Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
nimenrix_tm
4. čer 2014

Žloutenka typu A - Jaké jsou příznaky?

Během 2–7 týdnů od kontaktu s virem žloutenky typu A se obvykle objeví příznaky podobné chřipce, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost a horečka. Za několik dní se pak může rozvinout žloutenka – zežloutnutí kůže a očního bělma, tmavá moč a světlá stolice. Nekomplikované onemocnění trvá zpravidla 2–4 týdny. 

V některých případech, především u malých dětí, může žloutenka typu A probíhat bez viditelného zežloutnutí. V riziku pak mohou být lidé v blízkém okolí – rodina, spolužáci a kamarádi –, kteří se běžným denním kontaktem s infikovaným mohou nakazit.

Příčinná léčba žloutenky typu A neexistuje. Povinná je hospitalizace. Následná rekonvalescence s omezením tělesné námahy a úpravou jídelníčku bývá doporučována na dobu až 6 měsíců. V některých případech může dojít k návratu některých příznaků onemocnění, k přechodu do chronické (dlouhodobé) formy ale u žloutenky typu A nedochází.

Závažnost průběhu a výskyt komplikací onemocnění narůstá s věkem a u starších pacientů trvá rekonvalescence déle. Po prodělaném onemocnění je organismus proti další infekci již chráněn.

Více informací o žloutence naleznete na www.vakciny.cz.

Začni psát komentář...

Odešli