Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
gabri80
4. srp 2010

31. týden těhotenství

31. týden těhotenství

Miminko teď měří 41 cm a začíná pěkně přibývat na váze, v této fázi má přibližně 1,5 kg. V následujících osmi týdnech bude přibírat nepoměrně rychleji na hmotnosti, než rostlo do výšky. Jeho týdenní přírůstek bude cca 250 g. Čím bude větší, tím hůře bude viditelné na UZV a hůře bude měřitelná jeho délka a hmotnost . Roste rychle, zaplní téměř celý prostor v děloze a vy zjistíte, že jeho kopance ubývají, ale přibývá více mravenčení.
Rozvíjejí se mu části mozku zodpovědné za paměť. Miminko hýbe hlavičkou ze strany na stranu. Už přes břišní stěnu vidí světlo a dokáže dokonce mrkat. Má už svůj pravidelný rytmus, kdy spí a kdy bdí. V této době bývá dítě velmi aktivní, kope a různě sebou vrtí, což vám může přinést menší potíže při spaní. Ale nemusíte mít strach, tyto pohyby jsou znamením, že vaše děťátko je silné a zdravé. Vnímá tlukot Vašeho srdce a Váš hlas, takže na něj stale mluvte a zpívejte mu. Vždyť Váš hlas bude první, který po narození uslyší.

Co se děje ve vašem těle

Možná jste již pocítila v tomto období lehké nepravidelné kontrakce. Tyto kontrakce začínají v druhé polovině těhotenství a většinou trvají kolem 30 sekund a většinou jsou nepravidelné a nejsou tolik bolestivé. Kontrakce, které značí porod, jsou pravidelné a bolestivé. Pokud by jste pocítila takové kontrakce, ihned volejte svého lékaře.
Tipy pro vás
Možná jste si již povšimla, že z vašich prsou vytéká jakési kolostrum. Jedná se o první mateřské mléko. Nemusíte mít strach, je to naprosto normální. Abyste ochránila oblečení od prosáknutí, zkuste si vycpat podprsenku nějakými tamponky, které mléko zachytí. Nebo si již nyní kupte kojeneckou podprsenku, nejlépe o číslo větší. Až budou totiž vaše prsa produkovat skutečné mléko, vaše prsa budou mnohem větší.
Někdy můžete na prsou objevit kapičky husté nažloutlé tekutiny (kolostrum). Jedná se o první mléko, které bude v prvních dnech sloužit miminku jako potrava. Nemusíte mít strach, je to naprosto normální. Pokud je ho příliš, použijte vložky do podprsenky, abyste si neušpinila oblečení. Kolostrum není vhodné vymačkávat – stačí otřít zaschlé mléko vlhkou žínkou.
Průměrný přírůstek váhy je 9 kilogramů, ale může se pohybovat od 5 do 14,5 kilo.  

Vyšetření

Čeká vás poslední z ultrazvukových vyšetření, která se při normálním průběhu těhotenství dělají. Kontroluje se:
Růst plodu (ale stanovení termínu porodu je v této fázi velmi nepřesné, možná chyba až 3 týdny)
Jeho uložení (většina plodů je již hlavičkou dolů, ale obrat do této polohy je stále možný)
Poloha placenty (kdyby byla v porodních cestách, bylo by nutno provést císařský řez, možné krvácení při porodu ohrožuje jak dítě, tak matku)
Množství plodové vody (málo – možnost strádání plodu, mnoho – možnost vývojových vad
- celkový vzhled hlavičky, hrudníku, bříška a končetin, je možno určit pohlaví
Plod je již tak vyvinut, že je možné jej v případě nutnosti léčit i v děloze např.: provést transfuzi krve plodu, dodávat plodovou vodu, léky do pupečníku... Jsou to však vysoce specializované a rizikové výkony, prováděné jen na špičkových pracovištích.

***************************************************************************************************************

Změny vašeho těla 

Možná jste již pocítila v tomto období lehké nepravidelné kontrakce. Tyto kontrakce začínají v druhé polovině těhotenství a většinou trvají kolem 30 sekund a většinou jsou nepravidelné a nejsou tolik bolestivé. Kontrakce, které značí porod, jsou pravidelné a bolestivé. Pokud by jste pocítila takové kontrakce, ihned volejte svého lékaře.

 Vaše děťátko

V 31. týdnu těhotenství vaše dítě váží něco málo přes 1,30 kg a měří kolem 40 cm. Hýbe hlavičku ze strany na stranu a jeho ruce, nohy a tělo se začínají zakulacovat, jak nabírá postupně podkožní tuk. V této době bývá vaše dítě velmi aktivní, kope a různě sebou vrtí, což vám může přinést menší potíže při spaní. Ale nemusíte mít strach, tyto pohyby jsou znamením, že vaše děťátko je silné a zdravé .

 Tipy pro vás

Možná jste si již povšimla, že z vašich prsou vytéká jakési kolostrum. Jedná se o první mateřské mléko. Nemusíte mít strach, je to naprosto normální. Abyste ochránila oblečení od prosáknutí, zkuste si vycpat podprsenku nějakými tamponky, které mléko zachytí. Nebo si již nyní kupte kojeneckou podprsenku, nejlépe o číslo větší. Až budou totiž vaše prsa produkovat skutečné mléko, vaše prsa budou mnohem větší.

***************************************************************************************************************

Vaše miminko

Vaše miminko je teď 41 cm velké a začíná pěkně přibývat na váze, v této fázi má kolem 1,5 kg. Rozvíjejí se mu části mozku zodpovědné za paměť. Dítě vnímá tlukot Vašeho srdce a Váš hlas, takže na něj stale mluvte a zpívejte mu. Vždyť Váš hlas bude první, který po narození uslyší.
Jak to však můžeme vědět? Jedna ze studií prokázala, že děti, kterým byla pravidelně hrána ústřední melodie známého seriálu, na ni reagovaly i po svém narození, na rozdíl od těch, které ji před narozením nikdy neslyšely. Asi teď pro Vás dostane Váš oblíbený seriál úplně jiný rozměr.
Pokud byste právě teď porodila, pak má miminko velkou šanci na přežití.

Vy

Vaše tělo si musí poradit s čím dál větším miminkem, proto se potíte a musíte chodit na záchod mnohem častěji. Je zapotřebí doplňovat neustále tekutiny, obzvláště v této fázi, kdy se dostáváte do posledních týdnů těhotenství.
Během dne neustále něco popíjejte, nečekejte na pocit žízně – ten většinou signalizuje, že jste již dehydrovaná. Dávejte přednost čisté vodě, ovocným džusům a koktejlům, vyhýbejte se nadměrnému pití černého čaje a kávy.
Kofein není během těhotenství vhodný – může poškozovat placentu a zvyšovat tepovou frekvenci Vašeho miminka. Způsobit to mohou už jen dva šálky denně, více než 5 šálků denně může mít za následek nižší porodní váhu děťátka.
Z prsou Vám také může začít vytékat vodnatá tekutina zvaná colostrum neboli mlezivo. Jde o předzvěst mléka, jež se Vám začne tvořit krátce po porodu. Je mimořádně bohaté na živiny. Zvláště ženy, které již někdy rodily, budou toto pozorovat dříve.

***************************************************************************************************************

V tomto období můžete začít mít problémy s dýcháním. Důvodem je stále více se zvětšující plod, který tlačí na bránici. Tento stav se změní, když se hlavička dítěte posune do pánve a potom během několika týdnů sestoupne.
V této době byste měla cítit pravidelné pohyby. Pokud by se pohyby staly méně častými, nebo by přestaly úplně, může to být známka toho, že se děje něco špatného. Proto jestliže máte jakékoliv obavy z oslabených pohybů ( napočítala jste jich méně než 10 za dvě hodiny, a situace trvá déle než 24 hodin), vyhledejte raději pomoc lékaře.
Během celého těhotenství budete cítit lehké nepravidelné kontrakce. Tyto kontrakce, ale začínají být patrnější, až v druhé polovině těhotenství. Trvají kolem 30 sekund, většinou jsou nepravidelné a nejsou tolik bolestivé. Kontrakce, které znamenají porod, jsou pravidelné a bolestivé. Pokud by jste pocítila takové kontrakce, vyhledejte lékaře.
Na prsou se mohou objevit kapičky husté nažloutlé tekutiny. Jde o první mateřské mléko, které bude miminko pít v prvních dnech života. Jestliže je ho příliš, dejte si do podprsenky vložky, které mléko zachytí, neušpiníte si tak oblečení.

V 31. týdnu těhotenství dítě váží kolem 1,40 kg a měří kolem 40 cm. Do porodu ještě vyroste pár centimetrů, spíše ale přibírá na váze. Ruce, nohy a tělo se začínají zakulacovat, jak nabírá postupně podkožní tuk. Kromě plic, které ještě nejsou úplně zralé, jsou orgány plodu téměř zcela vyvinuté. Mozek stále roste. Plod může cítit bolest a může reagovat na různé podněty. Hýbe hlavičkou z jedné strany na druhou. V této době bývá velmi aktivní, kope a různě se pohybuje, při náhlém zvuku i poskočí, to vám může způsobit drobné potíže při spaní.