Jak jste na tom byli po dobrání HA? Měli jste problémy?
Ahojky, napiste, jak jste na tom byli po dobrani HA a jake problemy s tim meli - a hlavne co s tim delaly 🙂
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce se menstruace může vrátit během 4 týdnů, po 4–8 týdnech nebo až po několika měsících až jednom roce podle zkušeností uživatelek; řešení zahrnují čekání několik cyklů, měření bazální teploty, ovulační testy nebo lékařské vyšetření a krevní testy.
- V diskusi byly nejčastěji zmiňovány přírodní možnosti jako Agnus Castus (drmek, mnišský pepř), kontryhel (alchemilka), Femigard a Gynex jako prostředky ke „srovnání“ cyklu; ceny uvedené v diskuzi: kontryhel čaj 20 sáčků ~35 Kč, Femigard a Gynex cca 400 Kč/lahvička.
- Lékařské intervence používané k navození nebo regulaci krvácení zahrnují Duphaston (progesteron), injekce/vyvolávačky (např. Agolutin) a stimulaci clostilem/Clostilom; v diskuzi byly zmíněny režimy Duphastonu nasazované v 16.–25. dni cyklu a používání injekcí k vyvolání menstruace.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho po vysazení hormonální antikoncepce může přijít první menstruace?
A: V diskuzi uváděly uživatelky široké rozmezí: první menstruační krvácení se objevilo už po 4 týdnech u některých, po 27–37 dnech u jiných, po 45–55 dnech i až po roce u několika žen.
Q: Kdy by měl člověk po vysazení HA navštívit gynekologa?
A: V diskusi se doporučovalo počkat několik cyklů, ale pokud menstruace nepřijde do ~60. dne, většina radí konzultaci; některé ženy vyhledaly lékaře už kolem 40.–47. dne a dostaly injekce nebo předepsaný Duphaston.
Q: Jaké bylinné přípravky ženy zkusily pro „nastartování“ cyklu a jaké jsou jejich formy a ceny?
A: Diskutující zmiňovaly Agnus Castus (drmek, mnišský pepř) dostupný v kapkách i tabletách, kontryhel (alchemilka) jako čaj (20 sáčků ~35 Kč), a koncentráty Femigard a Gynex (uvedená cena cca 400 Kč/lahvička); účinnost v diskuzi byla anekdotická, nikoli klinicky potvrzená.
Q: Jak zjistit, zda po vysazení HA proběhla ovulace?
A: Doporučovaná metoda je měření bazální teploty (BT) každé ráno před vstáním — teplota po ovulaci výrazně stoupne — nebo použití ovulačních testů; gynekolog může zjistit ovulaci krevním testem progesteronu.
Q: Co dělá Duphaston a kdy se podle diskuse nasazuje?
A: Duphaston (progesteron) gynekologové v diskuzi běžně předepisovali k navození krvácení; v příspěvcích bylo uvedeno užívání typicky v 16.–25. dni cyklu, přičemž užívání před skutečnou ovulací může potlačit vznik ovulace.
Q: Pomůže návrat k užívání HA k ustálení cyklu?
A: V diskuzi některé ženy po návratu na HA hlásily srovnané krvácení, jiné měly při užívání opět špinění nebo jiné potíže; zkušenosti byly rozporuplné a závisely na konkrétním preparátu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení hormonální antikoncepce často následuje dočasná nepravidelnost cyklu a někdy delší prodleva do návratu pravidelné menstruace.
- Měření bazální teploty a ovulační testy jsou doporučované neinvazivní metody pro zjištění, zda došlo k ovulaci.
- Přírodní přípravky zmiňované v diskuzi (Agnus Castus, kontryhel, Femigard, Gynex) jsou běžně zvažované alternativy před nasazením dalších hormonálních léků.
Sporné názory
- Někteří zastávají postup „počkat a měřit BT“ místo okamžitého lékařského zásahu, jiní preferují brzké nasazení léčby (vyvolávačka/injekce nebo Duphaston) už kolem 40. dne.
- Některé příspěvky tvrdily, že bylinky (Agnus Castus, kontryhel, Femigard, Gynex) výrazně pomohly, jiné autorky považovaly hormonální léky za nutné a bylinky za nedostatečné.
- Názory se liší, zda nasazení Duphastonu od 16. dne cyklu blokuje ovulaci (varianty „ano“ vs. „záleží na individuální době ovulace“).
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně počkat po vysazení HAK, než je lékařské vyvolání nebo medikace opravdu indikovaná (60 dní vs. 3 měsíce)?
- Jaká je skutečná klinická účinnost Agnus Castus, Femigardu a Gynex při obnově ovulace po HAK?
- Jak moc ovlivňuje délka předchozího užívání HAK dobu návratu plodnosti a pravidelnosti cyklu?
Zmíněné značky a firmy
Diannette, Marvelon, Diane35, Triquilar, Triregol, Cerazette, Minisiston, Yadine, Cilest, Jeanine, Femigard, Gynex, Agnus Castus (drmek), Duphaston, Clostil/Clostilom, Clomhexal, Norethisteron, Agolutin, fertilityfriend.com, Rodina.cz, CAR
Zmíněné produkty a metody
Agnus Castus (drmek, mnišský pepř) v kapkách/tabletkách, kontryhel (alchemilka) čaj, Femigard, Gynex, Duphaston (progesteron), injekce/vyvolávačka (Agolutin), Clostil/Clostilom (stimulace ovulace), Clomhexal, Norethisteron, měření bazální teploty (BT), ovulační testy, laparoskopie, vyvolávačka
Místa a osoby
Anglie, CAR, fertilityfriend.com, Rodina.cz
já to neměla vůbec,musela jsem na vyvolávačku,ms přišla po 45 DC,po druhé ms přišla až po 47 Dc a po třetí už nepřišla,tělo začalo opět pracovat 🙂
no na vyvolavacce jsem byla az minuly mesic, ale do te doby jsem to mela asi 5 mesicu v pohode no a vyvolavacka mi stejne nepomohla, tak jsem to mela skoro az po dvou mesicich, no hruza a ted zase nic, ale ted je testik pozitivni, tak uvidime 😉
no ja mma problem este aj teraz po roku...niekedy pride skoro niekedy az do 40 dni..ale verim ze sa to v blizkej dobe ustali
já měla tytéž problémy ale teď jsem začala brát 17- 27 DC proveru snad se to zlepší. Mělo by 😉
lisounek uvidíme no taky neočekávám zázraky ale jen to mudr zkouší než nasadí clomhexal
Ja som na tom bola úplne super - 28 dňový cyklus hneď po vysadení a hneď, keď sme chceli, som otehotnela 😉 Predtým, než som začala brať HAK som tiež mala proveru (nepravidelný cyklus) a bola mi úplne naprd. No a HAK som brala asi 7 rokov s jednou krátkou pauzou.
Ahoj holky, ja dobrala pred 2 mesici po 11 letech, prvni MS po 37 dnech a ted mela prijit druha, ale jeste nic, uz je to 39 dni.
Zacla jsem merit BT a ovulku mi to ukazalo pred 5 dny, tak jsem z toho vedle....
Marusko, jak dlouho si ji brala ty? Koukam, ze jsi tehule 😉
verap - brala jsem ji 7 let,ale měla jsem pauzu po 4 letech (půl roku),ale to mi chodilo úplně normálně,až te%d po vysazení to začalo blbnout,jj teď už jsem těhule a pomohl mi k tomu Femigard,všem moc doporučuji,je to bylinný koncentrát,který reguluje a upravuje fuknci ženských pohlavích orgánů,je tu o tom diskuze : zkušenosti s Femigardem 🙂
Ja jsem v Anglii, tady to nesezenu, ta se do objednat pres internet?
Tady u nas jsem nasla v obchode Agnus Cactus, coz jsou bylinky na upraveni hormonalni rovnovahy, zatim to ale nefunguje.
Ja nechci mit tak dlouhe cykly ☹
jj jde to obědnat přes net,já to tak objednala,přečti si tu diskuzi tam jsou ty odkazy na stránky kde to objednáš,pomohlo mi to okamžitě 😵 😵 Teď se loučím,jdu se natáhnout,tak papa a držím palečky 😵 😵
ted uz je to 38, ale taky mam pozit. tehu testy, tak to uz asi bude necim jinym 😉
ja som po vysadeni HAk uz nikdy nesdostala menzes bez liekov, hoci predtym som mala vzorny cyklus. Strasili ma, ze mozno neotehotniem a ak, tak s velkymi problemami. Nastastie to slo lahsie ako ktokolvek cakal 🙂
ahoj holky tak já se přidám pokud mohu já brala HAtéměř10let, pak jsem vysadila a chodilo to ruzně každý měsíc jinak,nesrovnalo se to ani po porodu,tak jsem nasadila na asi 21 znovu antikoncepci ale to už byl problém i při braní HA špinila jsem v polovině cyklu a to i třebas7dní ,no hruza ted jsem 8 měsícu bez HA,mrcha chodí na návštěvu tak za40-44dní a ještě mi zjistili PCO takže to mám složitější otěhotnět.
verap...nevedela som. NIkdy ma to netrapilo, tak som to neriesila. Otehotnela som aj bez toho 😉
Ahoj, já brala HA asi 12 let. Pak když jsem ji vysadila, tak to bylo vpoho asi 29 dní, ale špinila jsem uprostřed. Dr. mi nasadila proveru a nic. Tak mi vrátila HA, ale když jsme se rozhodli, že už půjdem do mimi, tak po vysazení HA ten stejný problém. Vykašlala jsem se na léky a začala pít kontryhel a po jednom cyklu to bylo v pohodě 🙂 . A do půl roku jsme čekali mimi 😉 .
kontryhel ? asi poletim do lékárny 😠 já brala třináct let bez přestávky, teď 1 prosince jsem jí už nebrala ☹ mrcha se zatím nedostavila, těhu nejsem 😖 kolem 18DC jsem špinila večer, pak nic 😠 ach jo 🙄
Já brala HA 7 let. Vysadila jsem na konci října. Mrcha přišla po 33 dnech. Nyní by měla přijít po druhé od vysazení, ale doufám, že nepřijde,protože jsme se s manželem hoooodně snažílkovali 😉 jinak piju kontryhel od začátku co jsem vysadila a beru femigard. Tak doufám, že to bude mít výsledky.
Baby, mňa by zaujímal aj názov antikoncepcie a či ste mali problémy s cyklom po jej vysadení... Dá sa? 😉
jj kontryhel potvrzuji, akorat kdyz jsem to pila dlouho, tak jsem to pak mela hrozne silny, ale je fakt ze jsem tohle praktikovala asi pred 10 lety 😅. Ted jsem pul roku po HA a mozna pristi rok uz z toho bude mimisek - tak se drzte 😉
Halooooo....
Ja som brala 2,5 roka Diane35, bola som s ním spokojná, pleť som mala krásnu čistú ako bábätko, ani som nepriberala, brala som 3 mesiace aj Triquilar(alebo Triregol, už neviem presne a z neho som špinila.). Po vysadení mi ms neprišla 1 rok, potom som išla k doktorovi, chcela som, aby mi cyklus nabehol sám od seba. Ale nie... zistil mi PCO, možno som to mala už aj predtým, lebo v puberte bola menštruácia veľmi nepravidelná, bolestivá, preto som si vlastne dala napísať HA, aby sa mi to zlepšilo. Nasledovala dlhá liečba cyklu, hormóny, vyvolávačky, vyšetrenia a po odstránení prvotnej príčiny sme nabehli na stimuláciu Clostilom, takže aj ovulka nabehla.
ahoj fabi,tak umě je to stejné jako u tebe jen ta mensruace vždy dorazila ale třebas 40-44 dní čekání ☹ Já brala asi9let triquilar pak vysadila 2x otěhotněla a pak po porodu znovu na 2roky nasadila HA nejdřív Triquilar po tom jsem špinila a tak pak Yadine a po tom jsem taky špinila. Jinak PCO mám taky ale to ty víš.
No vidíš, tebe aspoň chodila ms, mne po vysadení nič... ☹ Moje vaječníky zaspali tuhým spánkom, nič ich už nevedelo zobudiť, len dlhé mesiace liečby. Ja som po pôrode brala ešte Cerazette, ale už som rozhodnutá, že po tomto druhom ho brať nebudem... lebo jednak som z neho tiež špinila a po druhé, nevedela som schudnúť kilá nabraté počas tehu... 😖


ahojky verap, no ja prestala brat HA v kvetnu tohoto roku a hrozne jsem se bala, jak to bude, ale nebylo to tak hrozne. normalne jsem to dostala, ikdyz jsem cyklus mela delsi - zhruba do 34 dne a i mi prislo, ze jsem tu menstruaci mela slabsi a kratsi, ale to ma asi kazdy jinak 😉