pr_clanek
12. čer 2019
349 

Jak barevně vyřešit dětský pokoj?

Zařídit, aby byl dětský pokoj pěkný a zároveň plně funkční zabere spoustu práce. Nebojte, poradíme vám jak na to!

Dětský/studentský pokoj Heaven II - bílý 1

Dětský/studentský pokoj Heaven II - bílý 1

Dětský pokoj je světem snů a fantazií. Děti si zde mohou hrát, stát se alespoň na chvíli princeznami, piráty nebo rytíři. Dětský pokoj je pro vaše děti nejdůležitější místností ve vašem domě či bytě. Děti si zde hrají, odpočívají a později také dělají domácí úkoly. Je tedy důležité, aby se zde děti cítili dobře. A právě výběr správných barev v dětském pokoji hraje důležitou roli. Proto si dobře pohrajte s barvami, aby se vaše dítko cítilo ve svém království dobře. 

Image title

Dětský pokoj Omega D - výběr odstínů

Barev se nebojte. Při výběru nábytku do dětského pokoje je vhodné brát v potaz, kromě samotného přání dítěte i jeho povahu. U dětí většinou platí, čím více barev, tím lépe. Dítě se cítí spokojeně a hravě. Ovšem pozor ať to nepřeženete. Barvy mají na psychiku dítěte velký vliv. Stěny pokoje nebo nábytek ve správné barvě může dítěti přidat chuť do učení nebo ho naopak zklidnit, pokud je velmi akční. Jaké barvy tedy zvolit?

Stará osvědčená klasika

V dnešní době obecně platí, že růžová barva patří dívkám, modrá chlapcům. Rodiče většinou jako první barvu pokoje svého dítěte volí růžovou pro dívku a modrou pro chlapce. Mnoho maminek chce ze své holčičky mít alespoň na chvíli růžovou princeznu. Růžová jako barva pro dívky v menším věku je již klasika. Rodiče svou malou princeznu oblékají v růžové od hlavy až k patě. Růžová čepička, tričko, kalhoty, boty i spodní prádlo. To samé platí o modré barvě a chlapcích. Tedy není divu, že tyto barvy pronikají i do jejich pokojů. Je to již zažitý stereotyp, který zřejmě bude nějakou dobu pokračovat. Děti tyto barvy milují a je skvělé, když jim je rodiče dopřejí.

A co neutrální bílá barva?

Pokud nejste moc kreativní nebo se vám nechce přemýšlet, jakou barvou vymalovat dětský pokoj, pak si zřejmě řeknete, že vymalovat celý pokoj bílou barvou není špatný nápad. Ovšem bílá barva není nejlepší volba, zejména do dětského pokoje, který by měl být barevný. Pokud se přece jen rozhodnete pro bílou barvu stěn, můžete na stěny nalepit nálepky či pověsit obrázky z oblíbených pohádek vašeho dítka. Můžete také pořídit nábytek v bílé barvě, ale stěny pokoje udělat barevné. Nábytek v této neutrální barvě je díky své flexibilitě vhodný dítěti i do 13 věku.

Image title

Dívčí pokoj Jasmína II - borovice peters 1

Další skvělé volby barev

Děti mají obecně rády syté barvy. Když dáme menšímu dítěti dřevěnou hračku bez jakýchkoli jiných barev a dvoubarevné, je jasné, po kterém sáhne jako první. Děti milují především pestré barvy – žlutou, zelenou, oranžovou. Žlutá barva je jasná, povzbudivá a stejně jako slunce vám nabudí pocit zahřátí. Zelená barva je zase zklidňující. Oranžová barva navozuje pocit radosti a dobré nálady. Další dobrou volbou může být také modrá, ovšem v tmavším tónu. Světlý tón modré je příliš chladný.

Kterým barvám se vyhnout obloukem?

Jednou z nevhodných barev je červená. Červená barva je považována za agresivní a není dobrou volbou zařídit celý pokoj touto barvou. Také nejsou vhodné příliš smutné a temné barvy. Nemusíte se však bát vhodně použít šedou, hnědou či černou barvu. Hlavně se snažte zbytek pokoje zařídit světlými barvami, ať už nábytku nebo stěn.

Image title

Dětský pokoj Gama B - dub / antracit

Sourozenci v jednom pokoji

Když pokoj sdílejí sourozenci, můžou nastat hádky o barvy, jak stěn pokoje, tak nábytku.  A právě barvy nábytku a stěn pomůžou skvěle rozlišit jednotlivé území. Vy se tak vyvarujte dalším zbytečným hádkám. Dvě stěny pokoje můžete vymalovat podle přání jednoho dítěte, druhé dvě zase podle přání druhého dítěte. Obě děti tak budou mít část pokoje jen podle sebe a budou spokojené.

Věčný strašák – černá barva

Pravděpodobně se to někomu z vás stalo nebo stane. Vaše dospívající dítě za vámi dojde a řekne, že by chtělo obarvit pokoj na černo. Je to ovšem dobrý nápad? Dítě tím většinou vyjadřuje odpor, nepřístupnost, vzdor nebo se snaží vypořádat s problémy, které život přináší. Nejlepší radou je si s dítětem promluvit a pokusit se mu to rozmluvit. Hlavně s citem. Tím, že se budete rozčilovat se nic nespraví a vaše dítě může nakonec pokoj vymalovat za vašimi zády. Pokud i po vašem rozhovoru trvá na černé barvě, zkuste se dohodnout alespoň na kompromisu, že pouze jedna či dvě stěny pokoje budou černé, zbytek světlý. Dáte tak najevo, že berete v potaz jeho nápad. Ovšem pokud vaše dítě snáší pubertu špatně, je smutné až v depresi. Černá barva spíše podpoří tuto náladu a není dobrou volbou. V takovém přídě zpozorněte a věnujte dítěti zvýšenou pozornost, v tomto věku vás velmi potřebuje, i když říká, že ne.

Image title

Studentský pokoj Saturn D - černá / béžová / dub

Každému se líbí jiná barva. Znáte to, určitě jste se už s mnoho lidmi bavili, jaká je jejich oblíbená barva a každý řekl jinou.  Tak jako u jídla i u barev platí: Sto lidí sto chutí. Ač se to tedy možná někomu nemuselo zdát, barvy silně ovlivňují lidskou mysl. Na našem e-shopu Nábytek-harmonia.cz najdete v kategorii dětské pokoje sestavy různé inspirace, které pomohou zařídit pokoj vašeho dítěte podle vašich představ. Naleznete zde dětské pokoje pro holky i kluky, luxusní, ale i levné dětské pokoje a také pokoje pro miminka. Máme na výběr také nejrůznější doplňky do dětského pokoje jako povlečení, prostěradla, boxy na hračky, dětské kapsáře atd.