Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
martina_nn
10. pro 2017
Aha momentů jsem na našich cestách obytným autem zažila nespočet. Ten nejsilnější se týkal množství odpadu, který jako rodina vyprodukujeme. Protože v obytce není prostoru nazbyt, je jediným místem, kam se dají šoupnout pytle s tříděným odpadem, sprchový kout nebo venkovní garáž. Kromě faktu, že se občas můžete cítit jako na smetišti, to má „výhodu” v tom, že během pár dní vidíte pěkně pohromadě kvantum odpadků, které vám doma zas tak velké nepřijde. No a přesně tady, na jaře roku 2015, začala má cesta k bezobalové domácnosti.
www.fyziomami.com/cs/blog/pribeh-o-snizovani-od...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
17. dub 2017
V dnešní době moderních technologií existují téměř na vše aplikace a pomůcky, které vám pomohou při řešení vašeho zdravotního problému. A co pánevní dno? Nebojte, modernizace dorazila i sem. Máme tady mobilní aplikace, vaginální závaží nebo elektrostimulace. Stačí si jen vybrat. Ovšem, má to jeden háček.

https://www.fyziomami.com/cs/blog/hitech-pomuck...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
5. únor 2017
Jsem přesvědčena, že každá žena zvládne menstruaci bez vložek a tamponů. Volnou menstruaci, tak se ji říká, vnímám jako přirozenou součást života. Nebojte se, nejedná se o nic mystického ani ezoterického. Stačí jen respektovat a vnímat své tělo. O tom je můj nový článek.

https://www.fyziomami.com/cs/blog/volna-menstru...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
21. pro 2016
Na konci roku mě často popadne nostalgická nálada a přemýšlím nad tím, co mě potkalo. Letošní rok byl pro mě zlomový a kdybych včas nezastavila, mohla jsem se vydat směrem, který by mě nejspíš časem zlomil. Často, včas, časem. Čas, to je oč tu běží :hourglass:. Čas je něco, co nelze ovlivnit. Nemůžeme ho zastavit, vrátit, posunout, koupit ani naspořit. Zkrátka plyne :watch:. Jestli jsme ho prožili, nebo jen přežili, ukáže čas.

https://www.fyziomami.com/cs/blog/zkouska-rovno...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
24. říj 2016
Tento víkend jsem strávila v Rožnově pod Radhoštěm na Kongresu inteligentního pohybu. Kromě jména Jardy Duška jsem žádné jiné neznala, ale program mě natolik zaujal, že jsme se s manželem rozhodli udat děti babičce a vyrazit. Pokud si i vy budete chtít někdy rozšířit obzory a strávit den s lidmi, kteří vás nakazí svou vášní pro to, co dělají, mám pro vás 6 jmen, které jsem si z tohoto víkendu odnesla.

https://www.fyziomami.com/cs/blog/nejlepsi-z-ko...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
13. říj 2016
Můj děda mi vždycky říkával, že kdo chce, hledá jak a kdo nechce, hledá proč. Vzpomněla jsem si na tuto větu předminulý rok na podzim, když jsem odmítala pozvání na uspořádání workhopu, protože to bylo daleko. Já jsem hledala proč ne, můj manžel našel jak ano. Půjčili jsme si obytné auto a započali tak náš kočovný život.

https://www.fyziomami.com/cs/blog/ziti-v-obytne...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
17. čer 2016
Na workshopech dostávám často otázku „Jak se stalo, že jsme přišli o schopnost vnímat své tělo a pánevní dno?“. Já odpovídám, že na počátku této ztráty byl sed. A kde začínáme nejvíc sedět? Ve škole. Kdyby nám totiž nedali židli, budeme místo sezení dřepět. Stejně jako malé děti na pískovišti. I to byl jeden z důvodů, proč jsme místo klasické školy zvolili domácí vzdělávání. A tohle je náš příběh :slight_smile:.
https://www.fyziomami.com/cs/blog/nase-cesta-k-...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
29. bře 2016
Loňské TOUR po Česko a Slovensko poznávají pánevní dno utekly jako voda. Blíží se jaro a já už mám zase toulavé boty. Táákže pomaličku balím kufry a vyrážím za vámi tentokrát do celého Československa. Opět obytkou a s celou rodinou. Bude to jízda :wink:
www.fyziomami.com/tour2016
Zobraz celou zprávu
martina_nn
21. led 2016
Šátky a samotné nošení dětí v šátku je tématem spousty diskuzí a článků na internetu. Dozvíme se v nich, jaké používat úvazy, jakou vybrat velikost a tvar šátku a především, jaké výhody má nošení v šátku pro miminko. Ale co máma a její tělo? www.fyziomami.com/cs/blog/noseni-deti-v-satku-n...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
29. říj 2015
Od podiatrické konference už uběhl skoro týden. Dostatečně dlouhá doba na uspořádání myšlenek. A můj závěr? Když nebudeme respektovat potřebu pohybu našich nohou, žádná super truper bota to nespasí :wink:.
www.fyziomami.com/cs/blog/zdrave-detske-nohy/
Zobraz celou zprávu
martina_nn
25. čer 2015
Jako fyzioterapeut jsem postižená svou profesí. Nejvíc se má deformace projevovala při nákupu dětských bot. Píšu schválně projevovala, protože od mého zážitku s uznáním reklamace se už neprojevuje. Celé to začalo nevinnou reklamací jednoho páru dětských bot. Ovšem skončilo to u reklamace třech párů bot a zákazem vstupu do prodejny s dětskou obuví.
http://www.fyziomami.cz/blog/reklamace-detskych...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
21. dub 2015
Milující pánevní dno se vždy odvděčí :wink:
www.fyziomami.cz/milujte
Zobraz celou zprávu
martina_nn
15. bře 2015
Moje oblíbené cviky :wink:
Zobraz celou zprávu
martina_nn
26. únor 2015
Odborníci z Ústavu pro péči o matku a dítě se zabývali tím, jaký vliv má přirozený nebo operačně vedený porod na svaly pánevního dna. Přečtěte si v mém novém článku, co páni docenti u 3741 žen zjistili.
http://www.fyziomami.cz/blog/studie-panevni-dno/
Zobraz celou zprávu
martina_nn
24. říj 2014
Další důkaz, že Ženské cykly fungují. Jsem v předmenstruační kreativní fázi a svlékám se literárně do naha aneb ❝jak se dá zvládat menstruace bez vložek a tampónů❞ :wink: http://www.fyziomami.cz/fyzioterapeut-martina-n...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
12. zář 2014
Moje děti už jsou větší a nedokáží mě nechat při cvičení bez povšimnutí. Jakmile si vytáhnu karimatku a lehnu na ni, je ze mě rázem jejich cvičební pomůcka emoticon Tak jsem si řekla, proč je do toho cvičení taky nezapojit. A tak jsem si vybrala pár cviků, které cvičím s dětmi. Říkáme u toho básničky a ve finále jsou spokojení všichni emoticon Kdybyste chtěla některá zkusit to samé, všechny cviky i s básničkami jsem si sepsala tady: http://www.fyziomami.cz/blog/cviky-pro-cviceni-...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
16. únor 2014
Vaše hodnocení poporodní péče v ČR v číslech:
- 62% nebylo ukázáno, jak urychlit zavinování dělohy,
- 67% nebylo ukázáno, jak správně aktivovat svaly pánevního dna,
- 73% nebylo ukázáno jak aktivovat transverzální břišní sval.

Ještě pořád se divíte, proč vaše tělo od porodu nespolupracuje? Můj názor najdete na http://www.fyziomami.cz/blog/hodnoceni-poporodn...
Zobraz celou zprávu
martina_nn
22. led 2014

Když umíte pracovat se svým pánevním dnem a transverzálním břišním svalem, můžete začít posilovat šikmé břišní svaly. Nejlepší je začít s overballem, který si dáte tak napůl nafouknutý pod pánev - pánev se vám automaticky naklopí dolů směrem k podložce a lépe se vám budou aktivovat svaly pánevního dna. 

Takže jak na to?

Lehněte si na záda, overball (tak na půl nafouknutý) si dejte pod pánev, nohy pokrčte v kyčlích a kolenou a celými ploskami položte na zem

 • ruce si dejte za hlavu a s výdechem aktivujte svaly pánevního dna a pomalu přitahujte trup směrem ke kolenům tak,  že pravým loktem směřujte k levému koleni. Pár sekund vydržte a poté jděte pomalu zpět do lehu

 • ruce si dejte za hlavu a s výdechem aktivujte svaly pánevního dna a pomalu přitahujte trup směrem ke kolenům tak,  že levým loktem směřujte k pravému koleni. Pár sekund vydržte a poté jděte pomalu zpět do lehu

Cvičte v sériích - ideálně 3 série, začněte např. s 5ti opakováními v sérii a postupně přidávejte (počet opakování v sérii). Při každém cviku se soustřeťe na aktivitu pánevního dna a transverzu.

Čti celý článek
martina_nn
19. led 2014

Jak začít  s “posilováním” šikmých břišních svalů po porodu

Po té, co víte jaké je správné držení těla, jak pracovat se svým pánevním dnem a transverzálním břišním svalem, můžete začít pomalu “posilovat” šikmé břišní svaly a nakonec přímý břišní sval.

Jak teda správně na to?

 • Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou a dejte si pod pánev overball (nafouklý tak na půl) nebo balanční čočku.

 • Pánev teď máte mírně naklopenou směrem k zemi a pánevní dno by vám mělo jít líp aktivovat.

 • Ruce si dejte za hlavu nebo nechte ležet volně podél těla.

 • S výdechem aktivujte pánevní dno, transverzální břišní sval a přitahujte šikmo trup směrem ke kolenům (pokud máte ruce podél těla, směřujte dlaní k druhostrannému koleni, pokud máte ruce za hlavou, tak loktem k druhostrannému koleni)

 • Pohyb zpátky do lehu by měl být pomalý a plynulý, protože i zpětným - brzdným pohybem posilujete břišní svaly.

Začněte např. s 5ti opakováními v sérii. Série opakujte 3x. Když budete cviky zvládat, přidejte počet opakování v sérii. Pokud chcete mít jistotu, že opravdu cvičíte správně, obraťte se na fyzioterapeuta ve svém okolí a cvičení s ním zkonzultujte. Pokud posiujete břišní svaly správně, rozhodně by vás neměly po cvičení bolet bedra nebo krční páteř.

Čti celý článek
martina_nn
19. led 2014

Aktivace transverzálního (příčného) břišního svalu

To, že máme přímý (rectus) břišní sval a šikmé (obliqui) břišní svaly asi všichni víme. A zřejmě i tak nějak tušíme, jak je posilovat. Ale o transverzálním (přičném) břišním svalu se moc nemluví. A přitom je to ten nejdůležitější z břišních svalů. Proč?

 • Leží z břišních svalů nejhlouběji a stabilizuje nám tělo zevnitř. Reflexně se aktivuje když zvýšíme břišní tlak - smějeme se, kašleme, kýchneme.

 • Je to ten, který nám dělá štíhlý pas a s pomocí pánevního dna nás zbaví toho “povislého” spodního poporodního bříška.

 • Pokud začnete po porodu s posilováním přímého břišního svalu a šikmých břišních svalů aniž byste měla v pořádku pánevní dno a transverzální břišní sval, spíš si ublížíte. Je to jako byste začala stavět dům od obvodových zdí, aniž byste měla základovou desku.

Jak ho teda aktivovat? Zkuste to podle tohoto popisu. Pokud ale chcete mít jistotu, že to děláte správně, doporučuju vám najít si ve svém okolí fyzioterapeuta, který vás to naučí. Není to totiž jednoduché. Nejraději bych touto větou článek ukončila, ale vím, že to chcete nejdřív zkusit samy, tak se vám to pokusím v pár větách přiblížit.

 • Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou a ruce nechte ležet volně podél těla (nebo si je dejte do "jamek" nad pánevními kostmi - můžete zde citit aktivitu transverzu). Oblast křížové kosti a bederní páteře mírně přitlačte k podložte.

 • Zkuste dýchat do břicha, ale tak, že nadechnete až pod stydkou kost - do pánevního dna. A hrudník se rozšiřuje - žebra jdou od sebe a mírně nahoru.

 • Nyní se nadechněte a s výdechem dělejte šššššššššššš (jako mašinka - navodíte reflexní aktivitu transverzálního břišního svalu). Výdech by měl být pomalý, co nejdelší. Vnímejte, jak se vám s výdechem žebra stahují dolů a k sobě, pupík se “schovává” jako by dovnitř. V oblasti pánve a trupu cítíte zpevnění jako by zevnitř. Břicho je rovné a zpevněně.

 • Pozor, ať nezvedáte ramena a nezapojujete do pohybu trapézové svaly.

Připadá vám to složité a netušíte, jestli děláte to, co máte? Budu se opakovat, ale obraťte se na profesionála - fyzioterapeuta. A ten vás to během pár návštěv naučí správně.

Čti celý článek
martina_nn
19. led 2014

Pokud nevíte, jaké je správné držení těla, zkuste to podle tohoto popisu. Pokud ale chcete mít jistotu, že stojíte správně, doporučuju vám najít si ve svém okolí fyzioterapeuta, který s vámi probere vaše držení těla a pohybové návyky. A naučí vás, jak používat vaše télo tak, aby zvládlo maximum s minimen námahy. 

 • Stoupněte si nejlépe před velké zrcadlo, nohy dejte od sebe přibližně na šířku pánve a špičky ať směřují rovně (ani ven, ani dovnitř, tak, aby vám to bylo příjemné).

 • Mírně pokrčte nohy v kolenou a kolena ať lehce směřují ven (měla byste si nyní uvědomit, že se vám zvedá podélná klenba nožní a zatěžujete spíš zevní hranu chodidel).

 • Ruce si dejte v bok, do oblasti pánevních kostí. Pohybujte pánví směrem dopředu a dozadu. Pohyby postupně zmenšujte, až zůstanete ve střední pozici (pánev není naklopená ani dopředu, ani dozadu).

 • Ruce nyní nechte volně podél těla. Uvědomte si, jestli máte volné hýždě a nemáte zatnuté prsty u nohou.

 • Uvolněte ramena a lopatky lehce stáhněte dolů a mírně směrem k sobě.

 • Lehce vydechněte, žebra jsou mírně tažena dolů a k sobě, hrudník je volný.

 • Bradu mírně zasuňte směrem dozadu (jako byste chtěla udělat “dvojitou” bradu, zevní zvukovod je nad středem ramenního kloubu).

 • Celkově se napřimte - jako byste byla loutka. Středem trupu (podél páteře) vám vede provázek, který vychází z těla v oblasti temene a někdo vás za něj lehounce tahá.

Jednotlivé části těla jsou nyní přímo nad sebou - zevní zvukovod, střed ramene a střed kyčle jsou v jedné rovině. Ani jedna část není vychýlená dopředu, ani dozadu. Svaly jsou v rovnováze, pravidelně dýcháte.

Čti celý článek
martina_nn
19. led 2014

Pokud nevíte, jak správně aktivovat pánevní dno, zkuste to podle tohoto popisu. Pokud ale chcete mít jistotu, že to děláte správně, doporučuju vám najít si ve svém okolí fyzioterapeuta, který zkontroluje, jestli to děláte dobře. A nezapomeňte své pánevní dno také relaxovat. Je to stejně důležité jako posilování.

Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou a ruce nechte ležet volně podél těla. Úplně se uvolněte, zavřete oči, pravidelně dýchejte a začněte aktivovat pánevní dno:

 • Nejprve si uvědomte oblast hráze, svěrače močové trubice a pochvy. A lehounce je jakoby “odlepte” od kalhotek.
 • Poté zkuste jako by přiblížit sedací hrboly k sobě (zevnitř). Nesmíte ale stahovat hýždě ani stehna. Zvenku není vidět žádný pohyb.
 • Nyní zkuste sedací hrboly a stydkou kost vtahovat dovnitř, do sebe. Při správné aktivaci pánevního dna ucítíte zpevnění a zvýšení tlaku zevnitř - v oblasti pánve a spodní části trupu. Zvenku není vidět žádný pohyb. Můžete také např. cítit teplo, příjemný pocit jako by zevnitř.

Při aktivaci pánevního dna nezadržujte dech, pravidelně dýchejte, v ideálním případě aktivujte svaly pánevního dna při výdechu. Po každé aktivaci svaly úplně uvolněte a relaxujte.

Čti celý článek