Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
pr_clanek
25. lis 2021
653 

Věková hranice pro umělé oplodnění hrazené zdravotními pojišťovnami se zvyšuje na 40 let

Rozmach asistované reprodukce vzhledem k vzrůstajícím číslům neplodných párů asi nikoho nepřekvapí. Těm, kteří k miminku potřebují IVF léčbu, navíc pomůže novela zákona, která zvyšuje věkovou hranici léčby hrazené zdravotní pojišťovnou. “Proplacená” šance na miminko tak nově čeká i na ženy, které dosáhly 40 let.

Jeden rok “k dobru”

Patříte-li mezi ty, kterým se cesta k miminku nedaří, pak se možná poohlížíte nejen po vhodných klinikách, ale také cenách, které si za léčbu IVF centra účtují. Dobrou zprávou je, že díky novým technologiím se neustále zlepšují metody asistované reprodukce a na jejich úhradu nemusíte být ani zdaleka sami. Novela zákona, která začne platit od 1. ledna 2022 umožní proplacení umělého oplodnění ze zdravotního pojištění ženám až do 40 let, a to bez ohledu na to, zda je problém na straně ženy, muže či obou z nich.

Počítejte se 3 nebo 4 uhrazenými IVF cykly

Češky mohly doposud čerpat z veřejného zdravotního pojištění proplacení až čtyř cyklů, přičemž o tom, kolik cyklů šlo na účet pojišťovny, rozhoduje počet embryí, které byly pacientkám reprodukčních center transferovány. Bylo-li v prvních dvou cyklech transferováno pouze jedno embryo, pak pojišťovna uhradí IVF cyklus čtyřikrát za život; třikrát pak v případě, že bylo embryí více. Úhradu této léčby však pojišťovny poskytovaly jen ženám do 39 let, s rokem 2022 však pacientky IVF center získají jeden rok navíc.

Součástí stejné novely je také změna týkající se onkologických pacientek. Ženy, které se chystají podstoupit onkologickou léčbu budou mít nově nárok na hrazené zmrazení vajíček. Díky tomu se v budoucnu výrazně zvýší jejích šance mít vlastní dítě.

Mnohem lepší by bylo zaměřit se, zda je dostatečná ekonomická situace a podmínky pro mladé páry. Na nich závisí reprodukce mnohem víc než na lidech po třicítce. Co dělaly ženy než jim bylo až oněch čtyřicet let? To se 15-20 let pokoušely o děti? Ale prosím vás..Řečmi o tom jak chtějí pro dítě to nejlepší. V čem? V materiální stránce z vašeho pohledu jedině. Ani vlastní dům či byt to nijak neovlivní. Důležitá je vitalita a ideální, přirozený stav ženského těla na početí. A ne, opravdu nějaká žena ve věku 35-40 nestrčí do kapsy mladou holku, ta mladá má totiž stále náskok letitý. Nevidím v tom žádné pozitivum. Ublížené ženy, kterých by se má slova dotýkala, nechť si jsou ublížené, ale manýry s dítětem po 30, protože teď jsem se teda rozhodla, že mám konečně “bydlení, kariéru, chlapa”..Vážené, dokonalost je idea..Holt nejde mít všechno, rozhodně lepší mít dítě jako mladá s o několik let starším mužem s dobrými geny, než jako stará matka co má “všechno”. Hezký den

3. pro 2021

Začni psát komentář...

Odešli