Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
mapita
17. pro 2017
705 

Moje miminko otáčí hlavičku jen k jedné straně

Nedávno mi přišel e-mail s dotazem od maminky jedné malé holčičky, která hlavičku otáčí jen na jednu stranu. S jejím laskavým svolením dotaz i mou odpověď zveřejňuji, aby mohla posloužit  i jiným maminkám, které podobný problém zažívají.

Dobrý den, prosím o radu ohledně miminka. Naše A. má 6 týdnu a na dnešní kontrole u dr mi bylo řečeno, že dává hlavičku k jedné straně. Při spasení kouká do prava a nechce se jí moc otočit hlavičku na druhou stranu. Prosím co s tím? Paní dr nám řekla cvičit s hračkami a motivovat ji. Nosit v klubíčku a na ruce. Pravděpodobně za to mohu sama protože při říhnutí na rameni mi většinou usnula :( Nerada bych abychom došli k nějakému bolavému cvičení. Jak často s ní mám cvičit? Děkuji za odpověď a omlouvám se za otravovani.

A tady je má odpověď:

Dobrý den, paní XY,

dnes jsem se dostala k odpovědi na Váš dotaz ohledně miminka a hlavičky otočené k jedné straně. Podle toho, co píšete, se jedná o predilekční držení hlavičky. Tento stav by se měl řešit, protože způsobuje asymetrické držení, a to nejen hlavičky a krku, ale i celého tělíčka.

Přístupu, jak lze tento problém řešit, je několik. Do velké míry záleží na závažnosti stavu a také na tom, komu se dostanete "do ruky". Pokud lékařka neshledala na miminku jiné abnormality vývoje, pokusila bych se to řešit úpravou režimu. Jak jste sama psala - motivovat děťátko, aby samo otočilo hlavičku i na méně preferovanou stranu. Takové cvičení může nenásilně probíhat po celý den - a tak je také nejúčinnější.

Takže jak na to? V prvé řadě je důležité si uvědomit, jak sama s děťátkem zacházíte. Častým nešvarem nás maminek (i mým) bývá nošení dítěte stále v té samé ruce (já třeba v levé). Podle povahy miminka tak miminko buď kouká stále k mamince nebo od maminky. Je třeba proto ruce střídat, nosit na levé i na pravé, v klubíčku, v tygříkovi. Odříhávat se dá také v klubíčku nebo ve svislejším tygříkovi, je to tak dokonce lepší. (A pokud miminko odříhávání vyloženě nepotřebuje, není nutné vůbec. My jsme to doma nikdy nepraktikovali.) Už to, že začnete nosit na obě strany je pro miminko "cvičení".

Také si hlídejte polohu v postýlce. Často miminka natáčí v postýlce hlavičku za světlem a nebo na stranu, ze které přichází maminka. Je proto dobré střídat v postýlce strany - jednou dáte hlavičku na jeden konec postýlky, podruhé tam, kde předtím byly nožičky... Také je dobré polohovat miminko na boky - nemusí pořád jen ležet na zádech nebo pást koníky na bříšku. Některá miminka na boku leží sama, některá se musí opřít zádíčky nebo bříškem o polštářek. Existují i tzv. "polohovací válečky" pro polohování na boku.

Při hraní s miminkem zkuste více přistupovat z neoblíbené strany, na tu stranu dávejte hračky při pasení koníků, na hrazdičce, štěrkejte chrastítky, ukazujte obrázky. Pokud nebude chtít otočit hlavičku, zkuste hladit na té straně ručičku a tvář. Největším lákadlem pro takto malé miminko bude ale vždy jídlo (prs či lahvička) a váš obličej. Využijte toho, mně se osvědčilo nabízet prs tak, aby tu hlavičku prostě otočit musel. Tohle všechno se dá prostě začlenit do vašeho běžného režimu, není třeba se nějak "nutit" do cvičení.

Pokud bude mít miminko dobrou náladu, můžete také zkusit jemně!!! hlavičku sama otočit na druhou stranu. Hlavně žádné násilí. Miminko bude pravděpodobně nespokojené. To můžete dělat například při každém přebalení, 2-3x, pouze krátce, žádný stres =). Pokud by dcera projevovala bolest nebo hlavička otočit nešla, bude třeba vyhledat odborníka, fyzioterapeuta. V takovém případě by se mohlo již jednat o fixovanou predilekci nebo blokádu.

Sledujte dcerku, zda dělá pokroky. Čím lépe jí půjde otáčení hlavičky i na druhou stranu, tím více ubírejte stimulaci, dělejte věci více symetricky. Někdy se totiž může stát, že se to otočí a miminko začne více preferovat tu stranu, kterou původně nechtělo.

Pokud by se vám zdálo, že se i přes změnu v režimu nic nemění nebo se dokonce horší, budete muset vyhledat odbornou pomoc. V nízkém věku se tyto problémy řeší snáze. Dalšími možnými cestami by bylo cvičení dle Bobatha, Vojtova reflexní lokomoce, možná mobilizace krční páteře, podle toho, jakého fyzioterapeuta si vyberete. Dala bych dceři "limit" např. 2 - 3 týdny - pokud se nic nezmění i přes vaši poctivou snahu, šup na fyzioterapii =). Pokud se objeví i malý pokrok, pokračujte doma. Každopádně pravidelně konzultujte na poradnách s pediatričkou.

Často ovšem režimová opatření postačují. Budu vám držet palce, aby to šlo i u vás. Můžete se také podívat na článek o predilekci. Také na youtube.com jsem našla pěkná videa, na kterých je vidět manipulace s miminkem - klubíčko, tygřík.
Hodně štěstí

fyziomic.webnode.cz

A co kiss syndrome?

17. pro 2017
mapita
autor

@rajani Ano, může být, hovořím tam o blokádě = kiss syndrome. V takovém případě by režimová opatření nepomáhala. Předpokládám ale, že to pediatrička vyloučila. Z osobní zkušenosti vím, že je těžké sehnat i fyzioterapeuta, který by to vyřešil, já sama bych si netroufla, v tomhle praxi nemám. Do budoucna se ale chystám =)

17. pro 2017

Pardon, nespojila jsem si to ;) kéž by o tomto bylo větší povědomí, setkávám se, ze tento pojem a problematiku znaji spise fyzioterapeuti.🙂

17. pro 2017

Dekuji, vyuzila jsem i pro sebe, je dobre si zopakovat co vse i nam muze pomoci...urcite vyuziji a zapojim to krmeni z druhe strany...protoze zatim, i kdyz mam miminko otocene v postylce, tak se mi za svetlem neotaci, pokud jej sama neulozim na bok.

17. pro 2017

Co jsem vysledovala, tak pediatři mají téměř nulový vědomosti o pohybovém aparátu dítěte. Naše pediatra je skvělá, ale kiss syndrom nepoznala a to byl provázen potrháním svalstva krčku. Pro ní bylo dítě zdravé. Nebýt sama fyzio, tak se s tím spokojím a neřeším. Kolik pak takových maminek a miminek je?

17. pro 2017

Kajalka: též i porodnici/PA maji vliv na kiss syndrom - při rutinni pomoci hlavicky(kdy ji nepřiměřeně skloní a naopak)

17. pro 2017
mapita
autor

@kajalka sama u sebe vidím, že když chci mít práci, rodinu a i jiné zájmy než je zaměstnání, jde to sebevzdělávání opravdu ztuha. Viním z toho hlavně systém - aby člověk měl alespoň trochu slušný plat, musí makat na celý úvazek, často i s přesčasy nebo více úvazků, byrokracie a pruda ze strany státu neskutečná, pokud chceš podnikat, nedej bože něco řešit se zdravotní pojišťovnou. Kde vzít ten čas a sílu na doplňování znalostí? Naštěstí čím dál více lidí chápe, že musí být zodpovědní sami za sebe a hledat, ptát se, zjišťovat. Vidím to nejen ve zdravotnictví (viz porody, očkování, zdravá výživa, vývoj dítěte etc. kde lékaři prostě nestačí informovaným laikům), ale i v ostatních oborech. Buď musíme najít ten čas a sílu my sami a zjišťovat, co právě potřebujeme, nebo si prostě připlatit za odbornou pomoc. Cestou zdravotnictví "zdarma" (v uvozovkách, protože je pekelně drahé, když to spočítáme) nebo "levné práce ihned" to nepůjde. Je super, že mi maminka napsala o názor, no uvidíme co bude dál. Zatím mám takové zprávy, že se situace lepší.

Když @rajani postla ten kiss syndrom, musela jsem googlit, přiznám se. Problematiku jsem znala, ale ten termín slyšela poprvé - a to si myslím, že se v tomhle směru zrovna docela dost zajímám. =)

17. pro 2017

Začni psát komentář...

Odešli