Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
pr_clanek
16. pro 2020
75 

Jak chytře na stavební spoření: Dejte pozor na vázací dobu i poplatky

Až polovina Čechů ukládá své úspory na stavební spoření. Z hlediska bezpečnosti a výnosu totiž patří k těm nejvýhodnějším bankovním produktům. Jestli i vy přemýšlíte, jak efektivně uložit své peníze, přečtěte si o výhodách a nevýhodách, které s sebou tento typ spoření nese.

Zdroj: Pixabay

Ačkoliv by se mohlo zdát, že stavební spoření využívají především ti, kteří touží po vlastním bydlení, vždy tomu tak není. Nastřádané peníze totiž můžete po sjednané lhůtě využít k čemukoliv. Tento bankovní produkt je navíc určen všem věkovým kategoriím bez rozdílu, nejen proto se ve společnosti těší stavební spoření takové oblibě. Největším lákadlem produktu je přitom dvojí zhodnocení, kterého se vaše peníze na účtu dočkají.

Nechte se odměnit od banky i od státu

Prvním zhodnocením jsou úroky. Jde o odměnu, kterou vám vyplatí finanční instituce. Její výše se liší podle jednotlivých spořitelen. Nejčastěji se však pohybuje v rozpětí 1–1, 5 %. Úroková sazba je pevná a sjednává se na dobu minimálně šesti let, tomuto období se říká vázací.

Druhým zhodnocením je pak příspěvek od státu, který dostanete za příkladné spoření. Výše státní podpory činí 10 % z celkové částky, kterou jste za uplynulý rok uložili, maximálně však 2 000 Kč ročně. Abyste na ni dosáhli, zajistěte pravidelné ukládání peněz na účet a dodržte vázací dobu.

Šetřete alespoň šest let

Počítejte s tím, že během vázacího období, nemůžete svoje peníze vybrat. Pokud tak učiníte, připravíte se nejenom o statní podporu, ale zaplatíte také poplatek za předčasné ukončení spoření.

Poplatky, poplatky a zase poplatky

Projděte si jednotlivé nabídky na internetu a srovnávejte. Spořitelny si mnohdy účtují jednorázovou částku při sjednání smlouvy. Všímejte si ale i dalších poplatků, které se k tomuto produktu vážou. Setkat se můžete s poplatkem za vedení účtu nebo za zaslání výpisu z účtu.

Tip: Zkuste stavební spoření od Raiffeisen stavební spořitelny. Smlouvu si sjednejte online z pohodlí domova a bez zbytečných jednorázových poplatků při podpisu. 

Ještě než podepíšete smlouvu, zvažte, jak dlouho chcete spořit a jak vysoká by měla být cílová částka. K samotnému sjednání stavebního spoření vám pak postačí občanský průkaz a další doklad totožnosti pro ověření.

Začni psát komentář...

Odešli