Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
gabri80
14. čer 2010

24. týden těhotenství

24. týden těhotenství

Vaše dítě získává v tomto období sílu a obratnost tím, jak se začne v děloze otáčet a pohybovat se. Zadeček dítěte se začíná zakulacovat jak se v něm ukládá tuk. Hlava dítěte má již menší poměr než tělo.

Délka plodu (od hlavy po zadeček): 21 cm

Hmotnost: 400-700 g

Co je již u plodu vyvinuto

Vaše dítě nemá už kůži průsvitnou díky uloženému podkožnímu tuku, ale jeho kůže je červená a je vidět krev v kapilárách.

V tomto období těhotenství je mnohem obratnější a silnější. Už reaguje na zvuky. Také už můžete plně vnímat jeho přítomnost, díky volnému pohybu, který mu umožňuje plodová voda, která je kolem něj utvořena (přibližně 500ml). Srdeční tep se zpomaluje a je už slyšet stetoskopem. V období 22. - 24. týdnů se začíná otevírat oční štěrbina. Začínají mu růst vlasy, řasy a obočí.

Vnitřní orgány plodu

Plíce nejsou ještě plně vyvinuty, ale všechny orgány už ano. Začíná se vyvíjet také cyklus bdění a spánku.

Od jakého věku mé dítě přežije?

Právě 24. týden určuje zda dítě přežije, je zde však riziko mentálního postižení dítěte. Od 28. týdne se riziko snižuje, je zde více než 90% pravděpodobnost, že dítě přežije.

***********************************************************************************************************************************

24. týden těhotenství

Miminko teď měří kolem 30 cm a váží přibližně 500 - 600 g . Proporce těla se vyrovnávají a tělíčko vyplňuje stále více prostoru.

  • Miminko už je silnější a obratnější, není tak náchylné k vnějším vlivům. Jeho kůže už není průsvitná díky uloženému tuku, ale je jí podstatně více, než by bylo potřeba na pokrytí těla miminka, takže je velmi zvrásněná.
  • Má vyvinutý i čich a začíná se vyvíjet chrup, přestože se první zoubky objeví mezi 4.–10. měsícem jeho života, už teď se vytvářejí jejich základy.
  • Má kolem sebe 450-500ml plodové vody a proto se může volně pohybovat. Spolu s intenzivními pohyby miminka se mohou vyskytovat i problémy s tvrdnutím dělohy. Je to sice občas velmi nepříjemné, ale pokud se to nestává častěji než pětkrát až desetkrát denně, o nic nejde. I děložní svaly se musí procvičit a připravit. Jde vlastně o reakce na podněty z vnitřku – jak se miminko dotýká děložní stěny (nebo do ní kope).
  • Srdeční tep je pomalejší a již ho lze zaznamenat.
  • Všechny orgány kromě plic jsou plně vyvinuté, vyvíjí se buňky zodpovědné za vědomí a také cyklus spánku a bdění.
  • Dítě také polyká a vylučuje plodovou vodu.

Co se děje ve vašem těle

24. týden těhotenství patří mezi poslední týdny druhého trimestru. Máte více energie a máte menší tendenci chození na záchod. Nejspíše trpíte plynatostí, poruchou trávení či pálením žáhy, které je vyvoláno uvolněním svěrače mezi žaludkem a jícnem.
Můžete pociťovat zvýšenou chuť k jídlu. V období druhého trimestru se vám zpomaluje činnost trávicího ústrojí. Vaše srdce pracuje mnohem usilovněji než dřív, za minutu přečerpá až kolem 6 litrů krve a ledviny přefiltrují asi o 25%, aby dostatečně prokrvily dělohu, která potřebuje nyní až pětkrát více krve než dřív.
Měla byste přibývat přibližně půl kilogramu za týden. 

Rady pro vás

Mnoho žen trpí v tomto období pálením žáhy. Abyste pálení žáhy předešla, snažte se jíst menší porce jídla denně, avšak častěji. Vyhýbejte se silně kořeněným a tučným pokrmům. Pokud trpíte pálením žáhy v noci, snažte se neležet ve zcela vodorovné poloze, zkuste si podložit horní část trupu polštářem. Pokud by to nepomohlo, zajděte si za svým lékařem, který vám předepíše léky proti pálení žáhy.  

Vyšetření

  • Krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
  • Kultivace mikrobů z pochvy, hrdla dělohy a kultivace moči, u žen, kde hrozí předčasný porod,
  • Vyšetření na těhotenskou cukrovku neboli orální glukózový toleranční test, běžně se používá zkratka oGTT.

**********************************************************************************************************************************

24. týden těhotenství:

** Vývoj plic **

Ve 24. týdnu těhotenství měří plod zhruba 30 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 600 g.

Dítě nyní rychle přibývá na váze. Zvětšuje se také mozek dítěte. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky. Kůže je stále tenká a téměř průsvitná, to se však již brzy změní.

Pokračuje vývoj plic. V plicních lalocích dochází k větvení průdušek a vzniká tzv. průduškový strom. Vytvářejí se také buňky, které produkují tzv. surfaktant. To je látka pokrývající vnitřek plicních sklípků, která snižuje povrchové napětí a brání tak smrštění sklípků a následnému kolapsu plic. Teprve při jejím dostatečném množství je dítě schopno po porodu samostatně dýchat.

24. týden těhotenství:

** Svědění ** 

Vrchol dělohy dosahuje zhruba 5 cm nad pupek. Kůže na břiše a na prsou je nyní hodně napnutá, což může u některých žen vyvolávat nepříjemné svědění. Pomoci může vlažná sprcha a zvlhčující krém. Pokud je svědění nesnesitelné nebo pokud vás silně svědí ruce nebo nohy, poraďte se o tom s lékařem. Silné svědění může být totiž příznakem onemocnění jater, tzv. těhotenské cholestázy, která může být nebezpečná pro plod.