pr_clanek
14. čer 2013

Opalování a nebo ochrana před sluncem?

Je tomu už skoro 100 let, co slavná módní návrhářka Coco Chanel našla zalíbení v opálené pleti. Stačila návštěva francouzské riviéry, lehce spálená kůže s následným zhnědnutím a to, co se do té doby spojovalo s nižší společenskou vrstvou (dělníci, námořníci, lidé pracující na poli), se díky módnímu průmyslu postupně etablovalo jako zdravá, stylová a dokonce luxusní záležitost. Paříž si idealizovala opálenou pleť a z Francie se tento módní trend začal šířit do celé Evropy a zámoří. Časopisy motivovaly k opálení, celotělové plavky se zmenšovaly a koncem 4O-tých let spatřily světlo světla první bikiny.

Odhalování těla mělo za následek to, že bylo slunečním paprskům vystavováno stále víc a víc kůže. Debata o rizicích nadměrného slunění byla na světě. Jak se tedy chránit před sluncem?

Zdravé opalování?

Sluneční paprsky sehrávají důležitou roli při tvorbě vitamínu D v těle. Zároveň je ale známo, že nadměrné vystavování kůže slunci má škodlivé účinky na zdraví, vede k jejímu spálení, vzniku kožních nádorů, oslabení imunitního systému a předčasnému stárnutí kůže. Jak je to tedy s opalováním?

Zhnědnutí je přirozenou ochrannou reakcí kůže. Už malé množství ultrafialového (UV) záření stimuluje v hlubších vrstvách kůže tvorbu melaninu - látky, která je zodpovědná za zhnědnutí kůže. Kůže se tedy brání a nedá se mluvit o tzv. "zdravém opálení". Naopak, tento termín je podmíněn módním trendem a nemá nic společného s projevem zdravé kůže.

Posilnit ochranu kůže mají opalovací krémy. Byly vyvinuty tak, aby se lidé nespálili a minimalizovalo se opálení a zhnědnutí kůže. Bohužel, laická označení jako "opalovací krém" a nebo "krém na opalování" evokují spíše opak a nabádají k opalování. Z odborného hlediska je to nesmysl. Takový produkt má chránit kůži před nebezpečným vlivem UV záření, které může způsobit její spálení. Správně tedy hovoříme o produktu sluneční ochrany a nebo o fotoprotektivním produktu. Sluneční ochrana se používá proto, aby se lidé nespálili a zábranilo se tak spálení kůže. Je to přirozený efekt těchto přípravků. Nedá se proto očekávat jak ochrana, tak i intenzivně hnedá kůže.

Možná někoho napadlo jako řešení aplikovat samoopalovací přípravky. Pozor! Krémy s přídavkem na "hnědnutí", a nebo tzv. samoopalovací krémy, nevyvolávají tvorbu přirozeného pigmentu melaninu a nemají žádný ochranný efekt. Mají čistě kosmetický účinek, bez ochrany kůže. Přitom pro zdraví je ochrana kůže klíčová. To platí ve zvýšené míře i u dětí.

Dětská kůže a slunce

Dětská kůže je zvlášť citlivá. Není zvyklá na slunce, když ještě není plně vyvinuta její rohová (nejvrchnější) vrstva. U dětí to platí ještě více než u dospělých: Kůže si "pamatuje" během celého života každé spálení a nezapomíná. U kojenců a malých dětí teda podle možnosti eliminujte pobyt na přímém slunci, hlavně mezi 11. a 15. hodinou.

Samozřejmě, pokud se dítě probudí přímo na oběd, neznamená to, že s ním zůstaneme doma, když je venku hezké počasí. Během procházky dítě chráníme primárně oděvem (nezapomeňte na klobouček) a na nekryté části těla naneseme produkt sluneční ochrany. Jednoduchým zlepšovákem je klasická plínka přehozená přes kočárek.

Zdroj: www.daylong.cz

Jaká je nabídka?

Jaké produkty sluneční ochrany jsou k dispozici pro dětškou kůži? Základní dělení je podle typu UV filtrů. Chemický filtr (pro děti od 1 roku) funguje jako absorbér, který pohlcuje UV záření a absorbovanou energii promění na teplo. Graficky je možné vyjádřit to takto:

Fyzikální filtr (doporučuje se pro děti do 12 měsíců) dosáhne ochranu pomocí mikropigmentů, které vytvoří na kůži jemný, prakticky neviditelný film. Ten odráží nebezpečné UV záření. Dá se to přirovnat ke zrcadlu, které odráží dopadající paprsky.

Trend bio produktů neobešel ani segment sluneční ochrany. V poslední době zaznívají výhrady na adresu používání produktů "nepřírodního" původu. Co se týká škodlivosti, je potřeba si uvědomit jednu věc. To, zda je filtr fyzikální a nebo chemický, záleží na mechanizmu účinku. Oba druhy filtrů (chemické i fyzikální) jsou látky, které mají přesně definovanou chemickou strukturu a známé a prozkoumané účinky (narozdíl od tzv. přírodních látek, u kterých nikdy neznáme jejich přesné chemické složení). Výsledný ochranný krém na opalování je sloučeninou látek, které fungují buď na chemickém a nebo fyzikálním principu a nebo na kombinaci obou. Podobně jsou chemickými sloučeninami např. zubní pasta, či šampón a jejich důležitost nikdo nezpochybňuje.

Mnozí lidé si myslí, že produkty sluneční ochrany nepotřebují a že jim stačí faktor 2 v oleji. Kdo si myslí, že kůže je dostatečně chráněna, např. po natření kokosovým olejem, tak nechť takovou aplikaci vyzkouší a postaví se v poledne na 2-3 hodiny na přímé slunce. Výsledek se dostaví a obávám se, že s ním nebude spokojen.

Každý by měl se svou kůží nakládat zodpovědně, opatrně a chránit se před nadměrným sluněním aplikací fotoprotektivního přípravku. U dětí se doporučueje používat SPF 30 a nebo vyšší.

Kde a jak si vybrat?

Každá kůže má jinou citlivost na sluneční záření. Piřbližný odhad citlivosti kůže je možný pomocí fototypu. Následně se určí vhodný ochranný faktor SPF pro konkrétní typ kůže. Ochrana před sluncem není kosmetická, ale medicínská záležitost a je potřeba ji řešit v lékárně, v dialogu s odborníkem (lékař, lékárník) a orientovat se na etablované výrobce. Pomoci zorientovat se mohou i výsledky průzkumů mezi odborníky . Spolehlivé produkty mají většinou kvalitní příbalovou informaci v mateřském jazyce, kde se zákazník dočte další zajímavé informace o ochraně před sluncem. Pokud je to možné, vyžádejte si na vyzkoušení vzorky produktu, jestli vyhovuje kůži a dobře se roztírá. Je zbytečné koupit produkt, který si budete natírat s odporem a nakonec ho zahodíte.

SPIRIG Eastern a.s., značka Daylong

Začni psát komentář...

Odešli