Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
zebruska
23. čer 2019
237 

Dovolená v Jizerkách

Navážu na Markéty @makynaeliska článek s doporučením, kam na Lipně. My už Lipno máme za sebou (své postřehy jsem připsala přímo pod článek), letos jsme vyrazili do Jizerek. Bylo to trochu komplikovanější nemocemi, odjížděli jsme s virózou staršího, vrátili se předčasně (část posádky) kvůli horečkám mladšího. Ale i tak to bylo fajn.

Ubytování:

Vybírám vždy ubytování takové, aby byla oddělená spací část od obytné. Netoužím večer sedět někde třeba ve společenské místnosti nebo na společné zahradě. Chceme si večer s manželem pustit film, užít jeden druhého. Nepotřebuji stravování, stejně kluci vstávají velmi brzo, takže do snídaně nevydrží, nechceme se vázat časy jídel, takže si vaříme sami. Prý to není dovolená, ale letos jsem vařila dvakrát odpoledne rychlovky, které nám vydržely po celou dobu. 

Přestože na ubytování nestrávíme moc času, hledám babyfriendly místa, aby tam bylo venkovní i vnitřní vyžití pro případ nouze.

Pro letošní dovolenou jsem vybrala na základě článku Míši z mklife.cz Dům Jonáš v Janově nad Nisou https://www.dumjonas.cz/ a kvůli pohodlí a vstupu na zahradu dolní apartmán. Navigace nám jej ještě nenašla, je to nový domeček, ale podle sousedních se najít dá dobře a pak je k nepřehlédnutí. Jen to chce trochu zkušenějšího řidiče, cestičky k němu jsou úzké a klikaté, potkat tam auto znamená uhnout mu ke straně, což je mnohdy boj. 

Paní majitelka byla moc příjemná, předala nám klíče, ukázala apartmán a zbytek byl na nás. Bydlí v druhé části domu, takže když je potřeba, stačí zazvonit. V apartmánu je plně vybavený kuchyňský kout (MW, myčka, dvouplotýnková indukce, nádobí, malá lednička), jídelní stůl pro 4, za příčkou pak menší obývák s rozkládacím gaučem a sedacím vakem, víc nebylo třeba. V ložnici jsme měli připravenou manželskou postel, cestovní postýlku s plnohodnotnou matrací pro mladšího a postel pro velkého. Po první noci jsme však postýlku složili a vyměnili jí za normální postel, která tam byla pod tou druhou postelí. 

Před vchodem do apartmánu je menší ale bohatě zásobený dětský koutek, hračky v kategorii cca do 4 let maximálně, ale protože to jsou cizí hračky, jiné hračky, tak i hrací pejsci od FP,  které doma nemáme, byly veleúspěšné 😀 na zahradě pak bylo několik odrážedel, trampolína, pískoviště, domeček a ohniště pro případné pečení buřtů. 

Tipy na výlety:

Při plánování nás omezuje režim našich dětí. Brzo vstávají, po obědě chodí oba spát (starší to sice zvládne bez spaní, ale vstávají před šestou, takže jsou většinou ko) a kolem sedmé už zase leží v posteli. Výlety tedy plánujeme spíše polodenní, oběd na ubytování nebo cestou, spánek a pak zase někam jinam. Přejezdy se spaním v autě se nám už teď moc neosvědčují a usínají těsně před cílem. Na loňské dovolené jsme zakoupili turistický deník a sbíráme turistické vizitky, takže naše cesty jsou tím často motivované. 

DinoPark Liberec:

Starší syn objevil díky školce dinosaury a pořád chtěl do dinoparku. V Plzni ho má slíbený na prázdniny, ale tady je krytý, což se nám hodilo, protože na neděli hlásili deště (a fakt byly). Původně jsme jeli do Muzea kostek, ale to jsme nenašli, takže nakonec byl Dinopark ke spokojenosti všech. Vstupné 150 Kč dospělí, 100 Kč dítě 3-15 let, do 3 let zdarma. Procházíte mezi modely dinoušů, některé vydávají zvuky a hýbou se (to se kluci trochu báli), dovede vás to k dětskému koutku, spíš koutu, kde je velké pískoviště, velké hřiště. My si dali kafe, kluci chvíli byli na písku. Zmrzku jsme jim dávat nechtěli, starší byl trochu marod, párky v rohlíku momentálně neměly, jiné možnosti jídla moc nebyly, takže jsme šli dál. Na konci nezbytné fotokoutky v hlavě dinouše a ve vejci, obchůdek se suvenýry. V deníku jsme dali 4 hvězdičky z 5. Vzhledem k tomu, že to je v OC Plaza v centru Liberce, venku jsme koupili pizzu (vynikající pizza Fantasia) a jeli do Janova. 

Protržená přehrada:

Odpoledne jsme chtěli vyrazit všichni na přehradu, co se roztrhla. Jenže starší si začal stěžovat na bolest v krku, takže jsem s ním zůstala "doma" a vyrazili jen kluci. Já využila volné odpoledne k uvaření obědů na následující dny, starší se zregeneroval, mladší si užil tatínka. Autem popojeli na parkoviště poblíž a vyrazili na prý moc pěknou procházku do lesa. Dvouleťák se nesl jen chvíli, když šli po silnici. Kočárek prý by tam zvládl dojet, i když to byl kopec. Občerství je otevřené o víkendu, ve všední dny tam byla samoobsluha, takže drobné s sebou.

Přehrada Souš:

Protože k tomu je nálepka, tak jsme se tam jeli podívat. Navíc tam je i opisový štítek, kdy překreslíte obrázek (určitě jste někdy kreslili korunu přes papír), ten ještě ve sbírce nemáme, tak ho chceme. 3 z 5 hvězdiček, přehrada je pěkná, u opisového štítku je lavička se stolečkem, ale vše ostatní za plotem.

Vodopády Černá Desná:

To byla jiná. Po červené turistické značce jsme se vydali hledat vodopády. Cesta vedla z kopce, po kamenech, rozhodně ne pro kočárek, nosítko v pohodě, ale kluci už ťapali sami. Na několika místech se dá dojít až k vodě pod vodopádem. Pod posledním vodopádem bychom se mělizase vracet do toho kopce, co jsme slezli, kluci už toho měli plné zuby, tak jsme se rozdělili, manžel se vrátil pro auto a my došli na benzínku do Desné, kde si nás vyzvedl. Celková trasa naše byla kolem 3km. 5 hvězdiček

IQ Park:

Nad tím jsem dlouho přemýšlela, přeci jen jsem si myslela, že jsou na to ještě malí. Ale po několika recenzích jsme se rozhodli, že to zkusíme. Bohužel jsme na něj měli jen 1,5 hodiny, což bylo žalostně málo.  Určitě bychom tam byli schopni strávit 3 hodiny, ale už zavírali 😀 Nejvíc se jim líbilo v druhém patře, kde byl veliký jeřáb a fůra dupla, vozíčky, skluzavky... 5 hvězdiček

Vodopády Jedlový důl:

Máme moc rádi přírodu, tak je jeli ještě na další vodopády. Tentokrát jsme šli po modré značce do kopce a cestou potkávali vodopády. Je to naučná stezka, takze si cestou můžete přečíst i o místní faune a flore, ale to kluky ještě úplně nezajímá. Zato certovy kameny je lakaly. Rozhodně to není pro kočárek, cestou jsme potkali dvě rodiny s krosnou a ditkem. Sice to byly cca 2km do kopce přes kameny, ale rozhodně to stalo za to. Nahoře jsme nabrali do kelímku vodu přímo z potůčku a vraceli se k autu. A protože to jsou certovo kameny, tak i ta voda byla kouzelná a dodávala sílu na cestu zpátky. 5 hvězdiček 

Aquapark Babylon:

Ten jsme navštívit prostě museli. Kluci jsou kachny (po mně), tak jsme jeli, koupili si rodinné vstupné 2+1 (mladší má těsně pod metr, takze šel zdarma) na celý den za něco přes 800 a šli si užít skluzavky, temnou jeskyni, laserovou show. Nikomu se nechtělo pryč. Já bych dala 4 hvězdičky, kluci se shodli na 5.

Královka:

Rozhledna v nedalekém Bedřichove, dle referenci je tam velké dětské hřiště, tak jsme vyrazili. Parkovné 100 Kč vám při nákupu v Chatě Královka vrátí (při utrate nad 300 Kč), vstupné na rozhlednu 40 Kč/30 Kč, do 3 let zdarma. Na rozhlednu se pohodlně šlo i klukům, mladšího jsem pak nesla, aby to bylo rychlejší. Výhled pěkný, chyběly mi popisky, co můžu vidět. Dětské hřiště bylo fakt krásné, jen na něm nebyl kousek stínu, tak jsem se šli najíst dovnitř, do klidu a chladu. Chata Kralovka je uvedena v Gastromapě Lukáše Hejlíka. Nabídka byla česká, nesmažená a klasika, kluci si dali svíčkovou, já špagety a manžel plněné knedlíky. Jídlo a ceny ok, pití bylo předražené (jupik za 45, voda za 35).

ZOO Liberec: 

Co by to bylo za návštěvu Liberce bez návštěvy zoo. Zoo je menší, stačilo nám na ni krásně dopoledne a všechno jsme prošli. Lachtanum měnili vodu, tak nas la hraní nezdrzeli, tygr nespal, viděli jsme sprchování slonů, lvicatka byla schovaná. Nabídka občerstvení moc velká nebyla (potkali jsme jen zmrzku, ledové koktejly, kafe), ale my počítali s obědem mimo stejně.

Hvězdiček jsme dali 5, zase já bych dala spíš 4. 

Grabštejn:

Protože viroza přeskočila na mladšího a měl pořád teploty, odjeli jsme domů a zbytek výletu mám zprostředkovaně. Starší byl nadšený, že vidí hrad, ale jinak tam toho moc k vidění nebylo, na prohlídku nešli, ale hrad se mu líbil. V současné době tam jsou vojenští kynologové, k hradu vedla pěšina mezi kopřivami. 

Autokemp Kristýna Hrádek nad Nisou:

Rybník s čistější vodou jsme neviděli (já teda z fotek). Pozvolný vstup do vody, kamínky, písek, vedle trampolíny na skákání. Z původního ochlazení na chvíli tam strávili skoro 3 hodiny. 5 hvězdiček 

Trojmezí:

Hraniční kámen na pomezí českopolskoněmeckém si přál vidět manžel. A starší tak může říct, že stal jednou nohou v Německu a druhou v Polsku. 

Ještěd:

Na konci týdne měla být obnovena lanovka na Ještěd, takže jsme to nechávali na konec. No lanovka nejela stejně, takže tam vyjeli autem. Rozhled pěkný, ale jak je tam vše kamenné, tak nahoře pálilo sluníčko a studeně foukalo. 

#poznavame_cesko #dovolena_v_cechach #tipy_na_vylet

Jezis ty jsi bozi!!!! My furt hledame neco kolem Liberce, mame to daleko tak i na prespani, protoze chcem stihnouz vic veci tak aspon na vikend spis dele!Moc dekuju i za ty vylety fakt ses mi uplne trefila do noty

23. čer 2019

@makynaeliska to jsem ráda. My bychom ještě určitě týden měli kam vyrazit, takze si myslím, že ještě do těchto míst zamíříme.

23. čer 2019

@zebruska prosimte a rezervaci tam nekde pres mail?Skoda ze tam nekde neni zda uz maj obsazeno i kdyz pocitam ze prazdniny budou uz mimo 🙄

23. čer 2019

@makynaeliska jj, přes mail jsem jí psala. Má to tuším na fb, jak má obsazeno, ale prázdniny jsou asi plné 😲🤷‍♀️ já už to objednávala na podzim, čerpali jsme na to příspěvek od manžela z práce...

23. čer 2019

@makynaeliska tak jsem koukala, měla tam jen červen. Tak to můžeš zkusit a budu moc držet palce!

23. čer 2019

Super článek .. už se těším, taky jedeme v červenci do Jizerských hor. Díky za tipy co vidět.
My budeme ubytovaní tady
https://www.pensionrafael.cz/

23. čer 2019

@makynaeliska hodně doporucuji i penzión peklo myslím v janove a Uko na Bedrichove

24. čer 2019

Nebo Horský dvůr Bedřichov, na Královce nebo Prezidentské se taky dá bydlet. v Bedřichově jsou všude hřiště.

24. čer 2019

Začni psát komentář...

Odešli