Holky potřebovala bych radu. Jedná se o kamarádku. Maj holčičku a s partnerem spolu nejsou oddaný. Když půjdou od sebe co musí vyřizovat přes soud? Alimenty a sveření do péče?
No tak v tom případě na sociálku odbor péče o dítě, tam by jí měli říci jak má postupovat vůči tatínkovi.
Děkuji, ani já ani ona vůbec nevíme jak postupovat.
Já osobní zkušenost taktéž nemám, naštěstí. Ale na sociálce jsi myslím že jí pomůžou. Pokud bude dělat tatínek drahoty, tahanice po soudech jí asi neminou.☹
Ahoj,sepsat žádost o svěření dítěte do péče a odnést na podatelnu k soudu,pak na sociálku zažádat si o příspěvek na dítě,na byt-pokud má trvalé bydliště a veškeré dávky dostane až rozsudek nabude právní moci.občas je to dlouhé :( Pevné nervy a hodně zdaru
když není možná dohoda, pak je dobré podat k soudu klasický návrh na svěření dítěte do péče a návrh výše alimentů. Výši alimentů doporučuji trochu nadsadit, to nejhorší, co se může stát je, že jej soudce zkrouhne. Pokud je s partnerem špatná domluva, co se týká výživného, doporučuji v návrhu mít peníze zasílat na Bú matky. Co se týče svěření dítěte do péče, v návrhu doporučuji přesně stanovit míru styku-jaké dny, rozmezí jakých hodin, kde proběhne předávání. Doporučuji také přesně stanovit prázdniny a svátky. Tak se nejlépe zamezí tomu, aby docházelo k nepříjemnostem. To, co je dané soudem, se poté musí dodržovat. Pokud usnesení partner nebude dodržovat- např. vrátí dítě pozdě, jedná se o maření úředního rozhodnutí a lze vyměřit pokuta. Když si otec dítě nevyzvedne v soudem stanovený den a bude dítě žádat jiný den, jaký má být v péči matky. má smůlu a matka mu dítě nemusí vydat v její dny. Pokud nefunguje dohoda, nedoporučuji dělat kompromisy a vycházet partnerovi vstříc, často se to pak obrátí proti samotné ženě🙂
Holky ještě, pokud odejde musí mu jí půjčovat když to nebudou mít daný soudem? Např. vánoce a tak?
@maryonu v takovém případě je to zapeklité. Než budou mít soudní usnesení platí, že do té doby mají oba jako rodiče na dítě stejná práva. Takže matka nemusí otci dítě dávat,ale stejně tak např. když vyzvedne otec dítě před školou, nastane problém, když matce pak dítě nebude chtít vrátit. Takové situace jsou zapeklité. Je možnat podat předběžné opatření, ale to soud schvaluje v hodně vážných případech, např, když je v rodině domácí násilí.
Pokud se dohodnou na výživném tak přes soud myslím že nemusí jít nic vše je na dohodě.