Zvažujete nitroděložní tělísko Mirena? Podělte se o zkušenosti!
Zdravím vás dámy, mám na vás dotaz. Plánuji nehormonální tělísko... Můj gynekolog zavádí Mirenu. Tak mě zajímá, zda ji vaše tělo přijmulo či ne a co se popřípadě dělo? A jak je to s menstruací? Jsem bohužel po potratu a další již zažít nechci a klasickou antikoncepci nemohu, kvůli srážlivosti krve. Děkuji za odpověď.
Stručné shrnutí
- Mirena je hormonální nitroděložní tělísko a hormonální tělíska obvykle zkracují nebo zastavují menstruaci, zatímco nehormonální tělíska obvykle menstruaci ponechávají a mohou ji zpočátku zesílit.
- Po zavedení tělíska jsou často hlášené počáteční symptomy jako několik měsíců špinění nebo nepravidelné krvácení, a u některých žen se může objevit akné, migrény nebo pokles libida.
- Komplikace hlášené v diskusi zahrnují bolestné zavedení (u jedné osoby extrémní bolest), vyhození tělíska, přirostnutí vyžadující vyndání pod narkózou a infekci dělohy léčenou antibiotiky; v jednom případu bylo uvedeno zavedení Mireny za 6 000 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaký je hlavní rozdíl mezi hormonálním a nehormonálním nitroděložním tělískem?
A: Hormonální tělíska (např. Mirena, Levosert) u mnoha žen snižují nebo eliminují menstruaci a mění děložní sliznici, zatímco nehormonální (měděná) tělíska obvykle zachovávají normální cyklus a mohou způsobit silnější nebo bolestivější menstruace.
Q: Je Mirena vhodná pro ženu se sklonem k trombóze nebo s poruchou srážlivosti krve?
A: Některé gynekologické názory v diskuzi uváděly, že nitroděložná hormonální tělíska mohou být doporučena i ženám s rizikem trombózy, protože hormon působí převážně lokálně; tento názor je v diskuzi sporný a doporučuje se konzultace s gynekologem a přečtení příbalového letáku.
Q: Jak dlouho trvá, než se krvácení po zavedení tělíska upraví?
A: Uživatelky hlásily různé doby ustálení od okamžitého ústupu menstruace až po 3–4 měsíce nebo i 6–12 měsíců špinění/krvácení, přičemž Levosert byl zmíněn jako zhruba 3–4 měsíce do úplného „usazení“.
Q: Jak bolestivé je zavedení nitroděložního tělíska a je to horší u nerodiček?
A: Zavedení může být bolestivé; v diskuzi jedna osoba popisovala extrémní bolest při zavedení Mireny jako nerodička a příbalový leták zmiňuje, že u nerodiček může být zavedení obtížnější (uvedeno rozměr tělíska v kontextu obtížnosti zavedení).
Q: Jaká jsou rizika infekce nebo jiných závažných komplikací po zavedení?
A: V diskuzi byly hlášeny infekce dělohy léčené antibiotiky, vyhození tělíska, přirostnutí tělíska vyžadující operativní vyjmutí pod narkózou a u jedné osoby zmíněna závažná infekce po nehormonálním tělísku; tyto případy jsou z diskuse anecdotal a riziko by měl zhodnotit lékař.
Q: Jaký je rozdíl mezi Mirenou a Levosertem a jak dlouho tělíska vydrží?
A: V diskuzi byla Levosert popsána jako „vlastně stejné jako Mirena, jen levnější“ a uživatelky uváděly dlouhodobé užívání Mireny po několik let; konkrétní doba výměny nebyla v diskuzi jednoznačně uvedena, proto je třeba řídit se doporučením výrobce a gynekologa.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mirena je hormonální nitroděložní tělísko; nehormonální tělíska jsou jiný typ, který obvykle neeliminuje menstruaci.
- Po zavedení tělíska je běžné počáteční špinění nebo nepravidelné krvácení trvající týdny až měsíce.
- Zavedení může být u některých žen bolestivé a u části žen může dojít k vyhození tělíska nebo nutnosti vyjmutí.
Sporné názory
- Někteří gynekologové a uživatelky považují hormonální nitroděložní tělísko za vhodné i pro ženy se sklonem k trombóze, zatímco jiní ženy s anamnézou trombózy varují nebo jsou k použití opatrní.
- Některé názory tvrdí, že hormon z Mireny působí téměř pouze lokálně, jiné příspěvky uvádějí, že se určité množství může dostat i systémově.
Otevřené otázky
- Jak přesně a jak často se u jednotlivých žen projeví změny libida, nálady nebo migrény po zavedení tělíska?
- Jaká je skutečná incidence závažnějších komplikací (přirostnutí, nutnost operativního vyjmutí, dlouhodobé infekce) v běžné populaci uživatelek tělísek?
- Jak dlouho trvá, než se u konkrétní ženy stabilizuje krvácení po zavedení hormonálního nebo nehormonálního tělíska?
Zmíněné značky a firmy
Mirena, Levosert, Kayleenu, Mirenya
Zmíněné produkty a metody
hormonální tělísko, nehormonální tělísko (měděné), Mirena, Levosert, Kayleenu, antikoncepční pilulka (klasická HA), sterilizace, tampony, menstruační kalíšek, kontrola nitroděložního tělíska (kontrola vláken), vyndání pod narkózou, antibiotika
Místa a osoby
žádné
Mam sedmym rokem Mirenu (ted uz samozrejme druhou) a nemenila bych, maximalni spokojenost.
@scaypora proč nehormonální? Hormonální je lepší, hormony působí jenom místě, tedy ne jako v případě klasické HA, není na tom nic špatného.
Já mám Mirenu, už třetí a neměnila bych. I když je zvláštní, že s každou je to maličko jiné a celkově se to v čase mění.
@scaypora měla jsem nehormonalni pomalu 8 let ( samohrejme výměna ) a byla jsem spokojená Ms normální sex super ,žádný - samohrejme 100 žen 100 zkušenosti co sedne vám nebo jiné ženě tak další sednou nemusí to samé u hormonálního může sednou ,pohnout se ,vypudit ho tělo může jako u nehormonalniho to sama není nic 100 % záleží na vás ☘️☘️
@blondynka400 teď jsem zrovna četla, že úplně lokální to není, i tak se to dostane do těla dál, ale není to takový drama jako pilule no
@konidana já normálně mám MS i s hormonálním.. teď mám druhý a v obou případech jsem měla vč. ,,ovulačního" špinění
Ja mela hormonalni telisko a po roce a pul muselo ven. Telo ho absolutne neprijalo.
Ja mela 5 let mirenu a brala bych ji okamzite hned, ale kvuli pooperacnim komplikacím nemuzu.
Asi dva mesice po zavedeni se mi stalo, ze povyjela a museli mi ji v narkoze supnout zpatky. Ale o nic neslo a doktori ae divili, ze se s tim jeste nesetkali, takze v klidu. Ze zacatku jsem trochu spinila, ale telo si navyklo rychle. A ta pohoda jen s pidi zaspinenim misto MS byla k nezaplaceni.
A jak psaly holky, hormon pusobinu mireny v miste. Ja klasickou HA mit taly nemuzu, nedelalo mi to dobre po vicero strankach, alw a mirenou v pohode.
@scaypora Měla jsem 2x nehormonalní tělísko (10let), pak dvě děti a teď mi gynekolog doporučil levosert nebo mirenu, mám levosert přes 3/4 roku a super, vlastně od prvního dne o něm nevím, žádné špinění, ms nic. Původně jsem nechtěla hormonální, protože mám také srážlivost krve, ale prý to u tělíska nevadí (potvrzeno z více nezávislých zdrojů).
@blondynka400 No, měla jsem problémy s trombózou a prý si mě nevezme doktor na triko, kdyby mi dal hormonální a něco se stalo.
@blondynka400 Dočetla jsem se u něho gynekologa, že dává tu Mirenu a že je vhodná i pro ty, co mají právě problémy s žilami či srážlivosti krve. Z toho mi vyplynulo, že to je nehormonální, když mi nechce předepsat klasické prášky a pokud se u ni nekrvací, tím lépe.
@lencaa11 Jasný, rozumím. Já právě až dnes četla, že ji můžou i ženy co mají problém jako já. Tak uvidím co mi řekne. Hlavně mě zajímali problémy, zda někdo měl po zavedení či jak probíhá výměna. Samozřejmě se budu ještě informovat přímo u doktora, ale určitě by mi neřekl, že někdo měl takový a makový problém.
@scaypora já to řešila loni, ale nakonec jsem to odvolala. Děsily mě ty nežádoucí účinky typu až půl roku špinění, bolesti, případně nutnost vyndat. Na druhou stranu to má i spoustu výhod (v podstatě vymizená nebo velmi mírná MS, dlouhá životnost, nic pak člověk neřeší). To ti nikdo neřekne, jak na to zareaguješ ty. Třeba sedne a budeš neskutečně spokojená, třeba ho budeš muset vyndat. 🙂 Mamky kamarádka měla nehormonální tělísko a dostala infekci dělohy a málem přišla o dělohu, bylo to za 5 minut 12. 🙈 V tomhle je prý lepší to hormonální, ty hormony způsobí i nepropustný hlen pro spermie, což působí zároveň i ztížené prostředí pro bakterie.
Mam Mirenu a jsem spokojena, prvni tri mesice spineni, ted zaspinim v dobe menstruace, tot vse. Mame tri deti a dalsi urcite neplanujeme, krome Mireny si to jeste hlida manzel. Jistota je jistota 😅
Já mám mirenu, mám tedy jeden jediný problém a to akné, dělají se mi od té doby boláky na obličeji 😕
@cherie24 Jasně, každý tělo je jiný, ale přes to právě ty zkušeností ostatních jsou velmi cenné informace 🙂 Váhám, váhám... Ale už jen pro ten klid do toho půjdu a pak... Děj se vůle boží. Partner si sice pozor dává, ale i přes to mám obavy, abych zas nezapadla a pokud by mi prášky napsal, vím, že bych je zapomněla brát a to by bylo úplně zbytečné. Takže vám všem moc moc děkuji 🙂
@scaypora ja to mela po druhem diteti uuplne stejne, porod byl bez problemu, ale kluci maji mezi sebou 19 mesicu a byl to tedy zahul. Nechala jsem si tehdy dat prvni mirenu, ta byla tusim uplne bez potizi. Nicmene kluci trochu odrostli a ja zacala premyslet o holcicce 🙃 ta mi dala hodne zabrat, tehotenstvi i porod. Ted uz jsme opravdu kompletni. Ja na sterilizaci jit nechtela, tak jsem hned po kojeni sla pro telisko.
@lenulen U nás je mezi kluky rozdíl 4 roky a první těhu a porod úplně supr. Do dvou hodin byl venku, ale Mareček. Celý těhu na prd, pořád sem lítala po gyndě, jelikož jsem měla výtoky a různý takový problémy. Od začátku měli strach, že je větší, než by měl být v tom určitém týdnu a doktor mi udělal hmat ve 38tt a začli bolesti. Po stupňování jsme jeli do porodnice a přes noc monitor a vše. Ráno se mě doktorka ptala, zda bych chtěla rodit, tak říkám, že mám bolesti a že takhle domu rozhodně nepojedu, bála jsem se. Tak mi prdla vodu, já bolesti jako kráva, ale vůbec jsem se neotvirala, tak do mě prali nějaký ten lék, abych se teda otevřela. Po dalších 13h bolesti jsme rodili, ale tím stylem, že mi doktorka skákala po břiše a vlastně mi to vytlačila, protože já to nedokázala, vůbec to nešlo. Že mě sfetli, to ani nezmiňuju, aspoň byla chvíli sranda. No, nakonec se mi ani neodloucila placenta, takže hned pod narkózu. Dalšího porodu se strašně bojím a už to nechci nikdy zažít. A jako celkově se na mimi už necítím.

Mirena je hormonální a co se týče mehormonalniho tak pokud už na potrat nechceš tak tělísko rozhodně NE. já měla tělísko na místě ani se nepohlo a po půl roce po zavedení bylo zaděláno