Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
pr_clanek
16. lis 2020
110 

5 tipů pro bezpečný převoz dětí v autě. Znáte je?

Při jízdě autem se děti řadí mezi nejzranitelnější skupinu pasažérů. Stoprocentní bezpečnost vás i vašich dětí sice zaručit nemůžete, zejména pak, narazíte-li na neohleduplné řidiče. Pokud ale znáte základní pravidla silničního provozu a pár praktických tipů k tomu, vyhnete se nejedné tragédii i vysokým pokutám. 

1. Dbejte na bezpečnost dětí i při kratších vzdálenostech 

Dítě vždy poutejte do autosedačky, a to i na kratší vzdálenosti. I při nízké rychlosti, zhruba 15 kilometrů v hodině, pro něj může být náraz smrtelný. Jestliže připoutáte sebe a dítě jedním pásem v domnění, že je to bezpečné, mýlíte se. Při nárazu ho rozdrtíte vlastní vahou. Pokud chcete riskovat a vézt prcka pouze na klíně (a ještě nepřipoutaného), nemáte šanci jej při nehodě udržet. Ještě, než vyjedete na silnici, sjednejte si povinné ručení online, které je zákonem povinné a které v případě nehody pokryje finanční škody na vozidle či zdraví druhé osobě. Při smluvení přes internet máte navíc 20 % slevu

2. Potřebujete autosedačku?

V roce 2006 nastalo několik legislativních změn. Dříve platilo, že autosedačku potřebuje každé dítě mladší 12 let. Momentálně věk nerozhoduje. Hlavním kritériem je výška a váha dítěte. Autosedačku pořiďte dítěti, které má méně něž 36 kilo a méně než 150 cm, přičemž stačí, aby byla splněna jen jedna z podmínek. 

3. Autosedačka musí být kvalitní

Nepodceňte výběr kvalitní autosedačky. Trh je doslova přesycen lákavými nabídkami cenově dostupných autosedaček, ty však často bývají nekvalitní. Dejte pozor, aby byla autosedačka certifikovaná a nejlépe s vyztuženými zády kvůli pohodlí. Zajděte do kamenné prodejny, která vám umožní autosedačku vyzkoušet přímo v autě, jedině tak do vozu bude dobře pasovat. Do prodejny s sebou vezměte i svou ratolest, aby si ji mohla ozkoušet.

4. Sedačka vpředu, či vzadu?

Odborníci doporučují umístit dítě vždy na zadní sedlalo, a to z jednoho prostého důvodu – kvůli větší bezpečnosti. Je však na vašem osobním zvážení, jak se rozhodnete – zákon umožňuje obě varianty. Pro některé rodiče je uklidňující, když mají ratolest po ruce a nemusí se otáčet dozadu, což je také velmi nebezpečné. V případě, že se rozhodnete umístit autosedačku na místo spolujezdce, nesmí být čelem proti směru jízdy. Vypněte také čelní airbag a posuňte sedačku auta co nejvíce dozadu. 

5. Co mi hrozí?

V první řadě byste měli myslet na své děti a zbytečně neriskovat. Při porušení zákona vám může být udělena pokuta až do výše 2 000 Kč. Dále přijdete o 4 trestné body do karty řidiče. Ve správním řízení se pokuta pohybuje v rozmezí 1 500–2 500 Kč. A nezapomínejte, nejlepší je, když jdete nejmenším příkladem. Tak šťastnou cestu... a hlavně bezpečně!

Začni psát komentář...

Odešli