Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
pr_clanek
22. čer 2020
453 

Dětské šperky jsou roztomilým doplňkem i hodnotným dárkem. Co vědět před jejich pořízením?

Šperky provázejí ženu v každém věku. První klenot často dostávají už jako miminko při narození, a tradičně jsou to náušnice. Věnovat šperk můžete svému dítěti nebo vnoučeti i při jiných důležitých momentech, např. k narozeninám nebo nástupu do školy. Oproti dámským šperkům však mají ty dětské určitá specifika, které je dobré znát, aby se holčičce nejen líbily, ale také dobře a dlouho sloužily.

Jaké šperky jsou vhodné pro děti?

V nabídce dětských šperků se setkáme především s řetízky, náramky a náušnicemi. Prstýnky nejsou vhodné proto, že z nich dítě rychle vyroste, a také mohou snadno z prstíku sklouznout. A na co bychom měli při výběru šperků dávat pozor? V první řadě by nás měl zajímat materiál. Požadavek na minimální riziko alergických reakcí dobře splňuje 14k zlato, ze kterého jsou v ateliéru KLENOTA vyrobené všechny dětské šperky. V současné době roste obliba zlata v barvě růžové, kterou holčičky milují a velmi jim sluší. Dobrou volbou jsou dětské šperky s diamanty, které jsou věčné a svůj třpyt neztratí ani po mnoha letech každodenního nošení. Dětské šperky nesou také emocionální hodnotu, a proto u nich oceníme trvanlivost, díky které je možné si předávat šperk i po více generací. 

V designu vedou přírodní motivy i minimalismus

Co se týče designu, dětským šperkům sedí hravost a jemnost, spojená s jednoduchostí tvarů. Je žádoucí, aby byl povrch šperku hladký a nic z něj nevystupovalo, a dětem se tak dobře nosil a nezachytával o oblečení. Největší úspěch u dětí mají motivy ze zvířecího světa, jako jsou berušky, motýlci nebo ptáčci. Jako malý osobní strážce bude fungovat přívěsek ve tvaru andílka. Naprostou klasikou je kytička s malým drahokamem uprostřed. Další možností je pořídit šperk, který nebude vysloveně dětský, a proto s holčičkou poroste delší dobu. Tímto způsobem se skvěle uplatní jednoduché geometrické tvary, jako je kapka, trojúhelník nebo srdíčko.

Slaďte se spolu!

Holčička bude určitě nadšená, když bude nosit s maminkou stejný šperk. Třeba právě motiv srdíčka je roztomilý i elegantní zároveň. Navíc symbolizuje lásku a nerozlučitelnost. Motivy se mohou i hravě doplňovat. Co takhle měsíc pro maminku a hvězdičku pro dceru?

Dětské řetízky a náramky mohou nosit dívky zhruba od 6 let, a vyzdobit se s nimi na besídku ve škole, oslavu nebo sváteční den. Měly by mít kratší délku než ty dámské. Doporučujeme 36–38 cm pro řetízek na krk a zhruba 14–16 cm pro náramek. Děti jsou neustále v pohybu, a proto by u delších řetízků mohlo snáze dojít k zamotání nebo zachycení.

První náušnice pro miminko by měly být ideálně vybavené zapínáním na tzv. brizuru. Pohyblivá část háčku se provlékne dírkou v uchu a přichytí vpředu do očka, které je umístěno nad centrálním motivem náušnice. Pro starší dívky můžete vybrat i zapínání na puzetu nebo šroubek. Vhodný čas k propíchnutí uší miminka je zhruba od 3 do 6 měsíců. Není to však žádná povinnost, a tak klidně můžete s tímto malým zákrokem počkat a nechat dívku, aby se rozhodla sama.

Vyplatí se investovat do dětských šperků?

Žijeme v době, která nás zahlcuje velkým množstvím věcí různorodé kvality. Někdy tomuto tlaku těžko odoláváme my dospělí, natož pak děti. Pro malé parádnice bývá lákadlem vlastnit spoustu barevných plastových korálků, náramků a prstýnků. Takové šperky však často upadnou v zapomnění už za pár hodin od pořízení a brzy je nahradí další podobné. Před koupí kvalitního dětského šperku by nás mohla odrazovat obava, že dítě ještě nepochopí jeho hodnotu a nebude s ním zacházet dostatečně opatrně. Pokud své holčičce darujete zlatý řetízek s přívěskem, „součástí balení“ by měla být i patřičná edukace, včetně toho, jak se ke šperku chovat. Nesmí zkrátka zapadnout mezi hračkami a měl by být chápán spíše jako takový malý poklad uložený v nějaké pěkné krabičce nebo šperkovnici. I takovou drobností můžeme přispět k tomu, že si dítě začne na věcech vážit kvality, a nebude je pouze hromadit.

U dětských šperků z ateliéru KLENOTA nabízíme možnost zvolit si barvu zlata, druh drahokamu, délku řetízků a typ zapínání u náušnic. Udělejte radost těm nejdražším a vybavte je do světa talismanem, který s nimi poroste a bude jim přinášet štěstí na každém kroku. 

Sledujte KLENOTA na sociálních sítích, Instagramu a Facebooku, a nenechte si ujít novinky ve světě šperků.

  Mě ušní dírky hnisaly už když jsem byla malá a to jsem nosila zlaté náušnice. Dceři jsme nyní pořídili také nové zlaté náušnice a také jí hnisají ušní dírky. Pak nám známá řekla, že nové náušnice se před používáním mají namočit na 24 hodin do lihu. Zajímal by mě názor ostatních... Dává někdo do lihu? My máme aktuálně namočené a čekáme, pak zkusíme nasadit na uši.

  17. čer 2020

  @smajlicek007 Ano, také jsme namáčeli, v klenotnictví říkali, že stačí i 20min, že to nemusí ležet celou noc v lihu.
  Ze začátku také jedno ouško hnisalo, ale přišlo mi, že je spíš suché, tak jsme každý den promašťovali (raději framykoin na předpis) a časem se pěkně zahojilo.

  17. čer 2020

  @smajlicek007 My je měly namočené 48hodin ale stejně jsme měly hnis ale dezinfikovala sem a mazala a do týdne pohoda a máme zlaté (píchnuté) a framykoin nám nedala

  17. čer 2020
  17. čer 2020

  @ment_holka @olikiki děkuji za odpověď, také budeme ouška mazat

  18. čer 2020

Začni psát komentář...

Odešli