Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
pr_clanek
1. bře 2021
512 

Umělé oplodnění a těhotenství v době COVIDu? Není se čeho bát

Když se v loňském roce začalo mluvit o koronaviru, nikdo netušil, jak velké dopady bude mít propukající COVID pandemie na společenský i rodinný život. Extrémní emoční zátěž způsobila také párům, kteří bojují s neplodností - těm se v cestě za vysněným dítětem objevila další velká překážka, kterou však dle lékařů IVF klinik není těžké překonat.

Neplodné páry najednou čelí dvojité zátěži

Stres párů toužících po děťátku se od loňského roku zdvojnásobil - nejenže se musí smířit s diagnózou “neplodnost”, ale pokud se rozhodli pro IVF řešení, tak také s tím, že jejich léčba, včetně umělého oplodnění, bude probíhat v “době covidové”, což přirozeně vyvolává spoustu obav a otázek. Jakkoliv by se mohlo zdát, že tento vir budoucím rodičům nepřeje, lékaři reprodukční medicíny ujišťují, že umělé oplodnění není nutno, a v některých případech ani žádoucí, odkládat.

Odložit léčbu není potřeba, ani žádoucí

Neplodnost je na čas citlivá diagnóza, jejíž prognóza se s věkem zhoršuje, tudíž jakékoliv zpoždění léčby je pro pacienty s neplodností obzvláště stresující. Proto se IVF kliniky hned od počátku pandemie zaměřily na strategická opatření, která umožní léčbu a k ní patřící zákroky v absolutním bezpečí. Jen těžko byste dnes našli čistší a bezpečnější prostředí - personál i klienti klinik nosí respirátory, vše se několikrát denně poctivě dezinfikuje, při vstupu je klientům měřena teplota a tam, kde to jde (tedy mimo samotné zákroky a vyšetření), se dodržuje bezpečný distanc.

A co laboratoře? Bude náš genetický materiál v bezpečí?

Jedním z největších strašáků je mýtus, který se bohužel rozšířil stejně rychle jako samotný koronavirus. Na otázku, zda se materiál v laboratořích může nakazit, lékaři jednohlasně odpovídají: ne, na základě aktuálních výzkumů je velmi nepravděpodobné, že by virus mohl napadnout vajíčka či spermie.  V laboratořích tedy neexistuje riziko nákazy genetického materiálu. 

Těhotná v době COVIDu, co to pro mě znamená?

Druhá nejčastější obava se pak týká samotného těhotenství. Je logické, že po absolvování tolika životních zkoušek a lékařských zákroků se obáváte, zda je vůbec bezpečné být těhotná a zda miminku nic nehrozí. Lékaři reprodukční medicíny budoucí rodiče ujišťují, že neexistují důkazy o tom, že by byl SARS-CoV-2 během těhotenství spojen se zvýšeným rizikem lékařských či porodnických problémů. 

Rodina na prvním místě, znělo ze všech stran 

Zkušenosti a odhodlání popisuje také Lucie (37), klientka Europe IVF v Praze, pro kterou bylo nejtěžší, jak všichni přátelé popisují, že pandemii přežívají díky rodině a dětem. “Padalo to na mě ze všech stran, my sami s partnerem si po tolika letech snažení rodinu strašně přejeme a teď do toho všichni začali mluvit o tom, jak se jim převrátily hodnoty a jak všechno přežívají díky rodině a dětem”. Lucie byla jednou z prvních klientek, která navzdory COVIDu léčbu neodkládá. “Na začátku jsme při online konzultaci zvolili metodu inseminace, pak už jsme na kliniku docházeli osobně - partner na spermiogram, já na vyšetření. Když tam nebyl potřeba, chodila jsem sama. Věříme, že všechno dobře dopadne, celý personál nám v tom procesu hodně pomáhá”. 

Kliniky se bez vaší pomoci neobejdou

Na závěr je nutno dodat, že bez vaší pomoci a ohleduplnosti, se IVF kliniky neobejdou. Proto i vy mějte připravenou roušku či respirátor, dezinfikujte si ruce a pokud to zákrok dovolí, navštivte vybrané centrum asistované reprodukce bez doprovodu. V případě, že se necítíte dobře nebo jste byli v kontaktu s někým v karanténě, návštěvu odložte. Můžete, stejně jako Lucie, využít online konzultací, během které Vás lékař seznámí se všemi kroky, které vás na cestě k rodičovství společně čekají.

Začni psát komentář...

Odešli