že tělo v těhotenství zadržuje více vody. Řešením je více pít. Pokud se otok objeví i v obličeji, nebo vám otékají ruce, může jít o příznaky preeklampsie, která je velmi nebezpečná – zavolejte proto raději svému lékaři. Mnoho nastávajících matek špatně snáší teplo, pociťuje intenzivní pálení žáhy, bolesti zad v kříži, „těžké nohy“.
Nedoporučuje se zbytečně cestovat. Otřesy a vibrace mohou děložní sval dráždit a provokovat předčasný porod. Pokud nemáte nepříjemné pocity, nebo vám nehrozí předčasný porod nemusíte se bát ani pohlavního styku. Svoji aktivitu zaměřte postupně na přípravu domova, dokupte potřebné věci.

***************************************************************************************************************

33. týden těhotenství

V 33. týdnu těhotenství vaše tělo stále ještě prochází změnami. Bříško už je velké, a někdy se může stát i obtíží. Můžete mít problémy s chozením do schodů, sezením nebo nazouváním bot.

V 33. týdnu těhotenství váží dítě kolem 1,80 kg a měří asi 41,5 cm. Kosti jsou plně vyvinuty, ale jsou ještě měkké, aby dovolily děťátku hladce projít rodidly bez velkých komplikací. Hlavička ještě není také pevně spojena a ani po narození nebude. Na hlavičce už mohou být husté vlásky. Nehty na rukou jsou plně vytvořené, na nohou ještě nejsou tak dlouhé. Plíce jsou téměř vyvinuty a objevují se pravidelné dýchací pohyby, jak dítě trénuje dýchání v přípravě na porod. Plod už uvnitř dělohy dokáže slyšet, cítit a poměrně hodně vidět.

V této době mohou mít některé maminky problémy i s otoky, zvláště potom s otoky nohou. V těhotenství totiž tělo zadržuje více vody, proto je nutné více pít. Jestliže se však otok objeví i v obličeji, nebo vám začnou otékat i ruce, navštivte ihned svého lékaře, může se jednat o příznaky tzv. preeklamsie (vysoký krevní tlak), která je velice nebezpečná.
V tomto období pozdního těhotenství prochází žena nejen tělesnými změnami, ale především změnami emocí. Může občas trpět obavami, jestli se vypořádá se svými novými povinnostmi a situací, jestli se dítě narodí v pořádku, může trpět i živými sny. Všechny tyto pocity jsou zcela normální. Se svými pocity se svěřte partnerovi, přítelkyním, které již mají nějaké zkušenosti, s partnerem si naplánujte společné chvíle např. krátkou procházku, návštěvu oblíbené restaurace, jděte do divadla nebo do kina, přečtěte si pěknou knihu.
Většina miminek je už v tomto týdnu otočena hlavičkou dolů, což znamená větší tlak na močový měchýř. Paty dítěte jsou zaražené skoro až ve vašich plicích. Pokud tomu tak není, nevadí, dítě má ještě dost času stihnout se otočit.

***************************************************************************************************************

Před vámi je ještě 8 týdnů s bříškem. Během tohoto měsíce vás nejspíš váš gynekolog odešle k dalším návštěvám těhotenské poradny přímo do porodnice, kde jste se rozhodla rodit. Tam budete pravděpodobně docházet jednou za týden (záleží na vašem aktuálním stavu a na zvyklostech porodnice) až do porodu…

Mezi 6.-8. týdnem před předpokládaným termínem porodu vás lékař vypíše na mateřskou dovolenou.
Ty z vás, které ještě nebyly na ultrazvuku kolem 31.tt ho jistě absolvují co nevidět (někteří lékaři ho nyní dělají trochu později). Tam se opět zkontroluje, jestli miminko roste a vyvíjí se tak, jak by mělo, vyloučí se případné vývojové vady. Také se prohlédne poloha plodu, i když ta se ještě může změnit, a zkontroluje se množství plodové vody.

Co se děje s miminkem během 33. – 36. týdne těhotenství?
Pokožka miminka má růžovou až načervenalou barvu, je hebká. Sací a uchopovací reflex jsou velmi silné.
Pravděpodobně se miminko v tomto měsíci přetočí do polohy hlavičkou dolů a už tak zůstane – je to způsobeno zejména tím, že hlavička je v porovnání s tělíčkem těžší, a tak zapůsobí gravitace. Některá miminka ale můžou zůstat v jiné poloze (koncem pánevním nebo v poloze příčné). I když se miminko ještě nepřetočí, má na to stále dost a času a prostoru.
Ve 33.tt je v děloze největší množství plodové vody za celé těhotenství.
I když ostatní kosti jsou již tvrdé, lebeční kosti zůstávají neuzavřené kvůli snazšímu průchodu porodními cestami (částečně se překryjí přes sebe).
Miminko „dýchá“ plodovou vodu – tím si procvičuje plíce a podporuje tím produkci surfaktantu. Není to pro miminko nebezpečné, dokud dostává kyslík od matky.
Pokud čekáte chlapečka, sestoupí mu pravděpodobně právě v tomto týdnu varlata do šourku, i když někdy se tak může stát až po porodu.
Miminko dostává protilátky z krve matky.
V 35.tt má kompletně vyvinutý sluch, takže velmi dobře slyší, co mu říkáte.
Miminko nyní zabírá většinu místa v děloze a stále se drží nahoře, proto se vám nejspíš těžko dýchá. V nejbližších dnech ale začne sestupovat níž, takže se dýchání usnadní.
Většina dětí narozených ve 35. týdnu přežije bez vážnějších zdravotních problémů, miminko je totiž téměř připraveno na život mimo matčino tělo, ale stále se může objevit problém s dýcháním, protože plíce se ještě dovyvíjejí. S každým dalším dnem stráveným v děloze roste šance na samostatné dýchání miminka po porodu. Pokud se ale narodí dříve, než ve 37.tt, bude hospitalizováno na oddělení nedonošenců, kde mu bude věnována speciální péče.
Ve 36. týdnu by mělo miminko začít sestupovat do porodních cest.
Díky usazujícímu se tuku se miminku vytvářejí ďolíčky na kolenou a záhyby na krku a zápěstí.
Jeho dásně jsou velmi pevné.
Ve 36.tt má plně vyvinuté ledviny a jeho játra začínají produkovat odpadní látky.

Míry a váhy:

33.tt 43,7cm/1918g;

34.tt 45cm/2146g;

35.tt 46,2cm/2383g;

36.tt 47,4 (45cm)/2622g (2700g)

A co maminka?
Vaše tělo se pomalu připravuje na porod, můžete cítit poslíčky – nepravidelné kontrakce. Poslíčky spolehlivě poznáte podle toho, že interval mezi jednotlivými kontrakcemi se nezkracuje, naopak je velmi nepravidelný, intenzita nevzrůstá a když si dáte teplou koupel, tak ustanou, na rozdíl od porodních bolestí, které se většinou zesílí a zpravidelní.
Nejspíš si připadáte nešikovná s velkým bříškem, špatně v noci spíte, protože je obtížné najít pohodlnou polohu, možná máte popraskanou kůži na bříšku z toho, jak se napnula. Může vám také vyčnívat pupík ven. Stejně tak můžete pociťovat dříve zmiňované nepříjemnosti, jako jsou hemeroidy, křečové žíly a ostatní.
Můžete také cítit mravenčení nebo svrbění v prstech na rukách. Bývá to způsobeno špatným držením těla v těhotenství – váhový přírůstek na bříšku nás nutí dávat ramena víc dozadu a předsouvat hlavu. Pomáhá zvadnout ruku nad hlavu a krčit a natahovat prsty směrem vzhůru. Prevencí je samozřejmě správné držení těla – jak proti mravenčení v rukou, tak proti bolení zad.
Špatně se vám spí, protože obtížně hledáte polohu, ve které by se vám pohodlně leželo a zároveň dobře dýchalo.
Je na čase připravit si tašku do porodnice, nebo si aspoň sepsat, co si s sebou budete brát. Také je dobré do vámi vybrané porodnice vzít ke konzultaci porodní plán, pokud jej máte, abyste věděla, co je možné a co ne.
Ujistěte se, že máte vyprané a vyžehlené věci pro miminko, víte, kde je postýlka (tatínek může smontovat, až budete v porodnici, nebo ji můžete sestavit společně), kočárek, pár balíků plen pro začátek, abyste hned nemusela vyrazit na nákup.
Je dobré uvařit něco do zásoby do mrazáku, abyste měla hotové jídlo rychle při ruce, než si s miminkem na sebe trochu zvyknete.