Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
pr_clanek
12. říj 2020
924 

Kravské versus batolecí mléko pro naše nejmenší

Naše miminka tak rychle rostou. I když mají malá bříška, tak jejich jídlo musí být pestré, zdravé a vyvážené. Během prvního roku života malí objevitelé vyzkouší spoustu nových chutí, vůní a struktur jídla. Mléko ale zůstává stále velmi důležitou složkou.  

V jednom roce by měla batolata vypít zhruba 330 ml mléka a k tomu bychom jim během dne měli dopřát i další mléčné produkty. Tato dávka může být naplněna kojením a v případě, že maminka nekojí, pak připadají v úvahu kravská nebo batolecí mléka. Každé z nich má trochu jiné vlastnosti. Jaké to jsou?

Kravské mléko je sice bohaté na vápník, ale méně už na vitamin D nebo železo. Oproti mateřskému nebo batolecímu mléku je v něm větší množství sodíku a bílkovin. Kravské mléko má také proměnlivý obsah některých vitamínů jako například vitamin E nebo jód. Jeho kvalita závisí na mnoha faktorech. Od krmiva kraviček přes roční období až po zpracování mléka. 

Kravské mléko ale do jídelníčku patří. Od ukončeného 12. měsíce věku dítěte jej můžete používat při vaření. Malí jedlíci se s ním určitě rádi seznámí. Do dvou let se doporučuje používat především mléko plnotučné.  

A čím se liší batolecí mléko od toho kravského? Batolecí mléka jsou svým složením uzpůsobená pro malá bříška. Dětský organismus má totiž jiné nutriční potřeby než my dospělí. Protože se rychle vyvíjí a roste, potřebuje přijmout až čtyřikrát více železa, dvakrát více vitaminu D a třikrát více vápníku na jeden kilogram své váhy* ve srovnání s dospělým člověkem.

Batolecí mléka Hami se vyrábí na základě vysoce kvalitního kravského mléka. Složením i obsahem vitamínů a minerálních látek jsou přizpůsobena potřebám malých jedlíků. Jsou zdrojem vápníku, mají také více vitamínu D a železa (proti kravskému mléku). Obsahují i celou řadu dalších vitamínů a minerálních látek, jako například vitamin C, E, jód, zinek a další. Kromě toho v nich najdeme také prebiotickou vlákninu GOS/FOS.

Díky tomu mohou batolecí mléka Hami posloužit při sestavování pestré stravy. Mohou pomoci zajistit příjem živin, které jsou pro naše děti klíčové. Mají také nižší obsah sodíku a bílkovin, aby se složením přizpůsobily potřebám malých dětí. Kromě toho také krásně voní a chutnají. Co na to říkáte, už jste je zkusili?


*V přepočtu na kilogram hmotnosti těla v souladu s Referenční hodnoty pro příjem živin DACH (Společnost pro výživu, z.s.), 2019, Společnost pro výživu ČR: Výživové doporučené dávky (DACH) – referenční hodnoty pro příjem živin, Výživaservis s.r.o., 2011.

Kojení je pro vaše dítě to nejlepší. Batolecí mléka mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Způsob použití a další informace na obalech a www.klubmaminek.cz. Potravina pro zvláštní výživu.

Začni psát komentář...

Odešli