Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
  Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  rotkapchen
  24. dub 2021    Čtené 796x

  Jak jsme šli na kluka

  V nedávné diskusi jsem přidala příspěvek, ve kterém jsem psala úryvek z našeho snažení o syna:

  "Rozkaz zněl jasně. Druhé dítě musí být kluk. Co se mne týče, bylo mi to jedno, prijala bych kloucka i devcatko. Ale ok, rikala jsem si, ze by bylo skvělé tedy, aby prisel kloucek, jinak budu muset mit ještě třetí (coz dneska stejně mám). Jsem biolozka, studovala jsem tedy ta vědecká doporučení, jak ovlivnit pohlaví, manžel ta alternativní. V den D (predem jasně stanoveny a vypocitany) přišel v kulichu a ponozkach, na tváři moji rtenkou namalovany jakysi indiansky symbol pro plození synů. Řval jako na lesy a stavěl mě do takovych pozic.. Po skončení kolem mě běhal a dupal. Byla jsem mrtva smíchy. Nikdy bych nerekla, ze z toho bude dítě."

  Na základě toho jste se mě některé ptaly, na co jsme vlastně přišli a podle čeho se řídili. Mým úkolem bylo prostudovat vše kolem načasování ovulace a oplození v závislosti na pohlavním chromozomu, který nese spermie. Můj muž si vzal na starost všechny ty šamanské metody. Jeho závěry Vám nejsem schopná popsat, leda bych Vás poslala s jeho kamarády na pivo, protože nejspíš všechny nápady pochází právě odsud. Každý, který už syna má, měl zaručenou radu, jak na něj 🙂

  Tedy k těm biologickým principům:

  Jak všechny víme, pohlaví záleží na spermii muže. Vajíčko vždy nese pohlavní chromozom X, zatímco spermie jsou dvou typů - první typ nese chromozom X a druhý typ chromozom Y. Záleží, která se dostane do vajíčka. Kombinace XX přinese holčičku, XY kloučka. O spermiích jsem se dočetla, že ty nesoucí Y chromozom jsou rychlé, ale zase méně odolné. Tedy pokud už bude vajíčko ve vejcovodu připravené a dojde k ejakulaci, Y spermie tam nejspíš dokraulují jako první a budou mít větší šanci se dostat dovnitř. Spermie nesoucí X chromozom jsou sice pomalé, ale trvanlivější. Vydrží až 48 hodin čekat na vajíčko. Tedy přijde-li ejakulace před ovulací cca 2 dny, Y spermie sice budou na místě první, ale než tam spadne vajíčko, vychcípají. Zatímco X spermie tam vydrží čekat a nakonec mají lepší šanci na oplození.

  Je zásadní tedy co nejpřesněji vědět, kdy dojde k ovulaci. Chcete-li holčičku, oplodňovací soulož by měla přijít cca dva dny před ovulací. Kdo chce chlapečka, tak souloží v den ovulace + ještě další dva po.

  Kdo neví přesně, kdy má ovulaci, tak platí - čím souložíte častěji, tím zvyšujete pravděpodobnost narození syna. Pokud chcete dceru, měli byste být zdrženlivější a "poslat to tam" jen jednou za pár dní.

  Samozřejmě vše má svoje pro a proti. A přišlo mi celkem šílené, že ve starověku nebylo neobvyklé trestat ženy za to, že nedokáží porodit syna, ale jen dcery 🙂 Když tvůrce pohlaví je muž. 

  Světe ale div se. Pokrok evoluční biologie je obrovský a její závěry jsou momentálně ohromující. Fyzicky je tvůrce pohlaví sice spermie, ale ve výsledku je to vajíčko, které vábí ty spermie, které zrovna "chce" a samo aktivně rozhoduje, kterou pustí dovnitř. Nikoli, že by ta "nejsilnější" spermie se nejrychleji doklovala dovnitř. Ale naopak vajíčko otevře své brány jen té jediné, kterou tam samo chce vpustit. Chemicky dokáže vyhodnotit její kvalitu a podle toho ji vpustí nebo ne. Tedy jako ve všem - muž je sice pán tvorstva, ale za všemi jeho činy hledej ženu.

  Koho by to zajímalo dál, tak existují i zvířata, která ve svém těle dokáží dokonce uspořádat soutěž spermií od více samců a porovnat jejich kvalitu. Odborně se tomu říká kompetice spermií. Samice má "bazének", kam nasbírá sperma od více samců a pak je naráz vypustí. A její vajíčko rozhodne o tom, která půjde dovnitř. Já jsem tím fascinovaná a přečetla jsem o tom spoustu materiálu. Kam se na zvířata hrabeme 🙂

  Přeji všem úspěšné snažení. A pamatujte si: pohlaví je ve výsledku až to poslední důležité 😉