Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
mikolisek
13. říj 2021
193 

Jak zapojit staršího sourozence do péče o miminko

Ač mě na to všichni připravovali, nikdy jsem to nechtěla slyšet. Když mi má mamka v těhotenství podesáté vyprávěla, jak těžké je někdy skloubit péči o miminko s jeho starším sourozencem, který často žárlí, stále jsem kroutila očima a nechápala, proč mě chce pořád takto strašit.
Záhy jsem však pochopila.
Prvních pár měsíců byl u nás naštěstí klid, ale čím starší Domča byl, tím více jsem si začínala všímat náznaků žárlivosti u Davídka. Když jsme slavili první Domčovo rok, jiskřilo to mezi nimi již na plné obrátky. A já z toho byla zoufalá!
Vždy byl šťastný jen jeden. Nikdy se mi nepodařilo uspokojit potřeby obou najednou. Když začal Davídek dělat už do očí bijící zákeřnosti (strkání, bouchání, ....), musela jsem zakročit. Vysvětlování ani vyhrožování však nepomáhalo.
Jednou byl u nás na návštěvě tchán a řekl mi, že by to zkusil úplně jinak. Poradil mi, abych pár dní dávala staršímu synovi co nejvíce pozornosti, aby ani na chvilku necítil v bráškovi konkurenci. Což o to, ono se to snadno řekne, ale realita tak jednoduchá není. I tak jsem to ale zkusila. A dala jsem do toho maximum.
Výsledek?
Opravdu to fungovalo již od druhého dne. Byla jsem sice zpocená až na patách, skoro jsem nejedla, ale viděla jsem, že to jde. A to bylo důležité.
Od toho okamžiku jsem už vyzkoumala jak to dělat tak, aby byli spojení kluci, ale i já.

A protože vím, jak těžké bylo tohle období překlenout, ráda bych teď dala pár rad maminkám, které si prochází tím samým.

1. Jídlo pro mladšího vždy připravujte spolu se starším
Naučí se díky tomu, že je správné se o svého sourozence dobře postarat.

2. Pusa před spaním
Chodí mladší sourozenec dříve spát? Ideální!
Nikdy nezapomeňte, aby se spolu obě děti rozloučily. Budují si tím pevnější vztah.

3. Dělení v jakékoliv situaci
Má jedno z dětí chuť na tyčinku? Ok, dostane jí. Ale samozřejmě pod podmínkou, že půlku z ní nabídne i sourozenci. A už je jedno, jestli se nakonec bude muset podělit či nikoliv.

4. Mlíčko
Dostává-li mladší z dětí umělé mlíčko, je to krásná příležitost ke sblížení. Nechte staršího sourozence připravit lahvičku a následně s ní může sám svého malého brášku či sestřičku nakrmit. Tento bod se nám opravdu velmi osvědčil.

5. Stará dobrá klasika
Jako poslední bych vám ráda poradila starou dobrou klasiku. Tedy prdění na pupík. Starší se směje, mladší se směje. A až mladší doroste, velmi rád to sourozenci oplatí.

Napadá vás něco dalšího?
Podělte se prosím do komentářů a pomozte maminkám, které si právě tímto nelehkým obdobím prochází.
S pozdravem
Miri

#nestle    #zdravyzacatek

U nas se pomaha se vsim - koupani (mydleni), svlikani pyzamka a plinky (to jen nahlidne), oblikanim (Sasi ja jsem uplne zapomela na bodycko, prinesla bys mi ho?)… Sasence jsou tri a Stazi 5 mesicu 🙂 samozrejme prdeni na brisko, rechtani hrackama, “mordovani” vzdy a vsude :D

13. říj 2021
mikolisek
autorAMBASADORKA

@triskova_v To jsou také krásné zvyky! 🤗

13. říj 2021

U umělé stravy to jde dobře, já vždycky (a při uspávání dodnes) v sobě řeším kojení, protože to je chvíle, kdy jsem "svázaná" s tím mladším.

Jinak co by se asi bývalo osvědčilo je malý kočárek pro starší dítě. Protože je to kluk, vůbec nás tato varianta nenapadla, uvědomila jsem si to, až kdyz nastoupil do školky a tam ho vozil a pak na návštěvě, kde také o jiné hračce nechtěl slyšet.

13. říj 2021
mikolisek
autorAMBASADORKA

@eviicka Tak nad tím jsem také nepřemýšlela, ale efekt by to určitě mělo. 😊

14. říj 2021

@eviicka chvíli jsem kojila tandem (děti jsou na den přesně o 2 roky od sebe, starší už pil jen večer na spaní, ale jak přišla sestřička, chtěl občas i přes den, nebránila jsem mu, bylo to taky úžasně sbližující) cca po čtvrt roce jsem musela staršího ze zdravotních důvodů odstavit. Chvilku si to sedalo, ale dneska když večer kojim malou v posteli, (a starší nejde usínat do pokojíčku s tátou - a ta volba je vždycky na něm) tulí se ke mně zezadu a hladí mě po zádech. Někdy usne dřív než ségra, někdy se k němu ještě stihnu otočit a chvilku si šeptáme než usne. Jsou to chvíle dokonalýho štěstí a nejlepší možný zakončení i toho nejjšílenějšího dne. 😌

15. říj 2021
mikolisek
autorAMBASADORKA

@katajanci To zní tak krásně!

15. říj 2021

Začni psát komentář...

Odešli