Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
petulke
10. pro 2010

35. týden

35. týden těhotenství

  • V tomto období vývoje plodu dochází k přibývání váhy dítěte, pod kůží plodu se hromadí více tuku, aby tak dítě bylo schopno udržet si tělesnou teplotu i po porodu. Vaše dítě je již plně vyvinuto, hlavička dítěte už plně odpovídá rozměrům celého těla.

Délka plodu (od hlavy k zadečku): 32cm
Hmotnost: 2,5 kg

 Co je již u plodu vyvinuto

Jsou již méně viditelné cévy na pokožce vašeho dítěte. Pokožka je také v tomto období těhotenství méně průsvitná a zabarvuje se do růžova. Pravidelně se otvírají a zavírají oči, dítě je také schopno vnímat tmu a světlo přes břišní stěnu. Díky plně vyvinutým končetinám (včetně nervových zakončení) může vaše dítě již koordinovat své pohyby. Dochází ke zpomalení růstu dítěte.

Vnitřní orgány plodu

Kromě plic, které potřebují ještě nějaký ten čas, jsou všechny orgány již vyvinuté. Mozek spolu s nervovou soustavou je již plně výkonný, ale pokud se nyní dítě narodí, nebude mít pravděpodobně koordinaci a sací reflex. Do plodu již neprosakuje plodová voda. Placenta, která je zcela vyvinutá se nyní plně stará o výživu. Spánkový rytmus vašeho dítěte není ještě vyvinutý, proto může přes den spát a v noci být několik hodin vzhůru. V tomto týdnu má však už sny.

V jaké poloze je nyní plod?

Nejčastější poloha dítěte bývá hlavičkou dolů. V případě obrácené polohy (ve výjimečných případech) obvykle porod probíhá císařským řezem.

**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství

Miminko v této době měří 45 cm a váží cca 2 500 g. Postupně se hlavička posouvá dolů do pánve, aby se připravila na vstup do světa. 

  • U dítěte jsou již méně viditelné cévy na pokožce. Pokožka je také v tomto období těhotenství méně průsvitná a zabarvuje se do růžová.
  • Pravidelně se otvírají a zavírají oči. Miminko teď již vnímá světlo, zvuky a bolest, dítě je také schopno vnímat tmu a světlo přes břišní stěnu.
  • Díky plně vyvinutým končetinám (včetně nervových zakončení) může dítě již koordinovat své pohyby.
  • Vytváří se podkožní tuk, zvrásněná pokožka se vyhlazuje, dostává světle růžovou barvu, tělíčko se zaobluje.
  • Dítě má na zádech stále chloupky a nehty mu začínají růst ke špičkám prstů. Chrupavky nosu a uší jsou zatím měkké a poddajné.
  • Jeho střeva se postupně plní zelenkavou látkou, jíž se říká meconium, česky smolka. Jsou to odpadní látky produkované játry a střevy. Pokud bude během porodu miminko vystresované, může je v jeho průběhu vyloučit, jinak je najdete v prvních plenkách, co mu budete vyměňovat!

 Co se děje ve vašem těle

Asi se již cítíte velmi unavená a těžká, také se Vám mohou vrátit prudké výkyvy nálad, jež jste pociťovala na počátku těhotenství – můžete být podrážděná.
Mohou se Vám rovněž zdát velmi živé sny, Váš mozek si zvyká na velkou životní změnu. Sny, ať příjemné nebo strašidelné, jsou zdravé a normální a mohou Vám pomoci zbavit se obav z mateřství. Může se Vám zdát o ztrátách, zapomínání, děsivé sny, volání o pomoc, představy o tom, že už nebudete přitažlivá, sny o životě dítěte či porodní sny (o porodu a bolesti).
Vhodná je večerní procházka a koupel nohou, večer moc nepojte a zvláště ne silný čas, nejezte těžko stravitelná jídla a před spaním si zkuste dát sklenku teplého mléka.
Poslední měsíc budete chodit na kontroly přímo do porodnice, kde budete rodit. Jak se dítě dostává stále níž do pánve, můžete pozorovat, jak vám postupně klesá bříško. V těchto dnech se vám může stát, že se vám uvolní hlenová zátka s příměsí krve, která se vytvořila na krčku dělohy během těhotenství. I když je to jeden z prvních signálů blížícího se porodu, může se objevit i více než tři týdny před dnem D (většinou však porod začíná do 48 hodin po jejím uvolnění). Nezapomeňte o tom informovat vašeho lékaře. 

**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství

V tomto období těhotenství, většinu nastávajících maminek trápí častější močení.

V 35. týdnu těhotenství dítě měří asi 43 - 45cm a váží kolem 2,3 kg. Stále však ještě přibývá na váze a vyplňuje většinu dělohy. Dochází ke zpomalení růstu dítěte. V této době je miminko velice aktivní, i když se už spíše jen otáčí, než aby konalo energické pohyby jako v době, kdy bylo menší.
Dítě je kromě plic, které potřebují ještě nějaký čas, plně vyvinuto, hlavička už odpovídá rozměrům celého těla. Mozek spolu s nervovou soustavou je plně výkonný. V tomto týdnu má dítě už i sny. Játra vytvářejí první odpadní látky a ledviny jsou již plně vyvinuty. Pokožka dítěte se začíná zbarvovat do růžova, je méně průsvitná. Dítě může koordinovat i své pohyby. O výživu se stará placenta, která je zcela vyvinutá. Do plodu už neprosakuje plodová voda.

V žádném případě, by jste ale neměly přestat pít, protože dítě tekutiny potřebuje. Vynechejte však pití kávy a čajů, které nutí k častějšímu močení a nejsou zdravé pro organismus miminka.
Ženám v této době už vystupuje pupík.
Můžete mít i problémy s dýcháním, protože většinu prostoru v bříšku zaplňuje dítě a plíce tak mají málo prostoru.
V tomto týdnu bývá nejčastější poloha plodu hlavičkou dolů. Ve výjimečných případech je však v obrácené poloze a porod potom probíhá císařským řezem.
Toto období se rovněž stává obdobím posledních příprav. Žena by si měla připravit všechny věci do porodnice a zkontrolovat dětský pokoj, kdyby přišlo dítě na svět předčasně.
**************************************************************************************************************

35. týden těhotenství

Co se děje s matkou:

Přestože vás trápí časté močení, rozhodně nepřestávejte pít. Vy i vaše nenarozené dítě potřebujete dostatek kvalitních tekutin. Vyvarujte se ale kávy, která váš organismus naopak odvodňuje.
Můžete mít i problémy s dýcháním, protože většinu prostoru v bříšku zaplňuje dítě a plíce tak mají málo prostoru. Měla byste si již připravit všechny věci do porodnice.

Co se děje s plodem:

V 35. týdnu dítě měří asi 43 – 45 cm a váží kolem 2,3 kg. Stále ještě přibývá na váze, ale dochází ke zpomalení růstu dítěte. V této době je miminko velice aktivní, poslouchá okolní zvuky, občas vás vyleká kopnutím, ale většinu času prospí.

V tomto týdnu má dítě už i sny. Pokožka dítěte se začíná zbarvovat do růžova, je méně průsvitná. Dítě může koordinovat své pohyby.