Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
petulke
30. led 2011
Anička 46 fotek
petulke
24. led 2011
15.1.2011 v 19.20, se nám narodila Anička s 53 cm a 3,85 kg!
Zobraz celou zprávu
petulke
14. led 2011
=D hihi, že prý 4 dny do porodu,,, jojo zlatý voči! Rodit budu, až se Anička rozhodne a né podle počítadla! =D Už teď se staví na hlavu. Jen, aby to nebylo na jaře! To už bych vážně nevydržela.
Zobraz celou zprávu
petulke
10. led 2011

39. týden těhotenství  

Změny vašeho těla
Vaše tělo v 39. týdnu těhotenství má již typický těhotenský tvar. Máte zvětšená prsa a zakulacený nebo oteklý obličej. Již se vám mohly objevit pajizévky, jak se vám zvětšilo bříško a vy jste v dalších částech těla přibrala.

Vaše děťátko
Mozek novorozence v tomto období obklopují „ploché“ kosti, které nejsou ještě srostlé. Tyto kosti dětské lebky jsou měkké  a mohou přes sebe vzájemně klouzat, což usnadní hlavičce průchod porodními cestami a pochvou. Vaše dítě má na temeni hlavy mezi kostmi několik vazivových plátků, které pomáhají kosti držet pohromadě. Ty zůstávají měkké do několika měsíců po porodu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

39. týden těhotenství

veškeré orgány u dítěte už fungují

Dítě už dosáhlo své porodní hmotnosti a veškeré orgány fungují, jak mají. Týden před porodem se hlavička dítěte posune hlouběji do kosti pánevní. V případě, že žena je prvorodička, tak se dítě posunulo už dříve. Kosti na jeho hlavičce dítěte jsou připraveny na porod, jsou schopny se posouvat a překrývat, aby mohla hlava projít děložním hrdlem. Dítě má na temeni hlavy mezi kostmi několik vazivových plátků, které pomáhají kosti držet pohromadě. Ty zůstávají měkké ještě několika měsíců po porodu.
Miminko teď váží přibližně 3300 g a každým dnem přibývá na váze o 28 g, velikost je cca 50 – 51 cm. Maminka už může očekávat porod každým dnem. V případě, že se dítě narodí s hmotností nižší něž je 2500 g, bude dítě pravděpodobně potřebovat speciální odbornou péči.
 

Váhový problém u novorozence

Hypotrofie dětí (nízká hmotnost vzhledem k dosaženému gestačnímu věku) bývá nejčastěji způsobena nedostatečnou výživou plodu (způsobuje ji nedostatečná funkce placenty, nemoc maminky, např. onemocnění ledvin, vysoký krevní tlak). V současnosti lze problém s nedostatečnou výživou odhalit už několik týdnů před termínem porodu, a tak řešit aktuální stav už v bříšku.
Hypertrofie (dítě velké na svůj věk) – tyto děti se rodí s hmotností nad 5 000 g a nejčastější příčinou bývá těhotenská cukrovka maminky. I tato komplikace se však dá dnes obvykle bez větších problémů zvládnout.
 

Porod se může ohlásit několika způsoby:

 • Odtokem hlenové zátky (i několik dní před porodem)
 • Průjmem
 • Mírnými křečemi (podobně jako při silnější menstruaci – to je jinak nejčastější scénář)
 • Odtokem plodové vody

Pokud máte porod plánovaný, tak vás koncem týdne pošle doktor do porodnice, kde vás připraví na císařský řez, nebo na klasický porod. Záleží pouze na vás, pro jaký typ porodu jste se rozhodla.
Během posledních týdnů těhotenství se vyvarujte pohlavního styku, koupele v horké vodě a neměla by jste podstupovat vyšetření pánve.
Jestliže cítíte kontrakce, s odchodem do porodnice ještě počkejte, dokud nebudou kontrakce pravidelné v 5–8minutových intervalech. Vzhledem k tomu, že kontrakce budou trvat několik hodin, hlavně když jste prvorodička, snažte se trošku si pospat, projít se, pohybovat, osprchovat se, lehnout si do vany (pokud vám neodtekla plodová voda), číst si – jednoduše dělejte cokoliv, co vám pomůže zrelaxovat a dobít baterky před náročným úkolem.
Když přijdete do porodnice, lékař na příjmu vám během vstupní prohlídky oznámí dilataci cervixu („na kolik jste otevřená“) – otevření na 10 cm znamená, že děťátko je už bezprostředně tady. Pokud se rozhodnete rodit s epidurálem, píchnou vám ho, když budete otevřená na 3 až 4 centimetry.
 

Vyšetření ve 39. týdnu těhotenství:

 • Krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem.
 • Kardiotokogram

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 ´

39. týden těhotenství

Ženské tělo v 39. týdnu těhotenství má již typický těhotenský tvar.

Ženy mají zvětšená prsa, zakulacený nebo oteklý obličej. Na těle se mohou z důvodu zvětšujícího se bříška a nárůstu hmotnosti objevit tzv. pajizévky.

Čekání už je skoro u konce a vy jste vzrušená, vyčerpaná a ustrašená. Děloha je aktivní nejčastěji večer. Vy si ale snažte pořádně odpočinout, relaxujte dokud to jde, porod může být dlouhý a únavný, starost o narozené miminko velmi náročné.

 
V 39. týdnu těhotenství miminko měří 50–51 cm a každým dalším dnem v děloze, přibývá na váze o 28g. Co se týče stupně vývoje platí samozřejmě totéž, co pro miminko ve 37. týdnu těhotenství. Mozek dítěte je v tomto období obklopen kostmi, které nejsou ještě srostlé. Tyto kostičky dětské lebky jsou měkké, mohou přes sebe vzájemně klouzat, posouvat se a překrývat, to usnadní průchod hlavy porodními cestami a pochvou. Na temeni hlavy má dítě mezi kostmi několik vazivových plátků, které pomáhají kosti držet pohromadě. Toto místečko zůstává měkké do několika měsíců po porodu. Vlasy dítěte jsou hrubší a silnější, některé děti se rodí s bujným porostem hlavy, jiné bez vlasů. Barva vlasů nemusí být stejná jako barva kterou mají rodiče. Obě dvě pohlaví dítěte mají malé bradavky.

Tělo dítěte je od matky zásobeno protilátkami proti nemocem. Bude je využívat i v prvních několika měsících života, než se jeho tělo naučí vytvářet vlastní protilátky.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

39. týden těhotenství 
 

Ve 39. týdnu těhotenství měří plod zhruba 51 cm.

Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou.

Váha plodu je nyní zhruba 3300 g.

 
39. týden těhotenství:
  -  donošené dítě

Již od 38. týdnu těhotenství je dítě považováno za donošené, tzn. že jeho plíce jsou již plně vyvinuty a umožňují samostatné dýchání po porodu.

V tomto týdnu se děloha již obvykle nezvětšuje, pouze se s růstem dítěte snižuje množství plodové vody.

39. týden těhotenství:
  -  kdy do porodnice

U většiny žen se již v minulých týdnech objevily známky blížícího se porodu, kterými jsou především pokles dělohy do pánve, častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce, odchod hlenové zátky nebo změny na děložním čípku. Více viz náš článek Známky blížícího se porodu.

Porod nyní může nastat prakticky kdykoli. Známkou opravdového začátku porodu jsou kontrakce, které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější, než tomu bylo dříve. Na začátku porodu je interval mezi kontrakcemi obvykle zhruba 10 minut, ale kontrakce nepolevují ani při změně polohy či pohybu. Lékaři obvykle doporučují odjezd do porodnice ve chvíli, kdy se kontrakce objevují v intervalu 5 minut. Pokud se chcete dozvědět o porodu více, přečtěte si naše články o průběhu porodu nebo se podívejte na videa porodu.

Důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře je zejména:

-    odtok plodové vody,
-    výrazné snížení aktivity dítěte,
-    vaginální krvácení, nepolevující silné bolesti břicha, horečka,
-    nepolevující bolest hlavy, poruchy vidění, silné bolesti břicha nebo nesnesitelné svědění, které mohou být příznakem preeklampsie.

Čti celý článek
petulke
8. led 2011
10 dní do porodu 8-O Pomóóóc, bojím, bojím!!!
Zobraz celou zprávu
petulke
7. led 2011

38. týden těhotenství


V 38. týdnu těhotenství můžete trpět otoky nohou a kotníků, což je v tomto období normální. Pokud byste však na sobě zpozorovala nadměrné nebo náhlé otoky nohou, obličeje či rukou, volejte co nejdříve svému lékaři, aby vás vyšetřil. Informujte ho i o jiných podezřelých problémech.

Vaše děťátko
V tomto týdnu vaše děťátko váží kolem 2,5 až 3,5 kg a měří kolem 45cm. Jeho uchopení je již velmi silné, sama se o jeho síle přesvědčíte, až ho budete mít po porodu u sebe. Organismus vašeho děťátka je již zcela vyvinut a je schopné nyní žít mimo dělohu.


Pokud by jste chtěla vědět, jakou barvu očí vaše dítě bude mít, budete si muset počkat skoro dalších 9 měsíců. Jelikož děti po narození mívají většinou barvu očí modrou a až postupem času se jejich barva mění na zelenou, hnědou nebo šedou.


Tipy pro vás
Pokud jste ještě nezačala s přípravou na poporodní péči, nyní je nejvhodnější čas. Ve 38. týdnu těhotenství nebudete už moct vykonávat tolik aktivit a jedinou vaší starostí bude, jak přežít těch pár týdnů do porodu. Informujte se více o poporodní péči se svým lékařem, porodní asistentkou či laktačním poradcem.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

38. týden těhotenství

– žena začíná cítit poslíčky

Děťátko už zabírá všechen prostor v děloze a vaše bříško sahá až k žebrům.
Děťátko váží kolem 2,5 až 3,5 kg a měří kolem 45cm.

 • Tukové zásoby, které se ukládaly na tělíčku dítěte už od 5. měsíce těhotenství, se už přestávají tvořit. Pokožka se vyhlazuje, vrásky a záhyby, způsobené nedostatkem tukové vrstvy, se vyrovnávají.
 • Děťátko má vytvořené již všechny tělesné detaily, např. nosní a ušní chrupavky.
 • Nehty jsou již dorostlé ke špičkám prstů, je vyvinuté obočí, fungují mazové žlázky a na povrchu tělíčka je hojně mázku. Kdyby se narodilo nyní, bylo by pokryto mázkem celé. S blížícím se datem porodu se vytrácí i mázek a přenášená miminka jej nemají téměř žádný.
 • Kanuto (jemné chloupky na tělíčku miminka, které se začaly vytvářet na přelomu 3. a 4. měsíce) už v podstatě vymizelo a může zůstávat jen na lopatkách, popřípadě na ramenou nebo horní části paží. Některá miminka již mají pořádně dlouhé vlásky - až kolem 2-4 cm.
 • Pokud je plod chlapeček, měl by v této době mít již sestouplá varlata v šourku. U plodů ženského pohlaví zůstávají ovaria zadržena vysoko v dutině břišní až do porodu.
 • Miminko už umí vše, co bude pro začátek na světe potřebovat, i když u většiny jde spíše o reflexy novorozence. Umí křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu. Fungují také jeho smysly - reaguje na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má vyvinutou chuť.
 • Všechny vnitřní orgány jsou již plně vyvinuty a během posledních týdnů těhotenství si vyzkoušely (a ještě chvíli vyzkoušejí) svoji funkčnost. Miminko polyká plodovou vodu, která obsahuje části mázku a lanuga. Tyto látky jsou postupně ukládány ve střevech a budou v prvních dnech po porodu vyloučeny jako první stolice – smolka.

Co se děje ve vašem těle?

Váhový přírůstek v tomto období je v rozmezí 8 – 18,5 kg. V tomto týdnu už tolik nepřibíráte. Několik kilogramů vám zůstane i po porodu jako zásoba pro tvorbu mléka. Můžete trpět čím dál častěji otoky nohou a kotníků, což je v tomto období normální
Čím dál častěji a intenzivněji jsou pociťovány děložní stahy, tzv. poslíčci. Nevedou k porodu, protože nemají efekt na porodních cestách. Mnohdy jsou tak intenzivní a časté, že vedou k příchodu nastávající maminky do porodnice. Není se za co stydět. Ani lékař na první pohled nepozná, zda jde o začátek porodu nebo poslíčky. To ukáže až další vývoj kontrakcí děložních a nálezu na porodních cestách.
 

Co si v klidu nachystat pro odchod do nemocnice:

 • Občanský průkaz
 • Průkazku zdravotní pojišťovny
 • Těhotenskou průkazku
 • Oddací list nebo doklad o rozvodu
 • Jiné nutné doklady: v případě, že matka je neprovdaná, prohlášení otce o souhlasu se zápisem do matriky (dítě dostává příjmení otce). Není-li tento doklad, je automaticky zapsáno jméno matky.
 • Domluvit se na jméně potomka
 • Sbalit si věci osobní potřeby

Z předchozích návštěv porodnice v době předporodního sledování jistě už víte jak dlouho budete po porodu v nemocnici, jak jsou organizovány návštěvy rodinných příslušníků a známých, kolik lůžek je na pokoji, zda budete společně se svým dítětem. Je dobré v klidu rozvážit, kterému dětskému lékaři svěříte péči o svého potomka.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

38. týden těhotenství

Ve 38. týdnu těhotenství měří plod zhruba 50 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3100 g.

Ve 38. týdnu těhotenství je již dítě považováno za donošené, tzn. že jeho plíce jsou již plně vyvinuty a umožňují samostatné dýchání po porodu.

V tomto týdnu se děloha již obvykle nezvětšuje, pouze se s růstem dítěte snižuje množství plodové vody.

38. týden těhotenství: kdy do porodnice

U většiny žen se v tomto týdnu objevují alespoň některé známky blížícího se porodu, kterými jsou především pokles dělohy do pánve, častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce, odchod hlenové zátky nebo změny na děložním čípku. Více viz náš článek Známky blížícího se porodu.

Známkou opravdového začátku porodu jsou kontrakce, které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější, než tomu bylo dříve. Na začátku porodu je interval mezi kontrakcemi obvykle zhruba 10 minut, ale kontrakce nepolevují ani při změně polohy či pohybu. Lékaři obvykle doporučují odjezd do porodnice ve chvíli, kdy se kontrakce objevují v intervalu 5 minut. Pokud se chcete dozvědět o porodu více, přečtěte si naše články o průběhu porodu nebo se podívejte na videa porodu.

Důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře je zejména:

 • odtok plodové vody,
 • výrazné snížení aktivity dítěte,
 • vaginální krvácení, nepolevující silné bolesti břicha, horečka,
 • nepolevující bolesti hlavy, poruchy vidění, silné bolesti břicha nebo nesnesitelné svědění, které mohou být příznakem preeklampsie.
Čti celý článek
petulke
5. led 2011
A navíc epidurál pouze v pracovních dnech do 16 hodin, je toto vůbec možné v dnešní době???
Zobraz celou zprávu
petulke
5. led 2011
Dnes opět po kontrole, no " kontrole" jestli se tomu tak dá říct, proběhl monitor, a prohmatání bříška, zase nevím jak jsem na tom vnitřně, jestli se otvírám nebo ne =( . Začínám se bát, že to není nemocnice ale ústav!!!
Zobraz celou zprávu
petulke
4. led 2011
Ještě dva týdny do určeného termínu k porodu. Tak kdypak se Anička rozhodne přijít mezi nás?
Zobraz celou zprávu
petulke
29. pro 2010
Dnešní monitor opět bez kontrakcí, další kontrola v příští středu, prý jsem ještě málo těhotná =(
Zobraz celou zprávu
petulke
29. pro 2010
20 dní do porodu, a pořád se nic neděje =(
Zobraz celou zprávu
petulke
27. pro 2010

37. týden těhotenství


Porod se přibližuje a nastávající maminky se v tomto období cítí většinou velmi neohrabané. Je jim rovněž neustále horko. Tělo se totiž musí vyrovnat s nezvyklou zátěží, a živit nejen sebe, ale také plod uvnitř. Proto tělem koluje více živin a musí tak spalovat i více kalorií.

Dítě už kolem sebe má velmi málo místa, proto sebou víc hází a kope. V posledním měsíci těhotenství, přibere plod nejvíce za celé svoje období nitroděložního vývoje.
V 37. týdnu těhotenství měří plod asi 49 cm a váží kolem 3,0 kg. Některá miminka již mají vlásky dlouhé až kolem 2-4 cm. Dále mají vyvinuté i obočí, obličej se pěkně zaobluje, dítě má na očích i řasy, fungují mu i mazové žlázky. Během tohoto týdne se miminku zpevní také chrupavky, uši se mu pak mírně odchlípí od hlavičky. Miminko už umí křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu. Reaguje také na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má vyvinutou chuť. Jestliže je plod chlapeček, měl by už mít sestouplá varlata v šourku.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

37. týden těhotenství

Ve 37. týdnu těhotenství měří plod zhruba 49 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2850 g.

Na konci 37. týdne těhotenství je dítě považováno za donošené, tzn. že jeho plíce jsou již plně vyvinuty a umožňují samostatné dýchání po porodu.

Od tohoto týdne se děloha již obvykle nezvětšuje, pouze se s růstem dítěte snižuje množství plodové vody.

37. týden těhotenství: pokles dělohy

Zhruba v tomto týdnu dochází u žen, které jsou těhotné poprvé, k poklesu dělohy směrem dolů do pánve. Tento jev je jednou ze známek blížícího se porodu, ale nedá se podle něj odhadovat, kdy porod nastane. Další známkou blížícího se porodu jsou častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (poslíčci) – nepravidelné a nebolestivé kontrakce, které se objevují na konci těhotenství u každé ženy. Více viz náš článek Známky blížícího se porodu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

37. týden těhotenství

Průměrné miminko v této fázi váží kolem 2.8 kg. Má již teď kolem sebe velmi málo místa, proto sebou víc hází a kope kolem sebe.
V tomto období těhotenství dítě už plně vnímá zvuky, nálady mámy a venkovní podněty. Bezpečně pozná hlasy, které jsou mu blízké, tj. hlas mámy a táty.
Obličej miminka se pěkně zaobluje, má už i na očích řasy. Zesílil mu krk a oči může lehce otvírat a zavírat.
Kůže je růžová a napjatá. Do konce 36. týdne má plod uloženo pouze minimum podkožního tuku, veškeré “zakulacení” probíhá v posledním měsíci. Každý týden uloží až čtvrt kilogramu tuku, což znamená, že plod přibere v posledním měsíci nejvíce za celé svoje období vývoje.
Během tohoto týdne začíná miminko sestupovat hlouběji do pánve. Výhodou pro maminku je, že se díky tomu se ji už lépe dýchá. Bohužel nevýhodou je, že čím hlouběji hlavička je, tím víc tlačí na močový měchýř, takže se vám chce velmi často močit.
Během tohoto týdne se také miminku zpevní chrupavky, čímž se ouška mírně odchlípí od hlavičky.
 

Co se děje ve vašem těle

Děloha může začít dělat nepravidelné slabé kontrakce - tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce. Na druhou stranu mohou být občas tak silné, že maminka raději jede do porodnice - aby se vrátila zase domů. Na druhou stranu je lépe jet dvakrát zbytečně, než nedorazit, kdyby se opravdu něco dělo.
V poslední době můžete pociťovat nepříjemné horko. Důvodem je to, že se vaše tělo musí vypořádat s nezvyklou zátěží a navíc k tomu musí uvnitř živit ještě jednoho človíčka.
Dále se můžete cítit už dosti neohrabaná a určitě už se nemůžete dočkat, až přijde porod. Tento problém je zapříčiněn nárostem vaší hmotnosti. Naštěstí už v této době tolik nepřibíráte.

Čti celý článek
petulke
23. pro 2010
Včera šílená bolest třísel, nemohla jsem ani chodit,a když tak po vzoru Golema, nešly dělat kroky. A to je teprve 26 dní do porodu!!! Snad to bude dřív =D
Zobraz celou zprávu
petulke
21. pro 2010
Dnes kontrola a čípek prostupný na jeden prst, stihnu to ještě letos???
Zobraz celou zprávu
petulke
19. pro 2010
30 dní do porodu!!!
Zobraz celou zprávu
petulke
17. pro 2010

Vaše miminko se začalo usmívat, mračit či používat další výrazy svého malého obličejíku. Do porodu, do kterého zbývá měsíc, přibere ještě zhruba jedno kilo.

Co se děje s vámi:

Vaše měkké porodní cesty se začínají pomalu připravovat na porod. Vaše prsa jsou větší a těžší, zvětšují se vám také bradavky. Začínáte čím dál tím víc přemýšlet nad porodem, může se objevovat úzkost. Pokud máte strach z porodu či mateřství obecně, měla byste tento problém vyřešit s odborníkem co nejdříve. Zkuste o tom také hovořit s partnerem.

Jak roste vaše děťátko:

Plod v děloze většinou zaujímá definitivní polohu. Jeho obličej je vyhlazený, mění výrazy. Chmýří, které mělo miminko na pokožce, na většině části těla již není. Nehty na rukou dosahují již bříšek prstů.

Vyšetření, které vás čeká:

Čeká vás kultivační vyšetření z pochvy zaměřené na detekci streptokoků skupiny B (lze v 36. až 37. týdnu). V případě výskytu této bakterie v pochvě, budete při přijetí k porodu zjištěna antibiotiky. Ta vám budou aplikována do žíly a přes placentu je dostane vaše miminko, které tak bude chráněno při průchodu porodními cestami. Hovoříme o tzv. GBS pozitivitě. Přeléčení před porodem ať už tabletami nebo vaginálními globulemi nemá efekt.
Můžete být předána do ambulantní péče pracoviště, které povede porod, a to nejpozději do termínu porodu (= ukončený 40.týden). Od tohoto týdne budete chodit na prohlídky již každý týden až do porodu. 

Změny vašeho těla
V tomto období, jak vaše děťátko zabírá hodně místa ve vašem bříšku, můžete mít potíže s přijímáním větších porcí jídla.  Jezte proto během dne menší porce, avšak častěji. Na druhé straně se vám však zlepší pálení žáhy a bude se vám lépe dýchat, jak vaše dítě více klesne k pánvi. Toto „odlehčení“ většinou nastává pár týdnů před porodem, pokud se jedná o vaše první dítě.

Vaše děťátko
V 36. týdnu vaše dítě váží už téměř 2,7 kg a měří něco kolem 48cm. Jeho tělo, které bylo pokryto jemnými chloupky a tzv. mázkem vernixem, se pomalinku této ochrany zbavuje. Tato ochrana ho chránila před plodovou vodou, ve které byl po devět měsíců ponořen.
Vaše děťátko by mělo být nyní v poloze hlavou dolů.

Tipy pro vás
Termín vašeho porodu se blíží. Nemějte z ničeho strach a pomalinku se už připravujte na cestu do porodnice. Nezapomeňte si důležité věci, které musíte mít s sebou do nemocnice. Nejlépe je už mít připravenou tašku, abyste v případě prvních známek porodu mohla bez problémů vyrazit do porodnice.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

36. týden

Vaše miminko

Vaše miminko je den ode dne baculatější, každý týden přibere v této finální fázi celých 250 gramů. Pokud to je Vaše první miminko, může být již v poloze hlavou dolů, připravené na porod – jestli však cítíte, jak se ve Vás ještě převaluje, je to naprosto normální. Měří teď kolem 45 cm a váží 2500-2700 gramů, moc místa mu tam dole už nezbývá!

Vy

Děloha Vám již výrazně tlačí na močový měchýř, proto nebudete schopna udržet moč příliš dlouho a budete muset velmi často chodit na záchod. Bude to jedna z nepříjemných stránek těhotenství v těchto posledních několika týdnech.

Mezi 35.- 37. týdnem se provádějí důležitá mikrobiologická vyšetření poševního prostředí, čímž se zjišťuje přítomnost bakterií, jež by mohly infikovat plod během porodu. Pokud by byl v porodních cestách streptokok zjištěn, nepanikařte, má ho v sobě až 20 % těhulek. Stačí obvykle podat antibiotika k porodu, s cílem ochránit plod, ne vyléčit Vás.

Máte-li stále potíže se zácpou, můžete vyzkoušet homeopatika, ráno zkuste vypít sklenici teplé osolené vody. Neustále byste si měla promazávat pokožku břicha.

Kolem 36. týdne se také žena převádí z gynekologické ambulance do porodnice, ve které bude rodit.

Abyste se v noci dostatečně vyspala, pokuste se před spaním moc nepít – ale o to více pijte během dne. Než si půjdete lehnout, vezměte to přes záchod, vyčůrejte se co nejvíce, pomoci by Vám mělo, když se předkloníte.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

36. týden těhotenství

 
Miminko

Velikost cca 46cm. Váha cca 2800g. Zatímco vy už vůbec nemusíte přibrat, pro dítě nastává období největšího nárůstu hmotnosti. Každý týden teď přibere 250 – 350 gramů.

Nehty na nohou dosahují ke koncům prstů. Pupeční šňůra je dlouhá přibližně půl metru.

Dítě již vypadá tak, jako před narozením – má plné tvářičky a v podkoží je již uloženo určité množství tuku.

I když kosti jsou již pevné a dobře vytvořené, lebeční švy nejsou spojeny – a ani do porodu nesrostou, aby dítě mohlo projít porodním kanálem.

Lanugo z těla miminka už téměř zmizelo a také mázek, který jej poslední měsíce pokrýval a je v podstatě pryč. Jen na některých částech těla mohou být ještě malé zbytky. Pokud přemýšlíte, kam se poděl, dítě jej spolklo a uložil se do střev, kde bude vyloučen jako první stolice – smolka.

Maminka

V této době dosahuje děloha nejvýše za celé těhotenství a je přibližně patnáctkrát větší, než před otěhotněním – posledních několik dní se mamince hůře dýchalo a mohla mít i problémy se snědením většího množství jídla. Většinou začíná v této době miminko sestupovat dolů do pánve. Čímž se problémy s dýcháním a pálením žáhy zmenší.

Na duhou stranu to znamená větší tlak hlavičky na močový měchýř a tedy i problémy s chůzí a velmi časté močení. Zvlášť pokud se řídíte radami ohledně otoků – mezi které patří i dostatečné množství tekutin.

Průměrný přírůstek váhy je 11 kilogramů, ale může se pohybovat od 7,5 do 17,5 kilo.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

36. týden těhotenství

Ve 36. týdnu těhotenství měří plod zhruba 47 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2600 g.

Dítě nyní především rychle přibírá na váze. Do konce těhotenství se bude jeho váha zvyšovat zhruba o 30 g denně.

Lanugo, jemné chmýří pokrývající pokožku, se začíná ztrácet. Mizet začíná také vernix caseosa, neboli mázek, který chránil kůži před solemi obsaženými v plodové vodě. Lanugo i mázek se uvolňují do plodové vody a dítě je spolu s plodovou vodou polyká. Ze spolykaných částic plodové vody, střevních buněk a žlučových barviv se vytváří první stolice dítěte po porodu nazývaná mekonium, česky smolka.

Dítě je v tomto týdnu již ve většině případů otočeno hlavičkou dolů. Pokud je dítě v jiné poloze, je jen malá pravděpodobnost, že se ještě otočí hlavičkou dolů.

 36. týden těhotenství: pokles dělohy

Zhruba v tomto týdnu dochází u žen, které jsou těhotné poprvé, k poklesu dělohy směrem dolů do pánve. Tento jev je jednou ze známek blížícího se porodu, ale nedá se podle něj odhadovat, kdy porod nastane. Další známkou blížícího se porodu jsou častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (poslíčci) – nepravidelné a nebolestivé kontrakce, které se objevují na konci těhotenství u každé ženy.

 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

36. týden těhotenství

Miminko už měří přibližně 46 cm a váží 2 500–2 800 g. V tomto období přibývá na hmotnosti asi 200 gramů týdně a průměrné miminko má porodní hmotnost asi 3 400 g.
Dítě již vypadá tak, jako před narozením – má plné tvářičky a v podkoží je již uloženo určité množství tuku. Jeho tělo, které bylo pokryto jemnými chloupky a tzv. mázkem vernixem, se pomalinku této ochrany zbavuje.
 

Co se děje ve vašem těle

V posledních týdnech těhotenství se děloha natolik zvětšila, že vás určitě tlačí na žaludek (špatně se vám polykají větší kousky jídla), plíce (hůř se vám dýchá) a močový měchýř (chodíte často na malou). Mohou se vám zhoršit i křečové žily, což může omezit vaši tělesnou aktivitu.

Vaše tělo je schopné produkovat mateřské mléko přibližně od 6. měsíce těhotenství. Možná pozorujete kapičky světle žluté tekutiny na vašich bradavkách, které říkáme kolostrum. Je to ta nejlepší potrava pro první dny života vašeho miminka. Obsahuje cenné protilátky, které chrání dítě před nemocemi. Asi tak po třech dnech po porodu nahradí kolostrum už vytvořené mateřské mléko. Začátek laktace vyvolává hormon prolaktin. Je to doba, kdy zvýšené zásobování prsů krví a začátek laktace způsobuje, že prsa jsou plná, tvrdá a bolavá. Jestliže miminko kojíte, prsa se vyprázdní a potom naplní podle jeho potřeby.

V třetím trimestru, podobně jako v prvním, se budete cítit více unavená.
Vyčerpanost v třetím trimestru je způsobená hlavně díky rostoucí děloze, nedostatku spánku a v souvislosti s psychickou zátěží před porodem.
 

Vyšetření ve 36. týdnu těhotenství:
 • Krevní tlak (TK)
 • Puls (P)
 • Tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem
 • U Rh negativních žen opět kontrola protilátek
 • Kardiotokogram u žen s rizikovým těhotenstvím
 • Krevní obraz matky
 • Kultivace z pochvy se zaměřením na streptokokovou infekci
Čti celý článek
petulke
10. pro 2010

35. týden těhotenství

 • V tomto období vývoje plodu dochází k přibývání váhy dítěte, pod kůží plodu se hromadí více tuku, aby tak dítě bylo schopno udržet si tělesnou teplotu i po porodu. Vaše dítě je již plně vyvinuto, hlavička dítěte už plně odpovídá rozměrům celého těla.

Délka plodu (od hlavy k zadečku): 32cm
Hmotnost: 2,5 kg

 Co je již u plodu vyvinuto

Jsou již méně viditelné cévy na pokožce vašeho dítěte. Pokožka je také v tomto období těhotenství méně průsvitná a zabarvuje se do růžova. Pravidelně se otvírají a zavírají oči, dítě je také schopno vnímat tmu a světlo přes břišní stěnu. Díky plně vyvinutým končetinám (včetně nervových zakončení) může vaše dítě již koordinovat své pohyby. Dochází ke zpomalení růstu dítěte.

Vnitřní orgány plodu

Kromě plic, které potřebují ještě nějaký ten čas, jsou všechny orgány již vyvinuté. Mozek spolu s nervovou soustavou je již plně výkonný, ale pokud se nyní dítě narodí, nebude mít pravděpodobně koordinaci a sací reflex. Do plodu již neprosakuje plodová voda. Placenta, která je zcela vyvinutá se nyní plně stará o výživu. Spánkový rytmus vašeho dítěte není ještě vyvinutý, proto může přes den spát a v noci být několik hodin vzhůru. V tomto týdnu má však už sny.

V jaké poloze je nyní plod?

Nejčastější poloha dítěte bývá hlavičkou dolů. V případě obrácené polohy (ve výjimečných případech) obvykle porod probíhá císařským řezem.

**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství

Miminko v této době měří 45 cm a váží cca 2 500 g. Postupně se hlavička posouvá dolů do pánve, aby se připravila na vstup do světa.
 

 • U dítěte jsou již méně viditelné cévy na pokožce. Pokožka je také v tomto období těhotenství méně průsvitná a zabarvuje se do růžová.
 • Pravidelně se otvírají a zavírají oči. Miminko teď již vnímá světlo, zvuky a bolest, dítě je také schopno vnímat tmu a světlo přes břišní stěnu.
 • Díky plně vyvinutým končetinám (včetně nervových zakončení) může dítě již koordinovat své pohyby.
 • Vytváří se podkožní tuk, zvrásněná pokožka se vyhlazuje, dostává světle růžovou barvu, tělíčko se zaobluje.
 • Dítě má na zádech stále chloupky a nehty mu začínají růst ke špičkám prstů. Chrupavky nosu a uší jsou zatím měkké a poddajné.
 • Jeho střeva se postupně plní zelenkavou látkou, jíž se říká meconium, česky smolka. Jsou to odpadní látky produkované játry a střevy. Pokud bude během porodu miminko vystresované, může je v jeho průběhu vyloučit, jinak je najdete v prvních plenkách, co mu budete vyměňovat!

 Co se děje ve vašem těle

Asi se již cítíte velmi unavená a těžká, také se Vám mohou vrátit prudké výkyvy nálad, jež jste pociťovala na počátku těhotenství – můžete být podrážděná.
Mohou se Vám rovněž zdát velmi živé sny, Váš mozek si zvyká na velkou životní změnu. Sny, ať příjemné nebo strašidelné, jsou zdravé a normální a mohou Vám pomoci zbavit se obav z mateřství. Může se Vám zdát o ztrátách, zapomínání, děsivé sny, volání o pomoc, představy o tom, že už nebudete přitažlivá, sny o životě dítěte či porodní sny (o porodu a bolesti).
Vhodná je večerní procházka a koupel nohou, večer moc nepojte a zvláště ne silný čas, nejezte těžko stravitelná jídla a před spaním si zkuste dát sklenku teplého mléka.

Poslední měsíc budete chodit na kontroly přímo do porodnice, kde budete rodit. Jak se dítě dostává stále níž do pánve, můžete pozorovat, jak vám postupně klesá bříško. V těchto dnech se vám může stát, že se vám uvolní hlenová zátka s příměsí krve, která se vytvořila na krčku dělohy během těhotenství. I když je to jeden z prvních signálů blížícího se porodu, může se objevit i více než tři týdny před dnem D (většinou však porod začíná do 48 hodin po jejím uvolnění). Nezapomeňte o tom informovat vašeho lékaře. 

**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství


V tomto období těhotenství, většinu nastávajících maminek trápí častější močení.

V 35. týdnu těhotenství dítě měří asi 43 - 45cm a váží kolem 2,3 kg. Stále však ještě přibývá na váze a vyplňuje většinu dělohy. Dochází ke zpomalení růstu dítěte. V této době je miminko velice aktivní, i když se už spíše jen otáčí, než aby konalo energické pohyby jako v době, kdy bylo menší.

Dítě je kromě plic, které potřebují ještě nějaký čas, plně vyvinuto, hlavička už odpovídá rozměrům celého těla. Mozek spolu s nervovou soustavou je plně výkonný. V tomto týdnu má dítě už i sny. Játra vytvářejí první odpadní látky a ledviny jsou již plně vyvinuty. Pokožka dítěte se začíná zbarvovat do růžova, je méně průsvitná. Dítě může koordinovat i své pohyby. O výživu se stará placenta, která je zcela vyvinutá. Do plodu už neprosakuje plodová voda.


V žádném případě, by jste ale neměly přestat pít, protože dítě tekutiny potřebuje. Vynechejte však pití kávy a čajů, které nutí k častějšímu močení a nejsou zdravé pro organismus miminka.

Ženám v této době už vystupuje pupík.

Můžete mít i problémy s dýcháním, protože většinu prostoru v bříšku zaplňuje dítě a plíce tak mají málo prostoru.

V tomto týdnu bývá nejčastější poloha plodu hlavičkou dolů. Ve výjimečných případech je však v obrácené poloze a porod potom probíhá císařským řezem.

Toto období se rovněž stává obdobím posledních příprav. Žena by si měla připravit všechny věci do porodnice a zkontrolovat dětský pokoj, kdyby přišlo dítě na svět předčasně.

**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství

Co se děje s matkou:

Přestože vás trápí časté močení, rozhodně nepřestávejte pít. Vy i vaše nenarozené dítě potřebujete dostatek kvalitních tekutin. Vyvarujte se ale kávy, která váš organismus naopak odvodňuje.
Můžete mít i problémy s dýcháním, protože většinu prostoru v bříšku zaplňuje dítě a plíce tak mají málo prostoru. Měla byste si již připravit všechny věci do porodnice.

Co se děje s plodem:

V 35. týdnu dítě měří asi 43 – 45 cm a váží kolem 2,3 kg. Stále ještě přibývá na váze, ale dochází ke zpomalení růstu dítěte. V této době je miminko velice aktivní, poslouchá okolní zvuky, občas vás vyleká kopnutím, ale většinu času prospí.

V tomto týdnu má dítě už i sny. Pokožka dítěte se začíná zbarvovat do růžova, je méně průsvitná. Dítě může koordinovat své pohyby.

Čti celý článek
petulke
1. pro 2010
Zobraz celou zprávu
petulke
30. lis 2010

34. týden těhotenství 

Změny vašeho těla
V tomto týdnu na vás možná znovu padla únava, i když ne taková, jako v prvních týdnech těhotenství. Díky fyzické námaze a  neklidným nocím způsobeným častým chozením na záchod, převracením a otáčením v posteli, pro větší pohodlí, není divu, že se cítíte vyčerpaná.

Vaše děťátko
Ve 34. týdnu těhotenství vaše dítě váží kolem 2 kg a měří zhruba 45cm. Jeho pokožka je již pokryta tukovou vrstvou, která mu pomůže regulovat tělesnou teplotu. Centrální systém a plíce vašeho děťátka již dozrávají. Tudíž pokud se vaše miminko narodí mezi 34 a 37 týdnem těhotenství, nemělo by mít většinou žádné zdravotní problémy. Po porodu musí však zůstat nějaký čas v inkubátoru.

Tipy pro vás
Nyní byste měla zpomalit a dopřát si co nejvíce pohodlí. Pokud delší dobu ležíte či sedíte, nevstávejte příliš rychle, aby se vám nezatočila hlava a vy jste neomdlela. Šetřete síly a nepřepínejte se. Zpravidla od počátku 6.týdne před porodem začíná mateřská dovolená, nejdříve však 8. týdnů před očekávaným dnem porodu. Na mateřskou však můžete nastoupit i později než 6. týdnů před porodem, pokud vám to váš stav dovolí.

**************************************************************************************************************

34. týden těhotenství

Co se odehrává ve vašem těle v 34. týdnu těhotenství?

 Co se děje s matkou:

 Můžete mít v noci pozoruhodně pestré a živé sny. Únava se neustále zvyšuje. V noci často chodíte na záchod, neklidně spíte, můžete se cítit vyčerpaná. Proto co nejvíce odpočívejte, buďte v klidu, nepřepínejte se. Pokud delší dobu sedíte nebo ležíte, vstávejte pomalu, jinak by se vám mohla zatočit hlava a mohla byste i omdlít.

 Můžete stále cítit nepravé kontrakce. O známky předčasného porodu se může jednat v případě, že žena cítí více než 4 kontrakce za hodinu.

 Co se děje s plodem:

 Dítě váží kolem 2 kg a měří zhruba 45cm. Pokožka dítěte je už pokryta silnější vrstvou tuku, která po jeho narození slouží jako zásoba energie a izolační vrstva.

 Plíce i ostatní orgány dozrávají, jejich funkce je téměř připravena, takže v případě předčasného porodu by již nemělo mít miminko žádné zdravotní problémy.

 **************************************************************************************************************

34. týden těhotenství

Dítě váží už přibližně 2 200 g, a kdyby se nyní narodilo, tak má při speciální péči velmi dobrou šanci na bezproblémové přizpůsobení se okolnímu světu.

Kůže miminka je silnější. Ukládá se pod ní více podkožního tuku, který bude miminku po narození sloužit jako zásoba energie a izolační vrstva.
Zvyšuje se množství protilátek v těle miminka. Plod si začíná vytvářet zásoby minerálů – železa, vápníku a fosforu. Pokud nepřijímá maminka dostatek vápníku ve své stravě, vezme si ji její dítě z maminčiných zásob v kostech.
Během dne miminko spolyká a vyloučí přibližně 4,5litru plodové vody.
Plíce miminka jsou již v podstatě dokončeny a v případě předčasného porodu je velká pravděpodobnost přežití bez dalších následků.
 

Co se děje ve vašem těle

Vaše tělo vymění každé tři hodiny plodovou vodu. Můžete čas od času cítit nepravé kontrakce. Je to naprosto normální a maminka je může cítit již přibližně od poloviny těhotenství. S blížícím se porodem budou pravděpodobně o něco silnější a častější. V případě, že je jich více než 4 za hodinu, obraťte se raději na svého lékaře – může se jednat o známky předčasného porodu. Zvyšuje se únava. Na celém těle se projevuje nedostatek spánku. Také psychika hraje svoji roli – obavy z porodu a z nastávající role matky vám mohou dát pořádně do těla. Nestyďte se natáhnout po obědě (nemusíte spát – ale zavřete oči) a nespoléhejte se na kafe. Kofein dítěti může uškodit a navíc zvyšuje zadržování vody v těle.
Průměrný přírůstek váhy je něco přes 10 kilogramů, ale může se pohybovat od 6,5 do 16 kilo.
 

Rady pro maminku

Konec tohoto týdne je termínem nástupu na mateřskou dovolenou (6 týdnů před porodem). Už byste měla mít zařízené všechny formality spojené s nástupem na MD. Podklady k zařízení mateřské dovolené jste již určitě dostala od vašeho lékaře a vyplněné odnesla do sociální pojišťovny, resp. odevzdala svému zaměstnavateli. Jste pod stalým dohledem v poradně, kontrolují vám krevní tlak, moč a stav otoků nohou a kloubů. V případě, že ultrazvuk ve 30. týdnu vykazoval nějaké odchylky od normy, dělá se kontrolní vyšetření, zjišťuje se množství plodové vody a krve protékající pupečníkem. Může se také stát, že lékař zjistí, že plod nepřibírá na váze tak, jak by měl. V tomto případě následují častější kontroly, případně hospitalizace, a pokud se zjistí, že placenta téměř nefunguje, je v zájmu plodu těhotenství ukončit dříve.
Stále trvá nebezpečí preeklampsie. Jejími příznaky jsou zvýšený krevní tlak, otoky, bílkovina v moči. Otoky nohou a rukou jsou v tomto období již velmi běžné, ale nemusí být příznakem gestózy. Posoudit to ale musí lékař.

Čti celý článek
petulke
23. lis 2010

33. týden těhotenství 

Změny vašeho těla
V 33. týdnu těhotenství vaše tělo stále prochází změnami. Jak se vaše miminko zvětšuje, vy si můžete začít všímat dalších změn. Před tím pro vás těhotenství bylo jakousi exkurzí, kdy jste poznávala, jak se vaše tělo mění, nyní již řešíte jiné problémy, jak pohodlně sedět, jak pohodlně spát apod.

Vaše děťátko
V tomto období vaše dítě váží něco přes 1,8 kg a měří více jak 41 cm. Jeho kosti nejsou zatím spojeny k sobě, aby dovolily děťátku bez velkých komplikací hladce projít rodidly. Hlavička děťátka také ještě není pevně spojena. A ještě po narození nebude.

Tipy pro vás

Již se blíží váš termín porodu a vy nedočkavě čekáte, až se vaše dítě narodí. Vaše bříško už je velké a stává se pro vás  někdy obtíží. Máte už menší problémy se sezením, chozením do schodů či jen se zavázáním tkaničky u boty. Občas máte pocit, že jste těhotná věčně a nejraději byste porodila hned. Snažte se proto odreagovat, běžte s partnerem na kratší procházku, vezměte si knížku, nebo se začněte pomalinku připravovat na porod.

***************************************************************************************************************

33. týden těhotenství

Miminko teď váží kolem 1,9 kg a na délka má 44 cm.
Ve věku 33. týdnů je imunitní systém Vašeho miminka podstatně odolnější. Až do doby, kdy se za nějaký měsíc narodí, budou 2/3 jeho imunitního systému spočívat v bříšku (vlastně o malinko níže). Kůži má již podstatně silnější a mnohem méně vrásčitou. Pravidelně se pohybuje, takže pokud cítíte méně než 10 pohybů za 2 hodiny.
Na hlavičce miminka už mohou být docela husté vlásky.
Objevují se pravidelné dýchací pohyby. Plíce ještě nejsou plně vyvinuty. Kosti jsou plně vyvinuty, i když jsou ještě měkké.
Miminko dokáže uvnitř dělohy cítit, slyšet a vidět poměrně hodně. Může již mít vytvořený určitý denní rytmus, který zahrnuje hodně spánku (i když se to nezdá, protože máte pocit, že do vás akorát kope). Dokonce bychom u něj mohli rozlišit REM fázi spánku (rychlé pohyby očí).
Rychlost tepu jeho srdce se ustaluje na 120 – 160 úderech v minutě. Od cca 26. týdne spí a probouzí se v pravidelných intervalech. Když spí, má zavřené oči a poslední měsíc před porodem se mu dokonce zdají sny. Nikdo neví, o čem se dětem v bříšku zdá, když ještě nic neviděly, ale jejich reakce jsou od mračení, smíchu a pláče až po kopání. Děloha se zvětšila tak, že dosahuje až k žebrům. Jak se dítě polohuje hlavičkou dolů, můžete někdy cítit bolestivé kopnutí na novém místě – na hrudním koši, pod poprsím.
 

Co se děje ve vašem těle

Narůstají problémy se zvyšující se váhou. Nyní v osmém měsíci budete přibírat rychleji a poroste vám hlavně bříško, což výrazně změní vaše těžiště. Je to způsobeno hlavně tím, že děťátko rychle přibírá a zvětšuje se množství plodové vody. Můžete trpět otoky nohou, špatným snášením tepla, poruchami spánku a dýchavičností. Dýchavičnost je způsobena rostoucí dělohou, která tlačí na bránici a plíce budoucí maminky. Proto může být složité nadechnout se do břicha, což ovšem neznamená, že vy nebo miminko trpíte nedostatkem kyslíku. Dva až tři týdny před porodem dítě sestupuje hlouběji do pánve a dýchavičnost ustoupí. Mezi další komplikace mohou patřit hemeroidy, pálení žáhy, bolesti ve spodní části zad. Některé maminky mají v této době problémy s otoky. Zvláště otékají nohy (chodidla a kotníky) – které musí nést všechna ta kila navíc, dostávají zabrat. Pokud vám poslední trimestr vyjde navíc na léto – je to o to horší. Je to tím, že tělo v těhotenství zadržuje více vody. Řešením je více pít. Pokud se otok objeví i v obličeji, nebo vám otékají ruce, může jít o příznaky preeklampsie, která je velmi nebezpečná – zavolejte proto raději svému lékaři. Mnoho nastávajících matek špatně snáší teplo, pociťuje intenzivní pálení žáhy, bolesti zad v kříži, „těžké nohy“.

Nedoporučuje se zbytečně cestovat. Otřesy a vibrace mohou děložní sval dráždit a provokovat předčasný porod. Pokud nemáte nepříjemné pocity, nebo vám nehrozí předčasný porod nemusíte se bát ani pohlavního styku. Svoji aktivitu zaměřte postupně na přípravu domova, dokupte potřebné věci.

***************************************************************************************************************

33. týden těhotenství


V 33. týdnu těhotenství vaše tělo stále ještě prochází změnami. Bříško už je velké, a někdy se může stát i obtíží. Můžete mít problémy s chozením do schodů, sezením nebo nazouváním bot.

V 33. týdnu těhotenství váží dítě kolem 1,80 kg a měří asi 41,5 cm. Kosti jsou plně vyvinuty, ale jsou ještě měkké, aby dovolily děťátku hladce projít rodidly bez velkých komplikací. Hlavička ještě není také pevně spojena a ani po narození nebude. Na hlavičce už mohou být husté vlásky. Nehty na rukou jsou plně vytvořené, na nohou ještě nejsou tak dlouhé. Plíce jsou téměř vyvinuty a objevují se pravidelné dýchací pohyby, jak dítě trénuje dýchání v přípravě na porod. Plod už uvnitř dělohy dokáže slyšet, cítit a poměrně hodně vidět.


V této době mohou mít některé maminky problémy i s otoky, zvláště potom s otoky nohou. V těhotenství totiž tělo zadržuje více vody, proto je nutné více pít. Jestliže se však otok objeví i v obličeji, nebo vám začnou otékat i ruce, navštivte ihned svého lékaře, může se jednat o příznaky tzv. preeklamsie (vysoký krevní tlak), která je velice nebezpečná.

V tomto období pozdního těhotenství prochází žena nejen tělesnými změnami, ale především změnami emocí. Může občas trpět obavami, jestli se vypořádá se svými novými povinnostmi a situací, jestli se dítě narodí v pořádku, může trpět i živými sny. Všechny tyto pocity jsou zcela normální. Se svými pocity se svěřte partnerovi, přítelkyním, které již mají nějaké zkušenosti, s partnerem si naplánujte společné chvíle např. krátkou procházku, návštěvu oblíbené restaurace, jděte do divadla nebo do kina, přečtěte si pěknou knihu.

Většina miminek je už v tomto týdnu otočena hlavičkou dolů, což znamená větší tlak na močový měchýř. Paty dítěte jsou zaražené skoro až ve vašich plicích. Pokud tomu tak není, nevadí, dítě má ještě dost času stihnout se otočit.

***************************************************************************************************************

Před vámi je ještě 8 týdnů s bříškem. Během tohoto měsíce vás nejspíš váš gynekolog odešle k dalším návštěvám těhotenské poradny přímo do porodnice, kde jste se rozhodla rodit. Tam budete pravděpodobně docházet jednou za týden (záleží na vašem aktuálním stavu a na zvyklostech porodnice) až do porodu…

Mezi 6.-8. týdnem před předpokládaným termínem porodu vás lékař vypíše na mateřskou dovolenou.
Ty z vás, které ještě nebyly na ultrazvuku kolem 31.tt ho jistě absolvují co nevidět (někteří lékaři ho nyní dělají trochu později). Tam se opět zkontroluje, jestli miminko roste a vyvíjí se tak, jak by mělo, vyloučí se případné vývojové vady. Také se prohlédne poloha plodu, i když ta se ještě může změnit, a zkontroluje se množství plodové vody.

Co se děje s miminkem během 33. – 36. týdne těhotenství?
Pokožka miminka má růžovou až načervenalou barvu, je hebká. Sací a uchopovací reflex jsou velmi silné.
Pravděpodobně se miminko v tomto měsíci přetočí do polohy hlavičkou dolů a už tak zůstane – je to způsobeno zejména tím, že hlavička je v porovnání s tělíčkem těžší, a tak zapůsobí gravitace. Některá miminka ale můžou zůstat v jiné poloze (koncem pánevním nebo v poloze příčné). I když se miminko ještě nepřetočí, má na to stále dost a času a prostoru.
Ve 33.tt je v děloze největší množství plodové vody za celé těhotenství.
I když ostatní kosti jsou již tvrdé, lebeční kosti zůstávají neuzavřené kvůli snazšímu průchodu porodními cestami (částečně se překryjí přes sebe).
Miminko „dýchá“ plodovou vodu – tím si procvičuje plíce a podporuje tím produkci surfaktantu. Není to pro miminko nebezpečné, dokud dostává kyslík od matky.
Pokud čekáte chlapečka, sestoupí mu pravděpodobně právě v tomto týdnu varlata do šourku, i když někdy se tak může stát až po porodu.
Miminko dostává protilátky z krve matky.
V 35.tt má kompletně vyvinutý sluch, takže velmi dobře slyší, co mu říkáte.
Miminko nyní zabírá většinu místa v děloze a stále se drží nahoře, proto se vám nejspíš těžko dýchá. V nejbližších dnech ale začne sestupovat níž, takže se dýchání usnadní.
Většina dětí narozených ve 35. týdnu přežije bez vážnějších zdravotních problémů, miminko je totiž téměř připraveno na život mimo matčino tělo, ale stále se může objevit problém s dýcháním, protože plíce se ještě dovyvíjejí. S každým dalším dnem stráveným v děloze roste šance na samostatné dýchání miminka po porodu. Pokud se ale narodí dříve, než ve 37.tt, bude hospitalizováno na oddělení nedonošenců, kde mu bude věnována speciální péče.
Ve 36. týdnu by mělo miminko začít sestupovat do porodních cest.
Díky usazujícímu se tuku se miminku vytvářejí ďolíčky na kolenou a záhyby na krku a zápěstí.
Jeho dásně jsou velmi pevné.
Ve 36.tt má plně vyvinuté ledviny a jeho játra začínají produkovat odpadní látky.

Míry a váhy:

33.tt 43,7cm/1918g;

34.tt 45cm/2146g;

35.tt 46,2cm/2383g;

36.tt 47,4 (45cm)/2622g (2700g)

A co maminka?
Vaše tělo se pomalu připravuje na porod, můžete cítit poslíčky – nepravidelné kontrakce. Poslíčky spolehlivě poznáte podle toho, že interval mezi jednotlivými kontrakcemi se nezkracuje, naopak je velmi nepravidelný, intenzita nevzrůstá a když si dáte teplou koupel, tak ustanou, na rozdíl od porodních bolestí, které se většinou zesílí a zpravidelní.
Nejspíš si připadáte nešikovná s velkým bříškem, špatně v noci spíte, protože je obtížné najít pohodlnou polohu, možná máte popraskanou kůži na bříšku z toho, jak se napnula. Může vám také vyčnívat pupík ven. Stejně tak můžete pociťovat dříve zmiňované nepříjemnosti, jako jsou hemeroidy, křečové žíly a ostatní.
Můžete také cítit mravenčení nebo svrbění v prstech na rukách. Bývá to způsobeno špatným držením těla v těhotenství – váhový přírůstek na bříšku nás nutí dávat ramena víc dozadu a předsouvat hlavu. Pomáhá zvadnout ruku nad hlavu a krčit a natahovat prsty směrem vzhůru. Prevencí je samozřejmě správné držení těla – jak proti mravenčení v rukou, tak proti bolení zad.
Špatně se vám spí, protože obtížně hledáte polohu, ve které by se vám pohodlně leželo a zároveň dobře dýchalo.
Je na čase připravit si tašku do porodnice, nebo si aspoň sepsat, co si s sebou budete brát. Také je dobré do vámi vybrané porodnice vzít ke konzultaci porodní plán, pokud jej máte, abyste věděla, co je možné a co ne.
Ujistěte se, že máte vyprané a vyžehlené věci pro miminko, víte, kde je postýlka (tatínek může smontovat, až budete v porodnici, nebo ji můžete sestavit společně), kočárek, pár balíků plen pro začátek, abyste hned nemusela vyrazit na nákup.
Je dobré uvařit něco do zásoby do mrazáku, abyste měla hotové jídlo rychle při ruce, než si s miminkem na sebe trochu zvyknete.

Čti celý článek
petulke
23. lis 2010

32. týden těhotenství

Miminko měří 40-42 cm a váží 1800-200 gramů.
Všechny důležité orgány už fungují kromě plic, které ještě pro vývoj potřebují trochu času. K jejich plnému vyvinutí je důležitá látka nazývaná surfaktant, která podporuje činnost plic mezi jednotlivými nádechy. Vaše maličké váží okolo 1 800 g a jeho tenká pokožka je ještě vrásčitá, protože ji ještě nevyplnil podkožní tuk, což se stane v dalších týdnech. Lanugo (chloupky) se začíná ztrácet a později mohou zůstat jen jeho zbytky na ramenou a krku. Naopak vlásky, obočí a řasy už jsou vytvořeny. I když má miminko kolem sebe dost plodové vody, s tím jak roste, má stále méně místa k pohybu. Není divu, že se snaží alespoň trochu protáhnout a kope do vás, co se dá.
Když je Vaše děťátko vzhůru, má otevřená očička a dělá spoustu věcí, jako čerstvě narozené miminko. Chytá se za nožičky a za pupeční šňůru, cucá si paleček. Také dělá nejrůznější grimasy, kdybyste ho mohla vidět, byla byste překvapená, jak vypadá.
Miminko z Vás doslova vysává vápník, poslouchá okolní zvuky, občas se vyleká a kopne Vás, většinu času ale stále prospí. Nesmíte opomíjet ani hlazení. Stěna břicha, děloha a plodová voda, tvoří sice izolační vrstvu, ale přesto je plod schopen na tyto podněty reagovat.
Brzy začne sestupovat níže k děloze.
 

Změny vašeho těla

Aby vaše tělo a vaše miminko bylo schopné dostávat dostatek živin a mohlo se vyvíjet v pořádku, váš krevní objem se zvýšil o 40 až 50% od doby, co jste otěhotněla.
V tomto období mnoho žen trápí pálení žáhy či krátký dech, což bývá způsobeno tím, jak děloha tlačí na bránici a žaludek. Snažte se proto jíst menší porce během dne a zkuste spát podepřená polštářem.
S pokročilým těhotenstvím můžete pociťovat slabší bolest v zádech, která je způsobena tím, jak zvětšující se děloha posouvá vaše těžiště dopředu a vaše břišní svalstvo ochabuje. Zkuste postižené místo zahřát pomocí ohřívací lahve nebo elektrické dečky. Nebo začněte cvičit relaxační cvičení, která provádějte pravidelně. Nejdříve však tato cvičení proberte se svým lékařem či porodní asistentkou, jestli jsou pro vás tato cvičení vhodná.
Během dne můžete už pocítit první kontrakce. Nebojte se, ještě to neznamená nástup porodu, v tomhle období je to naprosto normální.

Vyšetření v těhotenství

V poradně se klade důraz na měření krevního tlaku, kontrolu moče a sledování otoků. Tím je možno předejít projevům onemocnění zvaného preeklampsie. Ve svém důsledku může vést ke křečovému stavu, který vážně ohrožuje jak matku, tak dítě. Samozřejmě je sledována aktivita dělohy (počet a intenzita stahů) a stav porodních cest.
Dále se provádí odběr krve pro kontrolu protilátek, krevního obrazu, testu na syfilis a AIDS. Koncem tohoto týdne již můžete odejít na mateřskou dovolenou – osm týdnů před termínem porodu vypočítaným na základě poslední menstruace, je podle zákona nejdříve možný termín nástupu na mateřskou dovolenou. V případě, že jste na rizikovém těhotenství, nečerpáte do 32. týdne mateřskou dovolenou, ale jste PN. V opačném případě, cítíte-li se dobře, můžete pracovat až do konce 34. týdne (tj. 6 týdnů před vypočítaným termínem porodu), což je nejzazší možný nástup na MD.

***************************************************************************************************************

Vstupujete do 9. lunárního měsíce těhotenství.

Co se děje s matkou:

Děloha tlačí na bránici a žaludek. Důsledkem toho je, že většinu těhotných žen trápí pálení žáhy či krátký dech. Jak miminko začíná klesat do pánve, zvyšuje se tlak hlavičky na močový měchýř.

Již v této době může žena běžně i několikrát za den pocítit první kontrakce – pokud nehrozí riziko předčasného porodu (vždy posoudí lékař), je to naprosto normální a neměla byste se ničeho bát.

Co se děje s plodem:

Dítě skoro 40 - 42 cm dlouhé a váží kolem 1,80 kg. Plod je v tomto období plný energie a v břiše se velice aktivně pohybuje. I když má kolem sebe dost plodové vody, jak roste, bude mít stále méně prostoru k pohybu, takže se jeho poloha brzo ustálí.

V tomto období žena přibírá kolem půl kila za týden, necelá polovina z toho je přibírání dítěte. Dětská pokožka začíná být hladší a měkčí.

***************************************************************************************************************

V posledních týdnech těhotenství se většinou dítě otáčí hlavičkou dolů. Děloha tak tlačí na bránici a žaludek, a důsledkem je, že většinu těhotných žen trápí pálení žáhy či krátký dech. Snažte se proto jíst během dne menší porce a vždy spát podepřená polštářem.

Jestliže již miminko začíná klesat do pánve, zvyšuje se tlak hlavičky na močový měchýř, a to má za následek časté močení.

Již v této době může žena běžně i několikrát za den pocítit první kontrakce – jestli nehrozí riziko předčasného porodu (vždy posoudí lékař), je to naprosto normální a neměla byste se ničeho bát.

Plod je v tomto období plný energie a v břiše se velice aktivně pohybuje. I když má kolem sebe dost plodové vody, s tím jak roste, bude mít stále méně prostoru k pohybu, takže se jeho poloha brzo ustálí.

V 32. týdnu těhotenství je dítě skoro 41 cm dlouhé a váží kolem 1,70 kg. Kdyby se dítě v tomto týdnu narodilo, má už velkou šanci na přežití V tomto období žena přibírá kolem půl kila za týden, necelá polovina z toho je přibírání dítěte. Děťátko už má nehty na nohou i rukou a hlavička bývá už celá pokryta jemnými vlásky. Jeho pokožka začíná být hladší a měkčí.

***************************************************************************************************************

Změny vašeho těla
Aby vaše tělo a vaše miminko bylo schopné dostávat dostatek živin a mohlo se vyvíjet v pořádku, váš krevní objem se zvýšil o 40 až 50% od doby, co jste otěhotněla.

 V tomto období mnoho žen trápí pálení žáhy či krátký dech, což bývá způsobeno tím, jak děloha tlačí na bránici a žaludek. Snažte se proto jíst menší porce během dne a zkuste spát podepřená polštářem.   

Vaše děťátko
V 32. týdnu těhotenství je vaše dítě skoro 41 cm dlouhé a váží téměř 1, 81 kg. V tomto období přibíráte kolem půl kila za týden, z toho necelá polovina je přibírání vašeho dítěte. Vaše děťátko už má nehty na nohou i rukou a jeho hlavička bývá už celá pokryta jemnými vlásky. Jeho pokožka začíná být hladší a měkčí.

Tipy pro vás
S pokročilým těhotenstvím můžete pociťovat slabší bolest v zádech, která je způsobena tím, jak zvětšující se děloha posouvá vaše těžiště dopředu a vaše břišní svalstvo ochabuje. Zkuste postižené místo zahřát pomocí ohřívací lahve nebo elektrické dečky. Nebo začněte cvičit relaxační cvičení, která  provádějte pravidelně. Nejdříve však tato cvičení proberte se svým lékařem či porodní asistentkou, jestli jsou pro vás tato cvičení vhodná.

Čti celý článek
petulke
23. lis 2010
Anička má ve 32tt 2 kg, tt se posunuje na 33tt a TP 11.1.2011
Zobraz celou zprávu
petulke
19. lis 2010
60 dní do porodu :o)
Zobraz celou zprávu
petulke
15. lis 2010

31. týden těhotenství

Miminko teď měří 41 cm a začíná pěkně přibývat na váze, v této fázi má přibližně 1,5 kg. V následujících osmi týdnech bude přibírat nepoměrně rychleji na hmotnosti, než rostlo do výšky. Jeho týdenní přírůstek bude cca 250 g. Čím bude větší, tím hůře bude viditelné na UZV a hůře bude měřitelná jeho délka a hmotnost . Roste rychle, zaplní téměř celý prostor v děloze a vy zjistíte, že jeho kopance ubývají, ale přibývá více mravenčení.
Rozvíjejí se mu části mozku zodpovědné za paměť. Miminko hýbe hlavičkou ze strany na stranu. Už přes břišní stěnu vidí světlo a dokáže dokonce mrkat. Má už svůj pravidelný rytmus, kdy spí a kdy bdí. V této době bývá dítě velmi aktivní, kope a různě sebou vrtí, což vám může přinést menší potíže při spaní. Ale nemusíte mít strach, tyto pohyby jsou znamením, že vaše děťátko je silné a zdravé. Vnímá tlukot Vašeho srdce a Váš hlas, takže na něj stale mluvte a zpívejte mu. Vždyť Váš hlas bude první, který po narození uslyší.

Co se děje ve vašem těle

Možná jste již pocítila v tomto období lehké nepravidelné kontrakce. Tyto kontrakce začínají v druhé polovině těhotenství a většinou trvají kolem 30 sekund a většinou jsou nepravidelné a nejsou tolik bolestivé. Kontrakce, které značí porod, jsou pravidelné a bolestivé. Pokud by jste pocítila takové kontrakce, ihned volejte svého lékaře.
Tipy pro vás
Možná jste si již povšimla, že z vašich prsou vytéká jakési kolostrum. Jedná se o první mateřské mléko. Nemusíte mít strach, je to naprosto normální. Abyste ochránila oblečení od prosáknutí, zkuste si vycpat podprsenku nějakými tamponky, které mléko zachytí. Nebo si již nyní kupte kojeneckou podprsenku, nejlépe o číslo větší. Až budou totiž vaše prsa produkovat skutečné mléko, vaše prsa budou mnohem větší.
Někdy můžete na prsou objevit kapičky husté nažloutlé tekutiny (kolostrum). Jedná se o první mléko, které bude v prvních dnech sloužit miminku jako potrava. Nemusíte mít strach, je to naprosto normální. Pokud je ho příliš, použijte vložky do podprsenky, abyste si neušpinila oblečení. Kolostrum není vhodné vymačkávat – stačí otřít zaschlé mléko vlhkou žínkou.

Průměrný přírůstek váhy je 9 kilogramů, ale může se pohybovat od 5 do 14,5 kilo.
 

Vyšetření

Čeká vás poslední z ultrazvukových vyšetření, která se při normálním průběhu těhotenství dělají. Kontroluje se:
Růst plodu (ale stanovení termínu porodu je v této fázi velmi nepřesné, možná chyba až 3 týdny)
Jeho uložení (většina plodů je již hlavičkou dolů, ale obrat do této polohy je stále možný)
Poloha placenty (kdyby byla v porodních cestách, bylo by nutno provést císařský řez, možné krvácení při porodu ohrožuje jak dítě, tak matku)
Množství plodové vody (málo – možnost strádání plodu, mnoho – možnost vývojových vad
- celkový vzhled hlavičky, hrudníku, bříška a končetin, je možno určit pohlaví
Plod je již tak vyvinut, že je možné jej v případě nutnosti léčit i v děloze např.: provést transfuzi krve plodu, dodávat plodovou vodu, léky do pupečníku... Jsou to však vysoce specializované a rizikové výkony, prováděné jen na špičkových pracovištích.

***************************************************************************************************************

Změny vašeho těla 

Možná jste již pocítila v tomto období lehké nepravidelné kontrakce. Tyto kontrakce začínají v druhé polovině těhotenství a většinou trvají kolem 30 sekund a většinou jsou nepravidelné a nejsou tolik bolestivé. Kontrakce, které značí porod, jsou pravidelné a bolestivé. Pokud by jste pocítila takové kontrakce, ihned volejte svého lékaře.

 Vaše děťátko

V 31. týdnu těhotenství vaše dítě váží něco málo přes 1,30 kg a měří kolem 40 cm. Hýbe hlavičku ze strany na stranu a jeho ruce, nohy a tělo se začínají zakulacovat, jak nabírá postupně podkožní tuk. V této době bývá vaše dítě velmi aktivní, kope a různě sebou vrtí, což vám může přinést menší potíže při spaní. Ale nemusíte mít strach, tyto pohyby jsou znamením, že vaše děťátko je silné a zdravé .

 Tipy pro vás

Možná jste si již povšimla, že z vašich prsou vytéká jakési kolostrum. Jedná se o první mateřské mléko. Nemusíte mít strach, je to naprosto normální. Abyste ochránila oblečení od prosáknutí, zkuste si vycpat podprsenku nějakými tamponky, které mléko zachytí. Nebo si již nyní kupte kojeneckou podprsenku, nejlépe o číslo větší. Až budou totiž vaše prsa produkovat skutečné mléko, vaše prsa budou mnohem větší.

***************************************************************************************************************

Vaše miminko

Vaše miminko je teď 41 cm velké a začíná pěkně přibývat na váze, v této fázi má kolem 1,5 kg. Rozvíjejí se mu části mozku zodpovědné za paměť. Dítě vnímá tlukot Vašeho srdce a Váš hlas, takže na něj stale mluvte a zpívejte mu. Vždyť Váš hlas bude první, který po narození uslyší.

Jak to však můžeme vědět? Jedna ze studií prokázala, že děti, kterým byla pravidelně hrána ústřední melodie známého seriálu, na ni reagovaly i po svém narození, na rozdíl od těch, které ji před narozením nikdy neslyšely. Asi teď pro Vás dostane Váš oblíbený seriál úplně jiný rozměr.

Pokud byste právě teď porodila, pak má miminko velkou šanci na přežití.

Vy

Vaše tělo si musí poradit s čím dál větším miminkem, proto se potíte a musíte chodit na záchod mnohem častěji. Je zapotřebí doplňovat neustále tekutiny, obzvláště v této fázi, kdy se dostáváte do posledních týdnů těhotenství.

Během dne neustále něco popíjejte, nečekejte na pocit žízně – ten většinou signalizuje, že jste již dehydrovaná. Dávejte přednost čisté vodě, ovocným džusům a koktejlům, vyhýbejte se nadměrnému pití černého čaje a kávy.

Kofein není během těhotenství vhodný – může poškozovat placentu a zvyšovat tepovou frekvenci Vašeho miminka. Způsobit to mohou už jen dva šálky denně, více než 5 šálků denně může mít za následek nižší porodní váhu děťátka.

Z prsou Vám také může začít vytékat vodnatá tekutina zvaná colostrum neboli mlezivo. Jde o předzvěst mléka, jež se Vám začne tvořit krátce po porodu. Je mimořádně bohaté na živiny. Zvláště ženy, které již někdy rodily, budou toto pozorovat dříve.

***************************************************************************************************************


V tomto období můžete začít mít problémy s dýcháním. Důvodem je stále více se zvětšující plod, který tlačí na bránici. Tento stav se změní, když se hlavička dítěte posune do pánve a potom během několika týdnů sestoupne.

V této době byste měla cítit pravidelné pohyby. Pokud by se pohyby staly méně častými, nebo by přestaly úplně, může to být známka toho, že se děje něco špatného. Proto jestliže máte jakékoliv obavy z oslabených pohybů ( napočítala jste jich méně než 10 za dvě hodiny, a situace trvá déle než 24 hodin), vyhledejte raději pomoc lékaře.

Během celého těhotenství budete cítit lehké nepravidelné kontrakce. Tyto kontrakce, ale začínají být patrnější, až v druhé polovině těhotenství. Trvají kolem 30 sekund, většinou jsou nepravidelné a nejsou tolik bolestivé. Kontrakce, které znamenají porod, jsou pravidelné a bolestivé. Pokud by jste pocítila takové kontrakce, vyhledejte lékaře.

Na prsou se mohou objevit kapičky husté nažloutlé tekutiny. Jde o první mateřské mléko, které bude miminko pít v prvních dnech života. Jestliže je ho příliš, dejte si do podprsenky vložky, které mléko zachytí, neušpiníte si tak oblečení.

V 31. týdnu těhotenství dítě váží kolem 1,40 kg a měří kolem 40 cm. Do porodu ještě vyroste pár centimetrů, spíše ale přibírá na váze. Ruce, nohy a tělo se začínají zakulacovat, jak nabírá postupně podkožní tuk. Kromě plic, které ještě nejsou úplně zralé, jsou orgány plodu téměř zcela vyvinuté. Mozek stále roste. Plod může cítit bolest a může reagovat na různé podněty. Hýbe hlavičkou z jedné strany na druhou. V této době bývá velmi aktivní, kope a různě se pohybuje, při náhlém zvuku i poskočí, to vám může způsobit drobné potíže při spaní.
Čti celý článek
petulke
9. lis 2010

30. týden těhotenství

Miminko teď měří asi 40 cm a váží přibližně 1300 gramů, je obklopeno zhruba 0,8 l plodové vody. Dítě roste, přibývá plodové vody, zvětšuje se děloha. Dítě má už obočí a řasy, na hlavičce mu rostou vlásky. Rozlepují se oční víčka, vyvíjejí se nehty. Období aktivity se střídá s obdobím klidu. Dítě reaguje na chuť, dotyk, na to, co vidí, co slyší. Reaguje též na vnější stimuly – například, jestliže se bouchnete do bříška, může kopnout nebo vrátit úder.
Tu a tam se dítěti i něco zdá, 80% doby spánku tráví v REM (snové) fázi.
Je logické, že se v této fázi růstu zřetelně urychluje vývoj mozku. Rychle se vytvářejí nová nervová vlákna, rovněž vzruchy putují tělem rychleji, čímž umožní miminku lépe se učit novým věcem, až bude venku. Miminko se obaluje stále tukem, mozek je plně vyvinut, pokud není otočené k pánevnímu dnu hlavičkou, nic to neznamená, má ještě dost času, aby se do porodu otočilo správně.

Co se děje ve vašem těle

Kolem období 30. týdnu těhotenství se můžete cítit trochu více unavená, zvlášť pokud míváte problémy se spaním. Může se vám také stát, že se budete cítit i nešikovná a budete mít pocit, že se vám nic nedaří. Nebojte se, to je naprosto normální. V průběhu těhotenství dochází ve vašem těle k mnoho změnám. Nejenže jste těžší, ale také díky těžšímu a většímu bříšku dochází k přesunu těžiště ve vašem těle, plus hormonální změny mohou způsobit menší potíže s udržováním rovnováhy.

Vyšetření

V tomto nebo v dalším týdnu absolvujete i poslední ultrazvukové vyšetření (jen v případě nějakých problémů, či přenášení budete pravděpodobně poslána na další UZV vyšetření v následujících měsících). Při tomto ultrazvukovém vyšetření se kontroluje růst plodu, jeho poloha (naléhání hlavičkou dolů nebo koncem pánevním – většina dětí je v tomto týdnu otočená hlavičkou dolů, obrat je však možné očekávat do 36. týdne, resp. i do posledního dne těhotenství je stále možný), poloha placenty (jestli není uložená pod dítětem v porodních cestách, v tomto případě je nutný císařský řez), množství plodové vody (malé množství může značit hypotrofii plodu, velké poukazovat na možnost vývojových vad), celkový vzhled tělíčka, hlavičky, hrudníku, bříška a končetin, je možné určit pohlaví.

*********************************************************************************************************

Vývoj těhotenství  - 30. týden těhotenství

Změny vašeho těla
Kolem tohoto období 30. týdnu těhotenství se můžete cítit trochu více unavená, obzváště pokud míváte problémy se spaním. Může se vám také stát, že se budete cítit i nešikovná a budete mít pocit, že se vám nic nedaří. Nebojte se, to je naprosto normální. V průběhu těhotenství dochází ve vašem těle k mnoho změnám. Nejenže jste těžší, ale také díky těžšímu a většímu bříšku dochází k přesunu těžiště ve vašem těle, plus hormonální změny mohou způsobit menší potíže s udržováním rovnováhy.

Vaše děťátko

Vaše děťátko je nyní velké kolem 27 cm a váží kolem 1,3 kg. Je obklopeno zhruba 0,8 l plodové vody, jejíž objem se bude postupně zmenšovat, jak se vaše dítě bude zvětšovat.
Ačkoliv se jeho zrak bude nadále vyvíjet, většinu dne bude mít vaše dítě oči zavřené, a pokud je otevře, stále jeho zrak není natolik vyvinut, aby dobře vidělo prostředí kolem sebe.


Možná jste si všimla, že vaše dítě mívá krátké trhavé pohyby, jako by škytavku. To je zřejmě způsobeno pohybem hrudníku, jak dítě zkouší dýchací pohyby. Za důvody této činnosti se obvykle považuje snaha o roztažení plicní tkáně kvůli jejímu správnému vývoji.

Tipy pro vás

Možná si vzpomínáte na první týdny těhotenství, kdy se vaše nálady rychle měnily. Nyní možná pociťuje stejné změny. Jste v posledním trimestru, cítíte se nepohodlně a díky hormonálním změnám se vaše nálady rychle mění.

Možná máte strach z přicházejícího porodu a jistě si klade spoustu otázek, jako jestli budete dobrá matka, jestli porod proběhne v pořádku apod. Těmito stavy trpí mnoho žen. Nebojte se proto o vašich starostech a trápení svěřit svému doktorovi, porodní asistence či vaší rodině. Ti vás velmi rádi vyslechnou a pomohou vám ve vašich stavech.

*********************************************************************************************************

Na konci těhotenství můžete častěji trpět bolestí zad. Zvýšená tělesná váha a uvolněné vazy, totiž mnohem více zatěžují břišní svaly, což se přenáší i na svaly zádové. Dochází rovněž k přesunu těžiště ve vašem těle, což může spolu s hormonálními změnami způsobit i drobné potíže s udržováním rovnováhy. Jestliže jsou však bolesti zad nesnesitelné, okamžitě navštivte lékaře, protože tyto bolesti mohou být příznakem zánětu ledvin.

Bolest horní části zad můžete zmírnit tím, že si lehnete na pevnou podložku a hlavu a kolena podložíte polštáři. Bolest ve spodní části zad můžete potlačit tím, že si kleknete na všechny čtyři, narovnáte záda, hlavu držíte v prodloužení zad a díváte se na zem. Nohy i ruce roztáhněte. Potom spusťte hlavu dolů a udělejte kočičí hřbet. Cvičení několikrát opakujte. V tomto období noste raději nízké podpatky, podkládejte si záda polštářem a pořiďte si vyztuženou matraci.

Kolem tohoto období se můžete cítit i trochu více unavená, obzvláště jestliže míváte problémy se spaním. V průběhu těhotenství dochází ve vašem těle k mnoha změnám. Může se proto také stát, že se budete cítit i nešikovná a budete mít pocit, že se vám nic nedaří. Tento stav je v tomto období naprosto normální.

V 30. týdnu těhotenství je Vaše děťátko velké kolem 39 cm a váží kolem 1,3 kg. Je obklopeno asi 0,8 l plodové vody. Objem plodové vody se bude zmenšovat tak, jak se bude dítě zvětšovat. Aby si dítě vytvořilo pohodlnou pozici, má překřížené nohy i ruce. V této době už může dítě zaujmout polohu hlavičkou dolů, která je nejvhodnější pro porod. Díky tomu se zvýší tlak na pánevní dno. Začíná mizet jemné ochlupení těla. Zrak se i nadále vyvíjí, dítě má většinu dne oči zavřené, zrak totiž není ještě vyvinut natolik, aby dobře vidělo prostředí kolem sebe.

********************************************************************************************************

Co se odehrává ve vašem těle v 30. týdnu těhotenství?

Co se děje s matkou:

Můžete častěji trpět bolestí zad. Jestliže jsou však bolesti zad nesnesitelné, okamžitě navštivte lékaře, protože mohou být příznakem zánětu ledvin. Kolem tohoto období se můžete cítit i trochu více unavená, obzvláště jestliže míváte problémy se spaním.

Co se děje s plodem:

V 30. týdnu těhotenství je děťátko velké kolem 39 cm a váží kolem 1,3 kg. V této době už může dítě zaujmout polohu hlavičkou dolů, která je nejvhodnější pro porod. Díky tomu se zvýší tlak na pánevní dno.

Začíná mizet jemné ochlupení těla. Objem plodové vody se bude zmenšovat tak, jak se bude dítě zvětšovat. Aby si dítě vytvořilo pohodlnou pozici, má překřížené nohy i ruce.

Čti celý článek
petulke
9. lis 2010
70 dní do porodu !!!
Zobraz celou zprávu
petulke
2. lis 2010

Vývoj plodu - 29. týden těhotenství

V této době těhotenství Vaše dítě roste nyní poměrně rychle, takže i nepoměr velikosti hlavy dítěte a zbytku jeho těla pomalu mizí. Bříško dítěte se pomalu zakulacuje díky tuku, který se více ukládá. Plodu se v této době vyvíjí dále vnitřní orgány jako je mozek a plíce. V této fázi těhotentství také již začínají první stahy.   

Délka plodu (od hlavy k zadečku): 25-30 cm

Hmotnost plodu: 1100 g


Co je již u plodu vyvinuto

Stále se zmenšuje poměr mezi hlavou a tělem vašeho dítěte. Dítě se stále rychle vyvíjí. Jeho těho je obalené v takové mazlavé tekutině (vernix), je to ochranná vrstva, která ho chrání před tzv. maceračními účinky plodové vody.

Vaše dítě je v tomto obdoní těhotenství stále více aktivnější a je možné cítit jeho trhavé pohyby, které jsou způsobený škytavkou, kterou může trpět. Nemusíte mít však strach, je to způsobeno zkouškou dýchacích pohybů, i když kyslík zatím není potřeba. Ten mu poskytuje placenta. Vaše dítě dokonce může plakat.

 Vnitřní orgány plodu

Znatelně se vyvíjí nervová soustava a mozek, který je už schopný kontrolovat teplotu dítěte. Díky rychlému  přenosu nervových vzruchů se zlepšuje schopnost učit se. Vyvíjí se tuková a svalová tkáň. V těchto týdnech jsou plíce už lépe vyvinuté, ale chybí jim vyvinutý tzv. surfaktant, který je důležitý pro jejich celkovou funkci. Proto předčasně narozené děti v těchto týdnech budou mít pravděpodobně potíže s dýcháním a proto mu budou dodávány léky k podpoře tvorby této látky.

Co se děje v tomto období těhotenství?

Je to období, kdy začínají první stahy. Ženy častěji chodí na záchod díky tlaku, který se vyvíjí na močový měchýř. Běžná je i častější zácpa.

**********************************************************************************************

29. týden těhotenství

Vaše Miminko váží 1150 gramů a měří 40 cm. Vývoj Vašeho miminka je již ve třetím trimestru, ve zbývajících týdnech do porodu ještě ztrojnásobí svou váhu.
V 7. měsíci mu pomalu rozlepují oční víčka, která do této doby chránila oči před plodovou vodou, do této doby pro správný vývoj očí nevhodnou. Dítě bude vidět! V posledních šesti týdnech slyšelo vaše dítě Váš hlas, i hlas vašeho partnera, sourozenců. Mluvit už v bříšku s nenarozeným děťátkem je nejen součástí prenatálního spojení a vytvoření emocionálního vztahu, ale může formovat základy jazykového vývoje a rozvíjet činnosti mozku. Miminka, se kterými se povídalo už v děloze, poznávají hlasy rodinných příslušníků okamžitě po narození. Poloha miminka je přibližně ve 20 % případů koncem pánevním (zadečkem dolů). Pro porod je však nejvhodnější poloha hlavičkou dolů. Jestliže tomu tak není, nemusíte se tím nyní stresovat – téměř všechny děti se otočí a jen 3 % zůstanou v původní poloze.
 

Co se děje s Vaším tělem

 • Začínáte mít problémy se spánkem – spíše tedy s jeho nedostatkem; také Vás bolí klouby, máte křeče v obličeji, pálí Vás žáha a musíte často chodit na záchod.
 • Ve tomto týdnu se vaše tělo stále mění, nejedná se o nějak výrazné změny oproti týdnu předchozímu, ale vy můžete zpozorovat pár změn. Jednou z nich je větší citlivost pohybů vašeho dítěte, které má každým týdnem menší prostor uvnitř vašeho bříška.
 • Může se stát, že někdy ucítíte ostrou bolest pod žebry, která je většinou způsobena kopnutím vašeho dítěte, když je obráceno hlavou dolů. Ojediněle se stává, že právě ostrá bolest pod žebry je způsobena polohou dítěte koncem pánevním.
 • V boji proti nespavosti a pro kýžený spánek zkuste spát na levém boku – zlepší to (mimo jiné) Váš krevní oběh, trávení, funkci jater i ledvin. Od teď již nespěte na zádech, může to mít za následek snižování tepové frekvence a nízký krevní tlak.
 • Nejpohodlnější je spánek s ohnutýma nohama a vypodložte si je polštáři – ulevíte tak spodní části zad, bříšku, bokům a kloubům.
 • Noční výlety na záchod se stanou po několik příštích měsíců běžnou součástí Vašeho života. Než půjdete spát, zkuste pít méně, o to více ale pijte během dne. Vždy jděte na záchod, ještě než se odeberete do postele, a to tak, aby v močovém měchýři již nic nezůstalo.


Váš hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství: cca 7–9 kg. Za tento sedmý měsíc těhotenství přiberete přibližně 1—2 kg.

Čti celý článek
petulke
30. říj 2010
80 dní do porodu !!!
Zobraz celou zprávu
petulke
23. říj 2010

28. týden těhotenství

Koncem tohoto týdne vstupujete do třetího trimestru. Vaše miminko má teď na délku 35-38 cm a váží 1000-1100 g.; rozhlíží se kolem sebe a otvírá a zavírá oči. Ostatní smysly má už také připravené – funguje mu chuť, hmat, vnímá bez problémů Váš hlas.
Týdně naroste okolo 1–2 cm. Vysokým tempem přibývá i plodové vody, a tak se děloha rychle zvětšuje. Vaše dítě pije po malých douškách plodovou vodu – odhaduje se, že v průběhu jednoho dne jí vypije celý litr!


Co se děje ve vašem těle

Máte za sebou období ranních nevolností, velkých hormonálních výkyvů a přicházejí další nepříjemné symptomy těhotenství. Není se co divit – vaše děloha, která normálně váží okolo 50 g a obsahuje méně než 14 g tekutiny, narostla několikanásobně tak, aby se stala dočasným domovem dítěte, placenty a plodové vody. Rostoucí děloha je víc a víc aktivní, napíná se, začínají se objevovat první stahy. Kromě už popisované inkontinence, hemoroidů a zácpy se možná setkáte s častým močením, výtoky, bolestmi zad, opuchnutím nohou a článků prstů, křečovými žilami, vysokým krevním tlakem, pálením žáhy, svrbící pokožkou na bříšku a reflexem. Můžete pociťovat tlak na bránici a únavu. Většině žen se uleví až v poslední fázi těhotenství, kdy tlak ustoupí. Kolem tohoto období můžete mít nepříjemný pocit v nohou, kdy budete pociťovat neodolatelnou touhou při odpočinku či spánku s nimi hnout.
Pokud trpíte tzv. syndromem nepokojných nohou, zkuste nohy protahovat, masírovat a snažte se omezit přísun kofeinu. Otoky v tomto období těhotenství jsou běžnou záležitostí. Snažte se proto končetiny uvolňovat a vřele vám můžeme doporučit plavání.
V tomto období budete mít pocit, že jste těhotná věčně. Pomalinku vám odpadává počáteční radost z těhotenství a vy budete nejspíše netrpělivě očekávat porod.
Váš hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství je 7—9 kg.


Vyšetření

 • Krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
 • U Rh negativních žen opět kontrola protilátek

*********************************************************************************************************************************

mozková kůra

Ve 28. týdnu těhotenství měří plod zhruba 38 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1000 g. Dítě nyní rychle přibývá na váze a toto tempo si udrží až do narození.

V mozku se vyvíjejí miliardy nervových buněk. Mozková kůra byla do tohoto týdne hladká, nyní se na ní začínají objevovat první rýhy a záhyby.

Dítě umí mrkat a rostou mu řasy. Viditelné je obočí a pokračuje růst vlasů.

přírůstky na váze

28. týdnem začíná 3. trimestr těhotenství. Jak se zrychluje přibírání dítěte, zvětšuje se téměř před očima také děloha. Zatímco v 1. trimestru přiberou maminky obvykle pouze 1 až 2 kg, ve 2. trimestru je to 5 až 6 kg a ve 3. trimestru 6 až 7 kg. Přírůstek váhy za celé těhotenství je obvykle mezi 12 až 15 kg. Ženy, které měly na počátku těhotenství podváhu, by měly mít přírůstky vyšší. Naopak ženy, které trpěly nadváhou, mohou přibírat méně. Váš lékař by vám měl sdělit, zda jsou vaše přírůstky na váze v pořádku. Více viz náš článek Přibírání v těhotenství.

*********************************************************************************************************************************

Změny vašeho těla

V tomto období budete mít pocit, že jste těhotná věčně. Pomalinku vám odpadává počáteční radost z těhotenství a vy budete nejspíše netrpělivě očekávat porod. Můžete pociťovat tlak na bránici a únavu.

 Většině žen se uleví až v poslední fázi těhotenství, kdy tlak ustoupí. Kolem tohoto období můžete mít nepříjemný pocit v nohou, kdy budete pociťovat neodolatelnou touhou při odpočinku či spánku s nimi hnout.

Vaše děťátko

V období 28. týdnu těhotenství se vašemu děťátku výrazně zvětšuje mozek a jeho nervová vlákna se obalují ochrannými tukovými pouzdry, která způsobují, že vzruchy v nervových vláknech vedou rychleji a vaše dítě se rychleji učí. Tím, jak vaše dítě roste, tím se i zmenšuje prostor kolem něho, jeho pohyby proto nejsou už tolik aktivní a vy je můžete více cítit.

 Tipy pro vás

Pokud trpíte tzv. syndromem nepokojných nohou, zkuste nohy protahovat, masírovat a snažte se omezit přísun kofeinu. Otoky v tomto období těhotenství jsou běžnou záležitostí. Snažte se proto končetiny uvolňovat a vřele vám můžeme doporučit plavání.

Čti celý článek
petulke
20. říj 2010
90 dní do porodu !!!
Zobraz celou zprávu
Strana
z 2
Předchozí Strana
z 2
Další