pr_clanek
28. čer 2013

Jak ochránit pokožku před slunečními paprsky?

Říká se, že slunce má blahodárný vliv na naši psychiku. Avšak pokud se ho konečně dočkáme, neměli bychom to s ním přehánět a zapomínat se před jeho škodlivým slunečním zářením ochránit. Na naši pokožku totiž bohužel tak blahodárně nepůsobí. Pokud si sluníčka chceme užít bez rizika, měli bychom si dát pozor na několik věcí.

Fototyp

Každá kůže má jinou citlivost na sluneční záření. Přibližný odhad citlivosti kůže je možný určit pomocí fototypu. Práh zčervenání kůže se u jednotlivých fototypů liší. Riziko spálení kůže závisí na geografické poloze, ročním období, denní době, trvání slunečního záření a také na zhnědnutí kůže ještě před kontaktem se sluncem. Celkem existuje šest fototypů, v našich končinách se nejčastěji vyskytuje fototyp II. Častou otázkou je, jak vůbec poznáme svůj fototyp? “Fototyp lze jednoduše určit podle barvy očí, barvy vlasů a barvy kůže. Fototyp I má světlou kůži, světlé nebo zrzavé vlasy, někdy pihy, modré nebo zelené oči a práh zčervenání je přibližně 10 minut. Na slunci se vždy spálí a nikdy nezhnědne. Fototyp II má také světlou kůži, světlé vlasy a modré oči. Na slunci bez ochrany se většinou spálí a jen někdy zhnědne. Lidé fototypu III mají tmavé vlasy, oči a tmavší barvu kůže, obvykle nemají potíže při pobytu na slunci, nespálí se a dobře pigmentují. Vyšší fototypy se v české populaci příliš nevyskytují” uvádí Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol.

Ochranný faktor

V posledních letech i v našich zeměpisných šířkách vzrostlo nebezpečné UV záření na hodnoty 9,5 z 11 stupňové číselné škály. Spektrum slunečního záření je široké a obsahuje ultrafialové (UV) záření. Čím je udávaný UV index vyšší, tím je riziko spálení kůže vyšší a čím vyšší je toto riziko, tím vyšší ochranný faktor bychom měli použít, týká se to již nejen našich končin v letních měsících, ale zejména pak dovolených u moře či na horách.

Za zhnědnutí kůže a hlavně za její spálení je zodpovědné UVB záření, přičemž několikanásobné spálení v dětství zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v dospělosti. Zatímco UVA záření proniká hluboko do kůže, v důsledku toho klesá elasticita kůže a vznikají vrásky. Také urychluje tvorbu stařeckých skvrn a je zodpovědné hlavně za tzv. sluneční alergii. Ochranný faktor (SPF) vyjadřuje úroveň ochrany pouze před UVB zářením a také násobek času, který můžeme na přímém slunci strávit s ohledem na náš fototyp. Proto bychom se při výběru přípravků sluneční ochrany měli soustředit i na to, zda nás ochrání i před UVA zářením. Letos na trh přišla inovovaná řada přípravků sluneční ochrany Daylong, které právě obsahují ochranu jak proti UVB záření, tak i UVA. Pokud vás trápí sluneční alergie či máte velmi citlivou pokožku, kterou mají například malé děti, paní doktorka radí: „Použijte krém s fyzikálním filtrem, který škodlivé UV záření rozptyluje a nedovolí ji proniknout k pokožce. Ideálně s faktorem 30 nebo vyšším, aplikujte opakovaně během dne, ráno 2x po sobě a ještě pokožku raději kryjte oděvem.” Co je dobré pro děti, je dobré i pro nás, takže v tomto případě lze doporučit přípravek Daylong Baby SPF30, který obsahuje jen fyzikální filtry a je vhodný i pro novorozence. Citlivé části našeho těla bychom měli chránit o to víc, jedná se o okolí očí, uší, nosu, čela a rtů. Pro tyto účely jsou určeny praktické ochranné tyčinky s faktorem 50+, například Daylong Extreme Stick 50+, která je k dostání v každé dobré lékárně.

Abychom dosáhli maximální ochrany, nestačí jen vybrat vhodný ochranný faktor, ale musíme se i včas namazat. Doporučuje se minimálně 20 minut před tím, než vůbec půjdeme ven na sluníčko a do vody. Tuto dobu je nutné dodržet, aby přípravek získal správné vlastnosti (odolnost vůči vodě) a aby byl účinný.

Ošetření kůže

Kůže je největší lidský orgán a na jeho ochranu a péči o něj bychom neměli zapomínat ani po tom, co sluníčko zajde. Vhodná je řada After Sun. Například hydratační a chladivý gel, který je vhodný pro děti, rychle se vstřebává a nelepí. Kůži je nutné dostatečně hydratovat a ošetřit. Novinkou je produkt Repair, který obsahuje aktivní enzym na opravu DNA a poškozenou kůži po slunci dokáže „opravit“. Vysokoúčinnou sluneční ochranu je možné na vlastní kůži zažít.

Víte, že…

  • Opalovací krémy vlastně neexistují. Produkt má naši kůži chránit před nebezpečným vlivem UV záření. Správně tedy hovoříme o produktech sluneční ochrany.
  • Ačkoliv 27 % lidí uvedlo v průzkumu pro Daylong, že se před sluníčkem chrání pobytem ve stínu. I ve stínu se můžete opálit. Navíc přes mraky proniká až 90% UV záření.
  • Více než 35 % dotázaných se domnívá, že s produkty s vysokým ochranným faktorem není možné se opálit. 

SPIRIG Eastern a.s., značka Daylong

Začni psát komentář...

Odešli