Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
radostpromaminku
16. srp 2015

Výběr vhodných pastelek právě pro mě...

Dělám čest svému znamení, takže jako váhavá VÁHA jsem měla velký problém vybrat ty spávné pastelky z tak široké nabídky, která na trhu je.

No, nebudu vás napínat, nakonec se mi to podařilo 😉. Ale za tu dobu, co pastelky používám a co je nabízím, jsem nějaké věci vychytala, a tak jsem si říkala, že zkusím s výběrem pomoci i vám.

Třeba ten krátký "návod" trochu pomůže a ulehčí vám rozhodování 🙂

Dle mé zkušenosti jsou pro vybarvovani vhodné jak umělecké, tak akvarelové pastelky. Oba druhy kryjí stejně dobře, jsou měkké, takže na ně při vybarvování nemusíte tlačit. S obouma jze stínovat.

Zásadní rozdíl mezi uměleckými a akvarelovými pastelkami je ten, že s akvarelovými pastelkami můžete ještě dále pracovat a za použití štětce a vody je dále rozmývat  a dosáhnout tak vzhledu klasického akvarelu. TO je zásadní rozdíl mezi jmenovanými druhy, který si ale troufám tvrdit, je pro většinu z nás celkem nevýznamný 😉. Přece jen u omalovánek potřebujeme hlavně krásné barvy s dobrým krytím, nelámavé pastelky a dostatečné množství barevných odstínů.

Tím jsem vám tedy zatím moc nepomohla, jsme víceméně tam, kde jsme byly, že?

Takže bych si spíš nejdřív zkusila zodpovědět následující otázky:

 1. Chci plechovou krabičku, nebo mi stačí papírová? (manipulace s plechovou je jednodušší, vydrží nepoškozená i při častém používání a vypadá reprezentativně 😉, ale papírová krabička zásadně snižuje pořizovací cenu pastelek)
 2. Chci hodně moc odstínů, nebo zlatou střední cestu?
 3. Chci při otevření krabičky vidět všechny odstíny najednou, nebo mi nevadí šahat do různých pater a vše si rozložit?
 4. Chci si dopřát a zaplatit klidně o něco víc, nebo se spíš držet při zemi?

Zkuste mi odpovědět postupně na jednotlivé otázky a třeba se rychleji doberete výsledného rozhodnutí.

Doporučení dle odpovědí na předchozí otázky:

 1. jaká krabička?
 • papír - tímto můžete vyloučit pastelky POLYCOLOR, papírovou krabičku mají pouze MONDELUZ
 • plech - no, zas tak moc jste si nepomohly 😉, ale zas víte, že cena nebude úplně přízemní 😉

         2. počet odstínů

 • základní sady jsou v počtech 24, 36, 48, 72. samozřejmě, čím více barev, tím dražší. 24 odstínů je pro kreativní vybarvování málo, zlatý střed je 36. Upřímně, pokud u vybarvování nějakou dobu zůstanete, budete chtít stále nové odstíny. A také vám budou některé barvy docházet. Takže buďto nakupte rovnou víc barev, nebo rozložte investice na delší dobu a v průběhu čsu si pak dokupujte požadované odstíny (pastelky se prodávají i jednotlivě)

         3. více pater nebo ne

 • plechová krabička je jednodušší a přehlednější na manipulaci a v jedné řadě jich Koh-i-noor dává maximálně 36. Jestliže je odstínů víc, jsou rozděleny do pater, které jsou položeny na sobě.
 • nejedná se o zásadní bod, spíše o pohodlnost 😉

         4. cena

 • opravdu kvalitní pastelky začínají někde kolem 250,- Kč a cena se může vyšplhat až k 800,-. Když si plus mínus určíte cenovou hladinu, rozhodování se pro vás také zjednodušší.

Pro nějaké závěrečné shrnutí...

Pro naše účely není zásadní rozdíl mezi uměleckými a akvarelovými pastelkami. Můžete tedy sáhnout po obou variantách. Kdyby vám to mohlo trochu pomoci, tady je můj výběr pastelek:

 • POLYCOLOR 36 barev v plechu + PROGRESSO 24 barev v papíru a STABILO Liner Point 88 (slabounké fixy)

Mějte na paměti, že další barvy lze dokupovat i jednotlivě.

Zmínila jsem ještě linery - nejsou nezbytné, naprosto stačí pastelky, ale.... Kombinace pastelek a linerů je úžasná. Je spousta slabounkých míst kam se s pastelkou špatně dostanete a k tomu jsou linery přesně to pravé 🙂

Snad jsem vám tímto shrnutím trochu pomohla 🙂

Kateřina

díky za shrnutí... to zase bude ranec utracených peněz 😀

16. srp 2015

@hohe upřímně, to mi povídejte 😉. sama mám vybráno a koukám pořád po dalších 😉

16. srp 2015

Super shrnutí, včera jsem se rozhodla pro Mondeluz 72 barev, plech jsem zavrhla (ten cenový rozdíl mi přišel děsivý)... a ty Stabila, vzala jsem si jich rovnou 20 ks, tak snad jsem udělala dobře🙂 ale ještě budu muset počkat, začnu vybarvovat až v září...

16. srp 2015

@radostpromaminku no co už... mám svátek, tak snad se manžel vytáhne 😀

16. srp 2015
Komentář byl odstraněný

Krasne shrnuti! Vyuziji pri dalsim nakupu - budou Vanoce, hned na to mam narozeniny.. Mnoho prilezitosti koupit i TOP pastelky 😉

16. srp 2015

Jeee, to je hezky clanek! Mam podobny plan na koupi pastelek, jako vy. 🙂

16. srp 2015

Dekuji za super recenzi a doporučení! Na poděkování přidávám info, ze staci koupit pastelky v papíru a z ebay si objednat pouzdro na pastelky - maji dle počtu pastelek i na 72ks tak, aby je clovek videl vsechny vedle sebe a nemusel hledat v patrech (to uz bylo pro mne ale moc vsechno). Ten stejny obal take prodávají (samozřejmě za vic penez) ve výtvarných potřebách v jilske na P1.

5. led 2016

@misapraha3 na pouzdra uz se tesim, nechavam je vyrabet na miru 🙂

5. led 2016

Začni psát komentář...

Odešli