jennyska
16. dub 2013

Wiki Modrý koník

Wiki Modrý koník

Cílem Modrého koníka je, aby maminka, která hledá radu a pomoc, ji také našla. Ve fóru a fotoblozích je velké množství informací a zkušeností maminek, které mohou pomoci. Aby je ti, kteří je potřebují, dokázali lehce a rychle najít, rozhodli jsme se, že na koníkovi vytvoříme knihovnu pro maminky - Wiki Modrého koníka.

Wikipedie maminek

Wikipedie je svobodná snaha lidí shromažďovat informace tak, aby byly dostupné pro všechny, kteří je potřebují.

Ve Wiki Modrého koníka můžete sdílet své vědomosti a nebo přidat své osobní zkušenosti a nabídnout je jako pomoc, návod a nebo radu jiným maminkám. Už teď to vlastně děláte, no a teď to pěkně uložíme i do poliček v naší Wiki Modrý koník.

Jsme na začátku

Wiki Modrý koník zatím jen vzniká. Obsahově, technicky i personálně. Tématické Wiki články budou editoři přidávat postupně podle jejich možností a Vaší aktivity.

Každé téma (jako např. císařský řez, zánět středního ucha, antikoncepce) bude mít svůj wiki článek, který se skládá ze dvou částí:

1. část - popis daného tématu. I přes názorové rozdíly chceme, aby byly wiki články co nejobjektivnější. Jestli bude mít někdo pocit, že článek není objektivní, může se zapojit do jeho tvorby jako jeho editor.

2. část - Vaše osobní zkušenosti s tématem ("Má zkušenost s...") Každý, kdo má osobní zkušenost, ne jen o tom někde četl, může svou zkušenost přidat pod každé téma a tak obohatit teoretickou část o životní, každodenní praxi.

Tvořme Wiki Modrého koníka - staň se editorem

Mnohé z wiki článků momentálně obsahují jen základní definici a doslova čekají na Tvé doplnění. Většina ještě jen vznikne na tvůj návrh. Jak se můžeš stát editorem Wiki najdeš v článku: Jak přispět do Wiki Modrý koník.

Hlavním editorem Wiki Modrého koníka jsem já, Jennyska (Jana Madleňáková). Wiki Modrého koníka tedy budu mít na starost. Budu Vás vyzývat, abyste se také zapojily a přispěly do Wiki svou zkušeností, znalostí a velmi ráda přivítám i nové maminky, které se by do projektu chtěly zapojit. O novinkách v celém projektu Vás budu informovat ve svém fotoblogu.

Pište mi, pokud chcete spolupracovat na tvorbě Wiki Modrého koníka jako editor.
Tak stejně mi pište, pokud máte návrh na nový wiki článek.
Pište mi, pokud máte jakoukoli otázku. Ráda Vám odpovím.
Piště, aby se to podařilo. Je to dobrá věc.

Za celou tu dobu, co jsem mezi Vámi, vím, že každá máte nemalé zkušenosti a bohaté znalosti o spoustě témat, které se týkají těhotenství, mateřství, rodičovství. Proto se těším, že spolu tu naši Wiki Modrého koníka vytvoříme a výsledkem bude přehledná a bohatá knihovnička, kde informují, pomáhají a radí maminky maminkám.

Děkuji Vám a přeji všem krásný den 🙂
Jennyska
Asmira Team

Koukala jsem, jaké to má prozatím schéma a myslím si, že je to super nápad. Bude to ještě spousta a spousta práce, ale výsledkem bude perfektní a unikátní encyklopedie pro maminky. Opravdu parádní 🙂

16. dub 2013

Ahoj, nemohl by ve wiki modrý koník vzniknout článek o růstové retardaci plodu? Děkuji. Jinak je to skvělý nápad, informace na jednom místě 🙂

16. dub 2013

@aideen Ahoj Aideen, jsem opravdu ráda, že se ti Wiki MK líbí 😉 Přesně tohle je naším cílem, vytvořit pro maminky něco jako přehlednou encyklopedii pojmů s objektivními informacemi a zároveň i vlastními zkušenostmi. Takže pokud máš už teď s něčím z těchto témat zkušenosti, klidně přidej svou zkušenost i ty 🙂 Právě připravujeme články na velmi rozsáhlé téma Porod, tak třeba tě osloví i to. Měj se krásně a kdyby ses chtěla zapojit, s čímkoli, budeme jen a jen rádi. J.

16. dub 2013

@jennyska Určitě se v budoucnu zapojím. 🙂 Jen teď je toho docela dost, tak nemám moc času, ale až bude volněji a děti dovolí, tak se na to určitě vrhnu 😉 Přeju hodně zdaru, sil a nervů 🙂

16. dub 2013

@rockerka Ahoj, myslím, že určitě přijde i na toto téma, protože těch je opravdu široká, nekončící řada. Pokud např. ty sama už teď víš nějaké informace, kterými bys mohla začít článek na toto téma, přiblížit jeho problematiku atd., klidně mi napiš do IP. Ve tvém fotoblogu jsem si všimla pár článků, takže myslím, že i na jiná témata budeš moci přispět buď zkušeností a nebo zažitými informacemi. Těším se, že nám naše společná Wiki poroste a budeme tady mít svou knihovničku 😉 Měj se krásně a kdyby cokoli, ozvi se mi. J.

16. dub 2013

@jennyska Jak čas dovolí, tak ráda napíšu.

16. dub 2013

Super nápad, ráda se zapojím a sepíši nějaké články. Mám doma spoustu časopisů, které nemají využití, jen leží ve skříni a je mi líto se jich zbavovat, kde jinde než tam jsou pohromadě témata, která by maminky mohla zajímat 🙂

16. dub 2013

@luciss88 Ahoj Luciss, tak to budeme jen rádi 😉 Pokud bys čerpala info z nějakých publikací, je dobré uvést vždy jejich zdroj. Pokud jsou to už načtené, tebou zpracované informace, které znáš a o časopisy se jen opíráš, klidně se můžeš vrhnout třeba i do rozšíření již existujících článků ve Wiki a nebo tvorby nových článků na nějaká témata. O jaká témata bys třeba měla zájem? Čeho by se měla týkat? 🙂 J.

17. dub 2013

@jennyska Ahoj 🙂 Vezmu to od konce - já mám 16ti měsíčního syna, tudíž témata, která čtu se zájmem se týkají dětí do tohoto věku, články o školácích mě zatím nebaví číst 🙂 Jedno z témat, které bych moc ráda rozvedla, je poporodní deprese (blues, deprese, psychóza), jelikož se mě to týká a myslím, že je to hodně důležité téma. S tím spojené problémy s kojením (kojení vs. umělé mléko) a tak dále 🙂 Články bych nejspíš opsala, protože jen se o ně opřít znamená podat možná zkreslené informace. Mou zkušenost bych vypsala do druhé části článku, jak jsem koukala na "mustr" 🙂 Bohužel jsem ale ještě nekoukala, jaká témata jsou již hotová, pak bych třeba jen rozšířila o svou zklušenost.

17. dub 2013

@luciss88 Ok, myslím, že se určitě domluvíme a něco vymyslíme 😉 Má odp. bude ale maličko delší, takže podrobněji pak rozvedu do IP. Co se týká opisování, je třeba je měnit, protože Wiki je psána jako Encyklopedie a články v časopisech jako magazínový styl. A v tom je rozdíl. Proto teď poupravím nějaký časopis.článek, abych ti na něm ukázala, o co v Encyklopedickém psaní jde a jak se píše, ok? 🙂 S těmi os.zkušenostmi je to ale každopádně super, ty mohou být psány i jako příběh 🙂 Tvá navrhovaná témata by mohla zajímat i @alanys, která je porodní asistenkou a nabídla se tvořit články právě o Porodu. Více info o psaní tedy dodám během dneška v IP.

17. dub 2013

@jennyska Děkuji, já jdu teď zase s malým ven a pravděpodobně budeme skoro až do véči, dokud je počasí 🙂 V osm mám už většinou Daníka v postýlce a tak v devět se dostanu k PC, takže nespěchej, dřív asi nebudu moct 🙂 Těším se a máš pravdu s tím opisem a encyklopedií, to mě nenapadlo 🙂 Tak zatím ahoj, pěkný zbytek dne 🙂

17. dub 2013

Zdravím, zní to velice slibně, já bych mohla přispět vcestnou placentou, mimoděložním těhotenstvím, předčasným porodem, a ráda bych tam měla i článek o hirschrpungově chorobě, protože to má náš malej a je to šíleně vzácné, takže to nikdo nezná a na to konto se pak i ta hrsta dětí zanedbá a zbytečně se prodlouží trápení rodičů i dětí

18. dub 2013

Začni psát komentář...

Odešli