Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
redakce
31. kvě 2018
703 

Samovyšetření prsu nenahrazuje prohlídku lékařem, přesto je důležité. Víte, jak ho provádět?

"Proč bych si měla vyšetřovat prsa pravidelně? Vždyť vidím, že tam nemám žádnou bulku. A vůbec, na co mám potom lékaře?" Pomyslí si nejedna z nás, když přijde řeč na samovyšetření prsů. Každodenní harmonogram máme natolik nabitý povinnostmi, že nám přijde přímo nemožné, zařadit do něj jakýkoliv další úkol. Na zdravém poprsí by nám přitom mělo záležet víc než na dokonalé manikúře či hladkých, oholených nohách.Rakovina prsu je v žebříčku onkologických onemocnění na třetím místě. Nejedna pacientka, které tato nemoc obrátila život naruby, by si přála vrátit čas a obětovat pár minut prevenci. Zabránit bulce v prsu není v našich silách, ale čím dříve ji odhalíme, tím větší jsou naše šance na vítězství v boji s touto zákeřnou nemocí.


Kdy začít se samovyšetřením prsou?

Po dovršení 18 let bychom měly tento rituál provádět každý třetí měsíc. Po 30 už každý měsíc, protože s věkem je riziko rakoviny vyšší. Ideální čas na samovyšetření prsů je 3. až 4. den po skončení menstruace, kdy jsou prsa bez hormonálních vlivů a snadněji se tak vyšetřují. U žen v období přechodu se doporučuje prohmatat si prsy jednou měsíčně, a to první den v měsíci.


Jak si správně vyšetřit prsa?

Prsy si nestačí jen trochu prohmatat rukama či prohlédnout v zrcadle, vždy je třeba dbát na správnou techniku. Každý prs si přitom vyšetřujte od vnitřní strany třemi prostředními prsty ruky, nejen jejich konečky, a to krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Je důležité postupovat zvenku prsu směrem k bradavce a nevynechat ani partie pod a nad klíční kostí či podpaží.


Pohmatem se nejprve vyšetřují povrchové vrstvy prsní žlázy a potom výraznějším tlakem její hlubší struktury. Našemu oku by neměly uniknout ani samotné bradavky. Je potřeba se zaměřit na to, zda z nich něco nevytéká, když na ně jemně zatlačíme.


Co si při samovyšetření všímat?

Jakákoli změna, kterou na prsou zaznamenáte, je důvodem k vyhledání lékaře. Mějte na paměti, že bulka nemusí nutně znamenat rakovinu prsu. Nemusíte se tedy hned plašit, ale konzultaci s lékařem rozhodně neodkládejte. Při samovyšetření prsů si všímejte nejen bulky, ale také souměrnosti, ztluštění kůže, změny barvy kůže, její zvrásnění, zvětšení či zmenšení prsu, výtok z bradavky, její vtahování dovnitř, ekzém na bradavce či dvorci, zkrátka čehokoliv, co jste předtím na prsou nepozorovaly.
Vyšetřování prsů krok po kroku

Při vyšetřování používejte krouživý pohyb. Hravě tak zvládnete pokrýt celou vyšetřovanou oblast. Je důležité prohmatat různé vrstvy prsou, proto u vyšetřování střídejte tlak. Začněte lehkými krouživými pohyby a postupně přidávejte na intenzitě tlaku.


V stoji před zrcadlem

1. Volně spusťte ruce podél těla a podívejte se na svá prsa. Přejděte pohledem od klíční kosti až pod prsa, od hrudní kosti až k paži. Prsa nemusí být stejně velká ani symetrická. Důležité je všímat si jakékoliv změny, které jste předtím na svých prsou neviděli.


2. Zvedněte ruce nahoru a pokračujte v pozorování změn jako při předchozím kroku. Otáčejte se přitom pomalu zprava doleva a zleva doprava.


3. Chyťte si jeden prs do obou dlaní a prohmatejte ho klouzavými pohyby, nejprve vodorovnými a potom svislými. Důležité při tomto kroku je, zda neucítíte nějakou bulku či zatvrdlinu. Stejný postup opakujte na druhém prsu.


4. Levé rameno spusťte dolů a pravou rukou si vyšetřete levou bradavku a dvorec tak, že je dokola prohmatáte a nakonec bradavku jemně stisknete, abyste zjistily, zda z ní neteče nějaký výtok. Stejný postup zopakujete i na pravém prsu.


V leže na zádech

1. Pod hlavu si dejte malý polštářek a levou lopatku si podložte poskládaných ručníkem, aby byl levý prs ve vyvýšené poloze. Následně si pravou rukou prohmatejte prs a jeho okolí. Důležité je dělat to jemným tlakem třemi středními prsty, nejen jejich konečky. Začněte zvenčí zespodu prsu a krouživými pohyby přejíždějte postupně dokola stále blíže k bradavce, jako byste prsty procházely po šnečí ulitě zvenku až do jejího středu. Tento úkon opakujte dvakrát, jednou s rukou založenou pod hlavou a jednou s volně připažení. Pak to celé opakujte i na druhém prsu.


2. Levou ruku si dejte pod hlavu a pravou si prohmatejte podpaží stejnými pohyby jako v předchozím kroku. Totéž opakujte na pravém podpaží.


3. Levou ruku volně položte podél těla a pravou rukou si prohmatejte jamku nad klíční kostí. Totéž opakujte i na druhé straně.


Samovyšetření prsů je důležitý úkon, který vám může zachránit život. Nenahrazuje ale vyšetření u lékaře, proto nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky u svého gynekologa, a to jednou ročně. Nejen tehdy, když máte nějaký problém. Součástí preventivní prohlídky by mělo být kromě běžného gynekologického vyšetření i vyšetření prsů. Jednou za rok či dva by vás měl gynekolog odeslat na ultrazvukové vyšetření, Kolem 50. roku života už i na mamografické vyšetření, které se doporučuje absolvovat každé dva roky.


Zdroj:

https://www.rucenaprsa.cz/jak-se-vysetrit

https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/133253-ako-na-samovysetrenie-prsnikov-krok-za-krokom/

    Začni psát komentář...

    Odešli

    Doporučujeme