Ledňátka 2019
Ahoj,
taky čekáte miminko v lednu? Pojďme ty krásné chvilky prožívat spolu 🙂
Stručné shrnutí
- Digitální těhotenské testy (např. Clearblue digital označující "1–2–3 týdny") a opakované měření hladiny hCG dohromady s ultrazvukem (UTZ) jsou v raném těhotenství nejčastěji používané pro potvrzení a časové zařazení těhotenství; ultrazvuk obvykle zobrazí srdeční akci mezi 6. a 8. týdnem těhotenství.
- V diskuzi byly uváděny konkrétní hladiny hCG jako orientační příklady: 98 u cca 5+0, 1 190 v raném stádiu a následně 6 516 v 5+1, a postupné stoupání hCG vedlo k plánovaným kontrolám a dalším odběrům krve.
- Příznaky raného těhotenství jsou velmi individuální; některé ženy hlásily celodenní nevolnosti a zvracení od 6. týdne, jiné neměly téměř žádné symptomy; v praxi se jako pomoc uváděly lékárenské zázvorové pastilky (uváděná cena cca 60 Kč), Renie, ledové kostky, "cola po lžičkách" nebo vodová zmrzlina.
Q: Kdy se na ultrazvuku obvykle objeví srdeční akce embrya?
A: V diskuzi gynekologové a uživatelky uváděli, že srdíčko se obvykle zobrazí mezi 6. a 8. týdnem; příklady z praxe: srdeční akce byla viditelná u plodu 6+4 (měření 6,8 mm) a také až v 8+0 u jiných žen.
Q: Co znamenají konkrétní hodnoty hCG a jak je sledovat?
A: V diskuzi byly uvedeny příklady hladin hCG: 98 u cca 5+0, 1 190 u jiné těhotné a následně 6 516 v 5+1; postupné vzestupy hCG se kontrolují odběry krve opakovaně a porovnávají se s ultrazvukovým nálezem pro posouzení vývoje.
Q: Kdy jít k lékaři s pozitivním těhotenským testem?
A: Některé ženy objednávaly první kontrolu již v 5.–6. týdnu, jiné počkaly do 7.–8. týdne, aby byla větší šance vidět srdíčko; akutní vyšetření se doporučuje okamžitě při krvácení, silné bolesti nebo při vystavení rizikovému pracovnímu prostředí (např. chemická laboratoř).
Q: Jaké prostředky pomáhají na ranní/nevolnosti v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Doporučovaly se zázvorové pastilky z lékárny (s obvyklou cenou kolem 60 Kč), farmaceutické výrobky se zázvorem, Renie (antacidum), cucání ledových kostek nebo vodové zmrzliny, pomáhala i pomalá konzumace coly "po lžičkách"; lékaři v diskuzi připomínali konzultovat léky s gynekologem (Paralen/paracetamol jen po souhlasu lékaře).
Q: Co dělat při špinění nebo krvácení v časném těhotenství?
A: V diskuzi doporučovali okamžitou konzultaci s gynekologem, opakované vyšetření ultrazvukem a sériové odběry hCG; v případech krvácení z čípku byla v praxi předepsána vaginální léčba (globule na zavádění) pro podezření na kvasinkovou infekci, ale vždy se doporučuje vyloučit ohrožení těhotenství ultrazvukem.
Q: Kdy většina žen v diskuzi raději oznámila těhotenství rodině?
A: Mnohé ženy v diskuzi uvedly, že oznámí těhotenství až po 12. týdnu nebo po absolvování prvotrimestriálního screeningu/genetického vyšetření.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ultrazvuk a opakované odběry hCG jsou nezbytné pro potvrzení a sledování raného těhotenství.
- Nepřítomnost typických těhotenských příznaků (nevolnosti, citlivá prsa) není sama o sobě spolehlivým ukazatelem neúspěšného těhotenství.
- Při jakémkoli špinění nebo krvácení je doporučena okamžitá lékařská konzultace a vyšetření.
Sporné názory
- Některé ženy radí počkat s první gynekologickou kontrolou až do 7.–8. týdne kvůli větší pravděpodobnosti zobrazení srdíčka, jiné doporučují jít již v 5.–6. týdnu; obě strategie byly v diskuzi prezentovány jako možné.
- Intenzita čárky na domácím těhotenském testu byla vnímána protichůdně: někteří uživatelé jí přikládají význam (zesilování jako dobré znamení), jiní ji považují za nespolehlivý indikátor a preferují krevní hCG a UTZ.
Otevřené otázky
- Může se podezření na umístění těhotenství "v rohu děložním" (cornuální/roh děložní) stabilizovat do normální intrauterinní pozice, nebo vede spíše k rizikovým výsledkům?
- Jak spolehlivě lze z počátečních hodnot hCG a z přítomnosti/absence příznaků předpovědět riziko zamlklého těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Clearblue, Celaskon, Paralen, Aniball, Renie, Modrý koník (modrykonik.cz), eMimino, Facebook
Zmíněné produkty a metody
Clearblue digitální těhotenský test (indikace týdnů 1–2–3), ultrazvuk (UTZ), sériové odběry krve HCG, IVF, ICSI, globule na zavádění (vaginální antifungální), zázvorové pastilky z lékárny (na nevolnost, cena uváděna cca 60 Kč), rozpustné magnézium, nahřívací náplast, paracetamol (Paralen) po schválení gynekologem, Celaskon (vitamín C), Renie (antacidum), průvodní těhotenská průkazka, prvotrimestriální screening, domácí opatření: ledové kostky, vodová zmrzlina, cola "po lžičkách".
Místa a osoby
Praha, Itálie, Rakousko
@fly80 to je pěkná představa, už vidím, jak to tomu mému visí na krku a kojí 😂😂 jinak některé děti tu lahvičku prý nechtějí, protože je to pro ně těžké... Ale myslím, že za zkoušku nic nedáš.. Malému to taky chvíli trvalo než si na lahvičku zvykl, ale čím byl starší a měl větší sílu, tak to nakonec vzal na milost 😊
@pe_tu_ss_ka teda to slyším poprvé o tom suplementoru, to musí být skvělá věc pokud se fakt někdo chce rozkojit, tak to určitě pomůže.
@halasovci007 moji kamarádce pípal monitor pořád a pak zjistili že to taky dělala nějaká matrace z nějakým kokosovým čímsi, tak malou položili taky přímo na monitor v zavinovačce a byl klid.
@ange_de_la_morte to musela být noc. Já si zatím nemůžu stěžovat, u nás se spí 2,5 až někdy i 4 h v kuse. Pak se teda 1 až 2 h kouká, krmí, povídá a přebaluje a brká, ale pak je zase klid. Horší je, že poslední kojení začne většinou kolem 5 hodiny a než se usne, tak už mě tahá z postele budík nebo nějaké dítě. Takže skoro každodenně budíček v pět hodin.
Jinak teda mám fakt pech. Tatínek se nám včera vrátil po týdnu z cest a od pondělí si bere tu tatínkovskou dovču. Mě v pátek večer nateklo to šití, tak jsem mu volala aby přijel z práce jak to jen půjde že si prostě musím lehnout a zase to ledovat a těšila se na to že si konečně budu moct lehnout a dnes ráno se manžel probudil a nemohl ani mluvit. Takže se teď budu starat i o něho. Mě prostě není dopřáno odpočívat.
@fly80 : u syna jsme měli Medelu Calmu na dokrm, ale ono to fakt chce aby to dítko sálo - je to ale pořád silikon, pokud ti nesaje ani normální flašku fakt si myslím že tu Calmu ti nevezme ani náhodu, spíš skončíte na dokrmu ze skleničky nebo lžičky
@bemo : to je blbé že to tak vychází, ono se to dost možná může stát i nám, protože manžel vstává v 5 ráno a syna budíme v 5:45 když ho veze manžel do školky, takže i my možná dopadneme stejně .... jee s nemocný tatínek , nacpi do něj všechno co můžeš ať je za 2 dny fit a máš možnost odpočívat ty, myslím že to fakt potřebuješ
@ange_de_la_morte calmu sem taky měla na první dcerku a mám jí pořád doma, ale popravdě si taky myslím, že když nevzala malíček, tak mi hodí bobka i na Medelu. Nejvtipnější je, že se tchyně dme pichou, že její vnučka nechce a nemá dudlika 😂 kdyby věděla, jak se snažím jí ho vnutit, tak dostane infarkt 😂
@fly80 : no zas asi lepší že nechce flašku /dudlík než kdyby ti bojkotovala prso , ale chápu, je to na mašli ... nicméně tě uklidním - Klárka si vezme dudlík tak v jednom ze 100 pokusů a jen na chvilku a to jsme už zkusili 4 značky a nechce , není to prso
@ange_de_la_morte
@fly80 na uspávací dudani dáváme maliček - dudlikem by se prý zatím vyčerpal a stejně ho plive.
Jinak náš mladej z Calmy saje až moc rychle, teče mu to tam prakticky samo- nevíte, nedá se to nějak zregulovat? Aby se naopak musel víc snažit? I stříkačku je ochoten vytáhnout na 2 tahy. A pak se divme, že z prsa se mu nechce..
@ange_de_la_morte ty brdo tak to by me asi brzo odvezly😂😂a ja jsem nasrana ze ji dam najist ve 22h a uz ve 2h je vzuru na mlicko a pak zase v 7 😂😂
@1nelinka : my jsme měli předtím 2 noci super - jedla kolem 10-11, pak ve 2 a pak v 5 ... mezitím spala ale dneska v noci šílené
@bemo achio, to je mi lito, snad brzo bude fit, aby Ti mohl aspon trochu pomoci.
Holky, ja vam zavidim, ze Vam mimca spi v noci... u nas se teda bantuje... dnesni noc do 1:30 bantovani (cca od 19h), pak ve 3, pak v 5 a pak po 6h. Dnes cele odpo spi, takze se tesim na noc 😥 uz ani nevim, kdy jsem mela klidnou noc... asi v tehu
@ange_de_la_morte ale jo, to máš pravdu. Já nejsem proti dudlíkum vůbec, naopak, dneska se vyrábí tak krásné. První ho měla už z porodnice a byla klidnější. Jako Rozka neplace, to ne, ale prostě vidím, že je občas neklidná a potřebovala by pomoc. Sama to neumí.
@priefi já teď musela pokaždé na jídlo budit, asi jí dává zabrat ta nemoc a navíc se mi zdá že se jí trochu vrací žloutenka. Usla včera 20:45, budila jsem ji 1:50 - to byla docela čilá a usnula až ve 4, ale v 8 jsem ji zase musela budit. Následně spala od 9 do 11 - to byli s buzením tak na půl, ale měla dobrou náladu, i se během hraní smála nahlas. Usla v 15:45 a po šesté jsem ji zase musela budit, tentokrát ani neotevrela oči, ale když jsem ji potukala lžičkou s kapkami na horní ret tak hned začla hledat a pije taky normálně. Uvidíme co teď no. Zítra jedem k doktorce a teplotu jsem naměřila v zadečku 37.3
Dámy, k těm nemocem jo... nám babička (tchyně) přivezla včera virózu až domů pod nos. Takže pěkně děkujeme, doufám, že z toho nic nebude. To prostě nepochopím.
@fly80 : Klárka taky potřebuje jen podudlat - vždy se snažím první nabídnout prso, ale někdy je to že by mi visela na prsu třeba 2 hodiny a stejně nepila ( jako dneska v noci) - to jsou chvíle kdy by bylo super kdyby ten dudel vzala na milost, občas se podaří ale spíše výjmečně
@lindikova : bych vyfackala takový přístup, někteí si myslí že rýma přece nic není - jo ale u takhle malý kojenec s rýmu není moc sranda ... starší jde zítra poprvé od narození Klárky do školky, takže už se děsím jestli něco nepřitáhne
@fly80 ze nespi a ponocuje a dela randal 😅 no nekdy teda je i klidny a dela jen zvuky, ale vetsinou knuci nebo place a nekdy doslova jeci
@krisatko 37,3 po odectu 0,5 °C? Pokud mas obavy ze zloutenky, davej ji pres den k oknu, at se "sluni". Uvidis, co zitra rekne dr.
@lindikova jj, presne 😉 cumakuje
@lindikova ja to taky nechapu, ale proste nekteri jsou takovi bezohledni a fakt by zaslouzili... u nas tchani nejsou o nic lepsi.... ale nakonec ja jsem za hysterku. A kolikrat nemoc taji... anebo ze bacil je od nas, tak at si ho vezmeme zpet ( a pri tom od nas neni)
@ange_de_la_morte tak držím palce, ať nepritahne. Skolkovy bacil je taky slusna darda.
@veselaopicka : krásné jsou holky a jak to proběhlo ? u nás první reakce naší fenky docela zábavná - štěkala vždy když malá brečela , naštěstí už pochopila že to není důvod ke štěkotu
Ahoj holky. Mám zase dotaz tentokráte spíš ohledně nas. Máte v noci hlad? Já se navecerim třeba v 6 a ve dvě, tři ráno když kojím mám hlad. Nevím co nakoupit, abych neprasila a nepribirala. Takhle náběhu po odrihnuti do ledničky a sním co je aktuálně k dispozici. Máte nějaký tip? Třeba jablíčko mě nějak nestačí..
@halasovci007 já si teda dávám ještě kolem 9 gravimilk a vydržím až do rána kolem 5/6 kdy si zase udělám gravimilk a pak usneme a snídani dávám až kolrm8/9
@halasovci007 ty jo, to tě obdivuju. já když v noci nakojim, padnu a umřu do minuty. asi bych si koupila taky nějaký ten nápoj jak píše pe_tu_ss_ka. Já mám nějaký nutridrink do vody, chutná to jako vanilkové mlíko.
@halasovci007 mám taky hlad, posledně jsem si prostě namazala chleba, ale jinak mívám po ruce takové ty obilné - máslové sušenky.
@krisatko presne tak 😊
@lindikova mno... co dodat. Aspon ze to byla navsteva s pomoci, ale jasne, ze by ses o to obesla, nez abyste neco chytli. Horsi jsou navstevy prijdeme, sedneme a prineseme Vam bacila, do 3 dnu nemoc frci u deti, ale oni nic... vsak co... jen blba ryma ne? To toho nadelam... zabit malo. Dneska budu mit co delat, abych nevypenila. V sobotu sel k nim manzel se starsim, ze pry uz tam jsou zdravi. Ale hovno hovno zlata rybko, jeho segra se schovavala v pokoji, byla nachcipana a NIKDO jim nic nerekl! Jak to manzel po 0,5h zjistil, lapl maleho a sli domu. No bez komentare. Nevim, zda jim dneska mam vytykat nebo ne, protoze me to vazne nastvalo, anebo zustat v klidu a pokud deti onemocni pustit tu bestii ven...


@halasovci007 nám se ze začátku taky asi 3x spustil a Adámek spal normálně. Vysledovali jsme, že to divně snímá jednu část postýlky... máme novou Nanny od Jablotronu.