Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
pr_clanek
21. zář 2021
428 

Pleny, které šetří zdraví, přírodu i peněženku!

O jakých plenách je řeč? O látkových! Látkové plenky, ať o nich panují jakékoli předsudky, tak jsou ekologické, ekonomické, ale také chytré! Proč?

Chytré řešení přebalování!

Látkování je jednodušší, než naučit se zavázat si tkaničku u bot. V podstatě je založeno na jednoduchém principu tří vrstev

1. Ochranná nepropustná vrstva - aby to neproteklo!

Touto vrstvou bývají krásně barevné svrchní kalhotky, kterých existuje několik typů. Pro novorozence, jednovelikostní svrchní kalhotky, které rostou s dítětem, nebo třeba natahovací pull-upky. 

Všechny jsou vyrobené z nepropustného, ale prodyšného materiálu, obvykle PUL. 

2. Savá vrstva - tam se vsákne čůrání!

Tato vrstva má za úkol absorbovat tekutinu. Bývá z úžasně měkkých a jemných materiálů, z biobavlny a bambusu. 

Jako savá vrstva fungují různé druhy kalhotkových plen, vkládací pleny, nebo čtvercové plenky. 

3. Separační vrstva - s její pomocí se zbavíte i těch tužších dárečků!

Separační pleny jsou skvělým vynálezem! Bývají z celulózy, nebo fleecu. Jsou pratelné a opakovatelně použitelné. Mají za úkol chránit vaše krásné látkové pleny před znečištěním a pro miminko znamenají ještě větší komfort. 

Zdraví na prvním místě!

Mnoho pediatrů již potvrdí, že látkové pleny jsou vhodné i pro alergiky, děti s citlivou pokožkou, nebo dermatitidou, zatímco jednorázové plenky můžou alergie a různé vyrážky naopak způsobovat. 

Je to dáno materiály ze kterých jsou vyrobené. Látkové pleny vaše miminko hýčkají přírodními materiály. Složení jednorázových plen není ideální, jde o ropné deriváty, PVC a absorpční gel, který může působit dráždivě. 

Za zelenou planetu!

Určitě není možné říci, že by látkové pleny měly nulovou ekologickou stopu. Málokterý produkt vyrobený člověkem ji má. 

Ale narozdíl od jednorázových plenek nejsou vyrobeny z ropy, ale většinou z přírodních surovin, jako je bavlna. V nejlepším případě biobavlna, či bambus, který je rychle rostoucí a snadno obnovitelný. I tak je ale na výrobu potřeba mnoho energie, která není zadarmo. 

Co je ale nesporné, je produkovaný odpad. Zatímco jednorázové plenky zamořují svět a je dokázáno, že jedno miminko za plenkovací období vyprodukuje až 1 tunu odpadu, tak s látkovými plenami je to jiné! Celá výbavička nám vydrží do doby, dokud ji miminko nebude potřebovat. Látkové plenky jsou opakovatelně použitelné a pratelné.

Můžete namítat, že produkce energie využité na praní je také zatěží pro životní prostředí, ale dle mnoha zdrojů stále vychází látkovky lépe, než jednorázové. 

Když peníze nekončí v koši...

A lépe jsou na tom i finančně. Což při dnešních zvyšujících se cenách všeho, na co se podíváme, jistě každý ocení. Počáteční investice do kompletní výbavičky na přebalování látkovými plenami je sice cca 12 tisíc Kč, ale dle výpočtů se i s praním a energiemi dostáváme na celkovou částku 16.200 Kč. 

Pokud se rozhodnete používat jednorázovky, zaplatíte za celé plenkovací období cca 25 tisíc Kč. Úspora je tedy znatelná a my bychom věděli, za co lepšího těch téměř 9 tisíc Kč utratit, než je nechat ležet na dně koše.

Rozhodnutí, zda používat látkovky, nebo jednorázové, je na každém z nás. Téma kolem přebalování je velmi rozsáhlé a dalo by se o něm diskutovat hodiny. Faktem ale je, že v mnoha aspektech jsou látkové pleny jasnými vítězi, a určitě stojí za zvážení, zda jim nesvěřit péči o suché zadečky našich nejmenších dětí. 

Začni psát komentář...

Odešli