Homeopatie a léčba ekzému. Máte zkušenost?
Milé maminky,
zajímalo by mě, zda je tady někdo, kdo se obrátil s léčbou ekzému na homeopata a jaké máte zkušenosti.
Adélce se pod ručkou pořád dělá červený flek na který bohužel nezabírá nic jiného než kortikoidy 😔
Dnes jsem nás objednala k homeopatce - lékařce, přece jenom jsou tam ale vstupní poplatky a poplatky za další kontroly, proto chci vědět, zda někomu pomohl...
Stručné shrnutí
- Atopický ekzém rodiče v diskuzi řešili kombinací režimových opatření, eliminační diety, lokální péče a alternativní terapie včetně homeopatie a speciálních mastí jako Halicar nebo mast od Mgr. Mazaly.
- Několik rodin hlásilo zlepšení po homeopatické léčbě (např. „po 5 měsících dcera úplně čistá“ nebo „po jedné návštěvě“), zatímco jiní upozorňovali, že homeopatie sama o sobě obvykle nestačí.
- Náklady na konzultaci u homeopata se v příspěvcích pohybovaly od cca 500 Kč vstup až po 1 600 Kč ve velkých městech; kontrolní návštěvy byly uváděny kolem 400–800 Kč a homeopatické léky kolem 50–60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu seznamy a kontakty homeopatů v ČR?
A: Seznamy a kontakty homeopatů jsou dostupné na www.homeopatie.cz a na http://www.homeopathy.cz podle příspěvků v diskuzi.
Q: Kolik stojí první návštěva u homeopata a následné kontroly?
A: Uvedené ceny se liší: příspěvky zmiňují vstupní vyšetření kolem 500–1 600 Kč, kontrolní návštěvy kolem 400–800 Kč a léky kolem 50–60 Kč.
Q: Jak dlouho trvá první homeopatická konzultace?
A: První konzultace obvykle trvá přibližně jednu hodinu, během které se kladou podrobné otázky (včetně barvy stolice).
Q: Může homeopatie ekzém vyléčit sama o sobě?
A: V diskuzi byly protichůdné zkušenosti: jedna rodina hlásila úplné vyléčení po 5 měsících, jiná po jedné návštěvě, zatímco další uživatelé uváděli, že homeopatie sama obvykle nestačí a má sloužit jako doplněk.
Q: Jaké nekortikosteroidní masti jsou v diskuzi doporučovány?
A: Doporučované nekortikoidní produkty uvedené v diskuzi jsou Halicar a domácí mast od Mgr. Mazaly z Velkých Pavlovic; také byly zmiňovány přírodní oleje a výrobky firmy OKG.
Q: Je SkinCap bezpečný a pomáhá na ekzém?
A: Někteří rodiče hlásili dobré zkušenosti se SkinCap (uvažovaná cena cca 500 Kč), zatímco v diskuzi zazněla výtka, že SkinCap v minulosti obsahoval nedeklarované kortikoidy.
Q: Jak řešit podezření na potravinové alergie u kojenců s ekzémem?
A: V diskuzi bylo doporučeno zvažovat eliminační dietu a specializovaná hypoalergenní dětská výživa jako Nutrilon Allergy Care, Aptamil Pepti 2 nebo Nutramigen 2; testy na potravinové alergeny byly v příspěvcích označeny za méně spolehlivé než testy na inhalační alergeny.
Q: Může změna vody nebo chlor v obytné vodě zhoršit ekzém?
A: V diskuzi rodiče uváděli zhoršení po přestěhování na městskou vodu a odbornice doporučila odchlorační nástavec na sprchu jako levnější alternativu k vodárně.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ekzém vyžaduje komplexní přístup zahrnující režimová opatření, správnou kosmetiku a případně dietu a doplňky (probiotika), nikoli pouze jedno jediné opatření.
- Mnoho rodičů hledá alternativy k lokálním kortikoidům kvůli obavám z rebound efektu a dlouhodobých následků.
- Homeopatie se v některých případech používá jako doplněk a někteří rodiče hlásí zlepšení během měsíců.
Sporné názory
- Účinnost homeopatie: část diskutujících hlásí „zázračné“ zlepšení, jiní tvrdí, že homeopatie sama o sobě obvykle nezabírá.
- Bezpečnost a účinnost SkinCap: někteří rodiče uvádějí dobré výsledky se SkinCap, zatímco v diskuzi zazněla informace o dřívějším výskytu nedeklarovaných kortikosteroidů v tomto produktu.
- Nutnost dietních omezení: někteří odborníci v diskusi doporučují dietu jako klíčovou, jiní rodiče považují omezení za neproveditelná (např. u dětí s omezeným jídelníčkem nebo autismem).
Otevřené otázky
- Je homeopatie spolehlivě účinná jako dlouhodobé řešení atopického ekzému u dětí?
- Které konkrétní homeopatické postupy nebo léky jsou pro jednotlivé typy ekzému nejvhodnější?
- Jaké konkrétní dopady má kvalita vody (chlor, tvrdost) na vznik a zhoršení ekzému u citlivých dětí?
- Jak nejspolehlivěji diagnostikovat potravinové spouštěče ekzému, když standardní IgE testy mohou být negativní?
Zmíněné značky a firmy
www.homeopatie.cz, www.homeopathy.cz, proalergiky.cz, Nutrilon Allergy Care, Aptamil Pepti 2, Nutramigen 2, SkinCap, Halicar, OKG
Zmíněné produkty a metody
homeopatie, homeopatika, Halicar mast, mast od Mgr. Mazaly, SkinCap, OKG přírodní oleje a kapky, zelený ječmen, chlorella, probiotika, eliminační/hypoalergenní dieta, testy na inhalační alergeny, potravinové alergické testy (spec. IgE), odchlorační nástavec na sprchu, Vojtova metoda (cvičení Vojtovky), lokální kortikoidy
Místa a osoby
Praha, Olomouc, Kroměříž, Přerov, Hradec Králové, České Budějovice, Dejvice, Velké Pavlovice, Mgr. Mazala, Anglie, Mladá Boleslav
luthien.k : může být jako příčina ekzému jen voda?? Pořád si myslím, že rozjetí ekzému má souvislost s naším přestěhováním. najeli jsme na městskou vodu. Už jsem zavelela, že musíme koupit novou vodárnu( stará se rozbila 3 dny po nastěhování) a jet na vodu ze studně, sice na tom nejsme dobře finančně, ale jen co to pujde, tak jí koupíme.
@stopobezite ano, může vadit chlor, někdy se doporučuje čistící nástavec na sprchu (asi by to bylo levnější, než vodárna).
@luthien.k chtela jsem se zeptat jestli nekdo jste slysel taky ze pomahaji zelene potraviny nebo presne receno zeleny jecmen a nebo chlorella malemu se totiz taky objevilo neco kolem pusinky jako takova such vyrazka a na nozickach takove suche flicky rekla bych ze toho ma vice nez pred tydnem tak jsem se chtela zeptat taky na nazev tech homeopatik a nebo jestli nekdo nema zkusenosti prave se zelenyma potravinama
@roryna zelený ječmen nedoporučuji, ony obiloviny jsou poměrně časté alergeny a jeho podáváním by mohla zbytečně vzniknout senzibilizace (a to, že zelený ječmen neobsahuje lepek, není rozhodující, protože lepek není zdaleka jediným alergenem obilí). Chlorellu, tu ano, ale zkušenost mám s podáváním dospělým, resp. konzumuje maminka při kojení, aby si upravila střeva a trávení a tak předávala přes MM ten správný pre- a probiotický koplex prckovi.
Jinak s ohledem na věk malého bych spíš problém viděla v potravinách, předpokládám, že je už přikrmovaný, hledala bych proto nejprve tam. Je kojený nebo na UM? Co už má zavedené za příkrmy?
@luthien.k ja chlorellu taky jim uz asi dva roky jedla jsem ji v tehotenstvi i ted pri kojeni uz jsme presli na umelou stravu a jime skoro vsechno a rekla bych ze pokud jsem kojila bylo vse ok ale ted se mu proste objevila nejaka ta vyrazka a ty suche mista na nozickach tak nevim co to je
@roryna Prostuduj si tuto sérii článků http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan... , klikaci odkazy na díly 2-9 jsou přímo pod dílem 1, jak na úpravu stravy je, myslím, v díle 5.
@katyxq c dekuju precetla jsem si to a ted budu teda postupne vysazovat jidla a asi v prve rade teda vysadim umele mleko ktere mu davam a uvidim jestli nastane nejaka zmena. Tady si musim poradit sama tady mi nikdo nepomuze bydlim v Anglii a tady je to dost slozite s tim zdravotnictvim takze jeste jednou moc dekuju a budu rada za kazdou radu.
Holky, musim k homeopatovi osobne? Nebo existuje i nejaky, se kterym se da komunikovat emailem nebo po skypu a s fotkama?
Ahoj, už to asi není aktuální, ale přidám odpověď. Náš syn měl exem ve 3m, to jsem byla u kožařky a protože to bylo dost ošklivé, dostal kortikoidy. Řikala jsem si, že to jen nárazovka, tak mu to dám..zvládli jsme to. Pak se mu exem znovu dost ošklivě objevil v 6m. Znovu jsem šla na kožní a znovu dostala kortikoidy plus milion dalších mastiček..za 2 dny byla kůže jedna báseň, jenže po vysazení ihned znovu a ještě horší..a to mi už došla trpělivost, takže jsem zašla k homeopatovi. Dostali jsme nějaká startovní homeopatika, a pak další kuličky co jsem si vyzvedla v lékárně. Nestojí svět, jsou rozpuštěné ve vodě, takže i vydrží déle. Jde hlavně o homeopatika na imunitu, a mast halicar z lékárny..věřila jsem, mazala, dávala na lžičce kapičky a ejhle, zlepšilo se to..je to dlouhodobá léčba, stále dávám 3 lžicky denně, ale už to mám tak zajetý, že mi to neva a malej už má jen jeden malý flíčíček v podkolenní jamce který se občas víc začervená..takže já homeopatikám děsně fandim. Používám je teď na vše a pomáhají....jen mě trochu znechutila jakási modlitba v diskuzi: vidia děti duchou (nebo česky to bylo?) že jde o nástroj ďábla, bůh to odsuzuje a děti pak mají noční můry kdy se jim ďábel zjevuje či co...já teda nic takového potvrdit nemůžu. Malej spí celou noc..jen někdy zabručí, upravim ho v postýlce a spiká dál, je veselý, mazlivý..
roryna, homeopatik jsme na exem měli více, ale dle homeopatie není exem nemoc kůže, ale vychází ze vnitř..takže malýmu doktor posiloval imunitu a něco na úpravu trávení..protože byl i opruzený..teď to má zas od zubů, takže máme zase jiné plus ty původní..takže bych ti sice mohla napsat názvy, ale nevím jestli by vám to pomohlo, asi by to chtělo nějakého dobrého homeopata navštívit..
Moc nám ale pomáhá homeopatická mast Halicar, třeba v MB ji mají jen asi 2 lékárny,..ale chce to mazat často a tak po týdnu v kombinaci s homeopatikama je vidět zlepšení..někdy se mi taky osvědčilo když byl stav neměnný, dávat homeopatika jen ob den..a stav exemu se začal rychle lepšit..
Celkové vyléčení trvalo asi 3 měsíce, ale malej si to nikdy neškrabal, takže to šlo..chce to prostě vydržet..
Ahoj, nám homeopatie nepomohla...ale něco přeci zabralo: vyzkoušeli jste přírodní olejíky a kapičky od OKG? Není to žádný podvod....mám výborné zkušenosti z rodiny i svého okolí: např. moje sestra má dvouletého chlapečka, který měl od loňska rudý suchý ekzém na tělíčku a pod očima a k tomu se přidaly alergie na pyly, prach apod. Nepomáhalo mu nic, jen Fenistil, jenže jakmile ho vysadili...bylo vše do pár dnů zpět. Nasadily tyhle české výrobky a ekzém zmizel už po měsíci užívání i alergie(zarudlé oči, rýma)taky ustoupily. Kdyby někdo chtěl více informací, napiště mi na sobilka@seznam.cz Přeju ať ten boj vyhrajete🙂))
Dobrý den, kdo aktuálně řeší ekzém u dítěte,mám doma nerozdělanou mast od Mgr. Mazala z Velkých Pavlovic, kterou sám míchá. Je bez antibiotik, kortikoidů. Mast je proslulá svými velmi dobrými účinky při léčbě ekzému. My už naštěstí nevyužijeme, funguje skvěle.

jj já homeopatika nedavam jen sem se ptala..........Probiotika dávám a koupu jen ve vodě jak dopor.dr