Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  werumka
  8. bře 2021    Čtené 873x

  Kreativita Krajských hygienických služeb u COVIDu aneb s dětmi na test nechoďte

  Možná už jste se setkali s telefonátem z hygieny - aby vám řekli, že jste měli rizikový kontakt, nebo že jste sami nakažení. Objevil se nám tady takový nešvar. Říká se tomu kreativita pracovníků KHS u výkladu mimořádných opatření, vydaných vládou. Tenhle nešvar se táhne téměř celou dobu, co nám tady Covid úřaduje. Ačkoliv nejsem příznivcem mnohých vládních opatření, tak tady za to vinu nenesou. Ale proč s tím něco nedělají? Nevím.

  Mimořádné opatření. To je takové lejstro, které je vydané v případě, že se stát octne v epidemii nebo jiné mimořádné události a živelné pohromě. A je to zároveň lejstro, které zřejmě mnozí pracovníci Krajských hygienických služeb nečtou, i když je pro ně závazné. 

  A tak se může snadno stát, že vám pracovník hygienické služby, trasovač po telefonu řekne:

  "S dítětem na testy nechoďte, prostě ho nechte 15 dní doma."

  Tohle tvrzení není správné a pokud ho poslechnete, vystavujete se pokutě pro porušení Zákona o ochraně veřejného zdraví. Nebo taky tomu, že budete lézt mezi lidi infekční. To druhé je podle mě horší. 

  Tenhle zákon nám ukládá, že máme dodržovat mimořádná opatření, která jsou vydaná k tomu, aby se zabránilo šíření epidemie.

  Mimořádná opatření znějí takto: 

   - osoba, které bylo nařízeno karanténní opatření, podstoupí v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nejpozději však do 10. dne, RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2; 

  -  osoba, která sdílí společnou domácnost s pozitivně testovanou osobou a nemůže dodržet podmínky izolace,... podstoupí v rozmezí 5. až 7. dne od prvního pozitivního výsledku osoby, se kterou sdílí společnou domácnost, nejpozději však do 10. dne, RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2; 

  ...

  - v případě, že se výjimečně nepodaří provést RT-PCR test v průběhu 10 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, karanténní opatření asymptomatických osob se ukončí bez provedení testu za 14 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou;

  Ne. Není tady ani slovo o tom, že je možné si vybrat, jestli na test půjdeme nebo ne. 

  Situace, kdy se výjimečně nepodaří test provést, je ta, že je ve vašem okolí plné odběrové místo a neseženete termín v uvedeném testovacím oknu (5. - 10. den od kontaktu). 

  Kdo vám dokáže, jestli jste na test nešli schválně, nebo proto, že to nešlo? Nikdo. 

  Proč je ale blbost na test nechodit?

  Je to jednoduché. Představte si, že jste čtyřčlenná rodina - dva dospělí a dvě děti - která žije v jedné domácnosti. Z této rodiny jeden člen onemocní a je pozitivně testovaný. Zavolá hygiena a řekne, že druhý dospělý na test jít má, ale děti nemusí. Přece stačí karanténa. Doteď cajk. Ale v té domácnosti žijí pořád všichni po kupě a nejde nemocného úplně hermeticky uzavřít. Takže den, kdy byl první člen domácnosti testovaný a který se uvádí jako "den kontaktu", takhle neplatí. Den kontaktu pokračuje i další den. A i ten další a další. Celých deset dní. Posledním dnem kontaktu tedy není den testu nakaženého, ale až 10. den od jeho pozitivního testu a od té doby by dítě mělo držet karanténu (tedy ne 14, ale 24 dní, aby to byla sichrovka).  Dětem ale nic není, takže si doklepou tu čtrnáctidenní karanténu, předepasnou hygienou, a pak vyrazí ven.

  Jenže jak víme, děti bývají ve velké míře bezpříznakové. A tak když chytí covida jedno dítě, tak už se blíží jejich karanténa ke konci. Je to pech, ale stane se. Na nakažení měli krásných 10 dní, kdy byl první nakažený infekční. 

  Dítěti nic není. A od něj to za pár dní chytí další dítě. Ani jemu nic není. Možná trochu průjem, ale kdo by to byl řešil, známe děti. Zdlábnou leccos. Oba už v tu dobu chodí do školky, protože mají po karanténě. Za pár dní se stane, že se musí třída zavřít. Nějak se jim tam šíří covid. Nevědí odkud. My, kteří jsme vyhráli zlatého bludišťáka, už víme.

  Takže až vám bude volat hygiena, věřte, že neexistuje varianta chci na test/nechci na test. Bezpečné a zodpovědné je udělat všechno pro to, aby byli otestovaní všichni, kteří byli v kontaktu s pozitivní osobou. A zvláště, pokud s ní žijí v jedné domácnosti.

  Zažili jste takový telefonát od hygieny? A jak probíhal? Jak jste se zachovali? Řešili byste to příště jinak?

  Pište, budu se těšit! 🙂