Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
petulke
2. lis 2010

29. týden

Vývoj plodu - 29. týden těhotenství

V této době těhotenství Vaše dítě roste nyní poměrně rychle, takže i nepoměr velikosti hlavy dítěte a zbytku jeho těla pomalu mizí. Bříško dítěte se pomalu zakulacuje díky tuku, který se více ukládá. Plodu se v této době vyvíjí dále vnitřní orgány jako je mozek a plíce. V této fázi těhotentství také již začínají první stahy.   

Délka plodu (od hlavy k zadečku): 25-30 cm

Hmotnost plodu: 1100 g

Co je již u plodu vyvinuto

Stále se zmenšuje poměr mezi hlavou a tělem vašeho dítěte. Dítě se stále rychle vyvíjí. Jeho těho je obalené v takové mazlavé tekutině (vernix), je to ochranná vrstva, která ho chrání před tzv. maceračními účinky plodové vody.

Vaše dítě je v tomto obdoní těhotenství stále více aktivnější a je možné cítit jeho trhavé pohyby, které jsou způsobený škytavkou, kterou může trpět. Nemusíte mít však strach, je to způsobeno zkouškou dýchacích pohybů, i když kyslík zatím není potřeba. Ten mu poskytuje placenta. Vaše dítě dokonce může plakat.

 Vnitřní orgány plodu

Znatelně se vyvíjí nervová soustava a mozek, který je už schopný kontrolovat teplotu dítěte. Díky rychlému  přenosu nervových vzruchů se zlepšuje schopnost učit se. Vyvíjí se tuková a svalová tkáň. V těchto týdnech jsou plíce už lépe vyvinuté, ale chybí jim vyvinutý tzv. surfaktant, který je důležitý pro jejich celkovou funkci. Proto předčasně narozené děti v těchto týdnech budou mít pravděpodobně potíže s dýcháním a proto mu budou dodávány léky k podpoře tvorby této látky.

Co se děje v tomto období těhotenství?

Je to období, kdy začínají první stahy. Ženy častěji chodí na záchod díky tlaku, který se vyvíjí na močový měchýř. Běžná je i častější zácpa.

**********************************************************************************************

29. týden těhotenství

Vaše Miminko váží 1150 gramů a měří 40 cm. Vývoj Vašeho miminka je již ve třetím trimestru, ve zbývajících týdnech do porodu ještě ztrojnásobí svou váhu.
V 7. měsíci mu pomalu rozlepují oční víčka, která do této doby chránila oči před plodovou vodou, do této doby pro správný vývoj očí nevhodnou. Dítě bude vidět! V posledních šesti týdnech slyšelo vaše dítě Váš hlas, i hlas vašeho partnera, sourozenců. Mluvit už v bříšku s nenarozeným děťátkem je nejen součástí prenatálního spojení a vytvoření emocionálního vztahu, ale může formovat základy jazykového vývoje a rozvíjet činnosti mozku. Miminka, se kterými se povídalo už v děloze, poznávají hlasy rodinných příslušníků okamžitě po narození. Poloha miminka je přibližně ve 20 % případů koncem pánevním (zadečkem dolů). Pro porod je však nejvhodnější poloha hlavičkou dolů. Jestliže tomu tak není, nemusíte se tím nyní stresovat – téměř všechny děti se otočí a jen 3 % zůstanou v původní poloze.  

Co se děje s Vaším tělem

  • Začínáte mít problémy se spánkem – spíše tedy s jeho nedostatkem; také Vás bolí klouby, máte křeče v obličeji, pálí Vás žáha a musíte často chodit na záchod.
  • Ve tomto týdnu se vaše tělo stále mění, nejedná se o nějak výrazné změny oproti týdnu předchozímu, ale vy můžete zpozorovat pár změn. Jednou z nich je větší citlivost pohybů vašeho dítěte, které má každým týdnem menší prostor uvnitř vašeho bříška.
  • Může se stát, že někdy ucítíte ostrou bolest pod žebry, která je většinou způsobena kopnutím vašeho dítěte, když je obráceno hlavou dolů. Ojediněle se stává, že právě ostrá bolest pod žebry je způsobena polohou dítěte koncem pánevním.
  • V boji proti nespavosti a pro kýžený spánek zkuste spát na levém boku – zlepší to (mimo jiné) Váš krevní oběh, trávení, funkci jater i ledvin. Od teď již nespěte na zádech, může to mít za následek snižování tepové frekvence a nízký krevní tlak.
  • Nejpohodlnější je spánek s ohnutýma nohama a vypodložte si je polštáři – ulevíte tak spodní části zad, bříšku, bokům a kloubům.
  • Noční výlety na záchod se stanou po několik příštích měsíců běžnou součástí Vašeho života. Než půjdete spát, zkuste pít méně, o to více ale pijte během dne. Vždy jděte na záchod, ještě než se odeberete do postele, a to tak, aby v močovém měchýři již nic nezůstalo.

Váš hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství: cca 7–9 kg. Za tento sedmý měsíc těhotenství přiberete přibližně 1—2 kg.