Hormonální antikoncepce. Jaké máte zkušenosti?

edira
30. led 2006

Ahoj děvčata. CHtěla bych vědět vaše názory a zkušenosti s hormonální antikoncepcí. Jestli nějakou užíváte, jaké s ní máte zkušenosti apod. Prosím pište

len
19. dub 2006

Hm, to je od něj divný - neobávejte se 😠 Já mám gyndu taky hoďku cesty, ale naštěstí kousek od práce, takže si tam ráno vždycky jenom zaběhnu 🙂

coxa
19. dub 2006

Charmed raději bych obětovala hodinu času, ale měla pořádnýho doktora, než obráceně! 😉

len
19. dub 2006

Zkus se taky poohlídnout po gynekologovi poblíž práce, to bys tu hoďku času neztratila 😉

charmed
19. dub 2006

Už jsem se díval po doktorovi poblíž práce, ale taky nic 😖
Budu si muset ověřit, jestli ale bude schopný mne přihlásit. Tady je to docela problém. Svého doktora-obvoďáka jsem hledala rok!

honzina
19. dub 2006

V Praze je tak málo doktorů??? 😲

len
19. dub 2006

Není, ale ti nejlepší mají plno 😖

honzina
19. dub 2006

Hmm... 😒 (a nedají se "ukecat"?)

charmed
20. dub 2006

Není tu málo doktorů, ale jak říká len, ti dobří mají plno a díky zdrav. pojišťovnám....nemohou přijímat další (to mi bylo řečeno skoro všude).
Já pracuji na letišti a tam opravdu žádný doktor-gynekolog není 😖 Nejbližší je ve vojenské nemocnici a to ještě nevím na 100% 😒
Po cestě do práce taky nic. A v okolí bydliště fakt tu hodinu min.cesty.

len.tilka
20. dub 2006

Holky, já se ještě vrátím k tomu, zda oznámit doktorovi, že chcete skončit s HA. Já tam teď byla a po svatbě chci s HA skončit (tedy mě to vychází asi 14 dní před svatbou, jak jsem psala). Takže jsem se ho spíš jako zeptala, jak je to s otěhotněním po vysazení HA. Jinak bych mu to asi taky neříkala. Ale mám fajn doktora, takže mi vše vysvětlil a řekl mi, že až přijdu příště pro poslední balení, tak mi rovnou předepíše kyselinu listovou, abych jí začala brát 2 měsíce před dobráním HA. Aby se příp. miminko dobře vyvíjelo... 🙂

ivusenka
20. dub 2006

len.tilko, už jsem se lekla, že se to musí doktorovi hlásit, že chci skončit s HA, já plánovanou prohlídku mám někdy na přelomu července a srpna a ted do června chci ještě brát HA a pak už skončit. Už jsem se dozvěděla o Calibru- baby plan, takže ho plánujeme koupit, ale nevěděla jsem, že ho mám brát současně s HA cca 2 měsíce před plánovaným skončením s HA ? Pochopila jsem to správně ? Myslela jsem, že bude stačit, až skončím s HA, tak pak začít brát baby-plan.

honzina
20. dub 2006

Len.tilko, kyselina listová je na předpis? Ale v těch vitamínkách pro snažilky a těhulky (babyplan, mamvit apod.) tam ta kyselina už je, ne?

slim
20. dub 2006

kyselina listova jsou vitaminy jako napr. i na chudokrevnost. proto si myslim, ze neuskodi ji brat. kazdopadne i na obalu mate psany, ze by ji mel brat dospely clovek - 1 denne. a zvlast zeny pred menses, kdy se ztraci vic krve.

coxa
20. dub 2006

Já jsem včera byla v lékárně a Calibrum baby plan si koupila. Ale brát ho začnu asi až po MS a bude to zhruba tak 3 měsíce před tím, než se začneme snažit. Ptala jsem se i na kyselinu listovou, ale lékárník mi říkal, že si myslí, že je to zbytečný, že už je dostatečné množství právě v tom Calibru a až budu těhotná, tak pak se domluvím s doktorem, jestli bude potřeba nebo ne. Takže já mám zatím jen to Calibrum.

mobina
20. dub 2006

charmed A nemáte na letišti náhodou svého gynekologa? Něco takového jsem zaslechla od maminky mé kamarádky, ale už je to taky dost let. Jinak zkus se optat na poliklinice Na Dlouhém lánu. Je to kousínek od Evropské 😉

charmed
20. dub 2006

Mobina : Na letišti je myslím jen jeden a ten má plno. O Dlouhém lánu jsem neslyšela, ale určitě se pozeptám, díky za tip. Já Evropskou jen projíždím, jezdím do práce hodinu, takže nemám ani náladu koukat, kde co je 😅
Ještě jednou díky za tip.

mobina
20. dub 2006

Pošlu ti do IP kontakt. Našla jsem tam dva 😉
Já mám doktorku taky na 45 min. cesty. Když jsem před léty scháněla na P-6, tak tam byla jen jedna stará babka na Kulaťáku a měla termíny na 3 měsíce dopředu.
Nezávidím ti to a držím palce v pátrání 🙂

charmed
20. dub 2006

Já se k tomu svýmu nynějšímu také musím objednávat tak měsíc dopředu. Když jsem tenkrát nedostala menstr., tak mi řekli, že nejsem akutní případ a že musím počkat. To byla poslední kapka pro hledání nového. Sice má velmi hodnou sestřičku, ale ta mne nevyšetřuje 😉 A navíc, když se objednám na určitou hodinu, tak jsem tam jednou seděla hodinu a něco. On ti navrhne čas a přitom ho vůbec nemá. Chápu, že když tam přijde těhule, tak bych ji pustila, ale hodinu!!!?? čekat na vyšetření když tam žádná těhule není????
To se mi fakt zdá nesolidní vlůču pacientům. Asi hřeší na to, že je tam v okolí jediný.
Koukám, že je lepší mít kvalitního i za cenu dojíždění.
Mobinko, díky, odpoledne na nějaké zavolám a uvidíme.

len.tilka
20. dub 2006

No já beru kyselinu listovou (Acidofolan) kvůli dárcovství krve. Nemám úplně nejlepší krevní obraz a po tomhle ho mám úplně výstavní - jak řekl můj pan doktor v transfuzní stanici. 😀

Jinak některé holky tady psaly, že kyselina listová je nějaká "forte" či co na předpis, jinak se dá koupit i bez předpisu. Četla jsem toho hodně, takže už si to všechno nepamatuju, ale i ten Mamavit a Baby-plan doporučují.

Mně doktor řekl, že 2 měsíce před tím, než vysadím antikoncepci bych už tu kyselinu měla začít brát. Měla by se brát před otěhotněním a pak v začátcích těhotenství. I na tom Acidofolanu je napsáno, že je to na tvorbu krve a před otěhotněním a pro těhotné... V lékárně by Vám měli poradit.

Tak tolik jen moje zkušenost a názor mého gynekologa, kterého si nemůžu vynachválit! 😉 Všechno vysvětlí, nestydím se ho na nic zeptat... je fakt parádní.

len.tilka
20. dub 2006

http://www.beremese.cz/forum/show.php?vThreadID...

tady někdo píše, že ten Acidofolan je snad na předpis a že je to driák. Tak já nevím. Měla jsem ho vždy zadarmo od pojišťovny, takže opravdu nevím.

Hodně se v té diskuzi zmiňují i jiné vitamínky pro budoucí těhulky, tak se tam kdyžtak jukněte. Já nějak neměla sílu to celé pročítat, takže mám za sebou asi tak půlku. 😀

coxa
20. dub 2006

Lenti já jsem byla dávat krev ve čtvrtek, dřív jsem nějaké ty vitamíny a železo dostávala, ale teď už ani ťuk díky situaci ve VZP. 😠 Takže jestli máš VZP, tak už asi ani Acidofolan nedostaneš pokud ti ho nepředepíše na recept. 😖

len.tilka
20. dub 2006

Jojo, já to vím. ☹ Byla jsem dávat minulý měsíc, takže vím, že už nic nedávají... Ale počítám s tím, že si ho koupím. Mám ten krevní obraz opravdu vždy na hranici, když nic neberu. ☹ Ale v červenci bych ho měla mít už předepsaný od gynekologa, takže na další odběr v září bych to měla mít zase zadarmiko. 😀 I když to není nějaká moc šílená cena, klidně bych si ho kupovala.

slim
20. dub 2006

myslim ze Acidofolan je opravdu driak. ale kdyz ho nekdo potrebuje jako len.tilka. tak potom neni problem, kdyz uz ho doporucuji i lekari.
jinak teda na predpis je.
podle meho nazoru je Calibrum Baby plan zbytecny. jsou v tom pry normalni vitaminy jako ve strave. takze tam se spis plati za tu cenu. kyselina listova forte (neni nutny predpis) je levna (60tabl. do 30,-kc) a neskodi - jsou to vitaminy ktere se mohou brat jen tak. az pro tehotne se doporucuji 2tabl. denne. a brat min. 2 mesice pred planovanym otehotnenim.
to jen pro info 😉

coxa
20. dub 2006

Já bych si ho taky kupovala, stejně tak jako ostatní vitamíny, ale naštěstí mám krev v pořáku (ťuk, ťuk, ťuk), takže to není nutný. 🙂

len.tilka
20. dub 2006

Já nevím proč, ale radši se taky přikláním jen k té kyselině. Tyhle vitamíny s honosnými názvy (Calibrum apod.) mi připadají zbytečně drahé a podle mě udělají stejnou službu jako ta kyselina listová. Ale holky, nic proti ničemu, každému vyhovuje něco jiného. 😉

slim
20. dub 2006

coxa: myslis kys.listovou? je i proti unave.
tady je odkaz, kde o ni pisou vic 😉
http://www.lekarna.cz/p/vitaminy-mineraly/kysel...
a ťuknete si na odkaz v jinak zabarvenem textu "kyselina listova"

coxa
20. dub 2006

Slim díky, dobrý odkaz! 😉 Musím doma mrknout, kolik má toho v sobě to Calibrum.

slim
23. dub 2006

holky, presedlam trochu na jine tema, ale porad to spada pod antikoncepci 😉
ktera hormonalni antikoncepce ma nejmene hormonu? jako ze nejmene skodi telu.

diky za vase odpovedi, moc mi pomohou 😎

herminka
23. dub 2006

Slim, zkus si na http://www.zdn.cz/seznamleciv.htm zadat slovo kontraceptiva do políčka "v indikační skupině" a vyhodí Ti to asi všechny HA, co prodávají v ČR, můžeš si tam prostudovat množství hormonů v jednotl. práškách, příbalové letáky apod. Dle mého dr. je asi méně zatěžující gestagenní HA (ta neobsahuje estrogen), ale je silně individuální, jak ji bude člověk snášet (špinění apod.; prý ani nemusí bránit ovulaci, jen zahušťuje hlen děložního hrdla). Já zatím 5. den beru Cerazette, která má 75 mikrogramů desogestrelu a dr. ji označil za "velice lehounkou", tak jsem zvědavá, jak na ni budu reagovat (zatím stále krvácím ☹ ). Trávicí trakt "obcházejí" náplasti (původně jsem je chtěla, myslela jsem, že stojí 1000 na 3 měs., ale aktuálních 1500,- mě už odradilo) nebo podkožní tyčinka Implanon (ta je také gestagenní).

len
23. dub 2006

Slim, nejméně hormonů rozhodně neznamená, že nejmíň škodí!!! Samozřejmě ty "super silné" jsou asi škodlivější než ty opravdu nízkohormonální, ale vůbec bych to nezjednodušovala. A navíc každý snáší něco jiného. Já změnila svoji "silnou" za jednu s dvacetinovou dávkou (s doměním, co pro své tělo dělám úžasného) a myslela jsem, že u toho umřu 😠 Jestli do sebe chceš cpát co nejmíň hormonů, radím nebrat žádné 😀

herminka
23. dub 2006

Holky, víte, co je mi v této diskusi trochu k smíchu? Doufám, že to nebudete žádná brát osobně a neurazíte se 😉, je to jen takový postřeh.
Je to tu jako s odnaučenými kuřáky, ze kterých se stanou militantní nekuřáci - dřívější uživatelky HA tu teď proti ní občas docela tvrdě brojí 😀 Ale docela to chápu; zatím do toho jdu s "naivním očekáváním", že mi pomůže od mých současných problémů (i když vím, že řeší jen důsedky, ne příčiny) + bonus ve formě antikoncepčního účinku, ale jsem seznámena se všemi negativy. Jsem ovšem zvědavá, jak budu mluvit za pár měsíců či let 😉